Philips Lumea Prestige SC2009 - test zestawu do depilacji światłem

Marek Kowalski
Philips Lumea Prestige SC2009 - test zestawu do depilacji światłem

Usuwanie zbędnego owłosienia nie musi być żmudnym, przykrym monotonnym codziennym rytuałem. Proces ten można skrócić i uprościć przy pomocy urządzenia Philips Lumea Prestige SC2009/00. Ma ono zapewnić skuteczną, dosyć trwałą i bezbolesną depilację w domowym zaciszu. Philips Lumea Prestige SC2009/00 może konkurować z oferowaną przez gabinety kosmetyczne depilacją laserową, która wymaga co najmniej kilku wizyt w salonie i sporych nakładów finansowych. 

1

Problemy związane z usuwaniem niechcianych, szpecących włosków dotyczą szczególnie kobiet. W naszym kręgu kulturowym przyjęło się uważać, że tylko idealnie gładkie kobiece ciało jest uznawane za zadbane. Kobiecy wąsik potrafi skutecznie zepsuć nastrój jego posiadaczce, zaś owłosione nogi, pachy, przedramiona czy okolice bikini, nawet jeśli same w sobie nie powodują dyskomfortu ich właścicielki, nie są dobrze odbierane przez otoczenie.

Wiele kobiet chciałoby znaleźć skuteczny, szybki i bezbolesny sposób na pozbycie się zbędnego owłosienia, który byłby lepszy od tradycyjnych metod depilacji: mało komfortowego i powodującego wrastanie włosków golenia, bolesnego woskowania czy mechanicznych depilatorów, które nie zapewniają długotrwałych efektów.

Sprawdź cenę Philips Lumea Prestige SC2009/00 Firma Philips już od kilku lat próbuje sprostać tym oczekiwaniom wprowadzając coraz nowsze modele nowoczesnych urządzeń działających w oparciu o technologię IPL (Intense Pulsed Light) - intensywne światło pulsacyjne. Philips Lumea Prestige nie jest laserem, ale urządzeniem stymulowanym przez lampę błyskową emitującą światło z zakresu podczerwieni. Nowy produkt Philips Lumea Prestige model SC2009/00 (znajdź najniższą cenę w Polsce) może być przeznaczony również do użytku domowego.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy Firma Philips faktycznie zrewolucjonizuje oblicze kobiecej depilacji a urządzenie Lumea Prestige SC2009/00 ma szansę zapewnić komfort użytkowania, skuteczne, trwałe i bezbolesne pozbycie się niechcianych włosków.

Philips Lumea Prestige SC2009/00 - zawartość opakowania

philips-lumea-prestige-sc2009-01

Philips Lumea dystrybuowana jest w niewielkim, ale solidnym, estetycznym tekturowym opakowaniu o wymiarach 27cm x 19cm x 12cm.

philips-lumea-prestige-sc2009-05

Urządzenie, podobnie jak poprzednie modele, wielkością i wyglądem trochę przypomina tradycyjną suszarkę do włosów; niezmienny pozostał kształt, wielkość a nawet stonowana kolorystyka. Oprócz opakowania w gruby, kolorowy karton urządzenie zabezpieczono plastikową obwolutą z higienicznym uszczelnieniem i plombami z anglojęzycznym napisem „proszę nie zrywać tego uszczelnienia jeśli nie zamierzasz używać tego produktu”. Nienaruszone plomby są gwarancją, że osoba, która je zerwie będzie pierwszym użytkownikiem najnowszego modelu nowoczesnego depilatora.

philips-lumea-prestige-sc2009-04

philips-lumea-prestige-sc2009-11

Do opakowania testowego urządzenia dołączono dwie wymienne nasadki (do twarzy i do okolic bikini), ładowarkę z bardzo długim (2,5 m) kablem, kartę gwarancyjną oraz obszerną instrukcję obsługi w kilku językach: angielskim, rumuńskim, polskim, czeskim, chińskim i słowackim, a także broszurę informacyjną w kilku językach w tym w j.polskim.

philips-lumea-prestige-sc2009-02philips-lumea-prestige-sc2009-03

Nabywca otrzyma w komplecie również estetyczny i funkcjonalny pokrowiec na urządzenie w kolorze białym wyposażony w dwie dodatkowe kieszonki, wymienne nasadki oraz czyścik z mikrofibry.

Philips Lumea Prestige SC2009/00 - wygląd zewnętrzny i obsługa urządzenia

Philips Lumea model SC2009/00 jest niewielkim urządzeniem o wymiarach 22,5 cm x 15 cm x 7 cm i wadze ok. 0,5 kg. Jest estetyczna, utrzymana w stonowanej, jasnej, prawie białej, kobiecej kolorystyce ze srebrnymi dodatkami, jest wykonana z solidnego plastiku.

philips-lumea-prestige-sc2009-07

Zewnętrzna budowa i obsługa urządzenia nie są skomplikowane. Na dole z przodu rączki na srebrnym pasku umieszczono mały okrągły włącznik, nad nim wskaźnik ładowania ze wskazaniem poziomu naładowania akumulatorów , jeszcze wyżej umieszczono prosty przycisk funkcyjny ze strzałkami skierowanymi w górę i w dół do regulacji nastawień siły intensywności impulsów i pięciostopniową skalę.

philips-lumea-prestige-sc2009-08

Nieco wyżej w zagłębieniu rączki umieszczony został duży, wygodny przycisk do wyzwalania impulsów świetlnych. Na szczycie urządzenia znajduje się okienko emisji światła z wbudowanym filtrem UV o powierzchni ok 4 cm2. Umożliwia ono naświetlanie tylko tak niewielkich fragmentów ciała. Z urządzeniem zintegrowano zdejmowalny filtr UV który ma za zadanie chronić skórę przed szkodliwym działaniem światła UV. Pomiędzy wygodną rączką a okienkiem emisji światła oraz w górnej częsci urządzenia widoczne są otwory wentylacyjne.

philips-lumea-prestige-sc2009-10

Istotnym elementem depilatora Philips Lumea Prestige SC2009/00 jest umieszczony z tyłu urządzenia duży poprzeczny wskaźnik gotowości do błysku, w którym umieszczono zielone diody sygnalizujące prawidłowe przyłożenie urządzenia do skóry i jego gotowość do wyzwolenia impulsu. Niemożliwe jest jego użycie kiedy urządzenie dotyka skóry pod nieodpowiednim kątem. Na spodniej stronie rączki umieszczono gniazdo zasilacza do ładowania urządzenia. Kabel zasilacza ma długość 250 cm. Warto zwrócić uwagę, że Philips Lumea model SC2009/00 działa bezprzewodowo i tylko po odłączeniu od zasilania można z niego korzystać.

Philips Lumea Prestige SC2009/00 - zasada działania


Philips Lumea Prestige model SC2009/00 (sprawdź najniższą cenę urządzenia) nie jest typowym laserem, ale urządzeniem emitującym pulsy światła z zakresu podczerwieni. W swoim działaniu wykorzystuje IPL (Intense Pulsed Light) - intensywne światło pulsacyjne, które wytwarza frakcjowane serie milisekundowych impulsów.

Działanie urządzenia Philips Lumea opiera się na selektywnej fototermolizie (absorpcji energii światła) przez chromofor jakim w tym przypadku jest melanina zawarta w strukturach włosa. Innymi słowy, podczas działania Philips Lumea światło zamieniane jest w ciepło i niszczy włos na zasadzie termicznej.

Skuteczność takiego zabiegu możliwa jest tylko w fazie wzrostu włosa (fazie anagenu), a ponieważ nie wszystkie włosy jednocześnie znajdują się w tej fazie, konieczne jest kilkukrotne powtórzenie procesu naświetlania.
Na skuteczność działania IPL wpływa zasadniczo kilka czynników. Do najważniejszych należą: kolor skóry, kolor włosów, głębokość umiejscowienia włosów w skórze, grubość i lokalizacja włosów a także odstępy między zabiegami oraz przygotowanie włosów do zabiegu. Poniższy film producenta wyjaśnia działanie IPL.

Ponieważ za absorpcję impulsów światła odpowiada melanina, logicznie rozumując można oczekiwać, że skuteczność działania urządzenia Philips Lumea będzie większa w przypadku mieszków włosowych zawierających dużo melaniny (a dokładnie tak zwanej eumelaniny - barwnika czarnobrązowego). W przypadku włosów jasnych (bardzo jasny blond, siwych i rudych), pozbawionych barwnika, a więc substancji chłonącej impulsy świetlne, nie tylko nie należy oczekiwać spektakularnych efektów, ale nie będzie ich wcale. Z tego samego powodu urządzenie Philips Lumea model SC2009/00 nie będzie użytecznym narzędziem depilacji owłosienia na bardzo ciemnej skórze. Po prostu światło zostanie zaabsorbowane przez melaninę znajdującą się w skórze, a nie w strukturach włosów, więc kuracja nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Philips Lumea Prestige SC2009/00 - korzystanie z urządzenia

Zamierzając skorzystać z urządzenia Philips Lumea przed każdym zabiegiem depilacji należy usunąć owłosienie z wybranych obszarów ciała, które mają zostać poddane działaniu impulsów świetlnych. Dzięki temu energia z nich uzyskana będzie mogła skutecznie i bez przeszkód dotrzeć do cebulek włosów. Umożliwi to uzyskanie lepszych efektów depilacji oraz bardziej delikatne usuwanie włosków.

philips-lumea-prestige-sc2009-06

W modelu depilatora o numerze Lumea SC2009/00 producent przygotował trzy różne nasadki przeznaczone do depilacji określonych obszarów ciała: nasadkę do twarzy, do ciała i do okolic bikini. Różnią się one między sobą kolorem elementu odblaskowego wewnątrz nasadki oraz wielkością okienka emisji światła z wbudowanym filtrem UV. W nasadkach do twarzy i do okolic bikini okienko to jest wyraźnie mniejsze, ma tylko 3 cm2, podczas gdy nasadka do depilacji całego ciała ma okienko wielkości ok 4,5 cm2. Montaż i demontaż odpowiedniej nasadki jest bardzo prosty: aby zamontować nasadkę należy ją zatrzasnąć w okienku emisji światła, aby zdjąć, należy ją po prostu wyciągnąć z okienka.

philips-lumea-prestige-sc2009-12

Przed każdym zabiegiem należy również indywidualnie dostosować intensywność światła do tonacji skóry, jaką użytkownik ma w chwili korzystania z urządzenia (ma tu znaczenie wcześniejsze opalanie etc.). Dzięki temu uda się uniknąć np. zaczerwienienia skóry wynikającego ze zbyt wysokich ustawień, zapewni to również najbardziej efektywne korzystanie z urządzenia. Prawidłowy wybór intensywności światła określa instrukcja dołączona do urządzenia.

Producent urządzenia zadbał również o bezpieczeństwo: Philips Lumea Prestige SC2009/00 posiada wbudowany system bezpieczeństwa, dzięki któremu jednorazowo można wyzwolić tylko jeden flesz światła i to tylko w takim przypadku, kiedy urządzenie ma prawidłowy kontakt ze skórą, czyli kiedy jest ustawione pod kątem 90 stopni do powierzchni ciała i odpowiednio dociśnięte. Po przyłożeniu urządzenia do ciała nie trzeba zgadywać, czy jego kontakt ze skórą jest prawidłowy – jeśli tak jest, zapali się zielone światełko gotowości, które oznacza gotowość depilatora Philips Lumea do naciśnięcia i wyzwolenia impulsu światła.

Przesuwając okienko urządzenia nad następną część obszaru ciała, którą chcemy pozbawić zbędnego owlosienia i powtarzając czynność należy zwracać uwagę na to, aby kolejno naświetlane obszary nieco na siebie nachodziły, żeby nie pominąć żadnych włosków.

Philips Lumea Prestige SC2009/00 - testy praktyczne

Urządzenie Philips Lumea dobrze leży w dłoni i nie wyślizguje się z niej. Depilator działa bezprzewodowo, co umożliwia użytkownikowi pełen zakres ruchów i daje swobodę wyboru miejsca depilacji.

Na przygotowanej zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi zdrowej skórze nóg podczas używania odpowiednio skalibrowanego depilatora Philips Lumea Prestige SC2009/00 czuć tylko delikatne ciepło. W bardziej wrażliwych miejscach, zwłaszcza przy pierwszym użyciu, kiedy jeszcze nie wiemy, czego się spodziewać, mimo odpowiedniego do koloru skóry i barwy włosów dopasowania natężenia działania urządzenia zetknięcie z impulsem świetlnym może zostać odebrane jako dyskomfort (jest zbyt gorące), dlatego początkowo lepiej zaczynać od nóg a w bardziej wrażliwych miejscach ewentualnie zmniejszyć natężenie impulsów.

philips-lumea-prestige-sc2009-13

Po pierwszym zabiegu przez kilka godzin na skórze czuć delikatne mrowienie (uczucie przypominające lekkie spieczenie na słońcu), ale na pewno to odczucie również będzie zależało od cech, uwarunkowań i wrażliwości osoby używającej urządzenie.

Dokładna depilacja łydki trwa około 7 minut, depilacja pachy ok. 30 sekund. Oczywiście czas ten w indywidualnych przypadkach będzie uzależniony od wielkości obszarów przeznaczonych do depilacji oraz nabytej praktyki i zwinności w dopasowywaniu okienka urządzenia do ciała. Okienko musi być dobrze dociśnięte, dopiero wtedy zapala się wskaźnik gotowości i jest możliwe wywołanie impulsu świetlnego. Początkowo, zwłaszcza na kości piszczelowej i w zagłębieniach ciała, może to powodować odrobinę trudności i konieczność poprawiania przyłożenia urządzenia w jedno miejsce. Z czasem nabiera się wprawy i depilacja trwa coraz krócej.

Po jednorazowym użyciu depilatora oczywiście nie widać od razu spektakularnych efektów, jednak na części ciała, na której zastosowano Philips Lumea Prestige SC2009/00 włoski odrastają zdecydowanie wolniej i są słabsze. Do uzyskania zadowalającego efektu potrzeba około 4 zabiegów wykonanych co 2 tygodnie. Później wystarczy stosować intensywne światło pulsacyjne co 5-6 tygodni. Jest to kwestia indywidualna, zależy od konkretnego przypadku – intensywności owłosienia i cech osobniczych osoby poddawanej zabiegowi depilacji.

Urządzenie ładuje się ok. 100 minut co pozwala na wywołanie ponad 350 impulsów świetlnych. Umożliwia to przeprowadzenie jednorazowej pełnej depilacji strategicznych miejsc (łydki, pachy, okolice bikini) przy jednym ładowaniu urządzenia.

Nie zaobserwowaliśmy żadnych innych skutków ubocznych, podrażnień, zaczerwienienia, wrastania włosków. Producent przestrzega przed ekspozycją na słońce 48 godzin po depilacji metodą IPL, ale zdroworozsądkowo przyjęliśmy, że nie jest to rygorystyczne obostrzenie zmuszające do całkowitego ukrywania się przed słońcem i typowe zajęcia na dworze nie wywołały żadnych niepożądanych skutków, więc w tym przypadku chodzi raczej o nadmierną ekspozycję na światło słoneczne jaką może być np. całodniowe zażywanie kąpieli słonecznych

Philips Lumea Prestige SC2009/00 - parametry techniczne

 • Typ produktu: depilator wykorzystujący technikę IPL (intensywne światło pulsacyjne)
 • Czas trwania impulsu: poniżej 2 ms
 • Długość emitowanej fali: od 565 do 1400 nm (zależnie od nasadki)
 • Znamionowa moc wejściowa urządzenia: 16 W
 • Maksymalna energia optyczna: 23 J
 • Czas powtarzania: 1 - 3,5 s (zależnie od ustawienia intensywności)
 • Promieniowanie optyczne (energia): 2,5 - 6,5 J/cm2, w zależności od intensywności i używanej nasadki
 • Napięcie znamionowe ładowania: 100-240 V / 50-60 Hz
 • Deklarowana wydajność lampy: ponad 250 tysięcy błysków
 • Czas ładowania urządzenia: 100 minut
 • Ilość błysków na ładowanie: 350 - 380
 • Gwarancja: 2 lata

Philips Lumea Prestige SC2009/00 - podsumowanie

Philips Lumea Prestige SC2009/00 to urządzenie, które - gdy używane zgodnie z przeznaczeniem i według zaleceń producenta - przynosi zauważalne rezultaty i faktycznie pozwala zapomnieć o częstych zabiegach usuwania włosków z części ciała poddawanych depilacji. Urządzenie jest dość drogie (sprawdź aktualne ceny), ale biorąc pod uwagę koszty zabiegów depilacji w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych jego cena już nie jest w żadnym razie porażająca. Produkt zdecydowanie godny polecenia. Producent zapewnia, że korzystanie z urządzenia Philips Lumea SC2009 jest bezpieczne, jednak w dołączonej instrukcji obsługi zawarto szereg wykluczeń i ostrzeżeń dotyczących tego, kto i w jakich okolicznościach nie powinien korzystać z depilatora. Ostrzeżenia te dotyczą głównie przebytych schorzeń, zaburzeń, infekcji, przyjmowanych leków, blizn, znamion i innych nietypowych sytuacji. Warto dokładnie zapoznać się z nimi jeszcze przed zakupem urządzenia. Unikniemy wtedy rozczarowania. Przy spełnieniu wszystkich warunków (odpowiednia barwa skóry, włosów i brak przeciwwskazań zdrowotnych) urządzenie z pewnością będzie udanym zakupem.

 

Waszym zdaniem

ilona.kozubnik00

Myślę w przyszłości nad zakupem takiego sprzętu. Zależy mi na wypowiedzi konkretnych użytkowników- czy to naprawdę działa?Ile trzeba robić takie zabiegi aby miało to sens? Czy zużycie prądu jest znaczące?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.