Sony VPL-VW520ES – test projektora 4K do kina domowego

Spełnienie marzeń kinomaniaka

Paweł Pilarczyk
Sony VPL-VW520ES – test projektora 4K do kina domowego

Firma Sony jako pierwsza wprowadziła do sprzedaży projektory zdolne do wyświetlania obrazu w rozdzielczości 4K (4096 na 2160 pikseli). To kolejny krok w ewolucji projektorów pozwalający na wyraźne poprawienie ostrości obrazu. W redakcji przetestowaliśmy najnowszy projektor 4K przeznaczony do kina domowego Sony VPL-VW520ES. To sprzęt kosztujący skromne… 44 tysiące złotych. Sprawdziliśmy, co otrzymują zapaleni kinomaniacy, którzy zdecydują się na jego zakup.

1

Sony VPL-VW520ES – bliższe spojrzenie

Sony wciąż jest jedynym producentem na rynku, który ma w swojej ofercie projektory 4K do kina domowego. Konkurenci sprzedają już co prawda projektory 4K, ale są to albo urządzenia do kin, albo w postaci tzw. sprzętu instalacyjnego – do sal konferencyjnych i wykładowych czy dla przedsiębiorstw.  Projektory te różnią się od siebie pod wieloma względami, począwszy od samego wyglądu (projektory instalacyjne najczęściej są wielkimi, brzydkimi skrzyniami; podczas gdy projektory do kina domowego muszą mieć elegancki design pasujący do wystroju domowego wnętrza), poprzez liczbę złącz (znacznie bogatszą w sprzęcie instalacyjnym), siłę światła (znacznie większą w sprzęcie instalacyjnym) i oczywiście cenie – projektory 4K do biznesu kosztują praktycznie od 50 tys. za najprostszy model, podczas gdy opisywany dziś projektor Sony VPL-VW520ES kosztuje "tylko" 44 tys. złotych, a to jednocześnie najwyższy model projektora do domu tego producenta.

Telewizory 4K/Ultra HD stają się coraz popularniejsze i coraz przystępniejsze cenowo (najtańsze modele można już kupić za mniej niż 3 tysiące złotych), więc pewnie niektórzy czytelnicy mają już takie odbiorniki w domach. Wiążą się z nimi dwa problemy – po pierwsze liczba filmów UHD jest obecnie bardzo niewielka, a po drugie, na telewizorach o niedużych ekranach (40 cali i mniej) różnica między obrazem UHD i Full HD jest dla większości osób praktycznie niedostrzegalna. Aby naprawdę docenić ostrość obrazu UHD/4K, ekran musi być naprawdę duży, o przekątnej przynajmniej 60-70 cali. Projektory bez większych problemów pozwalają uzyskać obraz o przekątnej ponad 100 cali, a ekranem może być po prostu biała ściana w pokoju.

4K oznacza rozdzielczość obrazu 4096 na 2160 pikseli, stosowaną w kinie. To nawet wyższa rozdzielczość niż tryb Ultra HD, stosowany w telewizorach, czyli 3840 na 2160 pikseli. To czterokrotnie wyższa rozdzielczość niż Full HD (1920 na 1080 pikseli) – dwukrotnie większą w pionie i dwukrotnie większą w poziomie. Każdy piksel obrazu Full HD jest reprezentowany aż przez cztery piksele obrazu UHD (stąd ta „czterokrotnie wyższa rozdzielczość”). Łatwo sobie wyobrazić, jak wiele więcej szczegółów można uzyskać w trybie UHD czy 4K.

Niestety głównym problemem z UHD/4K jest wciąż niewielka dostępność materiałów w tej rodzielczości. Filmy na płytach Blu-ray mają rozdzielczość „tylko” Full HD. Standard Blu-ray Ultra HD dopiero został zaprezentowany i jeszcze trochę czasu minie, nim do sprzedaży trafią płyty z filmami UHD. W dodatku dopiero na targach elektroniki konsumenckiej IFA, które odbyły się we wrześniu, pokazano pierwsze odtwarzacze Blu-Ray UHD.

Dlatego posiadacze telewizorów i projektorów 4K mogą na chwilę obecną oglądać tylko filmy strumieniowane z internetu, albo rozprowadzane na nośnikach przenośnych takich jak dyski twarde USB czy pendrive’y.

Sony VPL-VW520ES – bliższe spojrzenie

Projektor Sony VPL-VW520ES także debiutował na wrześniowych targach IFA w Berlinie. To bezpośredni następca modelu VPL-VW500ES, od którego różni się wyższym kontrastem dynamicznym (300.000:1 zamiast 200.000:1) oraz większą jasnością (1800 lumenów ANSI zamiast 1700 lumenów). 

Do testów otrzymaliśmy projektor w kolorze białym. Na kartonie, w którym go otrzymaliśmy, oznaczony został symbolem "VPL-VW520W/ES" - litera "W" pd „White”.

ukos-przod

Dostępna jest też wersja w czarnej obudowie. Ta, szczerze mówiąc, bardziej nam się podoba z wyglądu.

czarny

Wspólną cechą wszystkich projektorów 4K Sony jest  charakterystyczne „uzębienie” pierścienia wokół obiektywu. Pozwala ono natychmiast zorientować się konsumentowi, że ma do czynienia z projektorem o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Sony VPL-VW520B ES jest bardzo dużym i ciężkim (ponad 14 kg) projektorem, jak na sprzęt do domu. Obłe kształty i obudowa w biało-perłowym kolorze sprawiają, że sprzęt prezentuje się naprawdę elegancko. Obudowa jest szorstka w dotyku, co jeszcze bardziej poprawia walory wizualne, aczkolwiek trochę martwimy się o to, czy nie będzie zbierać kurzu. Projektor mieliśmy w redakcji zbyt krótko, by się odpowiednio zabrudził, więc nie mogliśmy ocenić tego aspektu :)

Wszystkie złącza umieszczono nie na tylnej, a na bocznej ściance. To typowy zabieg Sony. Wynika on z tego, że często projektory montowane są nad głowami widzów tak, że widzą oni wierzch monitora (skierowany w takim wypadku ku dołowi) oraz tylną ściankę. Kable podłączone z boku są po prostu w takiej sytuacji mniej widoczne. 

zlacza

Zestaw złącz jest obejmuje dwa HDMI 2.0 (jedno z nich zgodne HDCP 2.2), złącze RJ-45, wejście USB (do aktualizacji wewnętrznego firmware'u), złącze RS-232, wejście IR i dwa złącza triggerów (np. do sterowania elektrycznymi roletami czy oświetleniem). 

Aby wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę, źródło obrazu (odtwarzacz, komputer) musi być wyposażone w złącze HDMI 2.0. Niestety tego typu złącza wciąż są rzadkością w wielu komputerach (a w dedykowanych odtwarzaczach multimedialnych praktycznie niespotykane), dlatego trochę dziwi nas brak złącza DisplayPort, które w każdym wariancie radzi sobie z obrazem 4K przy 60 Hz, a w dodatku jest obecnie dostępne praktycznie na każdej nowej karcie graficznej i w niemal każdym nowym notebooku.

przod

Projektor wyświetla obraz w tzw. natywnej, kinowej rozdzielczości 4K, czyli 4096 na 2160 pikseli. Jasność producent określił na poziomie 1800 lumenów ANSI. To typowa wartość dla projektorów do kina domowego - pozwala uzyskać jasny i kontrastowy obraz, ale wymaga przynajmniej lekkiego zaciemnienia pomieszczenia. Sprzęt nie jest jednak stworzony do biurowych prezentacji, więc wyższa jasność nie jest tu potrzebna.

Sony VPL-VW520ES do tworzenia obrazu stosuje technologię SXRD, czyli odpowiednik LCoS. Kontrast dynamiczny to według danych producenta 300.000:1. To bardzo wysoka wartość.

Waszym zdaniem

info00

Taka cena powoduje, że taniej wyjdzie monitor 80-85 cali z tą samą rozdzielczością. Oczywiście, czasami ktoś potrzebuje większej przekątnej i wtedy projektor będzie dobrym wyborem. Dodatkowo, monitor może być interaktywny (dotykowy) i wtedy nadaje się dobrze do szkoleń, prezentacji itp.


_____________________________
Conferencepro.pl - rozwiązania do konferencji

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.