Solgaz SP-34-PM – kompaktowy piekarnik elektryczny, parowy i mikrofala

Trzy w jednym

Magda Spernacka
Solgaz SP-34-PM – kompaktowy piekarnik elektryczny, parowy i mikrofala

Produkty polskiej firmy Solgaz gościły już na naszych łamach kilkukrotnie. Pierwszym przetestowanym urządzeniem była nietypowa płyta gazowa, która wygląda zupełnie jak płyta indukcyjna (z wierzchu zamiast palników mamy taflę szkła). Kolejnym równie nieprzeciętnym wyrobem jest inteligentny okap, który automatycznie uruchamia się gdy zaczynamy gotować. Solgaz lubi jednak zaskakiwać, a najnowszy sprzęt tej firmy, który trafił do naszej redakcyjnej kuchni, to piekarnik elektryczny typu „trzy w jednym”, łączący funkcje piekarnika elektrycznego, piekarnika parowego i kuchenki mikrofalowej. Dotychczas żadnemu innemu producentowi nie udało się połączyć tych trzech funkcji w jednym urządzeniu.

7

Wstęp

Solgaz SP-34-PM to urządzenie do zabudowy. Dostępne jest tylko w jednej wersji kolorystycznej – eleganckiej czerni. Na froncie znalazł się stosunkowo prosty wyświetlacz oparty na diodach LED. Brak jest jakichkolwiek wystających przycisków czy pokręteł. Urządzeniem steruje się wyłącznie za pośrednictwem panelu dotykowego. To rozwiązanie ma swoje zalety, bo jest estetyczne i nowoczesne, ale ma też wady – przyciski czasami mogą nie reagować na każdy dotyk. Na szczęście można się nauczyć „odpowiedniego” dotykania przycisków, by uzyskać praktycznie stuprocentową skuteczność w obsłudze panelu.

Piekarnik SP-34-PM

Piekarnik ma wymiary 59 x 45 cm x 53 cm (szerokość x wysokość x głębokość). Pojemność komory piekarnika to 34 litry. To dość niewielka wartość, bo typowa pojemność komór w piekarnikach jest przynajmniej o połowę większa. Relatywnie nieduża pojemność komory piekarnika Solgaz jest zdaniem producenta zabiegiem celowym projektantów urządzenia. Podobno w zdecydowanej większości przypadków nie wykorzystujemy pełnej pojemności piekarników, więc nie ma potrzeby rozgrzewania tak dużej komory tylko po to, by ugotować potrawę, która zajmuje zaledwie niewielki ułamek jej pojemności. Wysokość wnętrza komory umożliwia instalację dwóch szufladek na raz. W większych piekarnikach można umieścić do trzech szuflad, jednak - ponownie - mało kto przygotowuje więcej niż dwie potrawy w piekarniku jednocześnie, więc dwie szuflady rzeczywiście powinny być wystarczające.

I faktycznie, wszystkie posiłki, które przygotowywaliśmy, bez większych problemów mieściły się w komorze piekarnika (m.in. pieczeń, pizza, ciasto, warzywa). Byłby jednie problem z upieczeniem świniaka albo dorodnego, amerykańskiego indyka na sterydach ;-)

Photo1

Wspominaliśmy, że piekarnik oferuje funkcję kuchenki mikrofalowej, w dodatku moduł mikrofalowy skonstruowano tak, że nie wymaga obracającego się talerza. Spotykaliśmy to rozwiązanie już wcześniej w "dedykowanych" mikrofalówkach, ale co ciekawe, miały one komory pozbawione narożników ("zaokrąglone" w środku). Miało to skupić fale na posiłku znajdującym się w centrum komory. W przypadku piekarnika Solgaz wnętrze komory jest "kanciaste". Niestety nie dysponujemy aż tak zaawansowanym sprzętem pomiarowym w redakcji, by porównać skuteczność obu rozwiązań.

Sprawdźmy, jak piekarnik Solgaz SP-34-PM działa w praktyce!

Waszym zdaniem

daniel.9500

Firma wprowadza kolejną innowację i prężnie się rozwija.
2 lata temu wszedłem w posiadanie ich płyty gazowej i jestem bardzo zadowolony.
Niestety sprzęt jest chwilowo poza moim zasięgiem, ale kto wie

beatriks1100

Brak czytelnego wyświetlacza to grzech wielki. Cena wyświetlacza jest to ułamek ceny kuchenki a nie, jak sugeruje redakcja, spory koszt. W kuchniach i urządzeniach za 1500 zł takie wyświetlacze są obecnie normą. A tu kuchnia aspiruje do wyższego poziomu... Sponsoring też musi być z umiarem.

vhdl00

Zachodnie firmy robią jednorazówki ! Siostrze właśnie zepsuł się odkurzacz Philips, tzn zużyły się szczotki silnika. Dawniej wystarczyło wymienić szczotki za 10 czy 20 zł i sprzęt był jak nowy. Jakie było moje zdziwienie jak się okazało, że ten "Ekologiczny" produkt klasy AAA ma silnik w którym obudowę metalową zastąpiono obudową plastikową (nie nie jest to odkurzacz piorący więc nie było to podyktowane odpornością na wilgoć) NIEROZBIERALNĄ, BEZ MOŻLIWOŚCI wymiany szczotek ! Trzeba wymienić cały silnik - raptem za 200 zł + robocizna... Te same silniki DOMEL są np. w odkurzaczach Samsunga. Oto proszę Państwa EKOLOGIA !

zbigniew.skaruoinski00

Polska lodówka działała mi 40 lat !!!!!!! a ten włoski syfilis 2 ! czy ktoś za to beknie ?! nie ! bo 2 dureń wziął łapówkę !!!!!!!!!

knysza300

A dlaczego nie zrobić lustra i tabletu inernetowego w jednym? Myje się ,golę i oglądam pogodę i info .

kaska6200

Mam płyte tej firmy od 3 lat i jestem bardzo zadowolona. Teraz przymierzam sie do kupna ich piekarnika. Jeszcze chwila i... bedzie MÓJ:)

kamilkowalik00

Świeżynka Solgazu. Kupiłem niedawno i z całą pewnością jestem na TAK. Oszczędność miejsca w kuchni i extra design.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.