Samsung KE55S9C telewizor OLED – test

Test telewizora OLED – Samsung KE55S9C

Marek Kowalski
Samsung KE55S9C telewizor OLED – test

Pierwszy telewizor OLED ujrzał światło dzienne w 2007 roku. Trzeba było aż 6 lat, by urządzenia tego typu wreszcie trafiły do sklepów. To szmat czasu, zwłaszcza w elektronice konsumenckiej. Niemniej faktem jest, że telewizory OLED wreszcie można kupić (o ile portfel jest odpowiednio zasobny). Do nas trafił model z serii Samsung KE55S9C, tzw. zakręcony OLED, czyli urządzenie wyposażone w organiczną matrycę OLED i zakrzywiony ekran. Oto pierwszy w Polsce test telewizora OLED.

12

Czas na telewizję – skanowanie, nawigacja, 3D i MultiView

Czas na telewizję. Konfiguracja wstępna, skanowanie, nawigacja, 3D i MultiView

Telewizor, choć obecnie coraz bardziej oddala się od swojego pierwotnego przeznaczenia, mimo wszystko wciąż służy do oglądania programów tradycyjnej, linearnej telewizji. Zanim jednak będzie można na ekranie OLED obejrzeć jakikolwiek program, najpierw trzeba przeprowadzić procedurę konfiguracyjną, która przebiega podobnie jak w przypadku wielu innych modeli koreańskiego producenta z wbudowanym systemem Samsung Smart TV 2013.

55OLED-202

Już na pierwszym ekranie konfiguracyjnym, w dolnym lewym rogu, wyświetlają się piktogramy podpowiadające, jak można sterować telewizorem w inny sposób niż za pomocą pilota. Konfiguracja przebiega tu podobnie jak w przypadku innych modeli Smart TV Samsunga wyposażonych w funkcje sterowania głosem i gestami.

55OLED-203

55OLED-204

55OLED-205

Po wybraniu języka interfejsu i kraju, dla którego mają być zastosowane ustawienia automatycznego skanowania, telewizor rozpoczyna przeszukiwanie eteru. Ofertę naziemnej telewizji cyfrowej testowany produkt wykrył po 50 s. Oczywiście, oprócz tego telewizor nawiązuje połączenie z internetem. Wbudowany interfejs bezprzewodowy obsługuje wszystkie obecne standardy Wi-Fi (802.11 a/b/g/n).

55OLED-208

55OLED-209

55OLED-210

55OLED-211

55OLED-212

55OLED-213

Kilka następnych etapów: ustalenie strefy czasowej, zaakceptowanie wymaganych przez oprogramowanie Smart TV warunków świadczenia usługi, dopasowanie dodatkowych usług telewizyjnych w zależności od regionu, kończy się propozycją krótkiego przeszkolenia w sterowaniu urządzeniem gestami i głosem. 

Nawigacja

55OLED-1

Po wykryciu wszystkich kanałów standardowo aktywowana jest jedna ze stron interfejsu Smart TV, Warto obejrzeć, zawierająca sugerowane (za pomocą opracowanego przez Samsunga systemu rekomendacji S-Recommendation, opartego na ogólnodostępnych ocenach danego programu, a później również na preferencjach widza) pozycje programowe. 

55OLED-4

Podczas przełączania się pomiędzy kanałami wyświetlana jest przez krótki czas informacja o źródle (naziemne, satelitarne), numer kanału oraz nazwa i tytuł programu.

55OLED-12

55OLED-13

Jak każdy inny telewizor zdolny do odbioru sygnału cyfrowego, również Samsung KE55S9C umie wyświetlać dodatkowe informacje na temat oglądanych pozycji, a także udostępniać funkcje nagrywania (o których więcej piszemy w dalszej części artykułu).

Obraz 3D

Telewizor Samsunga może wyświetlać obraz przestrzenny, który generowany jest podobnie jak w innych modelach koreańskiego producenta: metodą migawkową. Obraz ogląda się za pomocą dostarczanych z telewizorem okularów aktywnych. Oczywiście, tradycyjnie najlepszym źródłem obrazu 3D jest odtwarzacz Blu-ray 3D, ale to niejedyne dostępne źródło. 

55OLED-138

Jednym z narzędzi dostępnych poprzez interfejs Smart TV jest Explore 3D, zapewniające przykładowe klipy 3D, co pozwoli podziwiać przestrzeń na ekranie bez podłączania odtwarzacza.

55OLED-87

Rzecz jasna, jak na porządny telewizor 3D przystało, nie mogło zabraknąć wbudowanego konwertera 2D/3D. Urządzenie rozpoznaje także różne tryby filmów 3D (side by side, góra/dół). 

55OLED-88

Obraz 3D na ekranie OLED wygląda zauważalnie lepiej niż na LCD. Spora w tym zasługa dużej luminancji. Po aktywowaniu trybu 3D lub po włączeniu konwertera 2D/3D jasność ekranu wyraźnie wzrasta, co skutecznie niweluje ograniczenia wprowadzane przez nałożenie okularów migawkowych. Sam konwerter działa dość poprawnie, ale – podobnie jak w przypadku wielu innych telewizorów – trudno tu mówić o pełnym efekcie 3D. Uzyskujemy zamiast tego quasi-przestrzeń o nierównomiernie rozłożonych planach.

MultiView (widok wielokrotny), czyli koniec wojny o pilota

55OLED-161

Dostarczane z telewizorem okulary 3D nadają się nie tylko do oglądania obrazu 3D. Pozwala je wykorzystać jeszcze jedna ciekawa funkcja, o nazwie MultiView (w polskiej wersji interfejsu nazwana widokiem wielokrotnym). Dzięki niej produkt Samsunga... łagodzi obyczaje. To proste i funkcjonalne rozwiązanie pozwala jednocześnie wyświetlać na pełnym ekranie dwa różne programy z różnych kanałów (przydaje się obecność więcej niż jednego tunera) lub też obraz z wybranego kanału dla jednego widza i obraz z innego źródła dla drugiego (może to być odtwarzacz, komputer lub pendrive podłączony do modułu One Connect).

Dla ścisłości: chodzi nie o znaną od dawna funkcję PIP (Picture In Picture – wyświetlanie obrazu z innego źródła w niewielkiej ramce widocznej na ekranie), w którą to testowany telewizor również jest wyposażony, ale o jednoczesną (prawie – wyjaśniamy to w następnym akapicie) emisję na pełnym ekranie dwóch różnych treści.

Jak to działa? Funkcja MultiView wymaga użycia dostarczanych razem z telewizorem okularów migawkowych, tych samych, które pozwalają oglądać obraz 3D. Tym razem jednak nie chodzi o naprzemienne wyświetlanie obrazu dla lewego i prawego oka, co pozwala osiągnąć efekt głębi. W trybie MultiView każda para okularów miga naprzemiennie i w czasie, gdy jedna z nich pozwala oglądać obraz, druga blokuje widoczność.

Przełączanie się między źródłami obrazu przebiega na tyle szybko, że ludzki mózg nie wychwytuje przerw (migotania). Oczywiście, obraz jest wyświetlany na pełnym ekranie i – o ile nadawca emituje sygnał odpowiedniej jakości – w pełnym Full HD.

55OLED-84Efekt MultiView jest dość trudno uchwytny na zdjęciu, ale wyraźnie widać przebijający się obraz z innego źródła (tak jakby dwa przenikające się obrazy). Oczywiście, po nałożeniu okularów każdy z oglądających widzi „swój” program bez zakłóceń.

Warto wyjaśnić, że efekt ten raczej nie byłby możliwy do osiągnięcia w telewizorze LCD, a to ze względu na zbyt długi czas reakcji matryc LCD. W najszybszych matrycach nie schodzi on poniżej 1 ms. Dla OLED to niemal wieczność ;-) Piksel matrycy organicznej potrafi zareagować już nawet po 0,01 ms (takie wartości podawane są teoretycznie dla matryc OLED w ogóle; Samsung nie ujawnia czasu reakcji swojej matrycy w danych technicznych).

Co prawda są telewizory LCD zapewniające podobne rozwiązanie (możliwość oglądania obrazu na pełnym ekranie jednocześnie z dwóch różnych źródeł), ale stosuje się w nich technikę polaryzacyjną (również wymagającą okularów, tyle że pasywnych i przeznaczonych do takiego trybu działania; nie mogą to być zwykłe pasywne okulary 3D): obrazy nie są wyświetlane naprzemiennie: każdemu z nich odpowiada co druga linia, co pozwala uniknąć szybkiego przełączania pikseli (ale traci na tym rozdzielczość: każdy z widzów zamiast na przykład pełnego Full HD, czyli 1080 linii, widzi tak naprawdę połowę tego, czyli 540 linii).

Warto dodać, że telewizor OLED Samsunga umożliwia również oglądanie... dwóch filmów 3D w tym samym czasie na jednym ekranie! Niestety, w tym przypadku obraz obserwowany przez okulary migawkowe nie jest tak dobry jak w zwykłym 3D albo 2D w trybie MultiView. Przy czym nie jest to ograniczenie samej matrycy: oceniamy, że OLED mógłby przełączać obraz jeszcze szybciej, ale problemem staje się odświeżanie ciekłokrystalicznych migawek w samych okularach.  

Waszym zdaniem

marekwi101

Czy moglibyście zabrać sobie ten cholerny badziew, który uparcie włazi ze swoimi "propozycjami" z prawego górnego rogu ekranu, i zasłania? Z góry dziękuję.

jafigoo10

Skoro już to tylko w kategorii Full HD !!!!! Robi wrażenie smukłością ale jakość obrazu to niestety nie jest tak jak w 4K. Każdy kto chce się przekonać niech podejdzie na odległośc 50cm i zobaczy małe "kwadraciki" za 39 tyś zł tak jak w LG Oled. Fajny jako gadżet, znajomi będą cmokać z zachwytu ale...nie z jakości obrazu ( do 4K) a z cieńkości tego telweizora.

mwanik10

obecnie nie ma nic lepszegpo jhako SONY 65 X 9005

mxseba01

Do jafigoo: Skąd weźmiesz sygnał 4K skoro w telewizji naziemnej nawet full HD nie ma. To że masz matrycę 4K wcale nie polepszy jakości, jeśli przez następne prawdopodobnie 10 lat będzie używany nadal pseudo HD w telewizji lub Full HD z blu-raya.

dareka00

Kto wymyślił telewizory z wygiętą matrycą? I po co? A po drugie, samsung mógł się wysilić i do takiego modelu dać konkretnego pilota, a nie wersję z modeli rocznik 2012. Wykonanie tandetne, po roku użytkowania schodzi warstwa matowa z pilota i pilot wygląda obskurnie. Niestet, ale samsung nie chce wymieniać pilotów w czasie trwania gwarancji.
~jafigoo - a po co ci standard 4k, skoro nikt w nim nie nadaje, o filmach nie wspomnę. Wszyscy zachwycali się się 3D - zobacz ile takiego materiału nadają stacje telewizyjne. W Polsce od "święta" TVP HD i Canal+ - można policzyć na palcach jednej ręki. Dużo się mówi, a będzie jak zawsze - 4K jeszcze się nie zadomowi, a ktoś wymyśli 8K czy 12K. Fantastyka jest dobra, ale w filmach - poczekajmy na rzeczywistość i wtedy porozmawiamy.

wybraniec00

@mwanik
Jest. W dodatku tańszy. Philips 65pfl9808. Nie dość, że ma lepszy obraz to jeszcze Ambilight.
@mxseba
4k to nie tylko tv i filmy. Pozostają jeszcze fotki i filmy z własnych kamer. Canon 1d c nagrywa juz w 4k a niebawem kolejne NEXy itp. Co do Full HD z Bluraya to sugeruję sprawdzić bitrate. Moja tania lustrzanka kręci 50p przy 28 Mb/s a maksymalna gęstość zapisu dla BD to 24 Mb/s zatem jakie to Full?

piotrzimny00

Ciekawe ile Samsung płaci za ów szemrany marketing. Samsung nie jest najlepszą firmą jest dobrą i nic po za tym - są lepsi.
Inne firmy nie wchodzą tak w pupę jak Samsung. Czyżby firma zatrudniała marketingowców z Aple? Jak firma sprzedająca cukier ma być dobra na rynku? Samochody Samsung upadły, fabrykę dysków przejął Seagate, za co się nie wezmą to spartolą i wciskają na siłę że ich produkty są nr. 1 na świecie. Gdzie zdrowa rywalizacja? A wracając do tematu - 4K umrze tak szybko jak świat 3D. 1 kanał 4k to 4 zajęte pasma kanałów HD - jedyna możliwość to kodek H.235 do którego nie jest przystosowany żaden TV a przejście na kompresję przy użyciu H.235 będzie za drogie dla operatorów. Koreańczycy będą sobie na swoich TV wyświetlać jedynie pocztówki z krajów które odwiedzają.

jafigoo00

mxseba, w przypadku Sony materiał jest upscalowany. Różnicę widać gołym okiem. Do tego już są w sprzedaży filmy pod 4K. Zamiast negować przejdź się do sklepu i zobacz różnicę:/
Niestety, jak to w internecie bywa, każdy, nawet głupi może wpisać swoja bezwartosciową wiadomość.

frodo198100

to nie jest test tylko rozszerzony rzut okiem na produkt - do tego rzut okiem przychylny producentowi. Sam mam samsunga i gdy go kupowałem nie sugerowałem się opiniami o tym, jakie to on ma boskie funkcje. uznałem, że większość z tego co o nich wtedy mówiono jest marketingowym bełkotem, a ja kierowałem się czymś innym. I kupiłem produkt który mi odpowiada i jak się niestety okazało nie jest on pozbawiony wad. W tamtym czasie też pisano o jego odtwarzaczu że odtwarza wszystko, a potem okazało się że:
1) odtwarzacz nie odtworzy zewnętrznych napisów, gdy w kontener MKV wrzucone są jakiekolwiek inne napisy.
2) mimo wkomponowanych 15 napisów w MKV, odtwarzacz odtwarza tylko 10 pierwszych, przez co polskich nie ma bo są eng/de/fr/gr/dutch/bel/ i inne alfabetycznie wcześniejsze
3) opcje dopasowania napisów są uboższe niż w winampie sprzed 10 lat. mogę jedynie przyspieszać/spowalniać, nie mogę zmieniać ich fpsów, przez co część napisów rozjeżdża się po minucie. Rozumiem, że to opcja media playerów ale skoro tv ma być smart a już na poziomie odtwarzacza nie oferuje niczego smart, to co to za smart.

Nagrywanie w tej pseudorecenzji przedstawiono jako coś super a zapomniano napisać, że nie da się pewnie nagrać ani analogu ani sygnału puszczanego z dekodera hd (bo hdcp pewnie nie pozwala). innymi słowy albo nagrywamy z dvb-t albo wcale. Taki rzetelny artykuł a o takich podstawach nie pisze?

Funkcje smart to jak zwykle dostęp do fejsa/tłita innych vodów - innymi słowy standard. Przeglądarka w moim samsungu teoretycznie otwiera wszystko, a w praktyce czasami nie odtwarza częsci video na youtubie. Nie chce mi się wierzyć, że do swojego topowego produktu wrzucił bardziej przyjazną przeglądarkę, bo to produkt niszowy (dla ograniczonego grona).

Funkcje skalowania obrazu bardzo ograniczone. To taki paradoks, bo nie widzę przeszkód by tv pozwalał userowi na ustawienie dowolne choćby celem wyeliminowania czarnych pasów kosztem "nienaturalnego" obrazu.

Będąc podłączonym do neta - praktycznie codziennie mam info, że coś w smarcie zostało zaktualizowane. niestety nie odczuwam tego w inny sposób niż poprzez okienko z reklamami w rogu ekranu.

4k nie jest nikomu potrzebne zważywszy że w polsce zamiast bd dominuje dalej dvd, a w tv materiał hd jest tak podłej jakości, że należałoby to poprawić zamiast przechodzić na jeszcze wyższą rozdzielczość. Po co zatem reklamować produkt, którego nikt w polsce nie kupi? Bo kto ma go kupić? Snob, który musi mieć gadżet, by za 2 lata żałować, że wydał 20000 na coś z czego pożytku nie ma? TV nie poprawi podłej jakości obrazu serwowanego przez polskich dostawców. A i seria reklam nie będzie wyglądała lepiej. Nie dajcie się nabierać na pseudotesty

frodo198100

dodam jeszcze to, że mam 2 filmy w rozdz. 4k. 1 tnie nawet na dysku SSD z 6rdzeniami i niezłą kartą graficzną, choć ma bitrate raptem 60mbit. drugi film Tears of Steel 2012 2160p DM FLAC 5.1 Hi444PP 10-bit x264-DON - 118Mbit bitrate nie ma sensu odpalać poprzez usb. To pokazuje, że jest za wcześnie na to, by promować tego typu telewizory. pendrive w usb sobie nie poradzi, streaming na polskich łączach też sobie nie poradzi. za 5 lat może zacznie się coś dziać, tylko że wtedy będziemy śmiać się z frajerów którzy dziś takie telewizory kupili

Bravos00

Jak w przypadku tego modelu sprawuje się funkcja Motion Plus ("interpolacja ruchu", czyli wstawianie klatek pośrednich dla większej płynności) i jaki jest jej maksymalny współczynnik (120, 240hz itp.)? Tak szybka matryca daje duże pole do popisu, a nie znalazłem żadnej informacji na stronie producenta.

esistgut00

wszystko pieknie tylko dlaczego telewizor jest porownywany do badziewnych LEDow?? chetnie przeczytam porownanie z
Panasonicem TX-P60ZT60 bo jak wiadomo to jest telewizor, który do tej pory oferował najlepsza jakość obrazu. zeby nie bylo - nie mam watpliwosci, ze dowolny OLED pod wzgledem obrazu zjada tą topowa plazme wszechczasow na sniadanie ale napewno nie wypada ona tak slabo jak LCDeki doswietlane LEDami. to troche jakby do wyscigu na 1/4 mili stawiać Vipera SRT i nową Pande, a przeciez zamiast tej drugiej mozna wybrac chociazby Golfa GTI czyz nie?;)

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.