Sharp Steamwave AX-1100 – test kuchenki parowej „3 w 1”

Uczta nie tylko dla oczu

tekst: Daria Kowalska, zdjęcia: Dawid Gr
Sharp Steamwave AX-1100 – test kuchenki parowej „3 w 1”

Kuchenki mikrofalowe na dobre zagościły w naszych domach. Pozwalają głównie na podgrzanie posiłku bądź napoju, wiele modeli ma także funkcję grillowania. Model AX-1100 firmy Sharp oferuje jeszcze więcej. Umożliwia przygotowanie posiłku za pomocą mikrofal, pary lub grilla.

0

Testowane produkty:

Budowa i funkcje kuchenki

Kuchenka parowa firmy Sharp jest duża: jej zewnętrzne wymiary to 33,1 cm × 52 cm × 50 cm, a waga netto wynosi 18,1 kg. Dostępna jest w dwóch wariantach kolorystycznych, srebrno-czarnym i czerwono-czarnym. Obudowę wykonano ze stali nierdzewnej w kolorze srebrnym. Szklane drzwiczki kuchenki obudowano czarnym plastikiem.

Kuchenka Sharp Steamwave AX-1100

Z tyłu zainstalowano dość krótki, bo zaledwie 96-centymetrowy przewód zasilający

Nóżki wbudowane z przodu różnią się od tylnych. Przednie, 4-centymetrowe, wykonano z plastiku.

Kuchenka Sharp Steamwave AX-1100

Tylne natomiast są metalowe, zakończone antypoślizgową gumą.

Kuchenka Sharp Steamwave AX-1100

Nóżki kuchenki, zarówno przednie, jak i tylne, nie pozwalają się regulować. Różnica w ich budowie i kształcie nie jest przypadkowa. Dzięki wyższym nóżkom z przodu powstaje przestrzeń pozwalająca na umieszczenie plastikowej, wyjmowanej tacy na skroploną parę wodną.

Kuchenka Sharp Steamwave AX-1100

Według producenta jest ona niezbędna tylko w przypadku niektórych programów gotowania, a umieszczenie jej we wskazanym miejscu zapobiega skraplaniu i wyciekaniu wody na blat kuchenny. Sharp zaleca, aby korzystać z niej jedynie podczas gotowania na parze.

Kuchenka Steamwave ma pojemną, 27-litrową komorę.

Kuchenka Sharp Steamwave AX-1100

Powyższe zdjęcie przedstawia wnętrze urządzenia bez akcesoriów. Widać na nim również drzwiczki, które uchylają się na ponad 90 stopni. Dwa zawiasy, choć plastikowe, są bardzo solidne, drzwiczki łatwo otwierają się i zamykają.

Kuchenka Sharp Steamwave AX-1100

To zaś przedstawia otwory wylotowe pary, prowadnice, na których opierają się tace, spód komory kuchenki oraz elementy grzejne grilla (przy górnej ściance komory).

Kuchenka Sharp Steamwave AX-1100

Spód komory wykonano z hartowanego, białego szkła. Producent określa go jako poziom pierwszy. Wykorzystywany jest głównie do gotowania za pomocą mikrofal, najlepiej z użyciem żaroodpornego naczynia.

Kuchenka Sharp Steamwave AX-1100

Element grzejny grilla zainstalowano w górnej części komory kuchenki. Został on przytwierdzony za pomocą dwóch plastikowych mocowań. Ważne jest, aby produkty podczas grillowania nie dotykały do plastikowych uchwytów, w przeciwnym razie mogłyby zostać uszkodzone.

W kuchence dostępne są trzy poziomy na tace, ponumerowane od dołu. Kolejność jest istotna, a wybór zależy od rodzaju przygotowywanej potrawy. Niewłaściwe ustawienie tacy mogłoby skutkować przypaleniem bądź niedogotowaniem posiłku. W wyposażeniu znajdują się dwie metalowe, ażurowe, przeznaczone wyłącznie do gotowania na parze, jedna szklana, niezbędna do gotowania na parze, za pomocą mikrofal oraz przy użyciu rusztu, a także sam ruszt.

Kuchenka Sharp Steamwave AX-1100

Metalowe, ażurowe tace do gotowania na parze powinny być ustawiane zawsze na szklanym naczyniu, znajdującym się w wyposażeniu kuchenki. Podczas parowania soki z potraw ściekają przez otwory właśnie na szklaną tacę. Jej brak mógłby uszkodzić urządzenie. Jest ona niezbędna także w przypadku grillowania.

Kuchenka Sharp Steamwave AX-1100

Kuchenka Sharp Steamwave AX-1100

Metalowy ruszt do grilla również musi być ustawiany na szklanej „podkładce”, która służy do zbierania soków z potraw. Jest przeznaczony tylko do grillowania; producent zaleca, aby nie używać go w połączeniu z funkcjami parowania i mikrofali.

Test kuchenki parowej Sharp Steamwave 3 w 1 AX-1100

Zdjęcie powyżej przedstawia kuchenkę Sharp z pełnym wyposażeniem, czyli ażurowymi tacami, rusztem do grilla oraz szklanym naczyniem.

Kuchenkę wyposażono w 430-mililitrowy zbiornik na wodę, niezbędny do gotowania na parze.

Kuchenka Sharp Steamwave AX-1100

Kuchenka Sharp Steamwave AX-1100

Zbiornik na wodę wykonano z plastiku w kolorze brązu. Z przodu ma uchwyt obudowany stalą nierdzewną, dzięki któremu z łatwością daje się wysunąć. Można go napełniać na dwa sposoby: przez otwór u góry bądź po wcześniejszym zdjęciu pokrywki, dzięki czemu nie powinno to nikomu sprawić trudności. Możliwość zdjęcia zewnętrznej części niewątpliwie ułatwia utrzymanie tego elementu w czystości.

Elektroniczny, dotykowy panel sterowania umieszczono z prawej strony górnej części urządzenia.

Kuchenka Sharp Steamwave AX-1100

Pokryto go czarnym tworzywem zabezpieczającym, przypominającym grubą folię. Wyświetlacz LCD umieszczono w górnej części panelu.

Możliwości kuchenki robią wrażenie. Według producenta jest 26 programów automatycznych (z czego 18 jest przeznaczonych do gotowania na parze), w tym cztery „grill” i cztery „rozmrażanie”. Uruchamia się je przyciskami „STEAM MENUS”, „DEFROST MENUS” i „GRILL MENUS”. Należy pamiętać, że istnieje ogromna liczba ustawień ręcznych. Jak to wygląda, opowiemy na jednej z dalszych stron, poświęconej testom praktycznym.

Warto zwrócić uwagę na inne użyteczne funkcje. Jedną z nich jest minutnik, za pomocą którego można wydłużać czas gotowania. Praktycznym dodatkiem jest także tryb „Info”, zapewniający dostęp do pięciu funkcji, które poniżej pokrótce omówimy.

• Odprowadzanie wody (F1) należy przeprowadzić za każdym razem po gotowaniu na parze.
• Usuwanie kamienia (F2), trwające mniej więcej godzinę, należy uruchomić dopiero po tym, gdy na wyświetlaczu pojawi się komunikat „DESCALE”.
• Twardość wody (F3) jest ustawiona automatycznie na „bardzo twardą”, można jednak wybrać inny poziom. Kuchenka nie ma funkcji pomiaru twardości wody, decyzja należy więc do użytkownika.
• Tryb demonstracyjny (F4) to bardzo pomocna funkcja, szczególnie dla początkującego kucharza. Pozwala zapoznać się z możliwościami urządzenia. Zaletą jest czas: odliczanie do końca odbywa się 10 razy szybciej niż podczas normalnej pracy kuchenki.
• Blokada rodzicielska (F5) wydaje się ważnym udogodnieniem szczególnie w domu, w którym są dzieci. Po jej włączeniu panel sterujący jest nieaktywny, a przyciski – zablokowane. Użytkownicy wrażliwi na aspekt ekologiczny docenią funkcję oszczędzania energii. Kuchenka wyłączy się sama po 3 minutach, jeśli nie będzie używana. Funkcję zaprogramowano automatycznie, pozostaje nieaktywna jedynie w trybie demonstracyjnym oraz po włączeniu blokady rodzicielskiej.

Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne kuchenki. Podstawowe zamieściliśmy w tabeli poniżej.

W przypadku urządzenia wielofunkcyjnego istotne jest, aby utrzymywać je w czystości. Po każdym gotowaniu, czy to na parze, czy na grillu, czy za pomocą mikrofal, trzeba usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Zewnętrzne elementy można czyścić wilgotną ściereczką z odrobiną detergentu, podobnie jak komorę operacyjną. Ruchome części, czyli tace, można myć w zmywarce. Ważne, aby za każdym razem wytrzeć sprzęt do sucha, szczególnie skroploną parę zalegającą między uszczelkami drzwiczek oraz w komorze operacyjnej. Warto korzystać ze specjalnie przeznaczonych do tego programów, na przykład funkcji odprowadzania wody (konieczne po każdym gotowaniu na parze). Funkcja usuwania kamienia powinna zostać użyta dopiero po tym, gdy na wyświetlaczu pojawi się komunikat „DESCALE”.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.