Philips PerfectCare Elite Silence GC9650/80 – test żelazka marzeń

Mercedes wśród stacji parowych

Magda Spernacka
Philips PerfectCare Elite Silence GC9650/80 – test żelazka marzeń

Prasowanie dla większości pań domu to niezbyt lubiany obowiązek. Dla nich firma Philips stworzyła wymarzone żelazko z generatorem pary – model PerfectCare Elite Silence. Żelazko, w którym nie trzeba regulować temperatury, którym bez problemów można uprasować jeansy, a już za chwilę jedwabną bluzkę, które nie niszczy nadruków na t-shirtach i które zostawione na koszuli nigdy jej nie przypali. Żelazko jest przy tym niezwykle lekkie, a po prasowanej odzieży sunie jak po maśle. Jest też bardzo ciche, więc jeśli na prasowanie masz czas tylko w nocy, to nie obudzisz męża/żony ani dzieci. Brzmi zachęcająco? No pewnie! Zapraszamy do lektury naszego testu!

0

Parametry żelazka

Philips PerfectCare Elite to najwyższa linia żelazek z generatorami pary firmy Philips. Obejmuje sześć modeli żelazek, różniących się nieco wyglądem (kolorystyką), parametrami generatora pary i oczywiście ceną. Trzy najwyższe (i najdroższe) modele mają dodatkowo w nazwie przyrostek "Silence" oznaczający, że zastosowano w nich szereg rozwiązań obniżający poziom generowanego hałasu.

  • Philips PerfectCare Elite Silence GC9650/80 - najwyższy model, opisywany w niniejszym tekście, z generatorem pary uzyskującym ciśnienie 7,5 bara i uderzenie pary 450 gramów/minutę; cena modelu to 1899 zł
  • Philips PerfectCare Elite Silence GC9642/60 – od powyższego różni się kolorystyką i trochę słabszym generatorem pary (ciśnienie 7,2 bara, uderzenie pary 440 g/min) - kosztuje w sklepach 1709 zł
  • Philips PerfectCare Elite Silence GC9640/60 – tu generator ma moc 7 barów, uderzenie pary 430 g/min, cena sklepowa to 1599 zł
  • Philips PerfectCare Elite GC9630/20 – generator o mocy 6,7 bara, uderzenie pary 420 g/min, cena 1399 zł
  • Philips PerfectCare Elite GC9622/20 – generator o mocy 6,5 bara, uderzenie pary 400 g/min, cena od 1319 zł
  • Philips PerfectCare Elite GC9620/20 – generator o mocy 6,5 bara, uderzenie pary 400 g/min, cena od 1389 zł

Przy pierwszym kontakcie sprzęt wygląda jak inne generatory pary dostępne na rynku, jednak w rzeczywistości oferuje kilka istotnych funkcji, którymi zdecydowanie góruje nad konkurencją.

Chyba najważniejsza to brak konieczności regulacji temperatury stopy (funkcja ta nazwana została terminem "OptimalTEMP"). Inżynierowie Philips przeprowadzili szereg testów, z których wynika, że stopka żelazka wcale nie musi osiągać niezwykle wysokich temperatur, jeśli urządzenie potrafi podczas prasowania wyrzucać gorący strumień pary. W efekcie stopa żelazka osiąga tylko jeden stopień nagrzania, który zdaniem producenta radzi sobie zarówno z prasowaniem tkanin sztywnych, jak jeans, jak i niezwykle delikatnych, jak jedwab. Czy tak jest w istocie – oczywiście to sprawdziliśmy, a wrażenia opisujemy w rozdziale „Testujemy”.

Ponieważ stopa żelazka rozgrzewa się do niższej temperatury niż ta, którą muszą uzyskać starsze generacje żelazek do efektywnego prasowania, nie przypala także tkanin ani deski do prasowania. Sprzęt Philipsa podczas pracy można bez obaw pozostawić na odzieży i nic się jej nie stanie!

GC9650_80-A1P-global-001

Samo żelazko jest zaskakująco lekkie – waży jedynie 800 gramów! Dla porównania, przeciętne żelazko waży dwukrotnie więcej (około 1,5 kg). Do tego dochodzi jeszcze stopa T-ionicGlide z warstwą tlenku tytanu, dzięki której żelazko niezwykle gładko przesuwa się po prasowanych tkaninach, a przy tym stopa jest odporna na zarysowania.

Generator pary cechuje się wysokim ciśnieniem aż 7,5 bara, które pozwala uzyskać stałą dystrybucję pary z wydajnością 140 gramów pary na minutę z opcją silnego uderzenia pary z wydajnością 450 gramów pary na minutę. Te wartości robią wrażenie dopiero wtedy, gdy przyrównamy je do typowych żelazek czy stacji parowych. Przeciętne żelazka parowe generują ok. 40 gramów pary na minutę, a "uderzenie pary" to w ich przypadku zaledwie 100-120 g pary na minutę. Popularne stacje parowe potrafią osiągnąć uderzenie pary na poziomie 200 g/min. Najlepsze modele uzyskują poziom zbliżony do żelazka Philipsa, tj. uderzenie pary 400 g/min.

GC9650_80-U2P-global-001

Duża moc generatora pary w żelazku Philipsa znacznie ułatwia także prasowanie w pionie – np. sukienek, koszul czy marynarek. Pomocny będzie też długi wąż parowy (2 m) oraz przewód zasilający (1,8 m), a także - oczywiście - wspomniana wyżej niska waga samego żelazka.

System kanalików i mnogość otworów w stopie żelazka pozwalają na równomierne wyrzucanie pary na powierzchni całej stopy. Konstruktorzy żelazka zadbali też redukcję poziomu hałasu – specjalne filtry i komory obniżają natężenie dźwięków generowanych przez urządzenie, w efekcie jest ono naprawdę ciche. Stąd też człon „Silence” w nazwie produktu.

GC9650_80-MI1-global-001

Żelazko oferuje trzy tryby pracy – normalny, Eco (wtedy obniżona jest moc generatora pary, ale zmniejsza to też zużycie prądu podczas prasowania) oraz Turbo (generator pary pracuje wówczas na pełnej mocy – tryb ten przydatny jest wtedy, gdy musimy np. szybko odświeżyć ubranie).

Philips PerfectCare Elite Silence jest gotowe do pracy już po dwóch minutach od włączenia. Docenią to wszyscy, którzy już w drodze do samochodu zorientowali się, że zapomnieli wyprasować koszulę przed wieczornym wyjściem do teatru.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.