Pralka, chłodziarka, piekarnik i zmywarka simplyFi Candy

Testujemy inteligentny sprzęt AGD marki Candy

Adam Kwiatkowski
Pralka, chłodziarka, piekarnik i zmywarka simplyFi Candy

Włoska marka sprzętu AGD, Candy, jako jeden z pierwszych producentów na rynku UE wprowadziła do sprzedaży całą gamę urządzeń, którymi można sterować za pomocą zdalnego dostępu przez aplikację w smartfonie lub w tablecie. Wygodny dostęp do większości funkcji pozwala włączyć piekarnik, pralkę, zmywarkę również poza domem, wystarczy w smartfonie mieć dostęp do internetu i aplikację Candy.

1

Piekarnik simplyFi FXE825X WIFI

W redakcji używany był piekarnik FXE825X WIFI. Zewnętrzna powierzchnia drzwiczek wykonana została ze szklanej tafli w metalowej ramie. Druga warstwa szkła po stronie wewnętrznej stanowi izolację. Pomiędzy szybami konwekcyjny przepływ powietrza, schładza obie tafle. Uchwyt drzwi to solidna, satynowa rurka metalowa zakończona po obu stronach elementami błyszczącymi. 

FXE825X_WIFI_frontListwa powyżej drzwiczek została wykonana z satynowanego metalu. Na jej środku znajduje się ekran LCD o niebieskim podświetleniu, po prawej stronie ekranu umieszczono pokrętło wyboru funkcji piekarnika, po lewej umieszczono pokrętło regulacji czasomierza i funkcji dodatkowych.

8Q2A5355

Przy ekranie znajduje się niewielkie pokrętło do ustawiania czasu. Naciśnięte uaktywnia WiFi i resetuje ustawienia łączności bezprzewodowej.

Screenshot_2015-03-02-15-14-57
Po dodaniu piekarnika FXE825X WIFI do listy urządzeń zarządzanych przez aplikację należy ustawić prawe pokrętło na znak łączności bezprzewodowej i nacisnąć małe pokrętło przy ekranie. Uaktywniony w ten sposób piekarnik można sterować zdalnie, również poza domem. 


FXE825XWIFI_011

Ekran z niebieskim podświetleniem, w prawym rogu widać symbol @, który świadczy o uruchomionej funkcji sterowania zdalnego. 

Komora piekarnika została pokryta czarną emalią z drobnymi, białymi kropkami. Drabinki po obu stronach pozwalają umieścić ruszt na pięciu poziomach, ale tylko jeden, środkowy, wyposażono w szyny teleskopowe. Oświetlenie dobrze rozjaśnia wnętrze i pieczone produkty jasnym żarowym światłem. Producent oferuje jako wyposażenie dodatkowe listwę LED, którą można zastąpić żarówkę. 

FXE825XWIFI_002

Piekarnik może być sterowany z poziomu aplikacji lub za pomocą pokręteł. Producent zaoferował liczne, predefiniowane sposoby pieczenia oraz możliwość stworzenia własnego sposobu obróbki cieplnej. piekarniksfi1

Użytkownik ma dostęp do 9 podstawowych funkcji -

 • pieczenie z termoobiegiem i dolną grzałką
 • pieczenie z termoobiegiem i dwiema grzałkami
 • grill 
 • czyszczenie
 • program pizza
 • obracający się ruszt
 • termoobieg
 • termoobieg i grill
 • podtrzymywanie temperatury 

Każdy program predefiniowany, po uruchomieniu, wyświetli sugerowana pozycję rusztu lub blachy do pieczenia. To optymalizuje proces przygotowania potrawy. Po zbudowaniu własnego programu pieczenia użytkownik ma możliwość zapisania go i dodania do "ulubionych". Przykładem zastosowania jest program pieczenia ciasta drożdżowego: rozpoczyna się od niskiej temperatury, aby ciasto urosło, potem szybko nagrzewa wnętrze i piecze. Zakres temperatur: od 50 do 240 st. C. 

Piekarnik Candy FXE825X WIFI to produkt oznaczony klasą A o znacznie mniejszym poborze energii elektrycznej, niż dotychczas oferowane w sprzedaży piekarniki z oznaczeniami B, C i D. Maksymalny pobór energii w cyklu pieczenia z termoobiegiem wynosi 0,95 kWh. Po wyłączeniu termoobiegu piekarnik zużywa 0,93 kWh. (koszt 1 kWh energii elektrycznej w Polsce, w zależności od dostawcy, wynosi od 0,49 zł do 0,61 zł. Do ceny należy doliczyć "koszty przesyłu energii", różne dla każdego operatora). 

Komora piekarnika ma 78 l. objętości, do wnętrza pasują ruszty i blachy o rozmiarach: 37 cm głębokości i 45,5 cm szerokości. Drabinki zamontowane na ściankach wyposażono w jeden uchwyt teleskopowy, który wysuwa blachę lub ruszt umieszczony na prowadnicy. Wnętrze piekarnika wykonano z emalii odpornej na zabrudzenia i łatwej do utrzymania w czystości.

Do codziennego czyszczenia wystarcza woda z detergentem i ręczne zabiegi miękką gąbką. Zastygłe, trudne do usunięcia pozostałości po pieczeniu można usunąć podgrzewając do wysokiej temeratury 250 ml wody, lub wody z sokiem z cytryny. Najłatwiejszym, ale też najdroższym, sposobem czyszczenia jest zastosowanie funkcji PYRO - czyszczenie pyrolityczne - trwa około pięciu godzin. W tym czasie we wnętrzu komory piekarnika temperatura osiąga około 500 st. C. Bród jest wypalany, użytkownikowi pozostaje do sprzątnięcia popiół. 

 Zewnętrzne szklane drzwi piekarnika są dobrze chronione przed temperaturą wewnątrz, przednia szklana płyta  nagrzewa się do 50 st C w ciągu 40 minut pieczenia podczas używania programu z dwiema grzałkami - dolną i górną - wewnątrz 238 st. C.

Pomiary (piekarnik podłączony do sieci elektrycznej 230 V):   

Piekarnik w trybie oczekiwania (stand-by) w ciągu 24 godzin pracy pobrał 0,017 kWh, oznacza to, że piekarnik miesięcznie, w trybie oczekiwania (z uruchomionym WiFi) pobierze 0,51 kWh. 

Tryb pracy: górna grzałka + dolna grzałka. Rozgrzanie wnętrza do temperatury 240 st. C

 • czas - 16 minut i 9 sekund
 • ilość energii - 0,631 kWh
 • wewnątrz zmierzone 238 st. C

Tryb pracy: pizza. Temperatura pracy 230 st. C

 • czas - 15 minut
 • ilość energii - 0,580 kWh
 • wewnątrz zmierzone 229 st. C

Tryb pracy: mieszany, 1 godzina podgrzewania 40 st. C potem 1:40 godziny pieczenia 170 st. C (chleb owsiany) 

 • czas - 1 (40 st. C) i 1:40 godziny (170 st. C)
 • ilość energii - 1,32 kWh
 • wewnątrz zmierzone 40 st C. i 170 st. C

Połączenie z aplikacją jest dosyć stabilne, piekarnik wymagał zresetowania po nagłym odłączeniu energii elektrycznej i po weekendowej przerwie. Włączenie funkcji dostępu do sieci nie stanowi problemu. 

Waszym zdaniem

saxon00

niedługo będzie można defekować zdalnie przez wifi, tylko po co? nie ma to jak gazetka, kanapka, smartfon no i muszla

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.