Samsung VCJG07RH - oszczędny odkurzacz workowy - test

Marek Kowalski
Samsung VCJG07RH - oszczędny odkurzacz workowy - test

Samsung VCJG07RH na pierwszy rzut oka prezentuje się jak standardowy odkurzacz workowy, jakich wiele na naszym rynku. W istocie mamy w tym przypadku do czynienia z odkurzaczem workowym, w którym jednak zastosowano techniczną ciekawostkę wyróżniającą go spośród innych modeli - mowa o nietypowym, wbudowanym w testowane urządzenie filtrze cyklonowym Twister. Czy połączenie tradycyjnych rozwiązań znanych z odkurzaczy workowych z cyklonową techniką filtracji powietrza przepływającego przez urządzenie podczas odkurzania okaże się dobrym pomysłem? Sprawdzamy.

0

Samsung VCJG07RH (VC07RHNJGGT/EO) to na pierwszy rzut oka typowy odkurzacz workowy, jakich wiele na naszym rynku. Jednak sprzęt ten wyróżnia się nietypowym rozwiązaniem. Samsung wpadł na pomysł, by w jednym urządzeniu połączyć zalety odkurzaczy cyklonowych (bezworkowych odkurzaczy z pojemnikiem, wewnątrz którego tworzony jest silny wir powietrzny separujący i wytrącający w pojemniku zbierane przez urządzenie zanieczyszczenia) oraz odkurzaczy workowych. Pewnie powiecie - cóż to za nowość, przecież na rynku jest sporo modeli, które mogą pracować jako odkurzacz workowy lub odkurzacz bezworkowy. To prawda, jednak w przypadku tych produktów mamy do czynienia z alternatywnymi metodami pracy: albo wybieramy tryb workowy, albo wyjmujemy worek, wkładamy tylko pojemnik i mamy odkurzacz bezworkowy. W przypadku testowanego przez nas Samsunga VCJG07RH jest inaczej - tutaj mamy do czynienia z urządzeniem, które jednocześnie może być odkurzaczem workowym i bezworkowym. Wszystko dzięki otrzymywanemu wraz z urządzeniem filtrowi cyklonowemu Twister, który to filtr pełni również rolę pojemnika na zanieczyszczenia. No dobrze, ale to wciąż nie jest odpowiedzią na pytanie, jak koreański producent umożliwił jednoczesne odkurzanie workowe i bezworkowe? Cóż, pomysł jest dość prosty i opiera się na tym, gdzie podłączamy ów filtr Twister. Rozwiązanie to jest ciekawostką, niemniej każdego potencjalnego nabywcę interesuje przede wszystkim użyteczność sprzętu. Wszystko skrupulatnie sprawdziliśmy, zapraszamy do naszego testu. Zacznijmy tradycyjnie - od wyposażenia.

Samsung VCJG07RH - odkurzacz i dodatki

 Samsung-VCJG07RH---01

Urządzenie dotarło do naszej redakcji w oryginalnym, lekko nadszarpniętym, zapewne trudy transportu, opakowaniu. Jednak samo urządzenie wyglądało na absolutnie nie używane. Byliśmy pierwszą redakcją, która otrzymała ten sprzęt do testów, co nas ucieszyło, bo dzięki temu mogliśmy poczuć się jak potencjalni nabywcy tegoż urządzenia, którzy ze sklepu przecież również otrzymują zupełnie nowe egzemplarze produktów. Opakowanie jak na produkt Samsunga nadzwyczaj oszczędnie dawkuje marketingowe treści. Nie ma tu wielkich sloganów podkreślających obecność wspomnianego filtra Twister, czy filtra HEPA (polecamy nasz poradnik o typach filtrów antyalergicznych) oczyszczającego powietrze opuszczające odkurzacz. Zwraca jednak uwagę niewielka nalepka mająca stanowić dowód akceptacji produktu przez organizację The British Allergy Foundation (Brytyjską Fundację ds. Alergii). Zatem mamy tu do czynienia z odkurzaczem, którym - jak się wydaje - powinny zainteresować się osoby mające kłopot z uczuleniem na kurz. 

Samsung-VCJG07RH---12

Korpus odkurzacza jest przyzwoicie wykonany, choć obudowa to przede wszystkim tworzywa sztuczne, to można się nabrać, że panel sterujący pomalowany metalicznym lakierem jest wykonany z metalu. Nie jest, niemniej wygląda ładnie. Dominujące kolory to różne odcienie szarości i srebrny. Bezpośrednio pod logo producenta umieszczony jest wskaźnik sygnalizujący zapełnienie się worka na kurz (lub ewentualnie zapchanie rury, filtrów czy innych elementów znajdujących się na drodze przepływu powietrza przez urządzenie.

Samsung-VCJG07RH---13

Wizualnie testowany przez nas model Samsung VCJG07RH nie wyróżnia się specjalnie na tle wielu innych odkurzaczy workowych dostępnych na polskim rynku. Zwracają uwagę detale. O srebrnym panelu kontrolnym już wspominaliśmy, trochę nietypowo umieszczono wylot powietrza przefiltrowanego przez odkurzacz. W większości tego typu odkurzaczy jest on umieszczony w tylnej części obudowy. Tymczasem koreański producent zdecydował się na umieszczenie wylotu powietrza w górnej części obudowy (na zdjęciu widoczna kratownica wylotu powietrza, umieszczona pomiędzy srebrnym panelem kontrolnym, a logo Samsung. Wpust rury odkurzacza również umieszczono na górze, co ma tę zaletę, że obracanie wężem i rurą odkurzacza nie wymaga obracania całej obudowy urządzenia. Gdy spojrzymy na powyższe zdjęcie, na wierzchniej części obudowy, po prawej stronie zdjęcia (nad również widoczną na fotografii rączką) znajduje się uchwyt otwierający wnętrze odkurzacza (wymiana worka, filtra itp.). Promień pracy urządzenia to 9 metrów (sam kabel ma długość 7 metrów), co oznacza, że raczej nie będziemy zbyt często zmuszani do przepinania odkurzacza do innego gniazdka podczas odkurzania, choć na rynku można znaleźć odkurzacze z większym zasięgiem. Zwróciliśmy również uwagę na gumowane kółka, które nie porysują np. twardej, lakierowanej podłogi. Przyjrzyjmy się tymczasem dołączanym do testowanego modelu akcesoriom, których jest całkiem sporo.

Samsung-VCJG07RH---03

Podstawowym wyposażeniem w zestawie z odkurzaczem Samsung VCJG07RH jest uniwersalna szczotka Samsung NB-930 z przełącznikiem umożliwiającym odkurzanie zarówno podłóg twardych, jak i dywanów. Mocowanie tego elementu do aluminiowej rury teleskopowej odkurzacza jest bardzo łatwe dzięki wyprofilowanemu złączu. Nie da się nieprawidłowo zamocować tej szczotki.

 Samsung-VCJG07RH---02

Dodatkowym elementem wyposażenia testowanego zestawu była szeroka szczotka do podłóg twardych, tzw. "parkietówka" (model Samsung Parquet Master HB-200). Ta szczotka nie miała wyprofilowanej nasadki na teleskopową rurę odkurzacza - jej montaż polega po prostu na nasadzeniu jej na rurę.

 Samsung-VCJG07RH---05

Samsung-VCJG07RH---06

Kolejny element zestawu to rzecz szczególnie nietypowa w tej klasie urządzeń - jest to filtr cyklonowy Twister, który w zasadzie jest dodatkowym pojemnikiem na kurz zbierany przez odkurzacz. Filtr ten jest pierwszym elementem filtrującym na drodze przepływu powietrza przez urządzenie. Wszystko dlatego, że w przeciwieństwie do bezworkowych odkurzaczy, w których cyklonowy pojemnik znajduje się zazwyczaj wewnątrz obudowy odkurzacza, filtr Twister nasadzany jest na rurę odkurzacza w miejscu jej łączenia się z rączką kończącą elastyczny wąż odkurzacza. Jak to wygląda widać na jednym ze zdjęć w artykule. Tymczasem jeszcze kilka słów o pozostałych akcesoriach.

 Samsung-VCJG07RH---08

 

Kupując testowany przez nas model odkurzacza Samsunga otrzymamy także dwustronne akcesorium pełniące rolę zarówno szczelinówki (końcówki ssącej do czyszczenia wąskich szczelin, np. w meblach), jak i szczotki do tapicerki czy ssącej końcówki do kurzu.

Samsung-VCJG07RH---11

W testowanym odkurzaczu zamontowany był worek wykonany z mikrowłókien - Samsung VP-78M. Ma on pojemność 3 litry. Nie jest to mało, ale też z drugiej strony nie jest to wartością szczególnie dużą - ot raczej standard.

Samsung-VCJG07RH---07

Oprócz tego w zestawie znaleźliśmy jeszcze jeden, zapasowy worek tekstylny (pozbawiony jakichkolwiek oznaczeń). Fakt dodania drugiego worka oceniamy pozytywnie, ale czemu jest on innego typu niż ten zainstalowany w odkurzaczu? No i pytanie, jaki ostatecznie worek otrzymuje potencjalny nabywca odkurzacza w zestawie? Zadaliśmy takie pytanie przedstawicielowi firmy. Otrzymaliśmy odpowiedź, że jest to standardowe wyposażenie tego modelu. Czyli kupując ten model otrzymamy dwa różne rodzaje worków: wykonany z mikrowłókien, oraz drugi - tekstylny (niebieski).

Samsung-VCJG07RH---17

Odkurzacz Samsung VCJG07RH bez zamocowanego filtra cyklonowego Twister wygląda jak... zwykły odkurzacz. To akurat normalne, wszak urządzenie tym właśnie jest. Warto podkreślić łatwość montażu i demontażu poszczególnych akcesoriów. Złącza elementów zestawu są tak wyprofilowane, że nie sposób ich założyć w sposób nieprawidłowy, na dodatek o właściwym zamocowaniu np. konkretnej ssawki czy zamocowaniu rączki do rury teleskopowej powiadamia nas charakterystyczne kliknięcie. Jednak dotyczy to nie wszystkich elementów wyposażenia. Np. szeroka szczotka do czyszczenia parkietów czy akcesoria do zbierania kurzu, szczotka do tapicerki i ssawka do kurzu mocowane są już bez charakterystycznego kliku - po prostu są nasadzane na rurę odkurzacza, tak jak w najtańszych modelach odkurzaczy, do których testowany model marki Samsung się jednak nie zalicza.

Samsung-VCJG07RH---19

Odkurzacz z założonym filtrem wygląda... dziwnie. Niemniej urządzenie działa jak najbardziej normalnie. Odkurzać możemy zarówno z filtrem jak i bez filtra. Oczywiście producent zaleca odkurzanie z założonym Twisterem. Warto jednak wiedzieć, że możemy sprzątać i bez niego, tym bardziej że o ile nie dostrzegliśmy istotnych różnic w skuteczności (w obu trybach pracy jest wysoka), to zaobserwowaliśmy (a dokładniej: zmierzyliśmy) sporą różnicę w głośności pracy urządzenia. Pomiary zamieszczamy w dalszej części naszej recenzji. 

Samsung VCJG07RH - Testy praktyczne, czyli sprzątamy

Mimo stosunkowo niewielkiej mocy nominalnej silnika testowanego odkurzacza (700 W, maksymalnie 750 W), inżynierom Samsunga udało się tak skonstruować przelot powietrza, że siła ssania uzyskiwana po przyłożeniu do podłoża jest bardzo wyraźna. Deklarowana przez producenta moc ssania wynosi 200 W (pamiętajmy, że jest to miara mocy z jaką odkurzacz zasysa zanieczyszcenia, a nie moc samego silnika, tę podaliśmy wcześniej), co wystarcza do efektywnego i skutecznego sprzątnięcia różnego typu podłoża. Uniwersalna ssawka mocno przylega do podłoża, ale jednocześnie suwy nie wymagają dużej siły. Nieco opornie działał przełącznik rodzaju podłogi na szczotce, przełączając pomiędzy podłogą twardą, a dywanem mieliśmy obawę, że możemy uszkodzić przełącznik w szczotce - tak duży opór stawiał. Jednak uznajemy to za brak wyrobienia tego elementu (odkurzacz przysłany do redakcji był nowym fabrycznie, nieużywanym wcześniej urządzeniem). Niemniej nabywcom tego odkurzacza polecamy pewną ostrożność przy przełączaniu trybu pracy w głównej szczotce uniwersalnej Samsung NB-930.

Samsung-VCJG07RH---04

Pracą testowanego odkurzacza sterujemy za pośrednictwem pilota zintegrowanego z rączką. Dostępne są tu trzy przyciski: włącznik/wyłącznik odkurzacza (alternatywnie urządzenie możemy oczywiście włączać i wyłączać za pomocą przycisku umieszczonego na błyszczącym panelu na obudowie odkurzacza), przycisk Max ustawiający maksymalną moc ssania oraz przycisk pozwalający wybrać dwa słabsze tryby - pośredni oraz minimalny. Tak - ten model dysponuje trzema poziomami mocy. Z jednej strony może się to wydawać mało, brak też możliwości płynnej regulacji mocy, ale przyznajmy - słabsza moc może się przydać jedynie w specyficznych sytuacjach (np. podczas odkurzania kap czy grubych zasłon - unikamy wtedy wciągnięcia materiału przez odkurzacz). Przez większość czasu korzystamy z mocy maksymalnej. Korzystanie z pilota jest wygodne, w zestawie razem z odkurzaczem dostarczane są dwie baterie (typ AAA, tzw. małe paluszki), które mocujemy na spodniej stronie rączki (na zdjęciu widoczne jest niewielkie wybrzuszenie w tym miejscu, to właśnie przestrzeń na baterie). Co w sytuacji gdy baterie się wyczerpią? Trzeba kupić nowe, oczywiście gdy zależy nam na możliwości sterowania mocą, bo włączenie i wyłączenie urządzenia jest możliwe za pomocą przycisku na obudowie, ale regulacja mocy - tylko za pomocą pilota w rączce. Czy to wada? Bardzo niewielka. Sterowanie z rączki jest wygodniejsze niż schylanie się do panelu odkurzacza, a w razie gdyby baterie się wyczerpały (co - podobnie jak np. w przypadku pilotów do telewizora czy jakichkolwiek innych niskonapięciowych akcesoriów wymaga naprawdę długiego czasu) cały czas możemy włączyć urządzenie za pomocą przycisku w obudowie - przy czym odkurzacz po ponownym włączeniu pracuje na maksymalnych obrotach. Chcąc jednak dysponować możliwością regulacji, musimy używać pilota. Użyty w nim typ baterii jest łatwo dostępny i tani, a wymiana baterii - banalna.

Samsung-VCJG07RH---15
Dostęp do wnętrza odkurzacza wymaga lekkiego odgięcia zapadki umieszczonej w przedniej części odkurzacza. Uzyskujemy w ten sposób łatwy dostęp do worka, a także filtrów, których wymiana również jest bardzo łatwa. Warto zauważyć, że testowany model był wyposażony w bardzo dobry filtr HEPA H13, jest to o tyle ważna informacja, że na rynku dostępny jest również bliźniaczy model z tej samej serii, pozbawiony filtra HEPA H13 (wyposażony jest w mikrofiltr o gorszych parametrach filtracyjnych od testowanego przez nas modelu). Smaczku dodaje też fakt, że na witrynie producenta, przy opisie modelu testowanego przez nas widnieje zdjęcie... wyraźnie innego modelu. Oto ono:

pl_VC07RHNJGGT-EO_001_Front_gray

Gdy porównacie powyższe zdjęcie producenckie z wykonanymi przez nas zdjęciami testowanego sprzętu z pewnością dostrzeżecie różnicę - inny panel kontrolny, wyraźnie widoczne pokrętło regulacji mocy na obudowie (czego brak w testowanym przez nas egzemplarzu), a ponadto brak jakiejkolwiek wzmianki o pilocie w opisie producenckim. Nie ma przy tym mowy o pomyłce z naszej strony. Opis na wspomnianej stronie Samsunga dotyczy dokładnie modelu VC07RHNJGGT/EO. A tak wygląda nalepka znamionowa na testowanym przez nas modelu:

DSC04300

Czyli jakby ten sam model VC07RHNJGGT/EO. Niby ten sam, ale wygląda trochę inaczej. Dlatego zwracamy Wam uwagę. Cechy takie jak pilot w rączce, brak regulacji mocy na obudowie (wyłącznie na pilocie) oraz filtr HEPA H13 dotyczą egzemplarza testowanego przez nas - nadesłanego oczywiście przez firmę Samsung. Wybierając odkurzacz w sklepie możecie jednak natrafić na - teoretycznie - taki sam model, ale de facto różniący się od tego przez nas opisywanego (choćby pokrętłem regulacji mocy na obudowie odkurzacza). Zwracamy też uwagę na to, by sprawdzać, czy model kupowany w sklepie dysponuje filtrem HEPA, gdyż w serii odkurzaczy VCJGxxxxx znajdziemy również modele o znacznie gorszej klasie energetycznej (E a nie - jak w naszym przypadku - A) oraz pozbawione filtru HEPA (zamiast tego mikrofiltr). Niewątpliwie cena tych modeli będzie znacznie atrakcyjniejsza od tutaj opisywanego modelu, ale też możliwości (przede wszystkim energooszczędność) również będą gorsze!

Podczas sprzątania trochę irytujący okazał się wylot powietrza umieszczony w górnej części obudowy odkurzacza. W efekcie gdy chwilami tester podczas sprzątania znajdował się nad odkurzaczem, odczuwaliśmy "ożywczą bryzę oczyszczonego powietrza" ;-) Byłoby jednak lepiej, gdyby powietrze wylatywało tyłem odkurzacza a nie momentami smagało nas po twarzy :)

Samo sprzątanie i manewrowanie testowanym modelem jest dość łatwe - zwracamy uwagę na wygodne manewrowanie odkurzaczem - wylot rury w górze odkurzacza pozwala obracać się dookoła odkurzacza bez potrzeby obracania całego urządzenia - obraca się samo mocowanie rury w obudowie odkurzacza. Duże kółka ułatwiają zmianę kierunku czy pokonywanie drobniejszych przeszkód (frędzle dywanów, kable leżące na podłodze itp.).

Również przenoszenie odkurzacza jest bardzo łatwe. Widoczna w przedniej części odkurzacza rączka pozwala przenieść sprzęt np. na inne piętro czy do innego pomieszczenia równie wygodnie jak niewielką torbę podróżną. W tylnej części odkurzacza znajduje się uchwyt pozwalający łatwo zaczepić teleskopową rurę odkurzacza, gdy zechcemy zrobić przerwę w odkurzaniu, czy też chcemy przechowywać odkurzacz w szafie bez jego składania. 

Samsung VCJG07RH - pomiary testowe

Zacznijmy od głośności urządzenia. Producent reklamuje swój produkt jako sprzęt o specjalnej konstrukcji obniżającej głośność odkurzacza do... 76 decybeli. W zasadzie nie czepiamy się wartości (za chwilę podamy wyniki naszych pomiarów), ale formy przekazania takiej informacji. Fraza "obniżenie głośności" sugeruje, że mamy tu do czynienia z wyjątkowo cichym sprzętem. Tak jednak nie jest, deklarowana przez producenta wartość 76 dB to, co najwyżej, sprzęt niezbyt uciążliwy, ale na pewno nie cichy. Mamy jednak dobrą wiadomość, da się testowanym Samsungiem odkurzać znacznie ciszej? Jak? Już odpowiadamy.

Pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli głośności pracy odkurzacza) dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. Testy przeprowadzaliśmy w jednym z pomieszczeń redakcyjnych. Szum tła (charakterystyczna biurowa akustyka, szum klimatyzacji itp.) wynosił ok. 45-46,5 dB. Włączenie odkurzacza działającego bez założonego filtra Twister spowodowało, że uzyskaliśmy maksymalną głośność (pomiar był dokonywany z odległości ok. 1 metra od samego urządzenia) na poziomie 71,1 dB. Tak, to wyraźnie ciszej od wartości deklarowanej przez producenta. Jak to możliwe - wyjaśnienie jest proste - filtr Twister. Po jego nałożeniu urządzenie pracuje głośniej, ale wciąż mieści się w granicach zadeklarowanych przez producenta, czyli 76 dB. Tyle, że to nie jest w żadnym razie cicho. Wiemy, co piszemy - nie tak dawno testowaliśmy najcichszy na świecie klasyczny odkurzacz workowy który emitował dźwięk o głośności poniżej 60 dB - to naprawdę bardzo duża różnica (pamiętajmy, że decybele - względna miara używana przy ocenie głośności jest miarą logarytmiczną a nie liniową). Głośność testowanego Samsunga moglibyśmy określić jako dość znośną, choć zauważalną.

A jak wygląda kwestia zużycia energii? Tutaj również posłużyliśmy się profesjonalnym sprzętem. Mierzyliśmy chwilowy pobór mocy w każdym z trzech "biegów" testowanego odkurzacza za pomocą miernika Voltcraft Energy Logger 4000. Oto wyniki:

 • bieg "0" (odkurzacz podłączony do zasilania, ale nie uruchomiony) - 0,2 W (energię w takim przypadku pobiera jedynie czujnik podczerwieni w odkurzaczu - musi on działać, by sterowanie z pilota w rączce było możliwe)
 • bieg "1" - 251 W
 • bieg "2" - 479 W
 • bieg "3" (maksymalny) - 701 W

Jeszcze raz podkreślamy - niska moc silnika testowanego odkurzacza (wielu z nas wciąż ma w domach 2 kilowatowe monstra) absolutnie nie oznacza braku skuteczności w sprzątaniu. Wręcz przeciwnie - model ten wyróżnia się najwyższymi na rynku klasami skuteczności odkurzania zarówno na podłogach twardych, jak i dywanów. Spójrzmy na jego specyfikację techniczną:

Dane techniczne

 • typ: uniwersalny odkurzacz workowy z dodatkowym filtrem cyklonowym 
 • wymiary: 41,9 cm x 29,7 cm x 24,6 cm
 • waga (korpusu): 4,8 kg
 • moc: nominalna 700 W, maksymalna 750 W
 • poziom hałasu: 76 dB
 • typ filtra: filtr silnika, filtr HEPA H13
 • rodzaj worka: Samsung VP 78MP (wykonany z mikrowłókna), dodatkowy worek tekstylny, pojemność 3 l.
 • regulacja mocy ssania: tak (za pomocą pilota w rączce)
 • zasięg pracy: 9 m (długość kabla: 7 m)
 • klasa energetyczna: A
 • szacowane roczne zużycie energii: 28 kWh (przy założeniu 50 odkurzań w roku)
 • klasa skuteczności odkurzania na dywanie: C
 • klasa skuteczności odkurzania na podłodze twardej: A
 • klasa reemisji kurzu: A

Podsumowanie

Podsumowując Samsung VCJG07RH to dość udany egzemplarz. Wysoka klasa reemisji kurzu, dobry antyalergiczny worek oraz filtr HEPA H13 oznaczają, że model ten sprawdzi się w domu alergików, niemniej musimy tu zwrócić uwagę na pewną niekonsekwencję w komunikowaniu tego modelu przez producenta. Egzemplarz testowany przez naszą redakcję różni się od takie samego wydawało by się modelu widocznego na polskiej witrynie Samsunga. Filtr cyklonowy Twister to ciekawostka, być może polepsza on skuteczność sprzątania (i tak już wysoką bez niego), ale wiemy jedno - na pewno pogłaśnia pracę urządzenia, choć ta - bez względu na to, czy odkurzamy bez Twistera, czy z Twisterem jest znośna. 

Egzemplarz odkurzacza testowany przez nas jest dostępny na polskim rynku w cenie ok. 600 - 700 zł. Nie jest to tanio, ale też biorąc pod uwagę parametry, klasę reemisji kurzu, czy skuteczność, urządzenie jest dość przyzwoicie wycenione.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.