Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 - w pełni automatyczny ekspres do kawy

Marek Kowalski
Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 - w pełni automatyczny ekspres do kawy

Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 to automatyczny ekspres do kawy. Urządzenie wyprodukowane przez znaną wśród kawoszy, włoską markę Saeco, od 2011 roku należącą do koncernu Philips, jest jednym z najlepiej wyposażonych i najbardziej funkcjonalnych ekspresów z bogatego portfolio produktów Saeco. Model GranBaristo Avanti HD8977/01 jest również jednym z wciąż niewielu dostępnych na rynku urządzeń tego typu, którymi można sterować za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie.

0

Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 to jeden z najbardziej rozbudowanych funkcjonalnie automatycznych ekspresów do kawy, spośród urządzeń przeznaczonych dla indywidualnego użytkownika (a nie punktów gastronomicznych). Jest to również jeden z najdroższych ekspresów "do domu". Producent chwali ten właśnie model takimi funkcjami jak: szeroki zakres personalizacji napojów kawowych, których można wykonać aż 18. Ponadto prosta obsługa dzięki intuicyjnemu menu, ciekłokrystalicznemu (choć monochromatycznemu) ekranowi,  a także dzięki bezprzewodowemu interfejsowi Bluetooth. Ten ostatni umożliwia sterowanie urządzeniem za pomocą bezpłatnej aplikacji Saeco zainstalowanej w telefonie (obsługiwane systemy Android i iOS). Ekspres Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 ma również charakterystyczne dla produktów Saeco opatentowane rozwiązania, takie jak na przykład wyjątkowo trwały, ceramiczny młynek do kawy. Oczywiście mamy tu do czynienia z ekspresem wyposażonym w autorski system mleczny, dzięki czemu urządzenie pozwala uzyskać zarówno perfekcyjne espresso, jak i doskonałe cappuccino czy latte macchiato.

Saeco-GranBaristo-Avanti-02

Ekspres nie należy do najtańszych. Jego cena sięga raczej drugich widełek na skali cen w tego typu sprzętach przeznaczonych dla indywidualnych odbiorców. Niemniej to nie cena stanowi główne kryterium wyboru. Automatyczne ekspresy do kawy, to urządzenia, które nie tylko powinny zapewnić swojemu właścicielowi codzienną porcję pysznego, aromatycznego naparu, ale również powinny się odpowiednio prezentować w pomieszczeniu, w którym zostaną ustawione. Dlatego zacznijmy od pierwszego wrażenia jakie na nas wywarł recenzowany tu sprzęt: ekspres automatyczny Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01.

Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 - pierwsze wrażenie

Saeco-GranBaristo-Avanti-03

Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 to dość kompaktowe urządzenie. Sprzęt jest zauważalnie mniejszy od testowanego przez nas wcześniej modelu w tej samej klasie cenowej (patrz: recenzja ekspresu DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS). Urządzenie wykonano z dbałością o szczegóły, dominujące barwy to czerń i stal w dwóch odmianach, polerowanej i anodowanej. Nie zabrakło oczywiście również elementów z tworzyw sztucznych, ale i one są bardzo wysoskiej jakości. Ekspres otrzymaliśmy w postaci wcześniej używanej, co dało się zauważyć głównie na pokrywce zewnętrznego ociekacza wykonanej z polerowanej stali chirurgicznej. Niemniej sprzęt prezentuje się nowocześnie i stylowo, naszym zdaniem będzie się dobrze prezentować w każdej kuchni.

Zaletą ekspresu jest to, że wyposażono go w opatentowane przez Saeco młynki ceramiczne. W większości ekspresów automatycznych młynki do kawy mają żarna stalowe, które choć równie trwałe, znacznie lepiej przewodzą ciepło od ceramiki i przy częstym używaniu może dojść do przepalenia mielonej kawy, co ma negatywny wpływ na smak. W przypadku młynka ceramicznego nie ma możliwości przegrzania kawy podczas mielenia.

Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 - zawartość zestawu

Saeco-GranBaristo-Avanti-01

Głównym elementem zestawu sprzedażowego jest oczywiście sam ekspres. Oprócz niego w opakowaniu znaleźliśmy jeszcze kilka dodatków użytecznych podczas eksploatacji urządzenia.

Saeco-GranBaristo-Avanti-04

Chromowana zaślepka mocowana magnetycznie (magnes wbudowany jest w samą zaślepkę), może być zastąpiona dyszą gorącej wody, którą mocujemy z lewej strony dysz kawowych. Montaż tego elementu jest bardzo łatwy i nie da się go nieprawidłowo zamocować. Wystarczy po prostu wcisnąć dyszę w otwór powstały po wyjęciu wspomnianej zaślepki. Wyjęcie dyszy wymaga lekkiego wciśnięcia jej po bokach, co zwalnia blokadę mocowania i pozwala łatwo wyjąć ten element ekspresu. 

Saeco-GranBaristo-Avanti-08

Bardzo dużą zaletą testowanego przez nas modelu jest dostarczany z ekspresem antywapienny filtr wody Saeco AquaClean CA6903/00. Jego zamocowanie w wyjmowanym zbiorniku na wodę o pojemności 1,7 litra nie jest obowiązkowe, ekspresu można używać również bez tego filtra. Jednak korzystanie z filtra znacznie ogranicza częstość odkamieniania ekspresu. Dla porównania w jednym z testowanych przez nas wcześniej ekspresów automatycznych podobnej klasy (patrz: recenzja ekspresu DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS) choć również wyposażonym w filtr odwapniający, konieczność odkamienienia pojawiła się już po niecałych stu filiżankach zaparzonej kawy. W testowanym ekspresie Saeco filtr wystarcza nawet na co najmniej 250 filiżanek naparu. Co więcej, jeżeli zadbamy o regularną wymianę filtra zgodnie ze wskazaniami urządzenia, producent deklaruje, że odkamienianie nie będzie potrzebne nawet po 5000 filliżanek.

Saeco-GranBaristo-Avanti-10

W tej klasie sprzęcie nie mogło zabraknąć systemu spieniania mleka. Dzbanek na mleko z systemem dysz spieniających Latte Perfetto mocuje się zamiennie w miejsce dyszy na gorącą wodę. Zbiornik na mleko ma 0,5 litra pojemności. Dzięki łatwemu dołączaniu i odłączaniu dzbanka oraz jego stabilnej podstawie nie ma najmniejszego problemu z wygodnym przechowywaniem mleka w dzbanku w lodówce, gdy nie zamierzamy w najbliższym czasie robić kaw mlecznych. 

Saeco-GranBaristo-Avanti-13

Uzupełnieniem zestawu jest miarka na kawę mieloną, pędzelek do czyszczenia młynka oraz tubka smaru. Wszystkie czynności konserwacyjne zapewniające długą i bezproblemową eksploatację testowanego ekspresu są czytelnie wyjaśnione w dołączonych wielojęzycznych (również po polsku) instrukcjach obsługi. Oprócz tego poradniki dotyczące eksploatacji są wbudowane również w aplikację mobilną sterującą ekspresem, do której jeszcze wrócimy w dalszej części recenzji.

Saeco-GranBaristo-Avanti-14

W zestawie nabywca otrzymuje również papierek lakmusowy, który umożliwia pomiar twardości wody. W zależności od uzyskanych wyników ustawienia odpowiedniej twardości można dokonać zarówno z menu samego ekspresu, jak też za pomocą aplikacji mobilnej Saeco Avanti. Prawidłowe nastawienie twardości ma o tyle znaczenie, że decyduje o częstości odkamieniania ekspresu.

Saeco-GranBaristo-Avanti-15

Wraz z ekspresem otrzymaliśmy również butelkę płynu odkamieniającego, jednak - jak wcześniej wspomniano - dzięki wydajnemu filtrowi odwapniającemu użytkownicy tego ekspresu rzadziej będą musieli odkamieniać urządzenie. Przy okazji rada dla użytkowników tego typu urzadzeń: nie wlewajmy do ekspresów automatycznych wody mineralnej kupowanej w butelkach również w tych dużych butlach dostarczanych często z własnym dystrybutorem. Najlepszą wodą dostępną w domach jest po prostu woda z kranu. Uwaga, użycie innego płynu odkamieniającego niż oferowany pod marką Saeco może spowodować utratę gwarancji!

Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 - uruchomienie i czas na kawę

Saeco-GranBaristo-Avanti-05

O zbiorniku na wodę wspomnieliśmy już przy opisie filtra odwapniającego. Pojemnik na wodę jest wkładany od góry i jest osłonięty dodatkową, zamykaną klapką. W trakcie eksploatacji nie widać ile wody w nim jest, ale nie jest to jakiś duży problem, gdyż ekspres automatycznie przypomni użytkownikowi jeszcze przed zaparzeniem kawy o ewentualnym uzupełnieniu wody.

Saeco-GranBaristo-Avanti-11

W tylnej części ekspresu znajduje się zbiornik na ziarna kawy. W stosunku do wielu konkurencyjnych ekspresów automatycznych nie jest on tutaj specjalnie duży (mieści około 250 g kawy), ale to akurat zaleta. Pamiętajmy, że jeżeli nie chcemy, aby kawa nam wietrzała, lepiej jest wsypać niewielką ilość do zbiornika. Oprócz samej kawy w pojemniku na ziarna widoczna jest również regulacja młynka. W testowanym urządzeniu użytkownik ma do dyspozycji pięć nastaw grubości mielenia.

Saeco-GranBaristo-Avanti-12

Kolejne ustawienia grubości oznaczone są bezpośrednio na pokrętle regulacyjnym w bardzo intuicyjny sposób: wielkością kropki. Im większa kropka, tym grubiej zmielona będzie kawa. Jakie to ma znaczenie praktyczne? Im drobniej zmielimy ziarna tym bardziej aromatyczny napar uzyskamy po przyrządzeniu kawy.

Saeco-GranBaristo-Avanti-20

Ekspresem sterujemy za pomocą menu wyświetlanego na ciekłokrystalicznym (monochromatycznym) ekranie. Menu jest oczywiście dostępne w języku polskim. Po obu stronach wyświetlacza oraz pod nim znajduje się prosty w obsłudze panel dotykowy z podświetlanymi przyciskami. Po lewej mamy przyciski anulowania polecenia, jego zatwierdzenia oraz przycisk wywołania głównego menu urządzenia. Po prawej natomiast producent umieścił przyciski nawigacyjne pozwalające poruszać się w górę i w dół po pozycjach menu lub zmieniać wartości (np. moc kawy regulowaną w sześciu stopniach).

Saeco-GranBaristo-Avanti-19

Pod wyświetlaczem znajdują się jeszcze dodatkowe przyciski dotykowe pozwalające m.in. wybrać ulubiony napój, czy ustalić moc kawy, a także włącznik ekspresu. Oprócz tego ekspres wyposażono w osiem fizycznych przycisków w dwóch blokach widocznych po obu stronach ekspresu. Za ich pomocą szybko możemy przygotować wybrane rodzaje kawy lub spienione mleko. Warto pamiętać, że te osiem przycisków nie wyczerpuje wszystkich wbudowanych w ekspres przepisów na kawę, których w urządzeniu jest aż 18 rodzajów napojów. Od bardzo mocnego i intensywnego ristretto, poprzez różne rodzaje espresso (m.in. espresso lungo, espresso macchiato), cappuccino, latte, latte macchiato, lungo, caffe crema i wiele innych. Mało tego, za pomocą zarówno ustawień w samym ekspresie jak i - znacznie wygodniej - za pomocą aplikacji mobilnej Saeco Avanti mamy możliwość spersonalizowania każdego z dostępnych przepisów i dostosowania go do własnych upodobań. Warto też wspomnieć, że wyświetlacz cały czas informuje wskaźnikiem procentowym o kondycji filtra odwapniającego.

Saeco-GranBaristo-Avanti-21

Nie mamy żadnych zastrzeżeń do jakości espresso, które udało nam się przygotować za pomocą testowanego urządzenia. Espresso zawierało charakterystyczną piankę kawową, tzw. cremę o jedwabistej fakturze i odpowiedniej grubości. Co ważne pianka nie opada zbyt szybko, co jest dowodem, że nie jest ona uzyskiwana poprzez tricki w postaci dodatkowego napowietrzania naparu, lecz poprzez prawidłowe parzenie kawy pod wysokim ciśnieniem (ekspres dysponuje ciśnieniem 15 bar).

Saeco-GranBaristo-Avanti-22

Korzystanie z systemu mlecznego Latte Perfetto również jest bardzo proste. Jedyną czynnością, którą musi wykonać użytkownik jest przesunięcie dyszy mlecznej na pozycję otwartą. W pozycji zamkniętej łatwiej przechowywać dzbanek w lodówce. Ekspres jest również wyposażony w automatyczne czyszczenie systemu mlecznego. Funkcja ta jest proponowana użytkownikowi po wykonaniu każdej kawy mlecznej (lub wytworzeniu spienionego mleka).

Saeco-GranBaristo-Avanti-23

Również próba zaparzenia dużej porcji latte macchiato zakończyła się pełnym sukcesem. Kawa sącząca się z dysz ekspresu wpadała tam, gdzie powinna: pomiędzy warstwy piany mlecznej o różnej konsystencji.

Saeco-GranBaristo-Avanti-24

System mleczny Latte Perfetto bardzo dobrze pieni kawę, jednak ekspres nie daje możliwości regulacji stopnia spienienia. Sama ilość piany jest automatycznie wybierana przez ekspres w zależności od tego jaki przepis wybierzemy. W przypadku wyboru np. caffe latte ilość piany mlecznej jest odpowienio mniejsza, ale już chcąc wykonać klasyczną café au lait (czyli po polsku: kawę z mlekiem, a nie pianą mleczną; tzw. kawę białą) najlepiej będzie po prostu dolać preferowaną ilość mleka do zaparzonego espresso.

Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 - sterowanie smartfonem

Saeco-GranBaristo-Avanti-18

Jeżeli korzystamy ze smartfonu z Androidem czy iPhone'a to właśnie użycie tego urządzenia będzie chyba najwygodniejszym sposobem sterowania testowanym ekspresem Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01. W naszym przypadku posłużyliśmy się smartfonem LG Nexus 5X pracującym pod kontrolą systemu Android 7.1.1. Nougat. Zainstalowaliśmy oferowaną bezpłatnie aplikację Saeco Avanti i przyjrzeliśmy się jej funkcjonalności.

Saeco-GranBaristo-Avanti-25

Aplikacja Saeco Avanti nie tylko pozwala sterować ekspresem, ale również jest przydatnym poradnikiem pomocnym w codziennym użytkowaniu urządzenia. Już po pierwszym jej uruchomieniu na ekranie telefonu zobaczymy podpowiedź jak przygotować ekspres do przyrządzenia pierwszej kawy. Połączenie pomiędzy telefonem z zainstalowaną aplikacją a ekspresem Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 nawiązywane jest poprzez bezprzewodowy interfejs Bluetooth. Podczas parowania urządzenia aplikacja zażąda kodu PIN.

Saeco-GranBaristo-Avanti-28

Kod ten zostanie automatycznie wyświetlony na ekranie parowanego z telefonem ekspresu.

Saeco-GranBaristo-Avanti-26

Po jego wprowadzeniu aplikacja poinformuje o poprawnym nawiązaniu połączenia. Od tej pory mamy możliwość wybierania kaw nie tylko z menu ekspresu, ale również z menu aplikacji. Każdy dostępny napój możemy personalizować poprzez zmianę mocy aromatu kawy, dostosowanie ilości samej kawy, jak i - w przypadku kaw mlecznych - ilości mleka.

Saeco-GranBaristo-Avanti-27

Oprócz powyższych ustawień mamy również możliwość zmiany temperatury parzenia a także wyboru intensywności smaku. Oba nastawy są trójstopniowe. Aplikacja przed zaparzeniem wybranego napoju poinformuje również o wymaganej pojemności filiżanki. Spersonalizowane napoje możemy dodawać do własnej listy ulubionych. Co więcej, ekspres oferuje również możliwość niezależnej personalizacji dla sześciu osób. Tyle bowiem można ustawić profili użytkownika. Nie ma zatem najmniejszego problemu gdy jeden z domowników preferuje duże objętościowo kawy mleczne, a inne osoby wolą raczej espresso czy jeszcze mniejsze ristretto.

Aplikacja przekazuje również komunikaty ekspresu, np. gdy brakuje wody otrzymamy w górnej części ekranu stosowne powiadomienie przed zaparzeniem napoju.

Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 - konserwacja ekspresu

Wiele osób, które korzystają z ekspresów automatycznych w biurach i miejscach pracy, często zapomina, że nie jest to urządzenie bezobsługowe. W firmach konserwacją zajmują się zespoły serwisowe producentów ekspresów. W domu musimy się tym zająć sami, dlatego też łatwość konserwacji ma spore znaczenie w wyborze odpowiadającego nam urządzenia.

Saeco-GranBaristo-Avanti-09

Ekspres jest wyposażony we wlot na jedną porcję kawy mielonej (odmierzoną dostarczaną w zestawie miarką). Dzięki temu można w tym urządzeniu przygotować jedną porcję kawy z kawy już zmielonej. Oprócz tego w tym miejscu czyścimy system młynka za pomocą dostarczonego wraz z produktem pędzelka.

Saeco-GranBaristo-Avanti-06
Wyjęcie zewnętrznego ociekacza do kawy sprowadza się do naciśnięcia przycisku na spodniej stronie ociekacza, wyjęcia go a następnie opłukania i umycia. Spławikowy wskaźnik powie nam, czy w ociekaczu nie zgromadziła się za duża ilość płynu.

Saeco-GranBaristo-Avanti-07

Pojemnik na fusy (mieszczący do 20 porcji zmielonej i zaparzonej kawy) znajduje się już wewnątrz urządzenia. Dostęp uzyskujemy po otwarciu frontowych drzwiczek urządzenia. Pod zbiornikiem na fusy znajduje się również drugi ociekacz, tzw. wewnętrzny. Na wewnętrznej stronie drzwiczek na nalepce widoczna jest ilustrowana instrukcja czyszczenia, co ułatwia konserwację mniej doświadczonym użytkownikom.

Saeco-GranBaristo-Avanti-17

Ekspres ma wbudowany system chroniący przed uruchomieniem urządzenia podczas działań konserwacyjnych, a na ekranie dodatkowo wyświetlane są powiadomienia informujące co trzeba zrobić, by móc zaparzyć wreszcie kolejną, pyszną kawę.

Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 - specyfikacja techniczna

 • Wymiary urządzenia: 20,5 x 36 x 46 cm
 • Waga urządzenia: 13 kg
 • Ciśnienie pompy: 15 bar
 • Ustawienia temperatury: 3
 • Ustawienia mocy aromatu: 6
 • Pojemność zbiornika na ziarna kawy: 270 g
 • Pojemność zbiornika na fusy: 20 jednostek (resztek zmielonego ziarna)
 • Moc maksymalna (zmierzona): 2772 W
 • Napięcie znamionowe: 220-240 V / 50-60 Hz
 • Maksymalna wysokość filiżanki: 165 mm
 • Wyświetlacz: LCD monochromatyczny
 • Profile użytkowników: tak, 6
 • Ilość stopni regulacji młynka: 5 stopni

Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 - pomiary testowe

Podczas przygotowywania napojów kawowych mierzyliśmy pobór mocy. Maksymalna wartość jaką uzyskaliśmy wynosiła aż 2772 W, jednak taką ekspres pobierał przez bardzo krótki czas. Poniżej kilka pomiarów dotyczących poboru mocy i zużycia energii:

 • Ekspres podłączony do zasilania (wciśnięty włącznik główny z tyłu urządzenia), ale wyłączony: 0,3 W
 • Ekspres włączony, nagrzewanie się termobloku: 1300-2772 W
 • Pobór mocy podczas generowania pianki: 1228 W
 • Pobór mocy podczas płukania: 20,2 - ok. 600 W
 • Zużycie energii na jeden pełny cykl pracy (uruchomienie, nagrzewanie, płukanie wstępne, przygotowanie kawy i pianki mlecznej, płukanie dysz mlecznych, płukanie dysz kawowych, wyłączenie): 0,04 kWh

Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 - podsumowanie

Saeco GranBaristo Avanti HD8977/01 to ekspres prosty w obsłudze i konserwacji. Dużą pomocą jest mnóstwo użytecznych informacji zawartych w bezpłatnej aplikacji mobilnej pozwalających również na personalizowanie kaw i ich zaparzanie za pomocą poleceń wydawanych w telefonie. Sprzęt jest bardzo solidnie i dokładnie wykonany, może być ozdobą każdej kuchni. Urządzenie jest też bardzo drogie. Jedynie nieliczni miłośnicy kawy pozwolą sobie na wydatek przekraczający 5000 zł po to, by móc cieszyć się wyborem różnych napojów kawowych o dowolnej porze dnia czy nocy. Z drugiej strony dobra kawa w dobrej kawiarni (pomijamy popłuczyny z fast foodów) kosztuje od kilku do nawet kilkunastu zł zależnie od miejsca. Kawy u nas pije się coraz więcej, jednak jest to wciąż mało w porównaniu z obywatelami Europy Zachodniej czy Południowej. Cena wydaje się zaporowa, jednak dla kawosza i miłośnika dobrej kawy, który ma pojęcie o jakości różnych rodzajów kaw i celebruje każdego dnia jej spożywanie koszt ekspresu zwróci się na pewno wcześniej niż skończy dwuletni okres gwarancyjny. 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.