Philips FC8728/09 Performer Expert - odkurzacz workowy klasy premium

Marek Kowalski
Philips FC8728/09 Performer Expert - odkurzacz workowy klasy premium

Philips FC8728/09 Performer Expert to jeden z najlepszych odkurzaczy workowych w ofercie popularnej w naszym kraju marki. Urządzenie kosztuje sporo, ale też oferuje ponadstandardowe wyposażenie, wyróżnia się ciekawym wzornictwem i co najważniejsze jest skutecznym kompanem domowych porządków. Nie uprzedzajmy jednak faktów, zapraszamy na test odkurzacza workowego Philips Performer Expert model FC8728/09.

0

Philips FC8728/09 Performer Expert to przedstawiciel najpopularniejszej chyba w naszym kraju klasy odkurzaczy workowych. Z jednej strony konieczność użycia worka oznacza ponoszenie pewnych dodatkowych kosztów eksploatacyjnych (w dalszej części podajemy ceny zalecanych przez producenta worków), ale z drugiej - wygodę użytkowania, szczególnie dla osób ze skłonnościami do uczuleń na kurz. Celowo zwracamy uwagę alergikom na ten model, bo mamy tu do czynienia z odkurzaczem o najwyższej klasie reemisji kurzu, co oznacza że powietrze opuszczające odkurzacz jest praktycznie wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Odpowiada za to zarówno filtr HEPA H13 oraz dodatkowo uszczelnienie obudowy HEPA Air. Filtr co prawda co jakiś czas może wymagać wymiany (według producenta należy to zrobić po 12 miesiącach użytkowania) podobnie jak potrójny mikrofiltr stanowiący filtracyjną osłonę silnika w testowanym modelu - firma Philips oferuje na naszym rynku odpowiedni pakiet akcesoriów eksploatacyjnych obejmujący nie tylko filtry (HEPA H13 oraz potrójny mikrofiltr dla osłony silnika), ale również antyalergiczne worki s-bag Ultra Performance oraz tabletki o zapachu cytrynowym. Warto też pamiętać, że Philips FC8728/09 Performer Expert jest urządzeniem dość drogim, przynajmniej jak na odkurzacz workowy, kosztuje ok. 1300 zł. Tym bardziej warto wiedzieć na co mamy ewentualnie wydać takie pieniądze. Zacznijmy tradycyjnie, od wyposażenia zestawu sprzedażowego testowanego modelu odkurzacza.

Philips FC8728/09 Performer Expert - odkurzacz i dodatki

Philips-FC8728-01

Urządzenie dotarło do naszej redakcji w oryginalnym, nieco już podniszczonym pudełku. Jasne było, że nie otrzymaliśmy produktu fabrycznie nowego, niemniej w żadnym razie nie stanowiło to problemu. Na opakowaniu standardowa szczypta marketingu produktu: mamy informację o technologii AirFlowMax, dzięki której ponoć w tym modelu siła ciągu nie słabnie w trakcie wypełniania się odkurzacza, głównie dzięki równomiernemu rozwijaniu się worka. Nie zabrakło również informacji o najwyższej klasie energetycznej A, co wskazuje że mamy w tym przypadku do czynienia ze szczególnie energooszczędnym sprzętem. Zajrzyjmy do wnętrza pudła.

Philips-FC8728-11

Podstawowy element zestawu sprzedażowego to oczywiście odkurzacz. Czy tylko my mieliśmy skojarzenie, że forma i wzornictwo odkurzacza przypominało nam... czerwony, sportowy samochód? Jeszcze te "alufelgi", prawda? Nie ulega wątpliwości, że odkurzacz rzuca się w oczy - na plus. Czerwony metalizowany lakier obudowy, sporo chromu, szaro-srebrzyste duże koła łatwo pokonujące wszelkie przeszkody (np. kable to dla nich żaden problem. Osobom ceniącym wygląd kupowanych urządzeń AGD ten model powinien się spodobać, choć oczywiście to rzecz gustu. Przejdźmy do akcesoriów, bo jest ich w tym przypadku naprawdę sporo.

Philips-FC8728-02

Nasadkę TriActiveMax znamy już z poprzednio testowanych przez nas modeli odkurzaczy marki Philips (patrz test odkurzacza bezworkowego Philips FC9921/09 PowerPro Ultimate). To ciekawe rozwiązanie pozwalające zasysać kurz nie tylko od spodu, jak w przypadku większości ssawek uniwersalnych, ale również przez przedni otwór widoczny pod charakterystycznym, niebieskim oznaczeniem w centralnej, przedniej części nasadki.

Philips-FC8728-20

Od spodu lepiej widać wspomniane przedni otwór zasysający zanieczyszczenia. Nasadka wyposażona jest w kółka co ułatwia jej prowadzenie w trakcie sprzątania.

Philips-FC8728-21

Jak na nasadkę uniwersalną przystało, nie mogło zabraknąć mechanicznego przełącznika chowającego część włosia nasadki zależnie od tego, czy zamierzamy odkurzać dywan, czy też podłogi twarde. Naszym zdaniem najlepiej tę nasadkę wykorzystywać głównie do sprzątania dywanów. Jeżeli chodzi o podłogi twarde, w pudełku znajdziemy dodatkowe pomoce.

Philips-FC8728-12

Kolejne dwie nasadki: szeroka szczotka do podłóg, tzw. parkietówka ułatwi sprzątniecie większej powierzchni podłogi w krótkim czasie. Obok niej widoczna jest nasadka przeznaczona do odkurzania zasłon.

Philips-FC8728-13

Kolejna zaleta zestawu to wyjątkowo długa nasadka tzw. szczelinówka - pozwoli nam w trakcie porządków łatwiej dotrzeć w mało dostępne miejsca. 

Philips-FC8728-15

Następne akcesorium w testowanym zestawie to nasadka Philips DiamondFlex przeznaczona do podłóg twardych. Jej zaletą jest elastyczność i łatwość manewrowania. Stykająca się ze sprzątaną powierzchnią część nasadki może być obracana o 180 stopni bez konieczności manipulowania rączką odkurzacza w trakcie sprzątania. Dzięki temu - w przeciwieństwie do wcześniej wymienionej szerokiej parkietówki - za pomocą tego elementu łatwiej odkurzymy twardą podłogę na której znajduje sporo sprzętów, np. krzeseł, foteli, stoły itp.

Philips-FC8728-14

Liczba szczotek na tej ssawce jest ograniczona do minimum, co typowe dla ssawek przeznaczonych do podłóg twardych.

Philips-FC8728-16

Nie mogło zabraknąć oczywiście teleskopowej metalowej rury oraz dodatkowej rury, której znaczenia się pierwotnie nie domyślaliśmy. Otóż akcesorium widoczne w dolnej części powyższego zdjęcia znakomicie ułatwi uprzątnięcie kurzu np. z wierzchu szaf, czy wysoko powieszonych półek i szafek. Wzrost użytkownika nie ma znaczenia - nawet osoby niskie bez problemu dzięki takiej przedłużce dostaną się do niedostępnych w przypadku innych odkurzaczy miejsc. Bez ryzykownego stawania na krzesła itp.

Philips-FC8728-18

Jakby tego było mało, w pudełku znaleźliśmy jeszcze estetyczny, tekstylny woreczek z logo producenta, z którego wysypała się istna skarbnica dodatkowych akcesoriów. Mamy tu, od góry od lewej: nasadkę ułatwiającą m.in. odkurzanie kaloryferów czy jakichkolwiek innych zakurzonych i wąskich szczelin, wąską szczotkę np. do tapicerki, uniwersalną nasadkę np. do odkurzania książek, nasadkę do poduszek (to ta z czerwonym włosiem), krótką szczelinówkę oraz dodatek pozwalający zamocować dwie szczotki na rurze w trakcie sprzątania, dzięki czemu mamy pod ręką najpotrzebniejsze akcesoria. Wyposażenie testowanego modelu oceniamy bardzo wysoko. Do doskonałości zabrakło nam może jedynie turboszczotki, ale to już chyba byłoby czepialstwo z naszej strony.

Philips FC8728/09 Performer Expert - testy praktyczne, czyli sprzątamy

Philips-FC8728-03

Odkurzacz Philips FC8728/09 Performer Expert gotowy do pracy. Uniwersalna ssawka TriActiveMax - czas zabrać się za sprzątanie.

Philips-FC8728-04

Montaż poszczególnych akcesoriów i łączenie elementów jest ułatwione dzięki odpowiedniemu ich wyprofilowaniu. Umieszczone na teleskopowej rurze wytłoczenia pasują do wyżłobień w ssawkach. Nie da się dzięki temu niczego zamontować nieprawidłowo.

Philips-FC8728-05

Podczas sprzątania warto zwrócić uwagę na solidność i jednocześnie elastyczność mocowania węża odkurzacza w obudowie urządzenia. Zamocowana w obudowie głowica węża może być obracana o 360 stopni i nie wymaga to absolutnie obracania samym odkurzaczem, choć samym urządzeniem również łatwo manewrować. A dzięki wyprofilowanej rączce w obudowie urządzenie (o wadze 5 kg) możemy łatwo przenieść np. do kolejnego pomieszczenia znajdującego się np. na innym piętrze.

Philips-FC8728-06

Oprócz swoich właściwości obrotowych zaletą łączenia węża z obudową odkurzacza jest również prostota. Nie ma możliwości by wąż przypadkowo wysunął się z odkurzacza. Z drugiej strony jego odłączenie jest banalnie proste i nie wymaga żadnej siły - wystarczy przycisnąć widoczne na złączce dwa szare przyciski a następnie lekko szarpnąć i gotowe.

Philips-FC8728-07

Ponieważ mamy do czynienia z odkurzaczem workowym, nie mogliśmy pominąć również kwestii łatwości mocowania i wyjmowania worka. Zaczep klapy blokującej pojemnik na worek znajduje się w przedniej części obudowy, po jego naciśnięciu po prostu unosimy klapę i wsuwamy worek w wyprofilowaną ramkę. Również wyjęcie worka nie stanowi żadnego problemu, nie wymaga siły ani tym bardziej szarpania. Worek jest wykonany w taki sposób by maksymalnie ograniczyć styczność użytkownika z zabrudzeniem, co ma wpływ dla osób podatnych na alergie na kurz itp.

Przy okazji skoro mowa o workach do testowanego modelu. Producent zaleca korzystanie z worków firmowych typu s-bag Ultra Long Performance. Tego typu worki nie są tanie, ale ich pojemność jest na tyle duża, że pojedynczy worek powinien nam wystarczyć naprawdę na całkiem długi czas. W przypadku cotygodniowego sprzątania 50-metrowego mieszkania - zakładając oczywiście normalne porządki a nie doprowadzanie lokalu do ładu po dużym remoncie - worek starczy naszym zdaniem na jakieś 2 miesiące. Jednak w sytuacji gdy w domu mamy zwierzęta z długą sierścią ten czas będzie z pewnością krótszy.

 

Philips-FC8728-09

Wracając do naszego testowanego modelu odkurzacza Philips Performer Expert, sterowanie tym modelem możliwe jest na dwa sposoby - pierwszy to tradycyjne użycie przycisków na obudowie urządzenia. Znajduje się tam włącznik oraz przycisk zwijacza kabla. Nie ma regulacji mocy w obudowie, nie znaczy to, że nie ma jej w ogóle. Jest, ale w rączce.

Philips-FC8728-17

Sama rączka to również ciekawe rozwiązanie, nie trzymamy bezpośrednio za węża, lecz za umocowaną do niego rączkę, dzięki czemu mamy jeszcze dodatkowy stopień swobody w manipulowaniu rurą odkurzacza podczas sprzątania. W samej rączce umieszczony jest pilot z trzema przyciskami: włącznikiem oraz zwiększeniem i zmniejszeniem mocy urządzenia.

Philips-FC8728-10

Najlepsza z możliwych klasa reemisji kurzu (A) to po części zasługa zamocowanego w tylnej części odkurzacza filtra HEPA H13, o którym wspominaliśmy już we wstępnie niniejszej recencji. Demontaż klapki osłony filtra oraz wyjęcie i wymiana filtra są bardzo łatwe i dodatkowo czytelnie przedstawione w formie graficznej w załączonej instrukcji obsługi.

Philips-FC8728-08

Odkurzacz po zakończonym sprzątaniu możemy przechowywać zarówno w postaci poziomej (wtedy szczotkę możemy zaczepić w tylnej części obudowy), albo w pozycji pionowej, gdzie pod spodem odkurzacza znajduje się kolejny zaczep na ssawkę przymocowaną do rur teleskopowych odkurzacza. Nie ma potrzeby demontowania urządzenia - można je przechowywać w stanie gotowym do natychmiastowego sprzątania.

Philips FC8728/09 Performer Expert - pomiary testowe

Zacznijmy od głośności urządzenia. Według danych umieszczonych na etykiecie energetycznej sprzęt podczas pracy emituje dźwięk na poziomie aż 78 dB. To całkiem sporo, zwłaszcza jak na odkurzacz workowy. Rekordzistą wciąż pozostaje testowany przez nas już kiedyś odkurzacz marki Electrolux generujący dźwięk na poziomie zaledwie 60 dB. Philips jest głośniejszy, ale ku naszemu zaskoczeniu okazał się znacznie cichszy od tego, co sugerowały dane fabryczne.

Pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli głośności pracy odkurzacza) dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. Testy przeprowadzaliśmy w jednym z pomieszczeń redakcyjnych. Szum tła (charakterystyczna biurowa akustyka, szum klimatyzacji itp.) wynosił ok. 45-46,5 dB. Włączenie odkurzacza z zamocowaną standardową, uniwersalną ssawką Philips TriActiveMax spowodowało, że uzyskaliśmy maksymalną głośność (pomiar był dokonywany z odległości ok. 1 metra od samego urządzenia) na poziomie 70,6 dB. Wynik ten jest naprawdę przyzwoity. 

W kwestii zużycia energii również posłużyliśmy się profesjonalnym sprzętem - korzystaliśmy z miernika VoltCraft Energy Logger 4000F. Mierzyliśmy chwilowy pobór mocy przy wyłączonym, aczkolwiek podłączonym do prądu odkurzaczu, jak również po ustawieniu maksymalnej mocy

 • bieg "0" (odkurzacz podłączony do zasilania, ale nie uruchomiony) - 0,3 W - w tym trybie odkurzacz pobiera minimalną energię. Czemu? Wynika to z obecności pilota w rączce.
 • bieg maksymalny - 738 W

Dzięki regulacji mocy odkurzacz pozwala komfortowo odkurzyć delikatniejsze tkaniny, np. zwisające zasłony, bez ryzyka ich wciągnięcia do ssawki. Przy maksymalnym ustawieniu pobierana moc okazała się nieco wyższa od mocy nominalnej podawanej przez producenta, czyli 650 W.

Philips FC8728/09 Performer Expert - dane techniczne

 • typ: uniwersalny odkurzacz workowy;
 • moc: nominalna 650 W, zmierzona w trybie maksymalnym: 738 W;
 • poziom hałasu: 78 dB (zmierzony: 70,6 dB);
 • typ filtra: filtr HEPA H13;
 • regulacja mocy ssania: tak, regulacja mocy za pomocą pilota w rączce;
 • zasięg pracy: 11 m (długość przewodu - 8 m);
 • typ worka: s-bag Ultra Long Performance;
 • pojemność worka: 5 l;
 • klasa energetyczna: A;
 • szacowane roczne zużycie energii: 27,8 kWh (przy założeniu 50 odkurzań w roku);
 • klasa skuteczności odkurzania na dywanie: C;
 • klasa skuteczności odkurzania na podłodze twardej: A;
 • klasa reemisji kurzu: A;

Philips FC8728/09 Performer Expert - podsumowanie

Podsumowując, odkurzacz Philipsa jest bardzo dobrym urządzeniem do sprzątania. Jest to urządzenie energooszczędne, pracujące stosunkowo cicho (choć nie najciszej w swojej klasie), a przy tym otrzymujemy wraz z urządzeniem naprawdę imponujący zestaw dodatków, pozwalających usunąć kurz z miejsc, które - w przypadku innego typu odkurzaczy z mniejszą ilością końcówek - musielibyśmy prawdopodobnie czyścić ręcznie. Warto też podkreślić, że oszczędność energii w żadnym razie nie jest uzyskana kosztem skuteczności. Odkurzacz pod tym względem reprezentuje bardzo wysoką klasę, nie jest to co prawda 4 x A, ale z pewnością nabywcy tego urządzenia nie powinni być zawiedzeni. Gdyby model ten kosztował nie więcej niż 1000 zł, zasługiwałby absolutnie na naszą rekomendację. Jest trochę droższy, niemniej jeżeli jednak stać was na taki wydatek, Philips FC8728/09 Performer Expert będzie użytecznym sprzętem podczas doprowadzania własnego lokum do pożądanego stanu. Poniżej cena samego urządzenia.

 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.