Samsung KE55S9C telewizor OLED – test

Test telewizora OLED – Samsung KE55S9C

Marek Kowalski
Samsung KE55S9C telewizor OLED – test

Pierwszy telewizor OLED ujrzał światło dzienne w 2007 roku. Trzeba było aż 6 lat, by urządzenia tego typu wreszcie trafiły do sklepów. To szmat czasu, zwłaszcza w elektronice konsumenckiej. Niemniej faktem jest, że telewizory OLED wreszcie można kupić (o ile portfel jest odpowiednio zasobny). Do nas trafił model z serii Samsung KE55S9C, tzw. zakręcony OLED, czyli urządzenie wyposażone w organiczną matrycę OLED i zakrzywiony ekran. Oto pierwszy w Polsce test telewizora OLED.

12

Testy – zużycie energii, luminancja, temperatura barwowa, kolory itp.

Testy – zużycie energii, luminancja, temperatura barwowa, kolory itp.

Testowany telewizor jest urządzeniem zaliczanym do klasy energetycznej B. Podawane przez producenta zużycie energii (zgodnie z normą IEC 62087 Edition 2) ma wynosić 145 W, pobór energii w trybie uśpienia – 0,4 W, a szacowane roczne zużycie (w trybie energooszczędnym) – 125 kWh. A oto wyniki naszych pomiarów:

- pobór energii w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania białej planszy – 162,6 W;
- pobór energii w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania czarnej planszy – 115,2 W;
- maksymalny odnotowany chwilowy pobór energii podczas wyświetlania obrazu z różnych źródeł – 256,5 W;
- pobór energii w trybie czuwania – 0,1 W.

Cóż, telewizor OLED do szczególnie oszczędnych nie należy, ale czy nabywcy Ferrari martwią się zużyciem benzyny? ;-)

Jasność i punkt bieli

Następnym testem był pomiar luminancji ekranu oraz temperatury barwowej. Test przeprowadziliśmy za pomocą kalibratora X-Rite i1 Display Pro. 

Rozkład luminancji w różnych obszarach ekranu w trybie standardowym przedstawiał się tak:

luminancja standard 02

Jak widać, w trybie standardowym matryca OLED testowanego telewizora świeci bardzo jasno, ale też bardzo równomiernie. Największe odchylenie wynosiło zaledwie 11 cd/m2 – to najlepszy wynik, jaki kiedykolwiek uzyskaliśmy w testach telewizorów. 

A oto wyniki pomiaru temperatury barwowej:

pb-standard 01pb-standard 02

Również w tym przypadku nie ma się do czego przyczepić. Co prawda temperatura barwowa w trybie standardowym jest nieco za wysoka w stosunku do wartości wzorcowej (6500 K), ale i tak różnica jest niewielka w porównaniu z tymi, które dotąd mierzyliśmy w telewizorach LCD koreańskiego producenta.

I raz jeszcze ten sam zestaw pomiarów wykonany po przeprowadzeniu szybkiej kalibracji telewizora.

Pomiar luminancji po kalibracji:

lumpokal01lumpokal02

Przy zmniejszonej jasności ekran świeci bardzo równomiernie. Zaledwie jednocyfrowe odchylenia w poszczególnych obszarach to bardzo dobry wynik.

Pomiar temperatury barwowej po szybkiej kalibracji:

pbpokal01

pbpokal02

Również w tym przypadku w żadnym fragmencie ekranu odchylenie nie przekroczyło progu tolerancji; obraz stał się cieplejszy i wynik jest bliższy temperaturze wzorcowej, wynoszącej 6500 K.

Diagramy chromatyczności, czyli jak to jest naprawdę z kolorami

Następne pomiary wykonaliśmy za pomocą narzędzia generującego diagramy chromatyczności, pokazujące, w jakim stopniu telewizor odwzorowuje kolory w stosunku do wzorcowej przestrzeni barw sRGB. Wzorcowa przestrzeń barw (sRGB) oznaczona jest na poniższych wykresach linią przerywaną, natomiast barwna oznacza wynik uzyskany przez telewizor. 

cieab

cieuv

ciexy

Możliwości modelu Samsung KE55S9C w dziedzinie odwzorowania barw pokazują imponujący potencjał matrycy OLED. Telewizor nie tylko był zdolny do wyświetlenia każdego koloru z palety sRGB (wynik 100%); stuprocentowy rezultat osiągnął także w testach wyświetlania szerszej palety, AdobeRGB. To rewelacyjny wynik.

Kontrast i zgodność barw

 calib

To, że kontrast obrazu emitowanego przez matrycę OLED jest bardzo wysoki, widać od razu po pierwszym uruchomieniu testowanego urządzenia. Wynik pomiaru jest trochę dziwny: kontrast jest tak olbrzymi, że... nie zmieścił się na skali zastosowanej w programie.

deltaered

Dalsze pomiary dotyczyły zgodności kolorów. Choć niektórzy zarzucają matrycom OLED nieprawidłowe wyświetlanie barw (niezależnie od szerokości spektrum), to problem ten dotyczy co najwyżej niektórych smartfonów – z pewnością nie testowanego telewizora. W żadnym przypadku wartość delta E nie przekroczyła progu tolerancji: największa wynosiła 11,94 (przy progu 50; im wartość delta E mniejsza, tym mniejsze odchylenie barwy generowanej od wzorcowej).

A oto kilka plansz testowych:

55OLED-175

Co do sceny „kreskówkowej” nie mieliśmy żadnych uwag. Kolorystyka, dynamika – wszystko w jak najlepszym porządku.

55OLED-169Scena ciemna na fotografii może się wydawać zbyt ciemna, ale w istocie tak nie było: obszary najciemniejsze wciąż dało się łatwo odróżnić od czarnego tła.

55OLED-177

Problem z fotografowaniem matrycy OLED jest taki, że aparat cyfrowy jest urządzeniem zbyt słabym, by oddać zakres tonalny wyświetlany przez telewizor. Sprzęt Samsunga bardzo wyraźnie wyświetlał każdy ze stopni szarości.

55OLED-178

Plansza z kontrastowymi elementami – również bez uwag.

55OLED-179

55OLED-181

55OLED-183

I na koniec trzy plansze testowe o różnej rozdzielczości: 360p, 720p i 1080p. Rzecz jasna, najwłaściwszą rozdzielczością dla testowanego telewizora jest Full HD, ale dobrze wiedzieć, że urządzenie dobrze sobie radzi ze skalowaniem do niższych.

Warto jeszcze dodać, że o mankamencie wielu telewizorów LCD: widocznej nierównomierności podświetlenia zwanej cloudingiem, w przypadku matrycy OLED w ogóle nie można mówić, a to ze względu na sposób, w jaki generuje ona obraz. W matrycy OLED każdy piksel emituje własne światło, a zatem nie istnieje żadne podświetlenie, które mogłoby clouding powodować.

Waszym zdaniem

marekwi101

Czy moglibyście zabrać sobie ten cholerny badziew, który uparcie włazi ze swoimi "propozycjami" z prawego górnego rogu ekranu, i zasłania? Z góry dziękuję.

jafigoo10

Skoro już to tylko w kategorii Full HD !!!!! Robi wrażenie smukłością ale jakość obrazu to niestety nie jest tak jak w 4K. Każdy kto chce się przekonać niech podejdzie na odległośc 50cm i zobaczy małe "kwadraciki" za 39 tyś zł tak jak w LG Oled. Fajny jako gadżet, znajomi będą cmokać z zachwytu ale...nie z jakości obrazu ( do 4K) a z cieńkości tego telweizora.

mwanik10

obecnie nie ma nic lepszegpo jhako SONY 65 X 9005

mxseba01

Do jafigoo: Skąd weźmiesz sygnał 4K skoro w telewizji naziemnej nawet full HD nie ma. To że masz matrycę 4K wcale nie polepszy jakości, jeśli przez następne prawdopodobnie 10 lat będzie używany nadal pseudo HD w telewizji lub Full HD z blu-raya.

dareka00

Kto wymyślił telewizory z wygiętą matrycą? I po co? A po drugie, samsung mógł się wysilić i do takiego modelu dać konkretnego pilota, a nie wersję z modeli rocznik 2012. Wykonanie tandetne, po roku użytkowania schodzi warstwa matowa z pilota i pilot wygląda obskurnie. Niestet, ale samsung nie chce wymieniać pilotów w czasie trwania gwarancji.
~jafigoo - a po co ci standard 4k, skoro nikt w nim nie nadaje, o filmach nie wspomnę. Wszyscy zachwycali się się 3D - zobacz ile takiego materiału nadają stacje telewizyjne. W Polsce od "święta" TVP HD i Canal+ - można policzyć na palcach jednej ręki. Dużo się mówi, a będzie jak zawsze - 4K jeszcze się nie zadomowi, a ktoś wymyśli 8K czy 12K. Fantastyka jest dobra, ale w filmach - poczekajmy na rzeczywistość i wtedy porozmawiamy.

wybraniec00

@mwanik
Jest. W dodatku tańszy. Philips 65pfl9808. Nie dość, że ma lepszy obraz to jeszcze Ambilight.
@mxseba
4k to nie tylko tv i filmy. Pozostają jeszcze fotki i filmy z własnych kamer. Canon 1d c nagrywa juz w 4k a niebawem kolejne NEXy itp. Co do Full HD z Bluraya to sugeruję sprawdzić bitrate. Moja tania lustrzanka kręci 50p przy 28 Mb/s a maksymalna gęstość zapisu dla BD to 24 Mb/s zatem jakie to Full?

piotrzimny00

Ciekawe ile Samsung płaci za ów szemrany marketing. Samsung nie jest najlepszą firmą jest dobrą i nic po za tym - są lepsi.
Inne firmy nie wchodzą tak w pupę jak Samsung. Czyżby firma zatrudniała marketingowców z Aple? Jak firma sprzedająca cukier ma być dobra na rynku? Samochody Samsung upadły, fabrykę dysków przejął Seagate, za co się nie wezmą to spartolą i wciskają na siłę że ich produkty są nr. 1 na świecie. Gdzie zdrowa rywalizacja? A wracając do tematu - 4K umrze tak szybko jak świat 3D. 1 kanał 4k to 4 zajęte pasma kanałów HD - jedyna możliwość to kodek H.235 do którego nie jest przystosowany żaden TV a przejście na kompresję przy użyciu H.235 będzie za drogie dla operatorów. Koreańczycy będą sobie na swoich TV wyświetlać jedynie pocztówki z krajów które odwiedzają.

jafigoo00

mxseba, w przypadku Sony materiał jest upscalowany. Różnicę widać gołym okiem. Do tego już są w sprzedaży filmy pod 4K. Zamiast negować przejdź się do sklepu i zobacz różnicę:/
Niestety, jak to w internecie bywa, każdy, nawet głupi może wpisać swoja bezwartosciową wiadomość.

frodo198100

to nie jest test tylko rozszerzony rzut okiem na produkt - do tego rzut okiem przychylny producentowi. Sam mam samsunga i gdy go kupowałem nie sugerowałem się opiniami o tym, jakie to on ma boskie funkcje. uznałem, że większość z tego co o nich wtedy mówiono jest marketingowym bełkotem, a ja kierowałem się czymś innym. I kupiłem produkt który mi odpowiada i jak się niestety okazało nie jest on pozbawiony wad. W tamtym czasie też pisano o jego odtwarzaczu że odtwarza wszystko, a potem okazało się że:
1) odtwarzacz nie odtworzy zewnętrznych napisów, gdy w kontener MKV wrzucone są jakiekolwiek inne napisy.
2) mimo wkomponowanych 15 napisów w MKV, odtwarzacz odtwarza tylko 10 pierwszych, przez co polskich nie ma bo są eng/de/fr/gr/dutch/bel/ i inne alfabetycznie wcześniejsze
3) opcje dopasowania napisów są uboższe niż w winampie sprzed 10 lat. mogę jedynie przyspieszać/spowalniać, nie mogę zmieniać ich fpsów, przez co część napisów rozjeżdża się po minucie. Rozumiem, że to opcja media playerów ale skoro tv ma być smart a już na poziomie odtwarzacza nie oferuje niczego smart, to co to za smart.

Nagrywanie w tej pseudorecenzji przedstawiono jako coś super a zapomniano napisać, że nie da się pewnie nagrać ani analogu ani sygnału puszczanego z dekodera hd (bo hdcp pewnie nie pozwala). innymi słowy albo nagrywamy z dvb-t albo wcale. Taki rzetelny artykuł a o takich podstawach nie pisze?

Funkcje smart to jak zwykle dostęp do fejsa/tłita innych vodów - innymi słowy standard. Przeglądarka w moim samsungu teoretycznie otwiera wszystko, a w praktyce czasami nie odtwarza częsci video na youtubie. Nie chce mi się wierzyć, że do swojego topowego produktu wrzucił bardziej przyjazną przeglądarkę, bo to produkt niszowy (dla ograniczonego grona).

Funkcje skalowania obrazu bardzo ograniczone. To taki paradoks, bo nie widzę przeszkód by tv pozwalał userowi na ustawienie dowolne choćby celem wyeliminowania czarnych pasów kosztem "nienaturalnego" obrazu.

Będąc podłączonym do neta - praktycznie codziennie mam info, że coś w smarcie zostało zaktualizowane. niestety nie odczuwam tego w inny sposób niż poprzez okienko z reklamami w rogu ekranu.

4k nie jest nikomu potrzebne zważywszy że w polsce zamiast bd dominuje dalej dvd, a w tv materiał hd jest tak podłej jakości, że należałoby to poprawić zamiast przechodzić na jeszcze wyższą rozdzielczość. Po co zatem reklamować produkt, którego nikt w polsce nie kupi? Bo kto ma go kupić? Snob, który musi mieć gadżet, by za 2 lata żałować, że wydał 20000 na coś z czego pożytku nie ma? TV nie poprawi podłej jakości obrazu serwowanego przez polskich dostawców. A i seria reklam nie będzie wyglądała lepiej. Nie dajcie się nabierać na pseudotesty

frodo198100

dodam jeszcze to, że mam 2 filmy w rozdz. 4k. 1 tnie nawet na dysku SSD z 6rdzeniami i niezłą kartą graficzną, choć ma bitrate raptem 60mbit. drugi film Tears of Steel 2012 2160p DM FLAC 5.1 Hi444PP 10-bit x264-DON - 118Mbit bitrate nie ma sensu odpalać poprzez usb. To pokazuje, że jest za wcześnie na to, by promować tego typu telewizory. pendrive w usb sobie nie poradzi, streaming na polskich łączach też sobie nie poradzi. za 5 lat może zacznie się coś dziać, tylko że wtedy będziemy śmiać się z frajerów którzy dziś takie telewizory kupili

Bravos00

Jak w przypadku tego modelu sprawuje się funkcja Motion Plus ("interpolacja ruchu", czyli wstawianie klatek pośrednich dla większej płynności) i jaki jest jej maksymalny współczynnik (120, 240hz itp.)? Tak szybka matryca daje duże pole do popisu, a nie znalazłem żadnej informacji na stronie producenta.

esistgut00

wszystko pieknie tylko dlaczego telewizor jest porownywany do badziewnych LEDow?? chetnie przeczytam porownanie z
Panasonicem TX-P60ZT60 bo jak wiadomo to jest telewizor, który do tej pory oferował najlepsza jakość obrazu. zeby nie bylo - nie mam watpliwosci, ze dowolny OLED pod wzgledem obrazu zjada tą topowa plazme wszechczasow na sniadanie ale napewno nie wypada ona tak slabo jak LCDeki doswietlane LEDami. to troche jakby do wyscigu na 1/4 mili stawiać Vipera SRT i nową Pande, a przeciez zamiast tej drugiej mozna wybrac chociazby Golfa GTI czyz nie?;)

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.