Tanie telewizory - test porównawczy

Jaki telewizor kupić i nie przepłacić?

Marek Kowalski
Tanie telewizory - test porównawczy

Mimo wciąż rosnącej roli komputerów, smartfonów czy tabletów to wciąż telewizor jest najbardziej powszechnym urządzeniem z gatunku elektroniki konsumenckiej. Rok 2013 wniósł w kwestii telewizji wiele zmian. Przeszliśmy całkowicie na odbiór telewizji cyfrowej. Dla wielu to okazja do zmiany modelu na nowszy. Czy taka zmiana jest równoznaczna z olbrzymim wydatkiem? Telewizory faktycznie potrafią być bardzo drogie, ale my wnikliwie spojrzeliśmy na kilkanaście modeli mieszczących się w dolnej skali cenowej. Czy tani telewizor to dobry telewizor? Jaki telewizor wybrać za kwotę nieprzekraczającą 1500 zł? A może da się jeszcze mniej wydać na niezły sprzęt? W tekście znajdziecie odpowiedzi nie tylko na te pytania.

9

Testowane produkty:

ok. OLE 32150-W

Telewizor marki OK. należącej do sieci sklepów MediaMarkt i Saturn to drugi produkt w naszym teście wyróżniający się nieszablonowym wzornictwem. W tym przypadku nie znajdziemy jednak kolorowych ramek jak w przypadku 22-calowego Hyundaia, ale za to mamy biel i szkło. Estetycznie? O gustach się nie dyskutuje, ale o funkcjonalności owszem. Szczegóły poniżej.

Opakowanie i pierwsze wrażenie

Produkt marki należącej do popularnej sieci handlowej w branży RTV/AGD wyróżniał się nie tylko estetyką, ale i sposobem opakowania. Pudełko w które zapakowano telewizor wyposażono w rączkę zamocowaną w górnej części, dzięki czemu jedna osoba może przenosić sprzęt jak dużą walizkę. Wewnątrz pudełka też zmiany, zamiast stosowanych przez innych producentów otulin styropianowych, telewizor OK. był zabezpieczony nakładkami ze sztywnej gąbki.

ok. OLE 32150-W

Krótkie spojrzenie na telewizor wyjaśnia skąd twierdzenie o wyróżniającej się stylistyce. Obudowa testowanego telewizora jest biała, a podstawa wykonana z tafli barwionego również na biało szkła. Srebrny pasek wzdłuż dolnej ramki telewizora to dodatkowy ozdobnik. Całość z pewnością komuś się spodoba i będzie pasowała np. do białych mebli.

ok. OLE 32150-W

Tył telewizora pokazuje jasno, że jeżeli ktoś będzie chciał powiesić ten telewizor na ścianie, albo postawić telewizor blisko ściany, złącza i wychodzące z nich kable nie będą żadnym problemem. Projektanci tego telewizora rozmieścili łącza w sposób przemyślany w dwóch krawędziach prostopadłych do płaszczyzny ekranu. Zestaw złącz jest raczej standardowy, oprócz obowiązkowego gniazda antenowego znajdziemy złącza SCART, VGA, PC Audio, slot na kartę CI, złącza kompozytowe/komponentowe wideo, 2 gniazda HDMI, złącze USB i cyfrowe wyjście audio w postaci gniazda elektrycznego RCA. Telewizor był drugim obok najtańszego modelu w teście - Manta LED2204 - który wyposażono w dodatkowy wyłącznik zasilania umieszczony w dolnej krawędzi obudowy telewizora.

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

Pilot dostarczony razem z telewizorem OK. to jedno z ładniejszych urządzeń tego typu w naszym teście. Zróżnicowana wielkość klawiszy, wyraźny i jednocześnie nie wymagający wielkiej siły skok klawiszy. Udany egzemplarz.

ok. OLE 32150-W

Również i w tym telewizorze nie mogło zabraknąć zestawu przycisków dających dostęp do funkcji telewizora w razie awarii pilota. Są one dyskretnie ukryte za prawą krawędzią telewizora (patrząc od frontu).

Parametry techniczne i galeria

Kolorbiały ze szklanymi dodatkami
Rozdzielczość ekranuFull HD (1920 x 1080 pikseli)
Format obrazu16:9
Kontrast statyczny1000:1 (instrukcja podaje 1500:1)
Rodzaj matrycyTFT-LED
TechnologieLED
Załączone wyposażeniekabel zasilający, podstawa do telewizora, pilot zdalnego sterowania, wielojęzyczna instrukcja (w tym po polsku)
Waga bez podstawki0 kg
Wysokość z podstawką49,5 cm
Gwarancja producenta24 miesiące
Tuner analogowyTak
Mocowanie VESA 0 mm
Wbudowana karta sieciowa EthernetNie
Liczba gniazd USB 1 szt.
Odtwarzanie plików MP3Tak
Odtwarzanie plików DivX Home TheaterNie
Przeglądarka WWWNie
Wejście ComponentTak
Wyjście słuchawkoweTak
PilotTak
Czas reakcji matrycy8 ms
Pobór mocy w trybie uśpienia0,2 W
Szerokość74,7 cm
Głębokość bez podstawki0 cm
Moc wbudowanych głośników 0 W
Tuner cyfrowy DVB-S (SAT)Nie
Liczba wejść Scart (Euro) 1 szt.
Odtwarzanie plików JPEGTak
Odtwarzanie plików WMVNie
Obsługa kontenerów MKVTak
Wejście S-VideoNie
Wejście VGATak
TeletekstTak
Jasność270 cd/m2
Pobór mocy maks.0 W
Waga brutto (produkt z opakowaniem)0 kg
Głębokość z podstawką18 cm
Napięcie zasilania230 V
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4Tak
Liczba wejść HDMI 2 szt.
Dekoder Dolby DigitalTak
Kąt widzenia w pionie0 °
Odtwarzanie plików WMANie
Odtwarzanie plików MP4Tak
Możliwość nagrywania (USB HDD/HDD/Pamięć SD)Nie
Wejście DVINie
Uprzestrzennienie dźwiękuNie
Przekątna ekranu31,5 "
Waga z podstawką8,35 kg
Wysokość bez podstawki0 cm
Średni pobór mocy50 W
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-2Nie
Pamięć stron teletekstu0 str.
Wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa WiFiNie
Kąt widzenia w poziomie 0 °
Odtwarzanie plików FLACNie
Odtwarzanie plików DivX HDNie
Obsługa SkypeNie
Wejście CompositeTak
Wyjście audioTak
Kompatybilność z DLNANie
Częstotliwość odświeżania0 Hz
  • OK. OLE 32150-W
  • OK. OLE 32150-W
  • OK. OLE 32150-W
  • OK. OLE 32150-W
  • OK. OLE 32150-W
  • OK. OLE 32150-W
  • OK. OLE 32150-W
  • OK. OLE 32150-W
  • OK. OLE 32150-W
  • OK. OLE 32150-W
OK. OLE 32150-W

Uruchomienie, skanowanie kanałów i nawigacja

ok. OLE 32150-W

Pierwsze uruchomienie telewizora skutkuje pojawieniem się dużej planszy z logo marki. Po chwili uaktywnia się kreator wstępnej konfiguracji.

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

Konfiguracja jest prosta, ale mamy pewne zastrzeżenia, po wyborze języka polskiego kolejne etapy konfiguracji prezentowane są w języku... angielskim. Nie da się ukryć, że wygląd opcji bardzo przypomina rozwiązanie zastosowane w telewizorach Funai, ale tam nie było problemu z językiem polskim.

ok. OLE 32150-W

Po zakończeniu trwającego prawie dwie minuty skanowania telewizor nie wyświetla listy kanałów tylko od razu przechodzi do pierwszego znalezionego programu. Na ekranie oprócz nadawanego obrazu prezentowane są przez krótką chwilę informacje odczytane z przesyłu cyfrowego. Również w tym przypadku zestaw danych przypomina to co już widzieliśmy w telewizorach Funai. Nie ma funkcji nagrywania, dostępny jest jedynie harmonogram i możliwość ustawienia przypomnień o danym programie.

ok. OLE 32150-W

Elektroniczny przewodnik po programach rozczarowuje. Informacje prezentowane są w niewielkiej ramce, na dodatek, nie wiedzieć czemu, tytuł przewodnika wyświetlany jest w języku francuskim, a nazwy opcji widoczne pod listą programów są po angielsku - telewizor dla poliglotów?

Menu ekranowe, sterowanie obrazem, dźwiękiem i funkcje dodatkowe

ok. OLE 32150-W

Menu główne testowanego telewizora. Układ znany z telewizorów Funai, przy nieco poprawionej estetyce. Cóż jednak z tego, że menu jest ładniejsze, jak ponownie mamy do czynienia z lapsusami językowymi - część opcji w języku polskim, ale mamy tutaj też język francuski, chyba hiszpański lub portugalski i prawdopodobnie angielski...

ok. OLE 32150-W

Menu obrazu - wielojęzyczne i dość ubogie.

ok. OLE 32150-W

Menu dźwięku - to samo, polski z błędami (co to za skrót "Dźwię."?)

Współpraca z dodatkowymi urządzeniami, nagrywanie i odtwarzanie multimediów

Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednio opisanych telewizorów również w tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem pozbawionym funkcji nagrywania oglądanych kanałów telewizyjnych czy przesunięcia czasowego.

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

Podłączenie do telewizora nośnika USB nie skutkuje automatycznym wykryciem i wyświetleniem propozycji włączenia odtwarzacza multimediów. Trzeba włączyć do ręcznie poprzez menu wyboru źródła. Sam interfejs odtwarzacza jest identyczny jak w przypadku telewizorów Funai, ale zauważyliśmy pojawienie się dodatkowej kategorii przeznaczonej - podobnie jak w przypadku telewizora Manta - do czytania ebooków na ekranie. Niestety, również w odtwarzaczu wbudowanym w telewizor OK nie zobaczyliśmy polskiego języka w nazwach opcji.

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

Odtwarzacz zdjęć obsługuje formaty JPEG, BMP i PNG.

ok. OLE 32150-W

Również w przypadku plików audio telewizor radzi sobie z trzema formatami: AAC, MP3 i WAV.

ok. OLE 32150-W

Najlepiej jest z plikami wideo. Sprawdzane przez nas formaty MKV i MP4 są obsługiwane poprawnie. Telewizor potrafił również odczytać ścieżki dialogowe z odrębnych plików tekstowych. Polskie znaki były wyświetlane poprawnie.

Pomiary i testy

Testowany telewizor jest urządzeniem klasy energetycznej A. Zgodnie z etykietą energetyczną pobór mocy wynosi 41 W, a szacowane roczne zużycie: 60 kWh. Rzeczywiste pomiary przedstawiały się następująco:

- pobierana moc w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania białej planszy – 37,6 W,
- pobierana moc w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania czarnej planszy – 36,3 W,
- maksymalny odnotowany chwilowy pobór mocy podczas wyświetlania obrazu z różnych źródeł – 36,7 W,
- pobór mocy w trybie czuwania – 0,2 W.

Były zatem niższe od wartości sugerowanej na etykiecie.

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

Luminancja testowanego telewizora bez zastrzeżeń. Ekran był równomiernie oświetlony na całej powierzchni.

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

Z temperaturą barwową było już gorzej, nie dość że w centralnym punkcie była ona za wysoka, to jeszcze wzdłuż dolnej i górnej krawędzi zaobserwowaliśmy znaczne odchylenia od wartości uzyskanej w centrum ekranu. Po kalibracji udało nam się obniżyć temperaturę barwową do akceptowalnego poziomu, ale w dalszym ciągu nie była ona równomierna na całej powierzchni ekranu.

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

Diagramy chromatyczności pokazują pewne odchylenia w stosunku do wzorcowej przestrzeni sRGB. Telewizor wyświetlał 87,4% zakresu barw z wzorcowego zakresu.

ok. OLE 32150-W

Mimo niedociągnięć ekranu podczas wyświetlania filmu wady nie są szczególnie widoczne.

ok. OLE 32150-W

Ciemna scena była naszym zdaniem nieco zbyt jasna.

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

Z kolei obrazy z kanałów telewizyjnych, zarówno SD (góra) jak i HD (dół) wydały się, przy tych samych ustawieniach telewizora, dość ciemne.

ok. OLE 32150-W

Szarości, względnie poprawnie, jedynie najjaśniejsze obszary mogłyby być nieco jaśniejsze.

ok. OLE 32150-W

Kontrast w miarę przyzwoity.

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

ok. OLE 32150-W

Testowe obrazy w rozdzielczościach 360p, 720p, 1080p. Skalowanie poprawne.

Wnioski
Ciekawy design i irytujące niedociągnięcia w tłumaczeniu opcji menu ekranowego. Telewizor marki OK niestety nie powalił nas na kolana. Zaletą jest wbudowany odtwarzacz multimedialny, obsługujący i wiele plików wideo i napisy w odrębnych plikach tekstowych.

Plusy i minusy:

+ dobry odtwarzacz multimedialny
+

- błędy w nazwach opcji, mimo wyboru języka polskiego wielojęzyczne.

Do testów dostarczył:

logo Media Markt

Waszym zdaniem

krzysztofszulc00

Test naprawdę bardzo rzetelny i będzie pomocny przy wyborze budżetowego TV. Wyciągając wnioski z waszego testu widzę, że zaraz po zakupie warto wykonać kalibrację ekranu. Nie zamieściliście jednak opisu w jaki sposób możemy skalibrować taki TV. Zwykły użytkownik niewiele zrozumie z dołączonych diagramów, nie będzie posiadał również kolorymetru. Czy przyszły nabywca ma możliwość zrobienia tego we własnym zakresie bez dodatkowych urządzeń? Czy tak dobre efekty kalibracji osiągnęliście sterując jedynie poziomem kontrastu/jasności i poziomem podstawowych barw RGB?

marek.j.kowalski01

@krzysztofszulc: dziękujemy za opinię. Jeżeli chodzi o kalibrację bazowaliśmy wyłącznie na opcjach regulacyjnych dostępnych w samym telewizorze. Żaden z telewizorów nie był wprowadzany w tryb serwisowy, nie korzystaliśmy z żadnych ponadstandardowych, niedostępnych zwykłemu użytkownikowi ustawień. Kolorymetr służył nam głównie do oceny osiągniętych rezultatów. Co prawda możliwe jest, by to kolorymetr wprowadzał zmiany w ustawieniach urządzenia, ale celowo z tego zrezygnowaliśmy ustawiając każdy z telewizorów ręcznie za pomocą opcji wbudowanych w menu urządzenia, a potem dokonując za pomocą kolorymetru tylko pomiarów. Tekst poradniczy dotyczący samodzielnej kalibracji i zasad regulacji w celu poprawienia jakości obrazu niebawem opublikujemy.

ireneusz.bacik00

Aż ciężko mi uwierzyć, że tylko jeden tv Panasonika znalazł się w tym zestawieniu. No i nie znalazł się mój dt50, ale faktycznie nie był najtańszy. Zastanawiam się, czy podejście "im tańszy, tym lepszy" jest właściwe w przypadku takiego sprzętu. Moja teściowa zawsze powtarza, że biednych nie stać na kupowanie tanich rzeczy i coś w tym jest. Może raczej powinniście edukować czytelników, że za jakość trzeba zapłacić, ale że w dłuższej perspektywie to popłaca....

stomatologista00

@ireneuszbacik: dt50 to dobry tv, nie wiem tylko czy powinieneś słuchać teściowej...

audikom00

Jestem posiadaczem TV Funai 32fl553p/10 od dwóch tygodni .Długo nie mogłem się zdecydować na zakup tv led z powodu kiepskiej jakości obrazu w tanich urządzeniach tego typu przedstawianych w sklepach . Rozglądając się od około trzech lat za takim telewizorem przychylałem się głównie do tv Funaji ze względu na stosunek jakość / cena i pięcioletnią gwarancje . Przy kosztach naprawy uszkodzeń w led , gwarancja jest największą zaletą tego TV przy porównywalnych często lepszych parametrach wyświetlania i obsługi. Z zakupionego za 999 zł TV jestem wyjątkowo zadowolony , po wykonaniu dostępnych ustawień obrazu pod siebie stwierdziłem że jest on bardzo dobry . Jako 32 cale wygląda dzisiaj na mały to do osobistego średniego pokoju jest wystarczający. W domu mam do porównania Samsunga UE40EH5020W i LG 42LM3400 , Samsung robiony niby pod cyfrówkę w Polsce nie daje rady ,ogólnie da się oglądać jednak podczas meczu piłkarzom znikały głowy i nie tylko , LG jest wyraźnie lepszy od niego . Moje Funai nie ustępuje w/w a wg. syna oglądacza LG moje TV ma bdb większą głębie obrazu co by to nie znaczyło . Na tym zakończę mój wywód może z czasem opisze dalsze doświadczenia z tym TV. Mam jednak ważne pytanie w specyfikacji podajecie matryce TFT-LED a ja się spotkałem z wypowiedzią (podobno przedstawiciela producenta ) że jest to matryca ISP . Prosze o wyjaśnienie .

audikom00

Telewizor fajny ,otoczka ludzka kiepska. Na adres pawel.pilarczyk@agdlab.pl , podobno tutejszego szefa , ponowiłem zadane wyżej pytanie o matryce tego TV. Całkowite olecko ani be ani me , nikt się nie strudził odpowiedzią . To samo pytanie zadałem serwisowi na stronie Funai , ta sama reakcja , ponowiłem dalej nic olewanie klienta , a później zdziwko że ma się nędzną opinie wśród potencjalnych zainteresowanych . Zaczynam sądzić że to jakaś tajemnica CIA.

jacek.bukowiecki00

Autor testu ma chyba duży problem z geometrią. Czemu niby miało służyć przeliczenie zużycia energii na cal przekątnej ? I tak największy ekran przegra a najmniejszy wygra. Coś sensownego wniosłoby przeliczenie na jednostkę powierzchni ekranu - cal kwadratowy. No ale żeby to wiedzieć ...............

dominika.zaporowska00

Rozważam zakup Toshiby lub Sharpa z tej listy, ale chciałabym się upewnić, czy pozwolą mi one na:

- oglądanie dowolnych programów telewizyjnych przez internet (sport, wiadomości, filmy) bez podłączania kablówki/satelity/telewizji naziemnej?
- przeglądanie dowolnych stron internetowych (poczta, YouTube, Facebook)?

Jak to jest?

beata.obrocka00

Ten jest w miare tani i zdaje się porządny: http://cosiepsuje.com/produkt/25/ue32f5300.html . Co sądzicie?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.