Sony NEX-6 – test bezlusterkowca dla wymagających

Mały aparat o dużych możliwościach

Marek Kowalski
Sony NEX-6 – test bezlusterkowca dla wymagających

Sony NEX-6 ma rozmiary małego kompaktu, ale kompaktem nie jest. To bezlusterkowiec. To oznacza,  że pozwala zmieniać obiektyw, podobnie jak lustrzanki, i jednocześnie zapewnia wygodę oraz gabaryty typowe dla aparatów kompaktowych. Czy produkt Sony, wyposażony w dużą matrycę w formacie APS-C, elektroniczny wizjer OLED i interfejs Wi-Fi, daje obraz na tyle dobrej jakości i jest na tyle funkcjonalny, by zainteresowani zdecydowali się wysupłać niemałą przecież kwotę? Nasz test odpowie nie tylko na te pytania.

1

Testowane produkty:

Sony NEX-6 – parada możliwości

Wiele osób, które chcą ambitnie podejść do tematu „Sam fotografuję”, postrzega tanie aparaty kompaktowe jako niewystarczające. Z drugiej strony lustrzanki cyfrowe są duże oraz ciężkie i choć mają spore możliwości, dla wielu są po prostu zbyt duże. Istnieje kategoria urządzeń, której udaje się pogodzić niewielkie rozmiary z funkcjonalnością lustrzanek – to bezlusterkowce.

Przedstawicielem tej klasy aparatów jest Sony NEX-6. Swoją drogą, na tego typu urządzenia przychylnie patrzy coraz więcej zawodowców, zwłaszcza specjalizujących się w fotografii reporterskiej. Bezlusterkowiec, nawet z kilkoma dodatkowymi obiektywami, będzie poręczniejszy, a także bardziej dyskretny od masywnej lustrzanki z pakietem akcesoriów, a lekkość i łatwość operowania sprzętem niejednokrotnie decydują o tym, czy uda się uchwycić niepowtarzalny kadr.

Wróćmy jednak do bohatera dzisiejszego testu. Bezlusterkowiec Sony to produkt o już dość ugruntowanej pozycji na rynku. Jego najsilniejszymi, podkreślanymi przez producenta atutami są: przetwornik obrazu w formacie APS-C (Advanced Photo System type-Classic) o rozdzielczości 16,1 megapiksela, wbudowany w korpus aparatu elektroniczny wizjer w technice OLED, wygodne pokrętło sterujące, pozwalające wybrać tryb działania aparatu, oraz wbudowany interfejs Wi-Fi do komunikacji bezprzewodowej, przeznaczony nie tylko do wymiany zdjęć, ale również do... pobierania i instalowania dodatkowych narzędzi w pamięci aparatu.

Dostarczony nam zestaw testowy obejmował korpus aparatu Sony NEX-6 oraz dołączany do zestawu sprzedażowego obiektyw Sony SEL-P1650 o ogniskowej 16–50 mm z elektroniczną regulacją zoomu. Taki pakiet oferowany jest pod nazwą Sony NEX-6L.

Sony NEX-6

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Przypomina trochę Leicę albo GM1 :)

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.