Philips PowerPro Duo FC6168/01 – test bezworkowego odkurzacza bezprzewodowego

Praktyczny pomocnik

Magda Spernacka
Philips PowerPro Duo FC6168/01 – test bezworkowego odkurzacza bezprzewodowego

Jesteś świeżo po sprzątaniu całego mieszkania. Kuchnia i łazienka umyte, podłogi odkurzone. Czysto i lśniąco. W ramach nagrody chwytasz herbatnik, gdy nagle... ciastko spada na podłogę, rozsypując się na drobne kawałki. Szlag! Odkurzacz już schowany w szafie. Masz dość taszczenia go przez pół mieszkania i rozwijania przewodu, żeby odkurzyć okruszki. Znasz takie sytuacje? Pewnie! Każdy z nas tak miał. Jest jednak sprzęt, który ratuje nas w takich sytuacjach. To lekki, podręczny odkurzacz bezprzewodowy Philips PowerPro Duo. Nie tylko umożliwia szybkie sprzątnięcie okruszków po ciastku czy piasku z brudnych butów, ale nawet pozwoli na odkurzenie całego mieszkania. Oto nasz test tego sprzętu.

0

Wstęp

Philips PowerPro Duo to odkurzacz dwufunkcyjny. Może pełnić rolę odkurzacza ręcznego, którym w łatwy sposób można odkurzyć meble, tapicerkę w samochodzie czy okruszki ze stołu. Z kolei po zamocowaniu w specjalnej pionowej obudowie z rączką urządzenie zamienia się w pełnoprawny odkurzacz pionowy, który w dodatku nie wymaga podłączenia do gniazdka zasilającego.

IMG_1675b

Tego typu sprzęt produkuje kilka firm, w Polsce dużą popularnością cieszą się odkurzacze Electrolux Ergorapido o podobnej konstrukcji do Philips PowerPro Duo, więc w tym artykule porównamy ze sobą oba urządzenia. W sklepach znaleźć można też takie odkurzacze jak Rowenta Air Force Extreme czy Zelmer Cito. Dostępne są od 300 do około 800 złotych. Testowany odkurzacz Philips PowePro Duo kupić można za ok. 680-690 złotych.

Philips na stronie poświęconej swojemu odkurzaczowi zwraca uwagę konsumenta na kilka cech urządzenia, które są zdaniem producenta najważniejsze: technologia PowerCyclone, nasadka TriActive Turbo, akumulatory litowo-jonowe 18 V, umiejętność samodzielnego stania odkurzacza w pionie, zmechanizowana szczotka, funkcja „2 w 1”, łatwe opróżnianie pojemnika na kurz (PowerPro Duo to odkurzacz bezworkowy), łatwe czyszczenie oraz moc ssania porównywalna z tradycyjnym odkurzaczem 2000 W. A więc po kolei.

Technologia PowerCyclone zapewnia stałą moc ssania, niezależnie od stopnia zapełnienia pojemnika na kurz. Tradycyjne odkurzacze niestety cierpią na efekt zmniejszającej się siły ssania wraz ze stopniowo zapełniającym się workiem czy pojemnikiem na kurz. PowerCyclone polega na takiej konstrukcji pojemnika, że powietrze w jego dolnej części (nazywanej przez producenta „komorą cykloniczną") wprawiane jest w ruch obrotowy, co ułatwia oddzielanie zassanych nieczystości od powietrza.

IMG_1683b

Nasadka TriActive Turbo to marketingowa nazwa elementu sprzątającego podłogi, zawierająca obracającą się szczotkę. Szczotka skuteczniej zbiera kurz, włosy i sierść, dzięki czemu sprzątanie jest szybsze i bardziej efektywne.

IMG_1680b

Kolejny parametr – akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion) o napięciu 18 V. To faktycznie duża przewaga nad popularnym odkurzaczem Eletrolux Ergorapido, w którym zastosowane są akumulatory niklowo-wodorkowe (NiMH) o bardzo niskiej trwałości. Typową usterką w odkurzaczach Ergorapido jest zużycie się akumulatorów już rok czy dwa od zakupu odkurzacza. W efekcie odkurzacz po pełnym naładowaniu nie włącza się wcale lub pracuje zaledwie kilka-kilkanaście sekund. Nie trzeba się bardzo wysilać, by znaleźć na Allegro wiele aukcji, na których różne osoby pozbywają się za 100 złotych lub nawet mniej niesprawnych odkurzaczy Ergorapido (właśnie z padniętymi akumulatorami).

FC6168_01-U3P-global-001

Akumulatory litowo-jonowe są od dawna stosowane w laptopach i telefonach komórkowych, i są to akumulatory o znacznie większej trwałości. Jest zatem szansa, że z odkurzacza Philips PowerPro Duo będziemy mogli korzystać znacznie dłużej, niż tylko przez rok czy dwa.

Następna cecha wymieniana przez producenta to umiejętność samodzielnego stania w pozycji pionowej. Faktycznie, konstrukcja odkurzacza została tak zaprojektowana, by można go było postawić w dowolnym miejscu. Konkurencyjne odkurzacze (jak np. wspomniany Electrolux Ergorapido) najczęściej wymagają zamocowania w specjalnych stacjach dokujących.

Philips chwali też swój produkt za funkcję łatwego opróżniania pojemnika na kurz. Pojemnik oraz filtr po pozbyciu się nieczystości można przemyć pod bieżącą wodą, co ułatwia utrzymanie sprzętu w czystości.

IMG_1698b

FC6168_01-D3P-global-001

Wreszcie – ważną cechą PowerPro Duo ma być wysoka moc ssąca, nie ustępująca tradycyjnym odkurzaczom zasilanym z gniazdka 230 V.

Sprawdziłam wszystkie wymienione wyżej atuty odkurzacza Philips w praktyce.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.