Stiga Autoclip 530 SG – robot koszący dla fanów gadżetów

Mały, a tak dużo potrafi

Paweł Pilarczyk
Stiga Autoclip 530 SG – robot koszący dla fanów gadżetów

Po wyjątkowo długiej tegorocznej zimie, sezon koszenia trawy w końcu się rozpoczął. Kolejny raz zachęcamy do rozważenia zakupu robota koszącego (automatycznej kosiarki), który praktycznie całkowicie zdejmuje z głowy obowiązek koszenia trawnika. Przetestowaliśmy już kilka takich robokosiarek, a kolejna, którą udało nam się wypożyczyć, to Stiga Autoclip 530 SG. To bardzo zaawansowany technicznie robot koszący, wyposażony w kolorowy ekran i moduły GSM i GPS. Brzmi znajomo? Nasi stali czytelnicy na pewno pamiętają robota Ambrogio L250 Elite, z którym testowana Stiga ma wiele wspólnego.

0

Stiga, Ambrogio czy inny robot?

Stiga Autoclip 530 SG to bardzo dobra alternatywa dla robota Ambrogio L250 Elite, bo to praktycznie te same urządzenia, ale Stiga jest wyraźnie tańsza. W zasadzie jedyne wyróżniki to wygląd robotów – Stiga wygląda nowocześniej (chociaż szary kolor obudowy jest nieco... nudny), a Ambrogio zaprojektowano nieco z przymrużeniem oka (tak nam się wydaje), na kształt starego traktora rolniczego. W efekcie na to, czy wybierzemy jednego lub drugiego robota mogą po prostu wpływać osobiste preferencje co do wyglądu urządzenia.

To, że oba roboty pochodzą z tej samej fabryki oznacza, że do Autoclip pasują wszystkie akcesoria (noże, koła, stacje ładujące itp.), które stworzono do Ambrogio – i odwrotnie, oczywiście.

stiga2

Odrębną kwestią jest już fakt, na który system tnący się zdecydujemy. Stiga, Ambrogio czy Robomow mają duże, silne tarcze, które radzą sobie nawet z szyszkami czy gałązkami, ale mogą też zniszczyć dziecięce zabawki zostawione w ogrodzie, a także są niebezpieczne, jeżeli pod robota wsuniemy stopę czy – jeszcze gorzej – wepchniemy dłoń (o ile dorosłym nigdy w życiu by taki pomysł nie przyszedł do głowy, to już z dziećmi niestety takie ryzyko istnieje…). Dlatego alternatywnie warto też wziąć pod uwagę roboty z systemem tnącym opartym o małe żyletki. Takie systemy zastosowano w robotach Husqvarna (przeczytaj naszą recenzję robota Husqvarna Automower 450X), Gardena czy Honda Miimo (recenzje tych robotów na naszych łamach już niebawem!).

Jeśli jednak szukamy solidnego, zaawansowanego technicznie i wydajnego robota do dużego ogrodu, Stiga Autoclip 530 SG na pewno będzie bardzo dobrym wyborem - zresztą jednym z lepszych pod względem stosunku cena/możliwości i bardziej atrakcyjnym cenowo od praktycznie identycznego Ambrogio L250 Elite.

Sprawdź najniższe ceny Stiga Autoclip 530 SG na Skąpiec.pl.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.