Scarlett SC-MG45S50 - test maszynki nie-do-mielenia mięsa

Marek Kowalski
Scarlett SC-MG45S50 - test maszynki nie-do-mielenia mięsa

Kto z nas nie lubi mielonych? Być może tacy się znajdą, ale potraw, w których składnikami są zmielone mięsa można wymieniać bez liku, oprócz mielonych, mnóstwo pasztetów i wiele więcej. Maszynkę do mielenia można wykorzystać również do mielenia innych składników spożywczych. Jednak pod warunkiem że nie będzie to maszynka Scarlett SC-MG45S50 wyprodukowana przez chińską firmę "Home Electronics Limited" i sprzedawana w wybranych polskich sklepach.

0
 • Scarlett SC-MG45S50, pierwsze wrażenie i podstawowe funkcje
 • Opis zawartości zestawu sprzedażowego
 • Testujemy możliwości maszynki
 • Konserwacja sprzętu, co i jak
 • Pomiary testowanego urządzenia, głośność, pobór prądu itp.
 • Podsumowanie - cena jest atrakcyjna, ale niestety sprzęt nie realizuje postawionych przed nim zadań

Maszynka do mielenia Scarlett SC-MG45S50 to produkt, który może budzić zainteresowanie konsumentów ze względu na niską cenę. Jakkolwiek sprzęt ten obecnie jest dostępny za cenę nieznacznie wyższą od 150 zł, nam udało się go nabyć na promocji w jednym sklepów sieci Carrefour za kwotę ok. 100 zł. Przyznacie, że to cena, która jest szczególnie atrakcyjna. Zwłaszcza w stosunku do innych maszynek do mielenia dostępnych w naszym kraju, które często są nawet kilkukrotnie droższe. Zdając sobie sprawę, że przy takiej cenie wiele osób może rozważać zakup tego urządzenia i my postanowiliśmy sprawdzić jego możliwości. Niestety, tym razem tanie nie oznacza dobre. Wręcz przeciwnie - jest fatalnie. Zacznijmy jednak od początku, czyli od zawartości opakowania sprzedażowego. 

Maszynka do mielenia Scarlett SC-MG45S50 - pierwsze wrażenie i co w zestawie

Maszynkę zakupiliśmy w jednym ze sklepów francuskiej sieci handlowej Carrefour, ale urządzenie jest dostępne również w innych punktach handlowych, nie skojarzonych z francuskim gigantem. Maszynkę wyprodukowała chińska firma "Home Electronics Limited", jedna z wielu firm z Państwa Środka, zalewająca rynek europejski tanim sprzętem AGD najróżniejszego typu. Polacy często patrzą najpierw na cenę produktu. Właśnie dlatego widząc promocyjną cenę 99,99 zł od razu zdecydowaliśmy się na zakup opisywanej tu maszynki, głównie dlatego, by przekonać się, czy tak tani sprzęt zasługuje w ogóle na uwagę, czy też raczej okaże się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

Scarlett-SC-MG45S50-01

Urządzenie zapakowane jest w kartonowe, pudło z kolorowym nadrukiem podkreślającym najważniejsze zdaniem chińskiego producenta walory produktu. Mamy tu informację o licznych akcesoriach, biegu wstecznym maszynki, dużej, a nawet bardzo dużej mocy (1900 W - niestety, to nie ma pokrycia w rzeczywistości) czy efektywności mielenia (2,5 kg mięsa na minutę - wierutne kłamstwo). No i maszynka jest kompaktowa (prawda) i "niezawdona" - domyślamy się, że chodziło o niezawodność, ale "polska język trudna"... Zobaczmy co w środku.

Scarlett-SC-MG45S50-02

Korpus testowanej maszynki wykonany jest ze sztucznego tworzywa, w wyrazistym czerwonym kolorze. W górnej części korpusu umieszczono przycisk blokady mocowania komory mielenia, natomiast nieco niżej znajduje się przycisk kontrolujący pracę urządzenia pozwalający włączyć normalny tryb pracy sprzętu, uruchomić bieg wsteczny (w teorii przydatny, gdy np. jakaś kość blokowałaby maszynkę) lub wyłączyć maszynkę.

Scarlett-SC-MG45S50-03

Na spodniej stronie maszynki umieszczono etykietę znamionową produktu, a także wyloty wentylacyjne silnika. Zaletą są gumowe nóżki, dzięki czemu urządzenie nie przesuwa się po blacie kuchennym w trakcie pracy.

Scarlett-SC-MG45S50-04

Pozostałe akcesoria dostarczone w zestawie to: metalowa komora mielenia z zamocowanym już w niej jednym z dwóch sitek mielących i nożykiem, końcówka masarska do kiełbas i kebbe (potrawa lewantyńska, przypominająca niewielkie klopsiki jagnięce z dodatkami) oraz drugie sitko.

Scarlett-SC-MG45S50-04a

Maszynka sprzedawana jest z zestawem dwóch sitek. Większe ma oczka o średnicy 7 mm, mniejsze - 5 mm.

Scarlett-SC-MG45S50-05

Uzupełnieniem zestawu jest wielojęzyczna instrukcja obsługi (dość lakoniczna), również w języku polskim, plastikowa tacka na mielone produkty, popychacz ze sztucznego tworzywa (naszym zdaniem zbyt miękkiego). Ponadto kupiony przez nas egzemplarz zawierał również rosyjskojęzyczny dokument "informacja dla użytkowników". Polskiej edycji tego dokumentu nie przewidziano.

Scarlett-SC-MG45S50-06

Zmontowana maszynka prezentuje się przyzwoicie, trudno zarzucić coś stylistyce produktu. Jednak w tym przypadku chodzi nie tyle o wzornictwo, lecz o skuteczność i funkcjonalność. I gdyby maszynka Scarlett działała jak należy nie szpeciłaby kuchni, ewentualne wady wzornictwa byśmy przemilczeli. Niestety - nie działa jak należy.

Scarlett-SC-MG45S50-07

Pewne zastrzeżenia można mieć do średnicy otworu wlotowego na mielone produkty. Wynosi ona zaledwie ok. 5 cm, a to z kolei wymusza drobniejsze krojenie np. kawałków mięsa przed ich zmieleniem. Skoro o mieleniu mowa, przejdźmy do testów praktycznych.

Maszynka do mielenia Scarlett SC-MG45S50 - testy praktyczne

Scarlett-SC-MG45S50-08

Przed rozpoczęciem testów przygotowaliśmy sobie dwa kawałki mięsa - szynki wieprzowej. Jeden z nich, mniejszy o wadze 1 180 gram pokroiliśmy na małe kawałki, drugi o wadze 1 800 gram czekał na swoją kolej. Niestety nie doczekał.

Zgodnie z deklaracją producenta, maszynka oferuje moc maksymalną 1900 W, co ma wystarczyć do skutecznego zmielenia nawet 2,5 kg mięsa w ciągu minuty. Spodziewaliśmy się zatem prostego i szybkiego pierwszego testu. Jak bardzo się myliliśmy. 

Scarlett-SC-MG45S50-15

Maszynka Scarlett SC-MG45S50 zamiast mielić mięso próbuje raczej "przeciskać" je przez otwory w sitku. Urządzenie pracuje z oporami, podczas pracy zaczęło wydzielać podejrzaną woń. Zresztą zobaczcie na powyższej fotografii, jak wygląda szynka wieprzowa "zmielona" testowanym produktem.

Scarlett-SC-MG45S50-16

Zamiast odpowiednio zmielonego mięsa wieprzowego uzyskaliśmy przeciśniętą przez maszynkę papkę zawierającą mnóstwo źle rozdzielonych kawałków mięsa. Co gorsza próba zmielenia pierwszego kawałka mięsa o wadze nieco ponad 1,1 kg zajęła nie pół minuty (jakby wynikało z deklaracji producenta) lecz prawie 20 (tak, dwadzieścia!) minut. Urządzenie w trakcie pracy straszliwie wyje, a efekty jego działania znacznie odbiegają od tego, czego się po maszynce do mielenia spodziewaliśmy.

mielenie-mięsa

Dla porównania na powyższym zdjęciu widać jak powinno wyglądać świeżo zmielone za pomocą normalnej maszynki mięso - różnica w stosunku do tego co oferuje nam maszynka Scarlett jest kolosalna.

Scarlett-SC-MG45S50-09

Nie dość, że mordęga (nie sposób użyć innego słowa) maszynki Scarlett z kawałkami mięsa trwała niemal 20 minut (drugiego dużego kawałka szynki nie zdecydowaliśmy się już "zemleć" tym produktem), to jeszcze w trakcie tego pseudo-mielenia czterokrotnie musieliśmy czyścić cały mechanizm, który był wręcz zapchany mięsem. Na powyższym zdjęciu sitko testowanej maszynki w trakcie pracy.

Scarlett-SC-MG45S50-10

A oto druga strona tegoż sitka. Naprawdę dziwimy się, że cokolwiek przeszło na drugą stronę. Wydłubywanie kawałków mięsa z sitka to kolejna czynność, która w normalnie działającym sprzęcie nie miałaby miejsca.

Scarlett-SC-MG45S50-11

Maszynka była do tego stopnia nieskuteczna, że sok z mięsa przeciskał się poprzez elementy metalowej komory mielenia.

Scarlett-SC-MG45S50-12

To coś, kompletnie zakryte wręcz "rozsmarowanymi" kawałkami mięsa to nożyk maszynki. Dotychczas sądziliśmy że rolą każdego nożyka jest cięcie, a nie wygładzanie.

Scarlett-SC-MG45S50-14

Całkowicie zapchany nożyk po wyjęciu z maszynki

Scarlett-SC-MG45S50-13

Kawałki niezmielonego mięsa były dosłownie wszędzie, na elementach metalowych, na tłoczku popychacza, czy tak jak na zdjęciu na śrubie metalowej komory mielenia. Nie wiemy do czego służy maszynka do mielenia Scarlett SC-MG45S50, ale na pewno nie do mielenia mięsa.

Maszynka do mielenia Scarlett SC-MG45S50 - pomiary testowe

Zacznijmy od głośności urządzenia. Maszynka do mielenia Scarlett SC-MG45S50 niemiłosiernie wyje podczas pracy. Zmierzona przez nas wartość: 87 dB oznacza urządzenie naprawdę bardzo głośne. Pół biedy, gdyby faktycznie wykazywała się ona sugerowaną skutecznością (przypomnijmy: 2,5 kg mięsa na minutę). Po 20 minutach testów jeszcze długo dzwoniło nam w uszach.

Pomiarów głośności pracy automatycznego odkurzacza dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. 

Również sugerowaną przez producenta moc maksymalną 1900 W można włożyć między bajki. Największa moc pobierana przez urządzenie w trakcie pracy, jaką udało nam się uzyskać w trakcie testów wynosiła zaledwie 359,1 W. Nic zatem dziwnego, że urządzenie nie realizuje podstawowego zadania, jakie stawiamy przed tego typu urządzeniem, czyli nie mieli mięsa. Maksymalny pobór mocy zmierzyliśmy profesjonalnym miernikiem Voltcraft Energy Logger 4000F.

Maszynka do mielenia Scarlett SC-MG45S50 - dane techniczne

 • typ: elektryczna maszynka do mielenia;
 • moc: maksymalna zmierzona 359,1 W, deklarowana: 1900 W;
 • deklarowana wydajność mielenia: 2,5 kg/min. faktyczna: 1 kg/20 min.;
 • poziom hałasu: maksymalny zmierzony 87 dB;
 • bieg wsteczny: tak;
 • materiał obudowy: tworzywa sztuczne;
 • materiał komory mielenia: metal (stal nierdzewna);
 • materiał ślimaka mielącego: metal (stal nierdzewna);
 • wymiary: 26,5 x 25 x 13 cm;

Maszynka do mielenia Scarlett SC-MG45S50 - podsumowanie

Jesteśmy na nie! Podstawową wadą testowanej maszynki jest to, że nie spełnia ona podstawowego, stawianego przed tej klasy sprzętem zadania: nie mieli mięsa. W tym kontekście jakiekolwiek dywagacje na temat wzornictwa, akcesoriów czy choćby bardzo niskiej ceny stają się zupełnie nie istotne. Wartości podawane przez producenta, czyli pobór mocy (1900 W) czy sugerowana wydajność (2,5 kg / min.) to wprowadzanie konsumenta w błąd. Stanowczo nie polecamy. 

Nie będzie bloczka z cenami testowanego produktu, bo choćby delikatne sugerowanie że maszynka do czegokolwiek się nadaje, byłoby po prostu oszukiwaniem naszych czytelników.

Wrażenia z testowania maszynki Scarlett SC-MG45S50 były daleko gorsze od tych, które towarzyszyły nam podczas testów np. robota planetarnego Philips HR7958 Avance Collection (zapoznaj się z pełnym testem tego urządzenia). 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.