Samsung POWERbot SR20J9040W - cyklonowe automatyczne sprzątanie - test

Marek Kowalski
Samsung POWERbot SR20J9040W - cyklonowe automatyczne sprzątanie - test

Samsung POWERbot SR20J9040W (VR20J9040WG) to sprzęt, dzięki któremu możesz sobie leżeć wygodnie lub zajmować się swoimi pasjami, ale na pewno nie odkurzaniem. Tę uciążliwą i mało ciekawą, lecz konieczną czynność wykona za Ciebie zautomatyzowany produkt koreańskiego koncernu. Powerbot to robot-odkurzacz wyposażony w szereg ciekawych rozwiązań technologicznych w tym interfejs bezprzewodowy, czyli co do jednego się nie pomyliśmy - sprząta. No i teraz zasadnicze pytanie: jak mu to idzie?

0

Samsung POWERbot SR20J9040W to w pełni zautomatyzowany odkurzacz cykloniczny. Cykloniczny, czyli taki, w którym powietrze zasysane do wnętrza urządzenia trafia do komory cyklonowej, gdzie cząstki brudu i powietrza wprawiane są w szybki ruch wirowy, następuje separacja zanieczyszczeń od strumienia powietrza dzięki sile odśrodkowej - brud trafia wtedy do pojemnika, a czyste, dodatkowo przefiltrowane powietrze opuszcza sprzęt. 

Sprzątający robot Samsunga ma za zadanie całkowicie wyręczyć użytkownika w uciążliwej czynności jaką jest odkurzanie podłóg. Już na wstępie możemy Wam zdradzić, że urządzenie radzi sobie z tym zadaniem naprawdę dobrze, o ile jednak zadbamy o możliwie najmniejszą ilość zbędnych przedmiotów ustawionych na podłodze. Zacznijmy tradycyjnie, od wyposażenia zestawu sprzedażowego.

Samsung POWERbot SR20J9040W (VR20J9040WG) - wyposażenie zestawu

Samsung-POWERbot-SR20J9040W-01

Urządzenie trafiło do naszej redakcji w oryginalnym opakowaniu sprzedażowym z dużym nadrukiem odkurzacza oraz informacją dotyczącą możliwości kontroli jego pracy za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej na smartfony pracujące z systemem Android oraz na mobilne urządzenia Apple (dla systemu Apple iOS).

Samsung-POWERbot-SR20J9040W-02

Wewnątrz pudełka najważniejszym obiektem był widoczny na powyższym zdjęciu zrobotyzowany odkurzacz. Musimy przyznać, że Samsung nie oszczędzał na wzornictwie. Co prawda o gustach się nie dyskutuje, ale urządzenie może się podobać, jest dobrze wykonane, zwraca uwagę metalizowana obudowa komory cyklonicznej w centralnej części obudowy, a przed nią moduł kamery stanowiącej część inteligentnego systemu Samsung Visionary Mapping Plus, dzięki któremu urządzenie dokonuje analizy otoczenia, tworzy we własnej pamięci mapę otoczenia oraz wyznacza optymalną trasę sprzątania.

Samsung-POWERbot-SR20J9040W-06

Dodatków nie jest zbyt dużo. Oprócz Powerbota w zestawie otrzymujemy stację dokującą wraz z zasilaczem do ładowania akumulatora zrobotyzowanego odkurzacza.

Samsung-POWERbot-SR20J9040W-07

Producent dodał również pilota zdalnego sterowania, za pomocą którego możemy zdalnie włączyć sprzątanie, albo uaktywnić wybrane tryby pracy urządzenia (np. funkcję Spot, czyli intensywne czyszczenie miejscowego zabrudzenia). Oprócz tego w pudełku znaleźliśmy jeszcze zapasowy filtr oraz akcesorium łączące pędzelek ze specjalnym grzebykiem, czyli sprzęt mający ułatwić czyszczenie szczotek urządzenia po sprzątaniu.

Samsung POWERbot SR20J9040W (VR20J9040WG) - testy praktyczne

Nie pozostało nam nic innego jak uruchomić otrzymane urządzenie i rozpocząć sprzątanie. Chcąc potwierdzić skuteczność robota w pomieszczeniu testowym o powierzchni 15 metrów kwadratowych rozsypaliśmy 100 ziarenek ryżu, przy czym staraliśmy się wybrać takie miejsca, do których robot - ze względu na swoje gabaryty - powinien dotrzeć bez problemu. Skąd taki pomysł? Nie chcieliśmy używać określonej wagi "testowego" brudu, ponieważ pomiar mógłby być zafałszowany przez dodatkowe wciągnięcie zabrudzeń wcześniej znajdujących się w pomieszczeniu testowym (które współdzielimy z innymi redakcjami w naszej grupie, dlatego też nie możemy zapewnić jego "sterylności"). 

Samsung-POWERbot-SR20J9040W-09

Zanim jednak zapędziliśmy robota Samsunga do pracy, najpierw należało naładować do pełna akumulator urządzenia. Pierwsze ładowanie akumulatora zgodnie z deklaracją producenta powinno trwać około 160 minut. Możemy to potwierdzić. Dostarczony do nas egzemplarz ładował się dokładnie przez 165 minut, nieco dłużej od zapowiadanego w instrukcji czasu, ale taka różnica mieści się w granicach tolerancji, wszak miało być "około 160 minut" i tyle było. Nieco niżej, w części dotyczącej pomiarów testowych, podajemy Wam ile wynosiło zużycie prądu podczas pełnego cyklu ładowania.

Samsung-POWERbot-SR20J9040W-05

Po naładowaniu urządzenia uruchomiliśmy je wybierając na konsoli sterowniczej widocznej na obudowie urządzenia przycisk włączający standardowy program sprzątania (środkowy przycisk). Robot posłusznie opuścił stację dokującą, włączył cyklon i rozpoczął porządki. Ile czasu robot jest w stanie sprzątać? Tutaj ponownie odwołamy się do zapisów w dokumentacji producenta. Deklarowany czas (zakładając pełne naładowanie akumulatora) to 30 minut. Po naszej weryfikacji możemy to potwierdzić, choć sprzątanie nie odbyło się całkiem bez przeszkód, ale o tym za chwilę. Pojedyncze naładowanie wystarczyło do uprzątnięcia pomieszczenia testowego. Jak ze skutecznością? Bardzo dobrze - robot Samsung Powerbot zassał 92 ziarenka z naszej, liczącej 100 ziarenek ryżu próby testowej. Zwracamy uwagę, że podczas testów robot sprzątał zarówno podłogę twardą (terakota), jak i miękką (widoczna na zdjęciach wykładzina dywanowa). Co z pozostałymi 8-ma ziarenkami? Zostały one przepchnięte przez urządzenie w miejsca, do których urządzenie nie mogło dotrzeć (m.in. pod szafkę biurową, kółka krzesła biurowego itp.).

Samsung-POWERbot-SR20J9040W-03

Robot dobrze poradził sobie z mapowaniem pomieszczenia, potrafił omijać przeszkody, choć w jednym miejscu, gdzie celowo na ziemi postawiliśmy niewielki monitor LCD, wazon, a obok znajdowało się krzesło, urządzenie trochę "zgłupiało". Wykryło obecność wazonu, następnie dobrze go ominęło, niestety, w trakcie omijania natrafiło na monitor - i tu powstał problem. Robot nie chcąc przewrócić monitora zaczął się cofać. Nie byłoby to takie złe, gdyby cofając się nie przewrócił wazonu, który przed chwilą ominął. Dobrze, że w naszym testowym wazonie nie było wody. Dalszych problemów podczas sprzątania nie było - robot bardzo dobrze omijał wszelkie meble, nie bał się granicy pomiędzy podłogą twardą czy dywanem, rozpoznawał różnice wysokości (tzw. próba schodów), a także zbliżając się do przeszkody delikatnie wyhamowywał. Gdyby nie epizod z wazonem byłoby bardzo dobrze. Wniosek: przed sprzątaniem warto usunąć mu mniejsze drobiazgi z trasy - jeżeli lubicie stawiać na podłodze kubek z herbatą wylegując się na kanapie, lepiej przed sprzątaniem za pomocą Powerbota pozbierajcie tego typu drobiazgi.

Samsung POWERbot SR20J9040W - eksploatacja

Samsung-POWERbot-SR20J9040W-04

Po sprzątaniu trzeba oczywiście wyczyścić pojemnik. W testowanym urządzeniu jest to dość prosta operacja. Aby wyjąć pojemnik z kurzem wystarczy podnieść uchwyt widoczny w wierzchniej części obudowy robota, a następnie bez przesadnej siły, ale stanowczo wyciągamy pojemnik.

Samsung-POWERbot-SR20J9040W-10

Opróźnienie wyjętego pojemnika jest równie proste. Wystarczy nacisnąć żółty przycisk blokujący pokrywę pojemnika, a następnie przechylić pojemnik nad koszem na śmieci i zabrudzenia będą wyrzucone. Ponowny montaż pojemnika jest odwróceniem jego demontażu, przy czym pojemnik jest tak wyprofilowany, że nie da się go zamocować nieprawidłowo.

Samsung-POWERbot-SR20J9040W-08

Wygodna jest również konserwacja i czyszczenie szczotek obrotowych widocznych w spodniej części urządzenia. Producent wyróżnił wszystkie elementy urządzenia, które dotyczą samodzielnej konserwacji przez producenta żółtym kolorem. Przy okazji - robot ma wbudowany dodatkowy wyłącznik widoczny nieco na prawo od małego kółka.

Samsung Powerbot może sprzątać dłużej niż czas zapewniany mu przez pojemność akumulatora. Łączny czas odkurzania, zanim Powerbot zdecydował się na samodzielny (udany) powrót do stacji dokujący celem uzupełnienia zapasów energii, wyniósł aż 36 minut. To o 20% lepiej od deklarowanego czasu odkurzania, bez ponownego ładowania. Ponowne ładowanie akumulatora trwało już nieco krócej - robot zgłosił w pełni naładowany akumulator po 144 minutach i jeżeli pomieszczenie nie było kompletnie odkurzone był gotów do kontynuowania pracy.

Samsung Powerbot - aplikacja

Robotem można również sterować za pomocą bezpłatnej aplikacji Samsung Smart Home. Program jest dostępny w sklepie Google Play (Android) oraz Apple App Store (Apple iOS). Jednak naszym zdaniem aplikacja nie jest szczególnie przydatna, zwłaszcza że samo urządzenie jest sprzętem autonomicznym. Naprawdę nie potrzeba dodatkowej aplikacji, by jednym przyciskiem uruchamiać główny program sprzątania. Aplikacja ma sens, gdy w domu mamy więcej urządzeń koreańskiego producenta, którymi można sterować za pomocą smartfona - dla samego Powerbota to raczej niezbyt potrzebny bajer.

Samsung POWERbot SR20J9040W - pomiary testowe

O skuteczności już wspominaliśmy wcześniej - w naszym pomieszczeniu testowym robot zebrał 92% celowo wysypanych zanieczyszczeń, co traktujemy jako bardzo dobry wynik.

Urządzenie jest również bardzo energooszczędne, zwłaszcza w stosunku do tradycyjnych odkurzaczy. W trakcie ładowania dokonywaliśmy pomiaru poboru mocy i ogólnego zużycia energii wykorzystując w tym celu profesjonalny miernik Voltcraft Energy Logger 4000. Podczas ładowania zautomatyzowanego odkurzacza Samsunga, pobór mocy sięgał, bądź też minimalnie przekraczał 40 W, ale pobierana moc nie była równa podczas całego ładowania. Owe okolice 40 W były poborem maksymalnym, pod koniec ładowania, gdy akumulator POWERbota był prawie pełen, moc ładowania spadła poniżej 10 W. Gdy odkurzacz poinformował (wskazaniem na panelu) o zakończeniu ładowania, odczytaliśmy łączne zużycie energii - wynosiło ono 0,076 kWh. To bardzo mało - zakładając przyjmowane w specyfikacjach klasycznych odkurzaczy 50-krotne odkurzanie, 50-krotne naładowanie akumulatora testowanego robota pochłonęło by zaledwie 3,6 kWh energii. Najbardziej energooszczędne odkurzacze klasyczne rocznie zużywają ponad 20 kWh.

Głośność - ciszej od deklaracji producenta, ale... wciąż głośno. Zgodnie z informacją umieszczoną na tabliczce znamionowej umieszczonej na spodniej stronie robota sprzątającego Samsung POWERbot SR20J9040W, głośność pracy urządzenia może sięgać 76 dB - to sporo, a jak na robota sprzątającego to naprawdę dużo. Jednak w praktyce urządzenie koreańskiego producenta okazało się znacznie cichsze. Do pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli - mówiąc wprost - głośności pracy) generowanego przez testowany sprzęt użyliśmy profesjonalnego miernika akustycznego Sonopan IM-10. Pomiaru dokonywaliśmy w odległości ok. metra od pracującego robota sprzątającego. Wynik nas pozytywnie zaskoczył, maksymalna zmierzona głośność pracy wynosiła 68,3 dB - to znacznie mniej od wartości deklarowanej na tabliczce znamionowej (pamiętajmy, że decybele są miarą logarytmiczną, a nie liniową). Niestety, nie oznacza to, że odkurzacz jest cichy. Zrobotyzowane odkurzacze są zwykle zauważalnie cichsze od klasycznych odkurzaczy. W tym przypadku mamy jednak do czynienia ze sprzętem, który im dorównuje, a w odniesieniu do niektórych modeli jest sporo głośniejszy. Na przykład POWERbot jest sporo głośniejszy od testowanego przez nas klasycznego workowego odkurzacza Electrolux UltraSilencer Zen USALLER58 (jest to najcichszy klasyczny odkurzacz świata), czy innych nieco głośniejszych, ale cichszych od POWERbota modeli wymienionych w naszym zestawieniu cichych odkurzaczy, w którym znalazło się miejsce również dla kilku robotów sprzątających.

Samsung POWERbot SR20J9040W - specyfikacja techniczna

 • typ: autonomiczny robot odkurzający 
 • wymiary: 35 cm x 35 cm x 9,2 cm
 • waga: 3,29 kg
 • moc wejściowa: 33 W
 • poziom hałasu: 61 dB
 • typ filtra: podwójny antyalergiczny filtr HEPA
 • czujnik zapełnienia pojemnika na kurz: tak
 • pojemność pojemnika na kurz: 0,7 l
 • regulacja mocy ssania: pośrednio (wybór programów)
 • zasięg pracy: ograniczony wyłącznie wydajnością akumulatora
 • klasa energetyczna: nie dotyczy (nie definiuje się dla robotów sprzątających)
 • szacowane roczne zużycie energii: ok. 3,8 kWh (przy założeniu 50-ciu cykli rozładowania/ładowania)*
 • zmierzona skuteczność odkurzania: 92% usuniętych testowych zanieczyszczeń z pomieszczenia testowego.
 • klasa skuteczności odkurzania na dywanie: nie dotyczy (nie definiuje się dla robotów sprzątających)
 • klasa skuteczności odkurzania na podłodze twardej: nie dotyczy (nie definiuje się dla robotów sprzątających)
 • klasa reemisji kurzu: nie dotyczy (nie definiuje się dla robotów sprzątających)

* założenie przyjęto na podstawie analogicznego pomiaru zużycia energii w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, dla których podawaną wartością rocznego zużycia energii jest ilość energii niezbędna do 50 odkurzeń w roku.

Samsung POWERbot SR20J9040W - podsumowanie

Choć robot nie uzyskał 100-procentowej skuteczności podczas sprzątania, to nie łudźmy się - ideałów nie ma, a Powerbot Samsunga radzi sobie z automatycznym sprzątaniem naprawdę dobrze. Jednak powinniśmy zadbać o to, by na jego trasie nie znajdowały się mniejsze sprzęty, które robot mógłby potrącić i przewrócić. Po prostu sprzątana powierzchnia nie może być zagracona, ale reguła ta dotyczy odkurzania za pomocą jakiegokolwiek odkurzacza, niekoniecznie robota. Urządzenie nie jest tanie, kosztuje ponad 2 tys. zł (patrz poniższy bloczek). To sporo, ale na rynku są również droższe urządzenia. W każdym razie sprzęt Samsunga to skuteczne, łatwe w obsłudze i eksploatacji urządzenie. Obsługa za pomocą smartfonu czy korzystanie z pilota to raczej gadżety, bo najczęściej i tak będziemy korzystać z głównego programu sprzątania uaktywnianego za pomocą jednego przycisku na obudowie.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.