Tanie telewizory - test porównawczy

Jaki telewizor kupić i nie przepłacić?

Marek Kowalski
Tanie telewizory - test porównawczy

Mimo wciąż rosnącej roli komputerów, smartfonów czy tabletów to wciąż telewizor jest najbardziej powszechnym urządzeniem z gatunku elektroniki konsumenckiej. Rok 2013 wniósł w kwestii telewizji wiele zmian. Przeszliśmy całkowicie na odbiór telewizji cyfrowej. Dla wielu to okazja do zmiany modelu na nowszy. Czy taka zmiana jest równoznaczna z olbrzymim wydatkiem? Telewizory faktycznie potrafią być bardzo drogie, ale my wnikliwie spojrzeliśmy na kilkanaście modeli mieszczących się w dolnej skali cenowej. Czy tani telewizor to dobry telewizor? Jaki telewizor wybrać za kwotę nieprzekraczającą 1500 zł? A może da się jeszcze mniej wydać na niezły sprzęt? W tekście znajdziecie odpowiedzi nie tylko na te pytania.

9

Testowane produkty:

Toshiba 39L4333DG

Ostatni telewizor w naszym teście to 39 calowy model japońskiej marki Toshiba. Jest to najdroższy egzemplarz wśród tu opisanych, jedno najniższa cena oscyluje wokół ustalonego przez nas górnego pułapu - 1500 zł. Co otrzymujemy za tą kwotę? Patrzą na materiały producenta dostajemy nowoczesne urządzenie z najnowszej linii wzorniczej wyposażone w nową platformę Smart TV nazwaną tu Cloud TV. Oczywiście ekran w rozdzielczości Full HD, a jak urządzenie sprawuje się w praktyce? Poniżej odpowiedź na to pytanie.

Opakowanie i pierwsze wrażenie

Opakowanie produktu to kartonowe pudło z czarnobiałym zdjęciem telewizora i mnóstwem piktogramów reklamujących dostępne funkcje i możliwości sprzętu, mamy tu i Full HD i MHL, WiFi, odświeżanie 100 Hz, Skype'a, Cloud TV itd. itp. Sam telewizor jest dobrze zabezpieczony, metrowy panel wymaga już zdecydowanie dwóch osób do przenoszenia.

Toshiba 39L4333DG

Cechą charakterystyczną najnowszej linii telewizorów Toshiba jest ich kształt przypominający literkę U. Dolne krawędzie ramki okalającej ekran są zaokrąglone. Ogólnie sprzęt pozostawia dobre wrażenie na pierwszy rzut oka. Masywna podstawa przydaje sprzętowi stabilności, a trzon podstawy w kolorze szlifowanego aluminium dodaje uroku.

Toshiba 39L4333DG

Tył telewizora to pokaźny zestaw złącz. Oczywiście zaczynamy od antenowego, a oprócz tego pełen zakres gniazd audio-wideo: 4 x HDMI w tym jedno złącze z obsługą MHL do podłączania smartfonu/tabletu, SCART, optyczne wyjście audio, uniwersalny zestaw złącz komponentowe/kompozytowe wideo, dwa gniazdka USB, gniazdo słuchawkowe i analogowe złącze VGA.

Toshiba 39L4333DG

Pilot wyróżnia się zdecydowanie na tle podobnych mu urządzeń dodawanych do innych telewizorów w naszym teście. Najważniejsze klawisze są czytelne i duże. Skok klawiszy jest wyraźny, ogólnie obsługuje się go wygodnie mimo sporych gabarytów.

Toshiba 39L4333DG

Ekwiwalentem pilota jest zestaw przycisków umieszczony z tyłu telewizora. Za ich pomocą również możemy korzystać z podstawowych funkcji urządzenia, ale korzystanie z platformy Cloud TV raczej wymaga pilota.

Parametry techniczne i galeria

Kolorczarny z wstawkami z imitacji chromu
Rozdzielczość ekranuFull HD (1920 x 1080 pikseli)
Format obrazu16:9
Kontrast statyczny3000:1
Technologie100 Hz Active Motion Rate, Toshiba Cloud TV, MHL, LED, Virtual Surround,
Załączone wyposażeniekabel zasilający, podstawa do telewizora, pilot zdalnego sterowania, wielojęzyczna instrukcja (w tym po polsku)
Waga bez podstawki7 kg
Wysokość z podstawką59 cm
Gwarancja producenta24 miesiące
Tuner analogowyTak
Mocowanie VESA 0 mm
Wbudowana karta sieciowa EthernetTak
Liczba gniazd USB 2 szt.
Odtwarzanie plików MP3Tak
Odtwarzanie plików DivX Home TheaterNie
Przeglądarka WWWTak
Wejście ComponentTak
Wyjście słuchawkoweTak
PilotTak
Czas reakcji matrycy6,5 ms
Pobór mocy w trybie uśpienia0,3 W
Szerokość89,1 cm
Głębokość bez podstawki8,5 cm
Moc wbudowanych głośników 14 W
Tuner cyfrowy DVB-S (SAT)Nie
Liczba wejść Scart (Euro) 1 szt.
Odtwarzanie plików JPEGTak
Odtwarzanie plików WMVNie
Obsługa kontenerów MKVTak
Wejście S-VideoNie
Wejście VGATak
TeletekstTak
Jasność300 cd/m2
Pobór mocy maks.138 W
Waga brutto (produkt z opakowaniem)0 kg
Głębokość z podstawką20 cm
Napięcie zasilania230 V
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4Tak
Liczba wejść HDMI 4 szt.
Dekoder Dolby DigitalTak
Kąt widzenia w pionie178 °
Odtwarzanie plików WMANie
Odtwarzanie plików MP4Tak
Możliwość nagrywania (USB HDD/HDD/Pamięć SD)Tak
Wejście DVINie
Uprzestrzennienie dźwiękuTak
Przekątna ekranu39 "
Waga z podstawką8 kg
Wysokość bez podstawki52,5 cm
Średni pobór mocy48,3 W
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-2Nie
Pamięć stron teletekstu500 str.
Wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa WiFiTak
Kąt widzenia w poziomie 178 °
Odtwarzanie plików FLACNie
Odtwarzanie plików DivX HDNie
Obsługa SkypeTak
Wejście CompositeTak
Wyjście audioTak
Kompatybilność z DLNATak
Częstotliwość odświeżania100 Hz
  • Toshiba 39L4333DG
  • Toshiba 39L4333DG
  • Toshiba 39L4333DG
  • Toshiba 39L4333DG
  • Toshiba 39L4333DG
  • Toshiba 39L4333DG
  • Toshiba 39L4333DG
  • Toshiba 39L4333DG
Toshiba 39L4333DG

Uruchomienie, skanowanie kanałów i nawigacja

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Pierwszy ekran to prezentacja przez moment logo producenta, a po chwili widzimy pasek... ładowania się systemu telewizora. Sytuacja prawie jak w komputerze, w którym czekamy na załadowanie się systemu operacyjnego. Trudno o lepsze podobieństwo współczesnych telewizorów do komputerów.

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Po załadowaniu się systemu telewizora nie zobaczyliśmy jednak pulpitu Windows ;-) lecz standardowy ekran wstępnej procedury konfiguracyjnej, której pierwszy etap to wybór języka interfejsu. W kolejnych etapach widać wyraźnie, że mamy do czynienia z urządzeniem, w którym dostęp do internetu jest istotnym składnikiem funkcjonalności całego sprzętu. Konfiguracja połączenia (wybraliśmy sieć bezprzewodową) jest dość prosta i czytelnie objaśniana na ekranie. Oprócz ustawień sieciowych nie mogło zabraknąć również standardowego strojenia kanałów, które w testowanym telewizorze zajęło nieco ponad minutę.

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Ostatnie pytanie procedury konfiguracyjnej dotyczy uruchomienia menu Cloud i standardowo wybrana jest odpowiedź twierdząca. Nic zatem dziwnego że na ekranie pojawia się menu autorskiego systemu Cloud TV Toshiby. Do tego przejdziemy jednak trochę później, teraz zgodnie z procedurą czas na telewizję. Zestaw informacji prezentowanych po włączeniu danego kanału czy zmianie go na inny jest raczej standardowy, ciekawostką jest fakt, że oprócz nazwy aktualnie wyświetlanego programu telewizor podpowiada nie tylko kolejną pozycję, ale też alternatywny program na sąsiednim kanale.

Toshiba 39L4333DG

Elektroniczny przewodnik po kanałach jest dość szczegółowy i gdyby nie wysoka rozdzielczość ekranu byłby raczej mało czytelny.

Menu ekranowe, sterowanie obrazem, dźwiękiem i funkcje dodatkowe

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Telewizor oferuje dwa alternatywne menu dające dostęp do ustawień. Na pierwszym z dwóch powyższych zdjęć ekranu widać tzw. "szybkie menu" z zestawem najważniejszych zdaniem producenta opcji. Menu to jest wywoływane dedykowanym przyciskiem na pilocie. Oprócz tego mamy do dyspozycji standardowe, rozbudowane menu z siedmioma kategoriami ustawień. To co od razu dało się zaobserwować to irytujące opóźnienia w wyborze poszczególnych funkcji menu za pomocą przycisków nawigacyjnych pilota.

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Zestaw parametrów obrazu jest dość bogaty, w zależności od poziomu szczegółowości poszczególne parametry rozmieszczone są na trzech ekranach, do tego telewizor ma wbudowany jeszcze specjalny obraz kontrolny ułatwiający sprawdzenie, czy ewentualne wady obrazu wynikają z kłopotów z telewizorem, czy też są jedynie wynikiem niedostatecznej mocy sygnału transmisji.

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Menu dźwięku jest również dość bogate.

No dobrze, przyjrzyjmy się autorskiej platformie Smart TV Toshiby, zwanej Cloud TV.

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Ciekawe, że o ile wcześniej, bezpośrednio po zakończeniu procedury konfiguracyjnej menu Cloud TV nie wymagało żadnego logowania, to po powtórnym wywołaniu Cloud TV z pilota na ekranie najpierw wyświetlona została procedura zakładania konta użytkownika Cloud TV. Po zalogowaniu się do usługi poszczególne aplikacje i usługi prezentowane są w formie kilku ekranów. Rozwiązanie z jednej strony ułatwiające kategoryzację treści dostępnych przez platformę Cloud TV, ale z drugiej niepotrzebnie dublujące niektóre elementy - np. ikonkę Skype'a znaleźliśmy zarówno na ekranie "Aplikacje premiowe" jak i "TV i wideo".

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Wbudowana w telewizor Toshiby przeglądarka internetowa działa sprawniej niż menu ekranowe. Strony ładowane są poprawnie, animacje flash są obsługiwane, strony szyfrowane również.

Toshiba 39L4333DG

Rzut oka na dostępne aplikacje w platformie Cloud TV. Duży plus za usługi typowo polskie (VOD Onet, iplex, TVN Player itp.)

Toshiba 39L4333DG

Skype wbudowany w platformę Cloud TV działa, ale bez dodatkowej kamery, którą trzeba kupić oddzielnie, jest bezużyteczny, prowadzenie rozmów tekstowych nie jest możliwe.

Współpraca z dodatkowymi urządzeniami, nagrywanie i odtwarzanie multimediów

Czas na sprawdzenie wbudowanej nagrywarki i odtwarzacza multimedialnego.

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Tak to powinno działać. Podłączenie nośnika do gniazda USB powoduje wyświetlenie pytania, czy chcemy użyć podłączonego sprzętu jako miejsca na nagrania programów, czy też chcemy odtwarzać zapisane na pendrajwie treści. Najpierw sprawdziliśmy nagrywarkę. Telewizor przeprowadza najpierw testy wydajnościowe podłączonego flashdysku, dzięki temu wiemy, czy urządzenie nie zapisuje zbyt wolno i czy będzie zdolne do jednoczesnego odtwarzania podczas zapisu co jest cechą wymaganą podczas korzystania z funkcji przesunięcia czasowego. Nagranie programu uaktywniane jest wyraźnie zaznaczonym na pilocie przyciskiem nagrywania.

Toshiba 39L4333DG

Uruchomienie przesunięcia czasowego po włożeniu flashdysku o zweryfikowanej, wystarczającej szybkości sprowadza się po prostu do wciśnięcia klawisza pauzy na pilocie.

Toshiba 39L4333DG

Czas na odtwarzarkę mediów. Pierwszy ekran to wybór typu treści.

Toshiba 39L4333DG

Telewizor Toshiby rozpoznał trzy formaty graficzne: JPEG, BMP i PNG

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

W przypadku plików dźwiękowych rozpoznane zostały już cztery formaty.

Toshiba 39L4333DG

Player wideo bez problemu rozpoznał pliki MP4 i MKV.

Ponieważ telewizor Toshiby jest urządzeniem podłączonym do sieci potrafi również odtwarzać treści multimedialne dostępne na podłączonych do sieci lokalnej urządzeniach (np. komputerach z Windows, które standardowo mogą działać jak serwery DLNA). Odtwarzanie sieciowe wygląda tak samo jak w przypadku danych lokalnych. Jedyną różnicą jest to, że zamiast źródła lokalnego (napędu USB) z listy dostępnych urządzeń wybieramy nazwę znalezionego w sieci serwera (komputera).

Pomiary i testy

Najdroższy i jeden z dwóch największych telewizorów w naszym teście jest produktem, który wykazał się również największym apetytem na energię elektryczną. Oto uzyskane pomiary:

- pobierana moc w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania białej planszy – 69,5 W,
- pobierana moc w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania czarnej planszy – 42,6 W,
- maksymalny odnotowany chwilowy pobór mocy podczas wyświetlania obrazu z różnych źródeł – 71 W,
- pobór mocy w trybie czuwania – 0,3 W.

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Luminancja ekranu - bardzo dobrze. Panel jest równomiernie podświetlony.

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Temperatura barwowa - prawie bardzo dobrze, wartości równomierne w całym ekranie (w żadnym obszarze odchylenie nie przekroczyło akceptowalnego progu tolerancji), ale też minimalnie zbyt wysokie. Na szczęście można to łatwo skorygować. Po korekcie uzyskaliśmy temperaturę barwową 6545 K - prawie idealną.

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Diagramy chromatyczności pokazują, że telewizor Toshiby potrafi wyświetlić spory zakres barw, lecz nie do końca pokrywa się on z wzorcową przestrzenią sRGB, tylko w 86,6% - to najsłabszy wynik w teście.

Toshiba 39L4333DG

Obraz "kreskówkowy" soczysty i klarowny. Barwy nie są przesadzone, a kontrast w zupełności wystarczający.

Toshiba 39L4333DG

Ciemna scena, bardzo dobry kontrast. Obraz nie jest za ciemny i jednocześnie nie ma mlecznej poświaty charakterystycznej dla zbyt jasnych ekranów.

Toshiba 39L4333DG

TV SD - obraz bez zastrzeżeń, o ile pominiemy mankamenty niskiej rozdzielczości.

Toshiba 39L4333DG

TV HD - znacznie lepiej.

Toshiba 39L4333DG

Szarości, bardzo dobrze. Najciemniejsze obszary są prawie czarne, a jednocześnie najjaśniejsze nie są zbyt szare.

Toshiba 39L4333DG

Kontrast - bez zastrzeżeń.

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Toshiba 39L4333DG

Testowe 360p, 720p, 1080p, skalowanie działa.

Wnioski
Z jednej strony to najdroższy telewizor w teście, ale z drugiej również bardzo funkcjonalny. Nagrywanie, timeshifting, przeglądarka, dodatkowe usługi Cloud TV, odtwarzacz multimedialny zdolny również do obsługi treści przesyłanych przez sieć. Jedynym irytującym elementem było opóźnienie podczas korzystania z menu ekranowego za pomocą pilota. Niekiedy od wywołania jakiejś opcji do pojawienia się odpowiednich ustawień musieliśmy czekać nawet kilka sekund. Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłe aktualizacje oprogramowania telewizora poprawią sytuację.

Plusy i minusy:

+ rozbudowane środowisko Cloud TV
+ prosta obsługa
+ dobra jakość obrazu nawet przy standardowych ustawieniach

- irytujące opóźnienia podczas korzystania z menu ekranowego (ale już nie Cloud TV)

Do testów dostarczył:

logo Toshiba

Waszym zdaniem

krzysztofszulc00

Test naprawdę bardzo rzetelny i będzie pomocny przy wyborze budżetowego TV. Wyciągając wnioski z waszego testu widzę, że zaraz po zakupie warto wykonać kalibrację ekranu. Nie zamieściliście jednak opisu w jaki sposób możemy skalibrować taki TV. Zwykły użytkownik niewiele zrozumie z dołączonych diagramów, nie będzie posiadał również kolorymetru. Czy przyszły nabywca ma możliwość zrobienia tego we własnym zakresie bez dodatkowych urządzeń? Czy tak dobre efekty kalibracji osiągnęliście sterując jedynie poziomem kontrastu/jasności i poziomem podstawowych barw RGB?

marek.j.kowalski01

@krzysztofszulc: dziękujemy za opinię. Jeżeli chodzi o kalibrację bazowaliśmy wyłącznie na opcjach regulacyjnych dostępnych w samym telewizorze. Żaden z telewizorów nie był wprowadzany w tryb serwisowy, nie korzystaliśmy z żadnych ponadstandardowych, niedostępnych zwykłemu użytkownikowi ustawień. Kolorymetr służył nam głównie do oceny osiągniętych rezultatów. Co prawda możliwe jest, by to kolorymetr wprowadzał zmiany w ustawieniach urządzenia, ale celowo z tego zrezygnowaliśmy ustawiając każdy z telewizorów ręcznie za pomocą opcji wbudowanych w menu urządzenia, a potem dokonując za pomocą kolorymetru tylko pomiarów. Tekst poradniczy dotyczący samodzielnej kalibracji i zasad regulacji w celu poprawienia jakości obrazu niebawem opublikujemy.

ireneusz.bacik00

Aż ciężko mi uwierzyć, że tylko jeden tv Panasonika znalazł się w tym zestawieniu. No i nie znalazł się mój dt50, ale faktycznie nie był najtańszy. Zastanawiam się, czy podejście "im tańszy, tym lepszy" jest właściwe w przypadku takiego sprzętu. Moja teściowa zawsze powtarza, że biednych nie stać na kupowanie tanich rzeczy i coś w tym jest. Może raczej powinniście edukować czytelników, że za jakość trzeba zapłacić, ale że w dłuższej perspektywie to popłaca....

stomatologista00

@ireneuszbacik: dt50 to dobry tv, nie wiem tylko czy powinieneś słuchać teściowej...

audikom00

Jestem posiadaczem TV Funai 32fl553p/10 od dwóch tygodni .Długo nie mogłem się zdecydować na zakup tv led z powodu kiepskiej jakości obrazu w tanich urządzeniach tego typu przedstawianych w sklepach . Rozglądając się od około trzech lat za takim telewizorem przychylałem się głównie do tv Funaji ze względu na stosunek jakość / cena i pięcioletnią gwarancje . Przy kosztach naprawy uszkodzeń w led , gwarancja jest największą zaletą tego TV przy porównywalnych często lepszych parametrach wyświetlania i obsługi. Z zakupionego za 999 zł TV jestem wyjątkowo zadowolony , po wykonaniu dostępnych ustawień obrazu pod siebie stwierdziłem że jest on bardzo dobry . Jako 32 cale wygląda dzisiaj na mały to do osobistego średniego pokoju jest wystarczający. W domu mam do porównania Samsunga UE40EH5020W i LG 42LM3400 , Samsung robiony niby pod cyfrówkę w Polsce nie daje rady ,ogólnie da się oglądać jednak podczas meczu piłkarzom znikały głowy i nie tylko , LG jest wyraźnie lepszy od niego . Moje Funai nie ustępuje w/w a wg. syna oglądacza LG moje TV ma bdb większą głębie obrazu co by to nie znaczyło . Na tym zakończę mój wywód może z czasem opisze dalsze doświadczenia z tym TV. Mam jednak ważne pytanie w specyfikacji podajecie matryce TFT-LED a ja się spotkałem z wypowiedzią (podobno przedstawiciela producenta ) że jest to matryca ISP . Prosze o wyjaśnienie .

audikom00

Telewizor fajny ,otoczka ludzka kiepska. Na adres pawel.pilarczyk@agdlab.pl , podobno tutejszego szefa , ponowiłem zadane wyżej pytanie o matryce tego TV. Całkowite olecko ani be ani me , nikt się nie strudził odpowiedzią . To samo pytanie zadałem serwisowi na stronie Funai , ta sama reakcja , ponowiłem dalej nic olewanie klienta , a później zdziwko że ma się nędzną opinie wśród potencjalnych zainteresowanych . Zaczynam sądzić że to jakaś tajemnica CIA.

jacek.bukowiecki00

Autor testu ma chyba duży problem z geometrią. Czemu niby miało służyć przeliczenie zużycia energii na cal przekątnej ? I tak największy ekran przegra a najmniejszy wygra. Coś sensownego wniosłoby przeliczenie na jednostkę powierzchni ekranu - cal kwadratowy. No ale żeby to wiedzieć ...............

dominika.zaporowska00

Rozważam zakup Toshiby lub Sharpa z tej listy, ale chciałabym się upewnić, czy pozwolą mi one na:

- oglądanie dowolnych programów telewizyjnych przez internet (sport, wiadomości, filmy) bez podłączania kablówki/satelity/telewizji naziemnej?
- przeglądanie dowolnych stron internetowych (poczta, YouTube, Facebook)?

Jak to jest?

beata.obrocka00

Ten jest w miare tani i zdaje się porządny: http://cosiepsuje.com/produkt/25/ue32f5300.html . Co sądzicie?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.