SI-4T-Black Solgaz - Polska płyta indukcyjna

Bezpłomieniowa płyta indukcyjna firmy Solgaz

Adam Kwiatkowski
SI-4T-Black Solgaz - Polska płyta indukcyjna

Kolejna bezpłomieniowa płyta ceramiczna, produkowana przez Solgaz, polską firmę, to płyta indukcyjna SI-4T-Black. Pozwala dostosować wielkość pola gotowania do naczynia, w którym gotujemy. Dwa ogromne pola mogą służyć do wstawienia brytfanny, garnków i garnuszków. Oczywiście, naczynia muszą być dostosowane do pracy z płytami indukcyjnymi. Zaletą gotowania indukcyjnego jest duże bezpieczeństwo, mała bezwładność cieplna i energooszczędność. 

11

Jak działa indukcja? - informacje

Płyty indukcyjne wykorzystują zjawisko powstania siły elektromotorycznej w przewodniku, zjawisko znane jest jako indukcja elektromagnetyczna. W kuchniach indukcyjnych pod ceramiczną taflą umieszczono szerokie, płaskie cewki, które generują szybkozmienne pole magnetyczne. Do gotowania na kuchni indukcyjnej niezbędne są naczynia wykonane z metali reagujących na pole magnetyczne. Tylko w takich stopach metali indukują się prądy wirowe, które rozgrzewają dno naczynia.

Najprostszy sposób na ocenę przydatności garnka do stosowania na płycie indukcyjnej to zbliżenie do zewnętrznej powierzchni dna magnesu, garnki wyprodukowane z ferromagnetyków przyciągają magnes (niektóre stopy stali i żeliwo). Garnki nie muszą być wykonane w całości z materiału ferromagnetycznego, ważne, aby miały dno wykonane z takiego materiału. W sprzedaży znajdują się również podstawki, np. z emaliowanego żeliwa, które można podłożyć pod garnek aluminiowy, ceramiczny, szklany lub miedziany. 

Do działania płyta indukcyjna wymaga podłączenia elektryczności. Ze względu na duże, chwilowe pobory energii elektrycznej przyłącze elektryczne musi zostać dostosowane do wymagań płyty. Ważna jest odpowiednia instalacja domowa wraz z zabezpieczeniami. 

Podczas gotowania na kuchni indukcyjnej ośrodkiem grzewczym jest dno garnka, w którym gotowana jest potrawa. Dzięki temu płyta ceramiczna nie nagrzewa się, jak ma to miejsce w płytach ceramicznych elektrycznych lub gazowych. Powierzchnia styku dna z płytą ma taką temperaturę, jak dno naczynia. To sprawia, że gotowanie na płytach indukcyjnych jest bezpieczniejsze, niż inne sposoby ogrzewania naczyń. 

Kolejna zaletą płyt indukcyjnych jest szybka reakcja, porównywalna z palnikami gazowymi. Temperatura przewodnika w dnie garnka rośnie szybko po uruchomieniu programu gotowania, a to skraca czas przygotowywania potraw. Prędkość gotowania można ustawić, w niektórych płytach można ustawić również czas gotowania, a nawet temperaturę gotowania. 

Uwaga!

Zakres częstotliwości pracy płyty indukcyjnej mieści się w granicach 20-50 kHz, dlatego osoby z rozrusznikami serca, pompami iniekcyjnymi, aparatami słuchowymi i innymi protezami wspomaganymi elektronicznie powinny sprawdzić, czy działająca płyta nie zakłóca pracy urządzeń. W pobliżu płyty indukcyjnej nie powinno się umieszczać nośników danych. Dyski twarde, karty pamięci i pamięci flash mogą ulec uszkodzeniu.

Waszym zdaniem

jakub.biel02

Super!

jacobs401

Fajnie, że Polacy się tak rozwijają. Powodzenia!

maly.test00

Fajnie się zapowiada. Mam tylko nadzieje ze podatki ich nie zjedzą tutaj

jareth00

Taa,a gdzie i jak mają sobie to zamontować ludzie w blokach z tat 60 ubiegłego wieku???

kablowka00

Mam zamiar kupić ich płytę gazową ale niestety wciąż trzyma wysoką cenę.

mbl00

Solgaz - za****ste płyty bez płomienia!

mirek kowal11100

To jakieś wielkie nieporozumienie! Czas do doprowadzenia 1 litra wody w garnku z dnem 20cm średnicy rzędu 15 minut lub więcej na płycie indukcyjnej to katastrofa! Tak długo! Jeżeli to jest rzetelnie przeprowadzony test, to ta płyta wypada bardzo źle. Płyta AEG doprowadza do wrzenia 1litr wody w 110 sekund! Tak - 1 minuta 50 sekund do wrzenia, a kosztuje 1'600pln. Widać nie wychodzi im w płytach gazowych, to próbują wejść na totalnie im nie znane tereny. Z płyt gazowych śmierdzi już po pół roku użytkowania, a serwisowanie tzw propromienników jest drogie.

mirek kowal11100

Oczywiście 1 litr - 5minut. To bardzo dużo.

djassimo00

Mirku myślę że taka redakcja ktora ma stycznosc z AGD na codzien nie moze sie mylic w prostych sprawach ;)
Pamietaj ze garnek garnkowi nierówny, podobnie z temp. wody w tym wlasnie garnku

dana3500

Dla mnie extra. Mam cały pakiet: płytę, okap i piekarnik. Cudnie razem wyglądają. I co najważniejsze są niezawodne. Godne polecenia

kasia39600

Kupiłam kilka miechów temu właśnie tą indukcję. Cudo! sama wykrywa gdzie kładę gary i grzeje tylko w tym miejscu.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.