Philips Performer Expert i PowerPro Ultimate – test odkurzaczy klasy energetycznej A

Czy energooszczędny odkurzacz może być wydajny?

Magda Spernacka
Philips Performer Expert i PowerPro Ultimate – test odkurzaczy klasy energetycznej A

We wrześniu ubiegłego roku Unia Europejska wprowadziła kolejne restrykcje, do których dostosować się muszą wszystkie kraje członkowskie. Po zakazie sprzedaży żarówek wolframowych, których moc była stopniowo ograniczana (najpierw zakazano sprzedaży żarówek o mocy 100 W, potem 75 W, potem 60 W), ograniczeniach w dopuszczalnej emisji dwutlenku węgla przez samochody, określonych wymaganiach dotyczących chłodziarek czy pralek, przyszła kolej także na odkurzacze. Każdy nowo wprowadzany na rynek produkt z tej kategorii musi konsumować maksymalnie 1600 watów mocy elektrycznej, co ma się przełożyć na pobór 62 kWh energii w skali roku. Dotychczas typowe odkurzacze cechowały się mocą 1800-2000 watów, a wielu producentów miało w ofercie nawet modele 2400 W. W naszej redakcji przetestowaliśmy dwa odkurzacze Philipsa spełniające nowe unijne wymogi – Performer Expert FC8728/9 oraz PowerPro Ultimate FC9922/09. Producent twierdzi, że mimo ograniczonej mocy są wydajniejsze od wcześniejszych modeli odkurzaczy 2400 W. Czy to w ogóle możliwe? Sprawdziliśmy to!

1

Philips PowerPro Ultimate FC9922/09

PowerPro Duo Ultimate to z kolei odkurzacz bezworkowy. On także spełnia normę A klasy energetycznej, czego dowiadujemy się z etykiety na pudle. Producent reklamuje go jednak hasłem „Enrfernt mehr Staub als jeder andere 2400 W Staubsauger”, co po niemiecku oznacza: „Usuwa więcej kurzu, niż wszystkie inne odkurzacze 2400”. Bardzo odważne stwierdzenie.

pudlo

pudlo2

Tu także etykieta energetyczna sugeruje, że odkurzacz należy do klasy energetycznej A, jednak przyjrzyjmy się jeszcze szczegółowej etykiecie, którą przyczepiono do samego odkurzacza:

etykietka

Z etykiety czytamy, że PowerPro Ultimate pobiera jeszcze mniej energii niż Performer Expert - roczne zużycie to 26,7 kWh. Klasa reemisji kurzu to A, głośność 73 dB, a skuteczność sprzątania jest klasy C zarówno dla podłóg twardych, jak i dywanów. Ciut gorzej niż w przypadku Performer Expert.

 

powerpro

powerpro2

Na pudle umieszczono też hasło „PowerCyclone 7”, które oznacza technologię cykloniczną oddzielania kurzu od powietrza. Analogiczny system spotykany jest w wielu innych odkurzaczach bezworkowych, jak chociażby opisywane przez nas Philips PowerPro Duo czy np. robot odkurzający Samsung Powerbot VR9000. PowerCyclone 7 zapewnia też wysoką moc ssania nawet przy zapełniającym się pojemniku.

pojemnik

Pojemnik na zanieczyszczenia skonstruowano w taki sposób, że są one wprowadzane w ruch obrotowy, co ułatwia oddzielenie kurzu od cięższych zanieczyszczeń, które trafiają w dodatku do oddzielnej komory w pojemniku.

pojemnik4

Pojemnik zbudowany jest ze specjalnego tworzywa sztucznego, które utrudnia przyklejanie się brudu do jego ścianek, a także zapobiega powstawaniu kłębów kurzu. Dzięki temu opróżnianie pojemnika jest bardzo proste - otwieramy wieko i wysypujemy zanieczyszczenia do kosza na śmieci, na ściankach niemal nie zostają żadne zabrudzenia, a kurz nie wzbija się dodatkowo w powietrze. Philips taką konstrukcję pojemnika nawet nazwał marketingowym hasłem NanoClean.

Philips PowerPro Duo Ultimate również został wyposażony w filtr HEPA 13, więc skutecznie wychwytuje nawet drobniutkie cząstki kurzu, które po zassaniu nie trafiają już z powrotem do powietrza.

Podobnie jak w przypadku Performer Expert, także PowerPro Ultimate wyposażony został w rączkę ErgoGrip z wbudowanym pilotem zdalnego sterowania. Można nim włączyć i wyłączyć odkurzacz, a także regulować moc ssania przyciskami + i -. Aktualną moc ssania odkurzacz sygnalizuje zapalaniem się kilku niebieskich światełek na obudowie urządzenia.

Zestaw końcówek jest uboższy niż w przypadku opisywanego na poprzedniej stronie modelu Performer Expert. Z PowerPro Duo Ultimate otrzymujemy „tylko” pięć końcówek.

Pierwsza to znana TriActiveMax, o której pisaliśmy na poprzedniej stronie.

triactivemax

Zamiast DiamondFlex dostajemy za to SuperTurbo Brush, czyli turboszczotkę, która skutecznie zbiera z podłogi sierść i włosy – będzie też ulubioną końcówką właścicieli zwierząt, zwłaszcza kotów czy psów.

turbobrush

turbobrush2

 

Prócz tego w zestawie znajduje się też szczotka do mebli (sof, foteli), szczelinówka oraz szczotka do wysokich półek i regałów, z tym że tym razem ma nie plastikową, a aluminiową rurę.

nasadki

dluga-szczotka

 Philips PowerPro Ultimate to drogi odkurzacz w swojej kategorii. Kosztuje średnio około 1600 złotych.

Waszym zdaniem

jlv00

Klasa A usuwa nawet 120% kurzu. Czyli więcej, niż go tam było przed odkurzaniem. Wychodzi na to, że po czymś takim trzeba najpierw poczekać, żeby się nazbierało tyle tego kurzu, by pokryć ewidentny deficyt 20% braku, wtedy jest idealnie bez kurzu w danym pomieszczeniu, a dopiero potem się zacznie tam kurzyć z powrotem. Ale, ludzie są różni. A jak ktoś odkurzy dwa razy pod rząd, to ma łącznie 144% mniej kurzu, jak miał przedtem. ZGODA. Zatem chcę ten odkurzacz i komisyjnie odkurzę nim całe mieszkanie 100 razy i będę miał usunięte ponad 2 miliony % kurzu, co powinno mi starczyć do końca życia, więc ten odkurzacz mogę odsprzedać z czystym sumieniem sąsiadowi: mnie raczej już nie będzie potrzebny....
Dać ten odkurzacz do np. sal operacyjnych lub tam, gdzie produkują mikroprocesory. W obu tych miejscach są całe instalacje usuwające kurz, za ciężkie pieniądze, a to taki jeden odkurzacz załatwia sprawę...

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.