Sony Bravia KDL-50W805B – wszechstronny Full HD 3D

Smart TV według Sony – Bravia KDL-50W805B

Marek Kowalski
Sony Bravia KDL-50W805B – wszechstronny Full HD 3D

Sony Bravia KDL-W805B to kolejny telewizor Smart TV w ofercie Sony. Termin Smart TV funkcjonuje na rynku już od dłuższego czasu: mieliśmy już sterowanie głosem czy gestami (dość chłodno przyjęte przez rynek), od dłuższego czasu mamy 3D, jest komunikacja bezprzewodowa, czym jeszcze zaskoczyć konsumenta? Sony w swojej najnowszej linii telewizorów proponuje m.in. rodzinną wymianę zdjęć. Sprawdziliśmy, jak to działa w praktyce, i przyjrzeliśmy się dokładniej pozostałym funkcjom najnowszego przedstawiciela serii W8.

1

Sony Bravia KDL-50W805B – przegląd funkcji

Seria W8 jest pełna eksperymentów. Poprzednia generacja telewizorów W8 charakteryzowała się nietypowym, jak na japońskiego producenta, zastosowaniem matryc zapewniających 3D w technice pasywnej (polaryzacyjnej). Co ciekawsze, matryce te wyprodukowało koreańskie LG, zdecydowanie czołowy gracz na rynku, jeżeli chodzi o pasywny sposób generowania trójwymiaru.

W 2014 roku Sony w serii W8 rezygnuje z paneli IPS produkcji LG na rzecz matryc typu VA. Taka też matryca, o przekątnej 50 cali i rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli), została użyta w testowanym dziś przez nas telewizorze Sony Bravia KDL-50W805B. Ekran, jak to LCD, wymaga podświetlenia, które zapewniają diody LED rozmieszczone w krawędziach panelu.

Oczywiście, ekran jest zdolny do generowania obrazu 3D, tyle że nie metodą pasywną, jak w poprzedniej generacji serii W8, lecz aktywną. W zestawie razem z telewizorem dostarczane są dwie pary aktywnych (migawkowych) okularów 3D.

8Q2A9813

Seria W8 jest przez producenta pozycjonowana wśród telewizorów Full HD 3D niemal najwyżej (lepsza od niej jest już tylko seria W9), zatem po prawie „flagowym” modelu na rok 2014 spodziewaliśmy się prawie że największej możliwej funkcjonalności.

Istotnie, Sony nie pożałowało funkcji. Nabywca znajdzie w urządzeniu niemal wszystko, co współczesna elektronika użytkowa może zaoferować w sprzęcie takim jak telewizor Full HD 3D. Do dyspozycji są dwa tunery: naziemny/kablowy (cyfra i analog) oraz satelitarny, kompletny zestaw interfejsów (szczegóły w dalszej części tekstu), zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych, obsługa MHL, Miracast czy standardu telewizji hybrydowej (HbbTV; dodatkowe informacje przyporządkowane danemu kanałowi, przesyłane internetem przez nadawcę programu) i oczywiście pełna funkcjonalność Smart TV, czyli dodatkowe treści online, narzędzia, gry, przeglądarka WWW itd., a wszystko to w odświeżonej formie (nowy interfejs ekranowy Smart TV Sony). Naturalnie, nie mogło zabraknąć funkcji nagrywania programów TV, timeshiftingu, multimedialnego odtwarzacza i funkcji społecznościowych.

Za przetwarzanie obrazu w serii W9, jak i testowanej przez nas W8 odpowiada ten sam układ Sony X-Reality PRO. Jednak w serii W8 producent poskąpił matrycy z funkcją Triluminos Display, wzbogacającą kolorystykę. Czy faktycznie wpłynęło to negatywnie na jakość obrazu? Odpowiedź na to pytanie dały przeprowadzone przez nas testy. I już teraz możemy zdradzić, że tragedii w żadnym razie nie ma :)

Jak na prawie najwyżej pozycjonowany telewizor, 50-calowy model KDL-50W805B wydaje się całkiem rozsądnie wyceniony. Sprzęt ten udało nam się znaleźć w cenie nieznacznie przekraczającej 3700 zł. Czy faktycznie jest wart tej ceny?

Waszym zdaniem

beata.obrocka00

Ilość tekstów sponsorowanych jest porażająca. Dlatego, zanim się coś kupi, warto sprawdzić opinie na http://cosiepsuje.com/. Tam piszą tylko o wadach danych produktów, więc na sponsorowanie czegokolwiek nie ma miejsca.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.