Przenośny tuner Cyfrowy Polsat M-T 5000 – test urządzenia i usługi TV Mobilna

Telewizja w kieszeni

Marek Kowalski
Przenośny tuner Cyfrowy Polsat M-T 5000 – test urządzenia i usługi TV Mobilna

Cyfrowy Polsat to marka doskonale znana polskim telewidzom. Upstrzone antenami satelitarnymi balkony miejskich osiedli mówią same za siebie – czarne talerze z logo Cyfrowego Polsatu to dość częste zjawiska w miejskiej dżungli. Tym razem jednak rzecz będzie dotyczyła telewizji naziemnej i nie chodzi wyłącznie o dostępne bezpłatnie kanały uzyskiwane za pomocą każdego tunera DVB-T. Przyjrzeliśmy się niewielkiemu dekoderowi Cyfrowy Polsat M-T 5000 oraz usłudze o nazwie TV Mobilna. Jak to działa? My już wiemy.

4

Testowane produkty:

M-T 5000, czyli sposób na kanały

Cyfryzacja telewizji naziemnej już za nami. Ostatnie analogowe nadajniki wyłączono w lipcu br. Tym samym na terenie całego kraju kanały telewizyjne są dystrybuowane cyfrowo. Cyfrowy przekaz sygnału ma mniejsze wymagania energetyczne niż analogowy, teoretycznie zatem do odbioru sygnału cyfrowego powinny wystarczyć niewielkie urządzenia mające bardzo małe wymagania energetyczne.

Z tego założenia wychodzili najprawdopodobniej twórcy niewielkiego tunera/dekodera Cyfrowy Polsat M-T 5000. Urządzenie, które otrzymaliśmy do testów istotnie ma małe wymogi jeżeli chodzi o moc zasilania, ale co więcej służy nie tylko do oglądania bezpłatnych (FTA – Free To Air) kanałów cyfrowej telewizji naziemnej. Zgodnie z deklaracjami operatora – Cyfrowego Polsatu – na użytkowników usługi Mobilna TV czeka coś więcej.

Współczesne smartfony i tablety to urządzenia oferujące moc obliczeniową większą niż jeszcze kilka lat temu oferowały komputery stacjonarne. Nic dziwnego zatem, że potencjał obliczeniowy każdego współczesnego urządzenia mobilnego powinien wystarczyć do poradzenia sobie z obsługą cyfrowej telewizji. Jest tylko jeden szkopuł. Praktycznie żaden smartfon czy tablet nie ma wbudowanego dekodera cyfrowej telewizji. Z drugiej strony każde urządzenie mobilne ma interfejs WiFi. Testowany przez nas sprzęt wykorzystuje te dwa fakty. Jeżeli zatem jesteś posiadaczem smartfonu lub tabletu i chciałbyś móc oglądać telewizję na mobilnym ekranie bez potrzeby kupowania odrębnego telewizora przenośnego, to ten tekst powinien Cię zainteresować. Jeszcze jedna ważna informacja - nie musisz się obawiać dodatkowych opłat za transfer danych. Korzystając z usługi TV Mobilna i opisanego przez nas dekodera przez łącza Twojego operatora sieci komórkowej nie prześlesz nawet złamanego bita. Zaciekawieni?

Waszym zdaniem

marylu00

Po co dekoder jak są aplikacje umożliwiające oglądanie TV na kompie? Np. N-ka miała swego czasu taką, Teraz nie wiem, bo zrezygnowałam w ogóle z umowy z nimi i nie oglądam TV, ale jak ktoś ogląda to wydaje mi się to wygodniejsze.

kayron00

Telewizja w dobie szerokopasmowego internetu, trochę ślepa uliczka.Ja mojego TV nie używam prawie od 3 lat, znaczy sporadycznie, go używam, Klasyczne program TV, na dzień dzisiejszy, to absurd.

zett100

Ooo, znaleźli się malkontenci z szybkim internetem w telefonie czy tablecie bez limitu danych. Zazdroszczę. Ale pewnie wszystkich kanałów z tu wymienionych w sieci za darmo nie ma?? Druga sprawa- mam od roku Mt5000. Kupiłem od jednej takiej "blondynki" na allegro. Zapomniała mi przesłać numer rachunku do wpłat za pakiet ekstra. I co.. I nie ma żadnej siły ani na tą krowę ani na Polsat. Sprawa jest nieosiągalna. Nie da się otrzymać tego numeru rachunku. OD pani się nie da, CP też nie da. Mimo, że mam "stacjonarny" Polsat od wielu lat i ... chcę wpłacać a nie wyciągać od nich pieniądze. Wracając do testu: Kanały "premium" o wiele łatwiej są łapane. Mimo, że u mnie zakodowane ;-)I prawdopodobnie bardziej płynnie odtwarzane, jak zauważono w recenzji. Taka to polityka CP. Rzeczywiście trzeba stawiać dekoder na okno. Od czasu do czasu szwankuje na moim win7 program odtwarzający. Ostatnia sprawa- pół roku temu kupiłem w dużym markecie tablet goclever. I... nie współpracuje z tym dekoderem mt-5000, bo program zainstalowany na tablecie "nie obsługuje zrootowanych urządzeń". Czyli coś tańszego od iphona5 czy SE ARC to dla programu sprzęt z nielegalnie zmienionym oprogramowaniem?? (oczywiście goclever prosto z fabryki, nieruszany w żaden sposób). Dziękuję za uwagę.

bolaja00

Jestem teściową i u mnie można oglądać wszystkie mecze bez tych cudeńków !

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.