Sharp KC-A50EUW - bez powietrza żyjemy 3 minuty. Warto o nie dbać.

Marek Kowalski
Sharp KC-A50EUW - bez powietrza żyjemy 3 minuty. Warto o nie dbać.

Sharp KC-A50EU-W to zaawansowany technologicznie automatyczny oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania wyposażony dodatkowo w opatentowaną przez firmę Sharp technologię Plasmacluster, zwalczającą drobnoustroje, czy neutralizującą wiele białek alergizujących. Podstawowym zadaniem tego urządzenia jest podniesienie jakości powietrza w bezpośrednim otoczeniu użytkownika. Biorąc pod uwagę fatalne statystyki powietrza w polskich miastach (szczegóły w artykule), zakup takiego sprzętu wydaje się jak najbardziej uzasadniony. Sprawdziliśmy jak w praktyce wygląda użytkowanie oczyszczacza wysokiej klasy.

0

Tegoroczny raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczący jakości powietrza pokazuje jak dramatyczna jest sytuacja w naszym kraju. Spośród pięćdziesięciu miast europejskich o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu aż 33 znajdują się w Polsce! Co gorsza nie tylko liczebnością deklasujemy wiele europejskich miast, ale także poziomem skażenia. Miastem o największym skażeniu powietrza w Europie okazał się Żywiec, na drugiej pozycji mamy Pszczynę. W pierwszej dziesiątce aż siedem miast leży w naszym kraju (pozostałe trzy w Bułgarii). Dalej nie jest lepiej - na 11 pozycji mamy Kraków. Krótko mówiąc: tragedia. Zresztą, zobaczcie poniższy wykres:

zanieczyszczenie miast w EuropieNajbardziej zanieczyszczone miasta w Europie (źródło: WHO)

Czynnikiem branym pod uwagę podczas przygotowywania raportu był poziom tzw. pyłu zawieszonego PM2.5. Jest to pył zawierający cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Są one na tyle małe, że nie tylko bez przeszkód docierają do naszego układu oddechowego, ale za jego pośrednictwem przenikają do krwi, powodując nie tylko kaszel czy zadyszkę, ale również zaostrzenie wszelkich objawów alergicznych, objawy astmy, zapalenie spojówek o katarze siennym nie wspominając. Drobne frakcje pyłów, takie jak właśnie wspomniany pył PM2.5, przenikające do krwiobiegu przy dłuższym utrzymywaniu się ich wysokiego stężenia mogą mieć znaczny wpływ na zapalność na choroby nowotworowe (zwłaszcza płuc), czy znacznie szybszy rozwój chorób układu krążenia. Dopuszczalny poziom pyłu PM2.5 wynosi 25 µg/m3 (mikrogramy na metr sześcienny), jak łatwo zauważyć na powyższym wykresie w Żywcu jest on niemal dwukrotnie przekroczony.

Skąd ten pył? Mówiąc kolokwialnie - z głupoty i fałszywie pojętej "oszczędności". Największą emisję pyłów powoduje spalanie kiepskiej jakości węgla w starych, źle wyregulowanych piecach domowych i kotłowniach. Co gorsza wielu rodaków za nic ma własne i innych zdrowie i spala we własnych piecach nie tylko węgiel ale po prostu odpady. Oczywiście istotnym emitentem zanieczyszczeń powietrza jest także przemysł ciężki, czy transport drogowy i komunikacja (zwłaszcza w dużych miastach, takich jak np. uplasowany na 11 miejscu raportu WHO Kraków). Jednak w przypadku Pszczyny czy Żywca trudno zwalać na przemysł. Trują nieodpowiedzialni mieszkańcy spalając w swoich piecach - dosłownie - byle co. Nie przejmując się specjalnie tym, że spalanie śmieci w domowych piecach jest nie tylko bardzo szkodliwe, ale też po prostu nielegalne. Co gorsza wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że koszty leczenia, opieki lekarskiej, terapii nowotworowych itp. są znacznie większe niż ewentualne oszczędności na dobrej jakości systemie grzewczym możliwie najmniej inwazyjnym dla środowiska i otoczenia.

Dobrze byłoby, gdyby ludzie zrozumieli jak istotną kwestią jest dbałość o jakość powietrza, niestety raczej trudno liczyć na szybką zmianę "przyzwyczajeń" mieszkańców najbardziej "trujących" miejscowości (i np. wymianę instalacji grzewczych na nowocześniejsze), pozostaje walka o czyste powietrze we własnym zakresie. Nie chcesz dłużej męczyć się z alergią czy patrzeć na kaszel własnych dzieci? Czytaj dalej.

Sharp KC-A50-EU-W - pierwsze wrażenie

Sharp KC-A50-EU-W to inteligentny oczyszczacz powietrza z innowacyjną, opatentowaną przez Sharpa technologią Plasmacluster oraz funkcją nawilżania. Sprzęt czyści przepływające przezeń powietrze zarówno pasywnie (wychwyt niepożądanych drobin i pyłów przez zespół filtrów), jak i aktywnie (eliminacja biologiczna wirusów, drobnoustrojów chorobotwórczych, rozkład białek alergizujących i dodatkowo usuwanie niepożądanego zapachu). Dlaczego producent określa swój sprzęt jako "inteligentny"? Głównie dzięki automatyce. W przeciwieństwie do prostych, tanich, ręcznie sterowanych oczyszczaczy powietrza, sprzęt Sharpa jest praktycznie bezobsługowy. Na przykład funkcja nawilżania automatycznie dopasowuje poziom docelowej wilgotności w zależności od pomiarów stanu wyjściowego i temperatury w pomieszczeniu (sprzęt jest wyposażony w odpowiednie czujniki: kurzu, zapachu, temperatury i wilgotności).

4U6C9166

Sharp KC-A50-EU-W od przodu; urządzenie nie jest bardzo ciężkie, a dodatkowo dzięki wbudowanym w podstawę kółeczkom łatwo można jest przenieść (przewieźć) do innego pomieszczenia w razie potrzeby.

Sprzęt, który dotarł do naszej redakcji na pierwszy rzut oka może przypominać przenośny klimatyzator lub klimator. Klimatyzatorem sprzęt marki Sharp nie jest, aczkolwiek istnieje pewna możliwość wykorzystania go w roli klimatora - temat rozwiniemy w dalszej części naszego tekstu przy opisie testów praktycznych. Główną funkcją dostarczonego do naszej redakcji urządzenia jest oczyszczanie i optymalne nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym ustawimy testowany sprzęt. Zgodnie ze specyfikacją producenta, oczyszczacz Sharp KC-A50-EU-W oferuje wydajność wystarczającą na skuteczne podniesienie jakości powietrza w ciągu 30 minut w pomieszczeniu o powierzchni do 38 m2 z zastrzeżeniem, że będziemy korzystać wyłącznie z funkcji oczyszczania, a nie - co również jest możliwe w testowanym sprzęcie - również nawilżania. O funkcjonalności będziemy jeszcze pisać, tymczasem zajmijmy się pierwszym wrażeniem.

Urządzenie dotarło do redakcji w jednobarwnym, kartonowym opakowaniu. Sprzęt jest solidnie zabezpieczony na czas transportu, a jego przygotowanie do pracy jest bardzo łatwe.

4U6C9141

Tylna część oczyszczacza, widoczna kratownica z filtrem wstępnym, stanowiąca jednocześnie osłonę właściwych filtrów. Pod nią zamocowany na stałe kabel zasilający o długości dwóch metrów. Z boku urządzenia widoczna specjalna etykieta, na której użytkownik umieszcza datę zamocowania filtrów.

Po wyjęciu oczyszczacza z opakowania i ustawieniu w pomieszczeniu, w którym chcemy zadbać o jakość powietrza należy zacząć od zamocowania filtrów. W fabrycznie nowym sprzęcie (takowy otrzymaliśmy) filtry są zabezpieczone w foliowych opakowaniach. Dodatkowo wewnątrz pudełka w widocznym miejscu umieszczono kolorową kartę z informacją zwracającą uwagę na rozpakowanie i prawidłowe zamocowanie filtrów przed uruchomieniem sprzętu.

4U6C9153

Od lewej: zdjęta osłona (kratownica) filtrów, neutralizujący zapachy filtr węglowy oraz filtr HEPA. Najpierw mocujemy filtr HEPA (odpowiednią stroną - ułatwiają to nadrukowane na filtrze oznaczenia), a następnie filtr węglowy i zakładamy osłonę. W tle, wewnątrz urządzenia widoczny jest jeszcze wbudowany w oczyszczacz filtr modułu nawilżającego.

Dostęp do filtrów jest bardzo łatwy i nie wymaga używania jakichkolwiek narzędzi. Wystarczy otworzyć pokrywę, za którą znajdziemy węglowy filtr dezodoryzacyjny oraz filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air; specjalny filtr, potocznie określany "przeciwalergicznym", blokujący pył i cząsteczki o rozmiarze przekraczającym 0,3 µm). Oprócz tego wewnątrz urządzenia umieszczony jest jeszcze filtr nawilżający.

4U6C9159

Wyjmowalny z boku urządzenia zbiornik na wodę - napełniamy go zwykłą wodą z kranu. 

Przed uruchomieniem oczyszczacza na leży jeszcze napełnić zbiornik na wodę. Ma on pojemność 3,6 litra i należy go napełniać wyłacznie zwykłą (zimną) wodą z kranu (można dodać lodu, jeszcze do tego wrócimy w dalszej części). Absolutnie nie należy stosować żadnych domieszek (np. zapachowych), które nie mają sensu w urządzeniu, którego jedną z funkcji jest dezodoryzacja (usuwanie zapachów - jakichkolwiek) oczyszczanego powietrza. Po napełnieniu zbiornika sprzęt jest gotowy do pracy, czas zatem na testy praktyczne

Testy praktyczne

Po właściwym zamocowaniu filtrów, uzupełnieniu zbiornika na wodę i podłączeniu sprzętu do prądu nie pozostało nam nic innego jak uruchomić urządzenie wybierając jeden z dostępnych trybów pracy oczyszczacza.

4U6C9143

Konsola sterownicza oczyszczacza Sharp KS-A50-EU-W.

Urządzenie oferuje trzy tryby pracy aktywowane przyciskami umieszczonymi w centralnej części konsoli sterowniczej. Wciśnięcie przycisku Clean Air On powoduje włączenie funkcji oczyszczania powietrza. Największy przycisk Clean Air & Humidify On uruchamia funkcję jednoczesnego oczyszczania i nawilżania, a przycisk Clean Ion Shower On uaktywnia specjalny tryb oczyszczania zwany "strumieniem czystych jonów".

sharp-kc-a50-eu-w-panel

Sprzęt w trakcie pracy emituje niebieskie światło, co jest sygnałem, że generator jonów Plasmacluster wbudowany w urządzenie działa, a tym samym powietrze jest czyszczone nie tylko pasywnie (przefiltrowywane), ale również aktywnie poprzez oddziaływanie jonów z białkami, drobnoustrojami i alergenami.

Po lewej stronie panelu kontrolnego umieszczono cztery przyciski: regulację podświetlenia urządzenia (wspomnianej wyżej niebieskiej poświaty; za pomocą opisywanego przycisku możemy regulować moc tego podświetlenia lub je całkowicie wyłączyć), kolejny przycisk w tej grupie odpowiada za włączenie/wyłączenie jonizatora Plasmacluster (wyłącznie jonizatora wyłącza również niebieskie podświetlenie), ponadto możemy uaktywnić blokadę rodzicielską (aby nasza pociecha nie zmieniła ustawień sprzętu w trakcie pracy) lub skorzystać z funkcji Reset przywracającej fabryczne ustawienia parametrów oczyszczacza. Po prawej stronie konsoli umieszczono dwa przyciski. Pierwszy z nich - Fan Speed - pozwala wybrać prędkość pracy urządzenia, standardowo sprzęt działa w trybie automatycznym, co oznacza że szybkość pracy, a tym samym ilość przefiltrowywanego i ewentualnie nawilżanego powietrza jest automatycznie dopasowywana (tryb szybki lub średni) w zależności od pomiarów odczytanych przez wewnętrzne czujniki urządzenia. Jeżeli użytkownik nie chce korzystać z automatyki, może ręcznie wybrać jeden z trzech dostępnych trybów szybkości: maksymalny (306 mpowietrza na godzinę w przypadku czyszczenia i 288 m3/godzinę w przypadku jednoczesnego czyszczenia i nawilżania), średni (216 m3/godzinę zarówno podczas czyszczenia jak i nawilżania) oraz minimalny (odpowiednio 60 m3/godzinę podczas czyszczenia i 90 m3/godzinę podczas czyszczenia z nawilżaniem). Intensywność nawilżenia w każdym z trzech trybów szybkościowych wynosi odpowiednio: 600, 500 i 250 ml/godzinę.  

4U6C9142

Przefiltrowane, ewentualnie dodatkowo nawilżone powietrze wydmuchiwane jest przez kratownicę widoczną w górnej części oczyszczacza Sharp KC-A50-EU-W.

Po włączeniu wybranego trybu pracy użytkownik nie musi już nic robić, pozostaje tylko czekać na uzyskanie pożądanych efektów działania oczyszczacza. 

sharp-kc-a50-eu-w-wskaźniki

Panel informacyjny w przedniej części testowanego oczyszczacza dostarcza na bieżąco informacji dotyczących jakości powietrza; dane pochodzą z działających stale czujników wbudowanych w sprzęt.

Podczas pracy urządzenia na panelu informacyjnym wyświetlana jest liczba oraz graficzne symbole. Liczba to po prostu mierzony w czasie rzeczywistym poziom wilgotności w pomieszczeniu. Pod monitorem wilgotności widoczne są wskaźniki (od lewej) funkcji nawilżania, monitora zapachu, a jeszcze niżej monitora kurzu. Kolor zielony sygnalizuje prawidłowe parametry powietrza.

sharp-kc-a50-eu-w-wskaźniki2

Tutaj na powyższej ilustracji pokazujemy wygląd czujników w sytuacji, gdy oczyszczacz wykryje zapach. Kolor wskaźnika monitora zapachu może się zmieniać od zielonego (brak wykrywanych aromatów) poprzez żółty (na zdjęciu), pomarańczowy aż do czerwonego (intensywny zapach). Oczyszczacz realizuje zadanie, do którego go zbudowano - czyści powietrze eliminując z niego jakiegokolwiek zapachy, czujnik zapachów reagował również np. na dawkę perfum, czy "oddech palacza" (także e-papierosów).

sharp-kc-a50-eu-w-wskaźniki3

A tak zachowywał się oczyszczacz, gdy wykrył kurz w pomieszczeniu (nie będziemy tu szczegółowo opisywać sposobów jego wygenerowania ;-) ). Podobnie jak w przypadku monitora zapachów kolor monitora kurzu informuje o intensywności zanieczyszczeń w powietrzu.

Wspomnieliśmy wcześniej o możliwości wykorzystania testowanego oczyszczacza w roli klimatora. Dla przypomnienia, klimator jest urządzeniem umożliwiającym nieznaczne obniżenie temperatury pomieszczenia, w którym się znajduje, a czynnikiem obniżającym temperaturę jest zimna woda lub lód. Jak się okazuje, do zbiornika na wodę w testowanym sprzęcie marki Sharp również można dodać kostki lodu (otwór wlewowy zbiornika jest na tyle duży, że wsypanie kostek lodu nie stanowi najmniejszego problemu), dzięki czemu podczas nawilżania wydmuchiwane przez urządzenie powietrze ma niższą temperaturę od otoczenia, przez co można uzyskać schłodzenie danego pomieszczenia o kilka stopni. Rozwiązanie w sam raz na letnie upały.

Wrażenia podczas pracy urządzenia

Zgodnie z danymi producenta testowany oczyszczacz Sharp KC-A50-EU-W jest urządzeniem przeznaczonym do pracy w pomieszczeniu o zalecanej powierzchni około 38 m2, przy czym w przypadku korzystania z intensywnego strumienia jonów powierzchnia ta jest mniejsza i wynosi około 28 m2. Oczywiście zalecana powierzchnia nie oznacza, że sprzęt nie nadaje się do mniejszych czy nieco większych pomieszczeń. Podane wartości obejmują skuteczne oczyszczenie (i ewentualne nawilżenie) pomieszczenia w czasie 30 minut. W przypadku nieco większych pomieszczeń oczyszczacz również wykona swoje zadania, choć może mu to zabrać nieco więcej czasu.

My testowaliśmy oczyszczacz w kilku pomieszczeniach o różnej powierzchni: 13, 20 oraz ok. 30 m2. Pierwsze dwa pomieszczenia były pozbawione jakichkolwiek uzdatniaczy powietrza, natomiast ostatnie z pomieszczeń testowych było pomieszczeniem biurowym wyposażonym w klasyczny system klimatyzacyjny (bez nawilżania, jedynie utrzymanie temperatury).

Wrażenia z użytkowania mamy raczej pozytywne, choć z drobnymi zastrzeżeniami (ideałów nie ma). Po pierwsze bezpośrednio po uruchomieniu sprzętu dało się odczuć w powietrzu tak jakby zapach nowego... odkurzacza. Poniekąd to zrozumiałe, gdyż oczyszczacz jest w pewnym sensie odkurzaczem, takim nawet jakby odkurzaczem 3D (bo zbiera kurz z całego powietrza, a nie tylko z powierzchni płaskich). Niemniej ów zapach "nowości" utrzymywał się przez jakiś czas i - co ciekawe - nie był wykrywany przez sprzęt jako zapach. Widać "swój zapaszek ma smaczek" i urządzenie nie zgłaszało tego jako problem. Niemniej kłopot zniknął samoistnie po kilku godzinach działania sprzętu.

sharp-kc-a50eu-w-schemat

Schemat wyjaśniający działanie testowanego oczyszczacza - kolorowe kulki symbolizują emitowane jony Plasmacluster (źródło: sharpdirect.pl)

Kolejna kwestia dotyczyła nawilżenia testowych pomieszczeń. W przypadku pokoi o mniejszej kubaturze, po kilku godzinach pracy urządzenia w trybie automatycznym, przy zamkniętych oknach i temperaturze powietrza wynoszącej ok. 23-25°C w pomieszczeniach testowych wilgotność wskazywana przez urządzenie wynosiła 55%, ale wyraźnie dało się odczuć pewną "parność". Efekt ten - mimo również optymalnego nawilżenia (wykrywanego przez wbudowany monitor) nie był odczuwalny w największym pomieszczeniu z biurową klimatyzacją. Nie zaobserwowaliśmy w trakcie testów żadnych negatywnych objawów przesadnego nawilżenia bezpośredniego otoczenia urządzenia, co często ma miejsce w przypadku stosowania tańszych nawilżaczy ultradźwiękowych.

Zapytaliśmy również o zdanie alergików przebywających w zasięgu pracy urządzenia - tutaj opinie były podzielone. Część osób zgłaszała wyraźną poprawę, twierdzili że odczuwają znacznie większy komfort oddychania, nie kaszlą i nie mają typowych, codziennych objawów alergicznych, ale kilka osób ze skłonnościami do alergii już nie było tak zdecydowanych w swojej opinii. Dobrą wiadomością jest ta, że oczyszczacz podczas testów nikomu nie zaszkodził :)

Aktywna ochrona przed drobnoustrojami

Niezależnie jednak od subiektywnych opinii osób, które miały styczność z testowanym urządzeniem, rozwiązania, w które wyposażono testowany oczyszczacz pomagają usunąć niepożądane składniki z powietrza nie tylko drogą pasywną (odfiltrowywanie cząstek większych od 0,3 mikrona), ale również aktywną, dzięki działaniu jonizatora Plasmacluster, co potwierdzają liczne badania mikrobiologiczne przeprowadzone przez niezależne laboratoria naukowe. To istotna wiadomość, bo wielu producentów chwali się, że ich urządzenia posiadają zdolność eliminacji niepożądanych drobnoustrojów, białek, pleśni itp., natomiast gdy przychodzi do weryfikacji tych doniesień powołaniami na konkretne badania naukowe, to z tym bywa już gorzej. W przeciwieństwie do prostych jonizatorów powietrza produkujących jony o jednym ładunku (najczęściej ujemnym), Plasmacluster jest rozwiązaniem znacznie bardziej wyrafinowanym - zachęcamy w tym miejscu do zapoznania się z odrębnym artykułem w naszym serwisie poświęconym właśnie tej technologii.

Przeczytaj: "Jony - oręż do walki z alergią, pleśnią i drobnoustrojami"

Bardziej szczegółowe informacje na temat badań naukowych weryfikujących skuteczność jonizatora Plasmacluster można znaleźć w artykule na witrynie sharpdirect.pl.

Zużycie energii

Dużą zaletą testowanego oczyszczacza jest niskie zużycie energii. Poniżej przykładowe pomiary chwilowego poboru mocy podczas różnych trybów pracy urządzenia. Do pomiarów poboru energii użyliśmy miernika Voltcraft Energy Logger 4000.

 • Tryb Clean Air On - ustawienie domyślne: 5,9 W (urządzenie automatycznie ustawiło wolną prędkość przepływu powietrza)
 • Przy wyłączonym oświetleniu: 5,3 W
 • Przy wyłączonym jonizatorze Plasmacluster: 5,5 W
 • Tryb "pyłki": 17,6 - 17,9 W (w tym trybie urządzenie pracuje z wysoką prędkością przez 10 minut, pomiar wykonaliśmy właśnie podczas szybszej pracy urządzenia)
 • Tryb maksymalny/średni/minimalny: 38,2 - 39,4 W/ 17,7 - 18 W / 3,8 W

 Generalnie oczyszczacz Sharpa nawet przy najbardziej ekstremalnych ustawieniach nigdy nie przekraczał mocy 40 W. Naszym zdaniem to bardzo mało. Jeżeli nie korzystamy w ogóle z urządzenia, warto je całkowicie odłączać od prądu, w trybie czuwania pobiera ok. 0,9 W - to niewiele, ale nawet taką ilość warto zaoszczędzić, gdy nie zamierzamy w ogóle używać oczyszczacza. Im prędzej nabierzemy korzystnych, energooszczędnych nawyków - tym lepiej.

Konserwacja urządzenia

Testowany przez nas oczyszczasz i nawilżacz powietrza Sharp KC-A50-EU-W jest urządzeniem wyjątkowo prostym w obsłudze jeżeli chodzi o czynności konserwacyjne, które dodatkowo są bardzo dokładnie (oczywiście po polsku) objaśnione w bogato ilustrowanej instrukcji obsługi.

Nie bez znaczenia jest również szacowana żywotność filtrów, w które wyposażony jest oczyszczacz. Filtry (zwłaszcza HEPA) nie są tanie, zatem częstość ich wymiany może mieć duże znaczenie dla nakładów poniesionych przez użytkownika w trakcie całego cyklu eksploatacji urządzenia. W przypadku testowanego sprzętu sprawa jest prosta, jeżeli tylko nie filtrujemy powietrza w tartaku czy kopalni, mamy duże szanse, że wymiana filtra nie będzie konieczna przed upływem aż 10 lat od momentu pierwszego uruchomienia oczyszczacza z danym zestawem filtrów. Ów 10-letni okres eksploatacji dotyczy nie tylko najdroższego filtra HEPA (znaleźliśmy go w cenie 459 zł), ale również filtra dezodoryzującego (ok. 200 zł) i nawilżającego (ok. 280 zł). Naturalnie nie zwalnia to użytkownika z okresowego czyszczenia filtrów zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi urządzenia.

Specyfikacja techniczna Sharp KC-A50-EU-W

 • Wymiary (szer. x gł. x wys.): 39,9 cm x 27,3 cm x 60,3 cm.
 • Masa: 9,2 kg
 • Pojemność zbiornika wody: 3,6 l
 • Źródło zasilania: 220-240 V 50/60 Hz
 • Poziom hałasu w trzech trybach działania funkcji oczyszczania powietrza (maks., średnim i niskim): 49 dBa, 41 dBa, 16 dBa
 • Poziom hałasu w trzech trybach działania funkcji oczyszczania i nawilżania powietrza (maks., średnim i niskim): 47 dBa, 41 dBa, 23 dBa.
 • Moc znamionowa w trybie maks., średnim i niskim dla oczyszczania: 42 W, 18 W, 4,3 W
 • Moc znamionowa w trybie maks., średnim i niskim dla oczyszczania i nawilżania: 36 W, 20 W, 7,4 W
 • Najniższa znaleziona cena sprzętu: 2049 zł.

Podsumowanie

Oczyszczacz Sharp KC-A50-EU-W to jedno z najbardziej funkcjonalnych urządzeń w swojej klasie spośród oczyszczaczy dostępnych na rynku, w żadnym razie nie należy tego typu sprzętu porównywać z tanimi wentylatorami i nawilżaczami ewaporacyjnymi, czy modelami, w których efekt nawilżenia realizowany jest za pomocą ultradźwięków. W przypadku sprzętu Sharp KC-A50-EU-W mamy do czynienia ze znacznie bardziej zaawansowaną technologią, większym stopniem automatyki, działającymi stale sensorami sterującymi pracą urządzenia (pod warunkiem korzystania z domyślnie aktywnego trybu automatycznego). Ponadto przewagę technologiczną testowanego produktu nad wieloma innymi oczyszczaczami powietrza zapewnia opatentowana technologia Plasmacluster. Realizowane za jej pomocą aktywne czyszczenie powietrza eliminuje z otoczenia użytkownika wirusy, bakterie, zarodniki grzybów i inne niepożądane składniki zawieszone w mieszaninie gazów, którą regularnie, kilkanaście razy na minutę wdychamy do naszych płuc przez całe życie. Cena zakupu urządzenia jest dość wysoka, ale biorąc pod uwagę długi czas eksploatacji filtrów (10 lat) oznacza to miesięczny wydatek ok. 20 zł. Tyle chyba warto zainwestować w otaczające nas powietrze. Zwłaszcza wobec fatalnej jego jakości właśnie w polskich miastach.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.