Sony VPL-VW520ES – test projektora 4K do kina domowego

Spełnienie marzeń kinomaniaka

Paweł Pilarczyk
Sony VPL-VW520ES – test projektora 4K do kina domowego

Firma Sony jako pierwsza wprowadziła do sprzedaży projektory zdolne do wyświetlania obrazu w rozdzielczości 4K (4096 na 2160 pikseli). To kolejny krok w ewolucji projektorów pozwalający na wyraźne poprawienie ostrości obrazu. W redakcji przetestowaliśmy najnowszy projektor 4K przeznaczony do kina domowego Sony VPL-VW520ES. To sprzęt kosztujący skromne… 44 tysiące złotych. Sprawdziliśmy, co otrzymują zapaleni kinomaniacy, którzy zdecydują się na jego zakup.

1

Podsumowanie

Sony VPL-VW520B ES to najlepszy projektor, z jakim mieliśmy dotąd do czynienia w naszej redakcji. Natywna rozdzielczość 4K, bardzo wysoki współczynnik kontrastu dynamicznego 300.000:1, funkcje poprawiające jakość obrazu (Reality Creation, tryb HDR) sprawiają, że oglądanie filmów to na nim prawdziwa przyjemność. Efektowny design i dwa kolory do wyboru (biały do montażu w mieszkaniach i czarny do dedykowanych pomieszczeń kinowych) sprawiają, że będzie też ciekawym elementem wystroju wnętrza.

Oczywiście największym problemem dla większości z nas jest cena projektora Sony. Na chwilę obecną to blisko 44 tysiące złotych. To zatem sprzęt tylko dla wybranych.

Problemem jest też wciąż niewielka dostępność materiałów 4K/Ultra HD – pełnometrażowe dostępne są na razie tylko w usługach strumieniowania wideo, z których i tak większość nie jest oficjalnie dostępna w Polsce (Netflix, Amazon). Nabywcy tego sprzętu po obejrzeniu zaledwie kilku dostępnych obecnie filmów nagranych w 4K będą musieli jeszcze przez jakiś czas cieszyć oko klipami testowymi – te w najlepszej jakości można pobrać z dedykowanych stron (np. 4ksamples.com), ale sporo materiałów 4K trafia ostatnio także na YouTube, chociaż serwis stosuje dość silną kompresję (aby zmniejszyć zajętość miejsca i trochę odciążyć łącza), więc jakość obrazu nie jest tak dobra, jakby mogła być.

Posiadacze projektora Sony mogą też sami nagrywać filmy 4K. Obecnie większość flagowych smartfonów umożliwia nagrywanie wideo 4K. Także kamery akcji, jak Sony Action Cam FDR-X1000V czy GoPRO HERO4 Black potrafią rejestrować obraz w trybie 4K.

Sony VPL-VW520ES to także sprzęt dla zamożnych tzw. „early adopterów” (czyli tych użytkowników, którzy zawsze muszą mieć najnowszy sprzęt jako pierwsi). Dla nich wymienione wyżej wady (wysoka cena, niewielka dostępność materiałów 4K) będą jednak mniej istotne od faktu, że będzie się można pochwalić przed znajomymi ;-)

Gdybyśmy mieli jednak wolne 44 tysiące na koncie i nie mielibyśmy akurat innych potrzeb, które można zrealizować za tę kwotę (w zasięgu są np. samochody osobowe, luksusowe wycieczki z przelotem pierwszą klasą itp.), na pewno chętnie byśmy projektor Sony kupili do domowego kina :-) 

Waszym zdaniem

info00

Taka cena powoduje, że taniej wyjdzie monitor 80-85 cali z tą samą rozdzielczością. Oczywiście, czasami ktoś potrzebuje większej przekątnej i wtedy projektor będzie dobrym wyborem. Dodatkowo, monitor może być interaktywny (dotykowy) i wtedy nadaje się dobrze do szkoleń, prezentacji itp.


_____________________________
Conferencepro.pl - rozwiązania do konferencji

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.