Tanie telewizory - test porównawczy

Jaki telewizor kupić i nie przepłacić?

Marek Kowalski
Tanie telewizory - test porównawczy

Mimo wciąż rosnącej roli komputerów, smartfonów czy tabletów to wciąż telewizor jest najbardziej powszechnym urządzeniem z gatunku elektroniki konsumenckiej. Rok 2013 wniósł w kwestii telewizji wiele zmian. Przeszliśmy całkowicie na odbiór telewizji cyfrowej. Dla wielu to okazja do zmiany modelu na nowszy. Czy taka zmiana jest równoznaczna z olbrzymim wydatkiem? Telewizory faktycznie potrafią być bardzo drogie, ale my wnikliwie spojrzeliśmy na kilkanaście modeli mieszczących się w dolnej skali cenowej. Czy tani telewizor to dobry telewizor? Jaki telewizor wybrać za kwotę nieprzekraczającą 1500 zł? A może da się jeszcze mniej wydać na niezły sprzęt? W tekście znajdziecie odpowiedzi nie tylko na te pytania.

9

Testowane produkty:

Nowy telewizor bez rujnowania budżetu

Na wstępie do naszego testu tanich telewizorów zadamy przewrotne pytanie. Czy kupno telewizora w dobie internetu wdzierającego się niemal do każdego urządzenia ma jeszcze sens? Czy urządzenie pozwalające odbierać treści, na które widz nie ma najmniejszego wpływu (poza zmianą kanału na inny) nie jest z gruntu przestarzałe? Odpowiedź brzmi - nie. Internet nie jest substytutem telewizji, tak samo jak telewizja tradycyjna nigdy nie będzie tak interaktywna jak Internet. I choć wiele osób coraz częściej rezygnuje z tradycyjnego oglądania telewizji, przerzucając się na treści dostępne online, to wciąż istnieje bardzo liczna grupa odbiorców, która nie wyobraża sobie braku telewizora w domu.

Niezależnie od tego, którą drogą podąży telewizja i w jakim kierunku będą kształtowane treści przekazywane za pomocą tego medium, telewizory jeszcze bardzo długo będą oczywistym wyposażeniem w naszych domach.

W naszym teście przyjrzeliśmy się nie głośno promowanym przez producentów modelom z górnej półki cenowej, pozwalającym uzyskać niesamowitą jakość obrazu o przekątnej kilku metrów, w ultrawysokiej rozdzielczości (w której nie jest nadawany żaden z dostępnych w Polsce kanałów i jeszcze długo stan ten nie ulegnie zmianie; póki co mamy raptem kilka kanałów nadawanych w niepełnym Full HD, czyli 1080i) i pozwalających na sterowanie za pomocą głosu, rąk, gestów itp.

Zdecydowaliśmy się na sprawdzenie modeli może nie tak spektakularnych pod względem estetyki, efektywności i funkcjonalności, ale za to znacznie dostępniejszych przeciętnemu obywatelowi. Przygotowując niniejszy materiał postawiliśmy dostawcom sprzętu jeden warunek. Dostarczone urządzenie nie może być droższe niż 1500 zł. Reszta - funkcjonalność, rozmiar ekranu, technologia wyświetlania itd. - nie miała znaczenia. Chodziło nam o sprawdzenie na co może liczyć ktoś dysponujący wymienionym wyżej budżetem. Nie chcieliśmy na siłę usztywniać wyboru do konkretnego rozmiaru ekranu, bo to, na jaki rozmiar się zdecydujemy wynika nie tylko z naszego budżetu, ale też warunków w jakich telewizor ma działać. W jednym pomieszczeniu wystarczy mały, 22-calowy telewizor, w innym chcielibyśmy mieć jak największy ekran za przystępną cenę (np. 39 cali). Innego telewizora będziemy poszukiwać do niewielkiego salonu (czy też raczej wielofunkcyjnego pokoju dziennego), a innego do sypialni czy kuchni.

Potrzeby użytkowników są różne, dlatego też kryteria wyboru w naszym teście nie były sztywne. Z równą atencją traktowaliśmy urządzenia o podstawowej funkcjonalności, jak i te, które oferują coś więcej niż tylko możliwość odbioru kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Jak testowaliśmy? Odpowiedź na to pytanie na kolejnej stronie. Zaczynamy!

Test tanich telewizorów

Waszym zdaniem

krzysztofszulc00

Test naprawdę bardzo rzetelny i będzie pomocny przy wyborze budżetowego TV. Wyciągając wnioski z waszego testu widzę, że zaraz po zakupie warto wykonać kalibrację ekranu. Nie zamieściliście jednak opisu w jaki sposób możemy skalibrować taki TV. Zwykły użytkownik niewiele zrozumie z dołączonych diagramów, nie będzie posiadał również kolorymetru. Czy przyszły nabywca ma możliwość zrobienia tego we własnym zakresie bez dodatkowych urządzeń? Czy tak dobre efekty kalibracji osiągnęliście sterując jedynie poziomem kontrastu/jasności i poziomem podstawowych barw RGB?

marek.j.kowalski01

@krzysztofszulc: dziękujemy za opinię. Jeżeli chodzi o kalibrację bazowaliśmy wyłącznie na opcjach regulacyjnych dostępnych w samym telewizorze. Żaden z telewizorów nie był wprowadzany w tryb serwisowy, nie korzystaliśmy z żadnych ponadstandardowych, niedostępnych zwykłemu użytkownikowi ustawień. Kolorymetr służył nam głównie do oceny osiągniętych rezultatów. Co prawda możliwe jest, by to kolorymetr wprowadzał zmiany w ustawieniach urządzenia, ale celowo z tego zrezygnowaliśmy ustawiając każdy z telewizorów ręcznie za pomocą opcji wbudowanych w menu urządzenia, a potem dokonując za pomocą kolorymetru tylko pomiarów. Tekst poradniczy dotyczący samodzielnej kalibracji i zasad regulacji w celu poprawienia jakości obrazu niebawem opublikujemy.

ireneusz.bacik00

Aż ciężko mi uwierzyć, że tylko jeden tv Panasonika znalazł się w tym zestawieniu. No i nie znalazł się mój dt50, ale faktycznie nie był najtańszy. Zastanawiam się, czy podejście "im tańszy, tym lepszy" jest właściwe w przypadku takiego sprzętu. Moja teściowa zawsze powtarza, że biednych nie stać na kupowanie tanich rzeczy i coś w tym jest. Może raczej powinniście edukować czytelników, że za jakość trzeba zapłacić, ale że w dłuższej perspektywie to popłaca....

stomatologista00

@ireneuszbacik: dt50 to dobry tv, nie wiem tylko czy powinieneś słuchać teściowej...

audikom00

Jestem posiadaczem TV Funai 32fl553p/10 od dwóch tygodni .Długo nie mogłem się zdecydować na zakup tv led z powodu kiepskiej jakości obrazu w tanich urządzeniach tego typu przedstawianych w sklepach . Rozglądając się od około trzech lat za takim telewizorem przychylałem się głównie do tv Funaji ze względu na stosunek jakość / cena i pięcioletnią gwarancje . Przy kosztach naprawy uszkodzeń w led , gwarancja jest największą zaletą tego TV przy porównywalnych często lepszych parametrach wyświetlania i obsługi. Z zakupionego za 999 zł TV jestem wyjątkowo zadowolony , po wykonaniu dostępnych ustawień obrazu pod siebie stwierdziłem że jest on bardzo dobry . Jako 32 cale wygląda dzisiaj na mały to do osobistego średniego pokoju jest wystarczający. W domu mam do porównania Samsunga UE40EH5020W i LG 42LM3400 , Samsung robiony niby pod cyfrówkę w Polsce nie daje rady ,ogólnie da się oglądać jednak podczas meczu piłkarzom znikały głowy i nie tylko , LG jest wyraźnie lepszy od niego . Moje Funai nie ustępuje w/w a wg. syna oglądacza LG moje TV ma bdb większą głębie obrazu co by to nie znaczyło . Na tym zakończę mój wywód może z czasem opisze dalsze doświadczenia z tym TV. Mam jednak ważne pytanie w specyfikacji podajecie matryce TFT-LED a ja się spotkałem z wypowiedzią (podobno przedstawiciela producenta ) że jest to matryca ISP . Prosze o wyjaśnienie .

audikom00

Telewizor fajny ,otoczka ludzka kiepska. Na adres pawel.pilarczyk@agdlab.pl , podobno tutejszego szefa , ponowiłem zadane wyżej pytanie o matryce tego TV. Całkowite olecko ani be ani me , nikt się nie strudził odpowiedzią . To samo pytanie zadałem serwisowi na stronie Funai , ta sama reakcja , ponowiłem dalej nic olewanie klienta , a później zdziwko że ma się nędzną opinie wśród potencjalnych zainteresowanych . Zaczynam sądzić że to jakaś tajemnica CIA.

jacek.bukowiecki00

Autor testu ma chyba duży problem z geometrią. Czemu niby miało służyć przeliczenie zużycia energii na cal przekątnej ? I tak największy ekran przegra a najmniejszy wygra. Coś sensownego wniosłoby przeliczenie na jednostkę powierzchni ekranu - cal kwadratowy. No ale żeby to wiedzieć ...............

dominika.zaporowska00

Rozważam zakup Toshiby lub Sharpa z tej listy, ale chciałabym się upewnić, czy pozwolą mi one na:

- oglądanie dowolnych programów telewizyjnych przez internet (sport, wiadomości, filmy) bez podłączania kablówki/satelity/telewizji naziemnej?
- przeglądanie dowolnych stron internetowych (poczta, YouTube, Facebook)?

Jak to jest?

beata.obrocka00

Ten jest w miare tani i zdaje się porządny: http://cosiepsuje.com/produkt/25/ue32f5300.html . Co sądzicie?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.