Stiga Autoclip 530 SG – robot koszący dla fanów gadżetów

Mały, a tak dużo potrafi

Paweł Pilarczyk
Stiga Autoclip 530 SG – robot koszący dla fanów gadżetów

Po wyjątkowo długiej tegorocznej zimie, sezon koszenia trawy w końcu się rozpoczął. Kolejny raz zachęcamy do rozważenia zakupu robota koszącego (automatycznej kosiarki), który praktycznie całkowicie zdejmuje z głowy obowiązek koszenia trawnika. Przetestowaliśmy już kilka takich robokosiarek, a kolejna, którą udało nam się wypożyczyć, to Stiga Autoclip 530 SG. To bardzo zaawansowany technicznie robot koszący, wyposażony w kolorowy ekran i moduły GSM i GPS. Brzmi znajomo? Nasi stali czytelnicy na pewno pamiętają robota Ambrogio L250 Elite, z którym testowana Stiga ma wiele wspólnego.

0

Aplikacja Autoclip Remote

Chociaż niemal wszystkie funkcje robota można ustawić z poziomu jego panelu dotykowego, warto też pobrać na smartfona aplikację Autoclip Remote, która ułatwia pewne czynności. Pierwszą po uruchomieniu będzie zapewne aktualizacja oprogramowania robota. Możliwość samodzielnej aktualizacji firmware'u przez użytkownika to bardzo dobra cecha, której brak np. wspomnianemu wcześniej robotowi Robomow RS635 - w jego przypadku oprogramowanie wewnętrzne aktualizować może wyłącznie serwisant przy użyciu laptopa i dedykowanego kabla.

Screenshot_20170925-172759

Autoclip Remote umożliwia pełną konfigurację robota – czyli ustawienie parametrów trawnika, a także godzin pracy kosiarki. Mamy jednak dostęp do dodatkowych kilku funkcji.

Screenshot_20170925-173032

Screenshot_20170925-173225

Pierwsza to sprawdzenie aktualnego statusu robota, gdy jesteśmy daleko od niego (czyli nie możemy sprawdzić „organoleptycznie”, co aktualnie robi robot). Niestety tylko teoretycznie. Chociaż funkcja nazywa się właśnie „Aktualny status”, to pokazuje status… sprzed kilku godzin. Nie znaleźliśmy opcji, która pozwoliłaby nam wymusić „odświeżenie” aktualnego statusu.

Dodatkowo bardzo nam brakowało informacji o stanie naładowania akumulatora (najlepiej w procentach). Takie dane pozwoliłyby lepiej ocenić, ile czasu robot będzie jeszcze kosił, ale także czy może powinniśmy go najpierw porządnie naładować, zanim będziemy się bawili jego różnymi funkcjami.

To ogólna uwaga do aplikacji Autoclip Remote, ale także samego robota - na wbudowanym ekraniku pokazuje naładowanie akumulatora bardzo niedokładnie - w postaci ikonki symbolizującej baterię z czterema segmentami. Zatem niedokładność wskazań to blisko... 25%.

Screenshot_20180416-113009_Autoclip Remote

Na powyższym zrzucie ekranowym, wykonanym o godzinie 11:30 (prawy górny róg obrazka),
aplikacja przedstawia "aktualny status" z godziny 9:13

Druga dodatkowa funkcja to zdalne sterowanie robotem – możemy np. będąc w pracy wymusić, by robot rozpoczął koszenie albo np. gdy akurat kosi, odesłać go do stacji ładującej (gdy np. do domu wrócą dzieci odebrane przez dziadków ze szkoły i chciałyby się pobawić w ogrodzie).

Możemy też sprawdzić na mapie lokalizację robota i tu – na szczęście – widzimy jego aktualną pozycję (z opóźnieniem kilkunastu sekund). Podczas koszenia w aplikacji nawet pojawia się „mapa cieplna” miejsc, w których robot już kosił.

Screenshot_20180428-175057_Autoclip Remote

Screenshot_20180429-134853_Autoclip Remote

Zwracamy uwagę na funkcję "Odjedź stąd" (prawy dolny róg obrazka). Umożliwia ona zaznaczenie obszaru "zabronionego", w który robot nie powinien wjeżdżać podczas koszenia. Przykładowo, jeśli rozłożymy sobie kocyk na środku trawnika, można wykluczyć obszar z kocykiem z koszenia. I chociaż robot dalej będzie kosił, automatycznie będzie pomijał miejsce naszego odpoczynku.

Screenshot_20180501-144727_Autoclip Remote

Kolejna funkcja aplikacji Autoclip Remote to sterowanie ręczne robotem. Nie działa już zdalnie – musimy się znaleźć fizycznie w odległości najwyżej kilku metrów od robota (funkcja działa wyłącznie przez Bluetooth). Sterowanie ręczne pozwala nam zaprowadzić robota w wybrane miejsce w ogrodzie – gdy np. chcemy skosić jakiś niedokoszony fragment trawnika. Funkcja sterowania ręcznego nie jest jednak rozwiązana tak wygodnie jak w aplikacji Robomow App – robot jedzie cały czas przed siebie, a my możemy jedynie skręcać w lewo lub w prawo. W aplikacji Robomow możemy bardzo precyzyjnie sterować jazdą robota we wszystkich kierunkach (przód, tył i na boki).

Screenshot_20170927-182950

Wreszcie, w aplikacji Autoclip Remote umieszczono linki do elektronicznych instrukcji obsługi robota w plikach PDF, więc jeśli zgubimy gdzieś instrukcję drukowaną, będziemy mieć do niej dostęp na smartfonie.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.