Tanie telewizory - test porównawczy

Jaki telewizor kupić i nie przepłacić?

Marek Kowalski
Tanie telewizory - test porównawczy

Mimo wciąż rosnącej roli komputerów, smartfonów czy tabletów to wciąż telewizor jest najbardziej powszechnym urządzeniem z gatunku elektroniki konsumenckiej. Rok 2013 wniósł w kwestii telewizji wiele zmian. Przeszliśmy całkowicie na odbiór telewizji cyfrowej. Dla wielu to okazja do zmiany modelu na nowszy. Czy taka zmiana jest równoznaczna z olbrzymim wydatkiem? Telewizory faktycznie potrafią być bardzo drogie, ale my wnikliwie spojrzeliśmy na kilkanaście modeli mieszczących się w dolnej skali cenowej. Czy tani telewizor to dobry telewizor? Jaki telewizor wybrać za kwotę nieprzekraczającą 1500 zł? A może da się jeszcze mniej wydać na niezły sprzęt? W tekście znajdziecie odpowiedzi nie tylko na te pytania.

9

Testowane produkty:

Manta LED2204

Powiedzmy sobie szczerze, marka Manta nie wzbudza pełnych emocji zachwytów, nie epatuje zestawem nagród za stylistykę, nie jest czołowym innowatorem w branży RTV, a mimo to telewizory tej polskiej firmy możemy spotkać w każdym sklepie RTV. To zasługa cechy bardzo istotnej na polskim rynku. Ceny.

Dostarczony do naszej redakcji telewizor Manta LED2204 jest najtańszym urządzeniem w naszym teście i najmniejszym. Rzeczywista, widoczna przekątna ekranu tego telewizora wynosi 21,5 cala. Mało? Mało, ale i dla takich urządzeń istnieje zastosowanie. Tego typu sprzęt dobrze spełnia swoją rolę jako dodatkowy telewizor np. w kuchni czy sypialni, albo też jako nie zajmujący wiele miejsca sprzęt do małego, np. jednopokojowego mieszkania.

Opakowanie i pierwsze wrażenie
Telewizor zapakowany jest solidnie w standardowe, kartonowe pudełko, na którym oprócz zdjęcia produktu zawarto podstawowe informacje o sprzęcie. Pudełko nie ma bocznych wytłoczeń/uchwytów na ręce, ale też biorąc pod uwagę niewielkie gabaryty urządzenia i jego lekkość (ten telewizor waży zaledwie 4 kg) nie są one potrzebne. Jedna osoba bez większych problemów powinna sobie poradzić z przeniesieniem tego produktu na niewielkie odległości, jak i z wyjęciem telewizora z pudełka. Produkt jest dobrze zabezpieczony na czas transportu.

W zestawie oprócz telewizora otrzymujemy wykonaną z tworzywa sztucznego podstawkę, zestaw śrub umożliwiających przymocowanie podstawy do telewizora, instrukcję obsługi (oczywiście w języku polskim) oraz pilota zdalnego sterowania z bateriami

Montaż podstawy telewizora sprowadza się do przykręcenia jej za pomocą dostarczanych w zestawie śrub, przy czym złącze w podstawie jest tak wyprofilowane, że nie da się jej założyć nieprawidłowo. Po krótkiej chwili telewizor już mogliśmy postawić na stanowisku testowym i ocenić jego wygląd.

Manta LED2204

Estetyka tego modelu nie powala na kolana, ale też z drugiej strony w tej klasie cenowej trudno oczekiwać ornamentów z anodowanego aluminium czy chromowanych ozdobników. Panel jest w kolorze czarnym, w całości (łącznie z podstawą) wykonany ze sztucznego tworzywa. Ramka widziana od frontu ma grubość 23 mm, natomiast przy samej krawędzi telewizor ma grubość 13 mm. Z przodu obudowy znajduje się jedynie umieszczone centralnie logo producenta oraz widoczne po lewej stronie: dioda sygnalizacyjna i sensor podczerwieni.

Manta LED2204

Nieco więcej dzieje się z tyłu telewizora. Wszystkie złącza rozmieszczone są w dwóch, prostopadłych do płaszczyzny ekranu listwach umieszczonych w dolnej części i z boku telewizora. Oprócz obowiązkowego gniazda antenowego znaleźliśmy jedno złącze HDMI, analogowe złącze VGA do podłączenia komputera, wejście audio (w domyśle również do przesłania dźwięku z komputera), analogowe złącze SCART (tzw. "eurozłącze") i cyfrowe wyjście audio (coaxial). Na drugiej listwie umieszczono złącze USB, wyjście słuchawkowe, gniazdo interfejsu modułu warunkowego (CI - Common Interface), gniazdo AV i gniazdo komponentowego wyjścia wideo (w formie pojedynczego złącza typu minijack 3,5 mm). Cechą wyróżniającą telewizor Manta LED2204 jest to, że został on wyposażony w dodatkowy wyłącznik zasilania umieszczony obok wylotu kabla zasilającego.

Manta LED2204

Manta LED2204

Do sterowania telewizorem możemy używać oczywiście pilota. Ma on klasyczny kształt i standardowy zestaw klawiszy. Gumowe przyciski są łatwo dostępne i mają wyraźny skok. Jeżeli w pilocie skończy się zasilanie lub ulegnie on awarii można przełączać programy, regulować głośność i korzystać z innych funkcji za pośrednictwem wydzielonego panelu klawiszy umieszczonego za górną krawędzią telewizora.

Pewne zastrzeżenia mamy do rozmieszczenia złącz. O ile dużym plusem jest to, że gniazda połączeniowe znajdują się prostopadle w stosunku do ekranu (jedynie kabel zasilający wystaje z tyłu telewizora), co pozwala umieścić urządzenie blisko ściany, to minusem jest wyprofilowanie obudowy w taki sposób, że w przypadku niektórych kabli czy większych pendrive'ów są one mocno wygięte. Poniższe zdjęcia ilustrują problem.

Manta LED2204

Gdyby redakcyjny kabel antenowy był sztywniejszy, nie udałoby się go nam w ogóle podłączyć i tak musieliśmy go mocno wygiąć z powodu umieszczonej pod złączem antenowym obudowy wbudowanego głośnika.

To samo dotyczy flashdysku - gdyby był on większy musielibyśmy zastosować przejściówkę, bo sam pendrive by się po prostu nie zmieścił.

Parametry techniczne i galeria

Kolorczarny
Rozdzielczość ekranuFull HD (1920 x 1080 pikseli)
Format obrazu16:9
Rodzaj matrycyTFT-LED
TechnologieMPEG4, PVR, redukcja szumów DBX
Załączone wyposażeniepilot zdalnego sterowania, polskojęzyczna instrukcja obsługi, kabel zasilający, podstawa do telewizora
Waga bez podstawki0 kg
Wysokość z podstawką0 cm
Gwarancja producenta24 miesiące
Tuner analogowyTak
Mocowanie VESA 0 mm
Wbudowana karta sieciowa EthernetNie
Liczba gniazd USB 1 szt.
Odtwarzanie plików MP3Tak
Odtwarzanie plików DivX Home TheaterNie
Przeglądarka WWWNie
Wejście ComponentNie
Wyjście słuchawkoweTak
PilotTak
Czas reakcji matrycy5 ms
Pobór mocy w trybie uśpienia1 W
Szerokość0 cm
Głębokość bez podstawki0 cm
Moc wbudowanych głośników 3 W
Tuner cyfrowy DVB-S (SAT)Nie
Liczba wejść Scart (Euro) 1 szt.
Odtwarzanie plików JPEGTak
Odtwarzanie plików WMVNie
Obsługa kontenerów MKVTak
Wejście S-VideoNie
Wejście VGATak
TeletekstTak
Jasność250 cd/m2
Pobór mocy maks.36 W
Waga brutto (produkt z opakowaniem)0 kg
Głębokość z podstawką0 cm
Napięcie zasilania230 V
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4Tak
Liczba wejść HDMI 1 szt.
Dekoder Dolby DigitalTak
Kąt widzenia w pionie170 °
Odtwarzanie plików WMATak
Odtwarzanie plików MP4Tak
Możliwość nagrywania (USB HDD/HDD/Pamięć SD)Tak
Wejście DVINie
Uprzestrzennienie dźwiękuNie
Przekątna ekranu21,5 "
Waga z podstawką4 kg
Wysokość bez podstawki0 cm
Średni pobór mocy32 W
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-2Nie
Pamięć stron teletekstu1000 str.
Wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa WiFiNie
Kąt widzenia w poziomie 160 °
Odtwarzanie plików FLACNie
Odtwarzanie plików DivX HDNie
Obsługa SkypeNie
Wejście CompositeNie
Wyjście audioNie
Kompatybilność z DLNANie
Częstotliwość odświeżania0 Hz
  • Manta LED2204
  • Manta LED2204
  • Manta LED2204
  • Manta LED2204
  • Manta LED2204
  • Manta LED2204
  • Manta LED2204
  • Manta LED2204
Manta LED2204

Uruchomienie, skanowanie kanałów i nawigacja
Nie pozostało nam nic innego jak podłączyć do telewizora przewód antenowy, urządzenie podłączyć do zasilania i uruchomić.

Manta LED2204

Bezpośrednio po uruchomieniu przez krótką chwilę wyświetlane jest logo producenta...

Manta LED2204

...by po chwili ustąpić miejsca komunikatowi, którego się absolutnie nie spodziewaliśmy. Wszystkie telewizory z reguły najpierw wyświetlają menu pierwszej konfiguracji. Tutaj natomiast otrzymaliśmy jedynie widoczny dziwny komunikat.

Manta LED2204

Manta LED2204

Zaczęliśmy zatem od przywrócenia ustawień fabrycznych. Telewizor uruchomił się ponownie, jednak choć widoczny poprzednio komunikat o braku urządzenia USB przestał się pojawiać, wciąż nie zobaczyliśmy żadnego kreatora ustawień wstępnych lecz tylko informację o braku sygnału. Nie pozostało nam nic innego jak dostroić kanały ręcznie.

Manta LED2204

Funkcja automatycznego dostrajania jest jedną z dostępnych w menu ekranowym telewizora. Dla osoby doświadczonej jej znalezienie nie będzie żadnym problemem, ale brak prostego kreatora to znaczne utrudnienie dla osób, które kwestię ustawienia kanałów pozostawiają innym.

Telewizor Manty szybko odnalazł bezpłatne kanały naziemnej telewizji cyfrowej, skanowanie zakończyło się po 49 sekundach. Po skanowaniu nie jest wyświetlana lista kanałów, lecz od razu pojawia się obraz z pierwszego znalezionego kanału, w tym przypadku TVP1.

Do przełączania kanałów oczywiście najlepiej posługiwać się pilotem, podczas przełączania kanałów telewizor przez krótki czas wyświetla pasek z informacjami na temat aktualnie uaktywnionego kanału (nr kanału, nazwa, rozdzielczość obrazu, kodowanie, teletekst, napisy i godzina emisji).

Manta LED2204

Szczególną cechą telewizji cyfrowej jest to, że oprócz danych obrazu i dźwięku transmitowane są również informacje, m.in. program telewizyjny. Jest on dostępny w każdym telewizorze wyposażonym w cyfrowy tuner DVB-T pod postawią przewodnika po programach, tzw. przewodnika EPG. To w jaki sposób ten przewodnik jest prezentowany użytkownikowi zależy już od oprogramowania wbudowanego w konkretny telewizor. W przypadku testowanego egzemplarza Manta LED2204 przewodnik EPG wygląda dość przyzwoicie, szkoda tylko, że nie wykorzystano pełnej przestrzeni ekranu, przez co niektóre polecenia czy nazwy opcji są ucięte. Dostrzegliśmy też pewną niekonsekwencję, otóż interfejs przewodnika EPG sugeruje, że wciśnięcie klawisza "Display" wywołuje jakąś akcję (chodzi najprawdopodobniej o wyświetlenie szczegółów dotyczących aktualnie zaznaczonego programy, choć trudno zgadnąć czy na pewno, bo zwrot "Szcz..." jest dość lakoniczny). Problem polega na tym, że na pilocie nie ma takiego przycisku. Ot, takie drobne niezgranie oprogramowania ze sprzętem. Szczegóły o programie można uzyskać wciskając przycisk "OK" na pilocie po zaznaczeniu konkretnej pozycji w przewodniku.

Manta LED2204

Menu ekranowe, sterowanie obrazem, dźwiękiem i funkcje dodatkowe
Pierwszy kontakt z menu ekranowym telewizora Manta mieliśmy przy okazji ustawiania kanałów. Od strony wizualnej nie mamy większych zastrzeżeń. Menu jest czytelne, dość estetyczne, w stylu "okienkowym", podobnym do wcześniej przedstawionego przewodnika EPG. Po lewej stronie widoczne są kategorie główne menu, a w centralnej części wyświetlane są opcje właściwe dla danej kategorii.

Manta LED2204

Manta LED2204

Menu ustawień obrazu pozwala wybierać jeden z czterech predefiniowanych trybów wyświetlania (standardowy, dynamiczny, łagodny i własny), regulować kontrast, jasność, ostrość i inne parametry obrazu. Ciekawostką jest, że na drugiej stronie ustawień znaleźliśmy niefortunnie nazwaną opcję "Redukcji hałasu", tymczasem nie chodzi oczywiście o dźwięk, lecz o redukcję szumów obrazu, w który to mechanizm testowany telewizor jest wyposażony.

Manta LED2204

Menu ustawień audio jest nieco uboższe, ale w zupełności wystarczające. Oprócz wyboru predefiniowanych nastawów można ręcznie regulować poziom basów (których tak naprawdę w niewielkich głośnikach Manty nie ma), wysokich tonów, balans itp. Opcja AVL to tzw. Audio Volume Leveller, czyli stały poziom głośności niezależnie od oglądanego kanału. Niestety, o głośnikach Manty trudno powiedzieć coś poza tym, że grają. Nie jest to sprzęt do koncertów, trudno jednak tego oczekiwać po tak małym telewizorze, wyposażonym w jeszcze mniejsze głośniczki.

Telewizor Manta LED2204 jest pozbawiony jakichkolwiek funkcji sieciowych, nie ma żadnego interfejsu sieciowego zatem nie znajdziemy tu ani przeglądarki, ani dodatkowych aplikacji czy serwisów. Nikt jednak tego nie obiecuje, to po prostu telewizor przeznaczony do oglądania telewizji, a także umożliwiający oglądanie treści z nośników USB. Jak to działa?

Współpraca z dodatkowymi urządzeniami, nagrywanie i odtwarzanie multimediów

Zaczęliśmy od sprawdzenia funkcji nagrywania. Podłączyliśmy do testowanego urządzenia pusty flashdysk USB 3.0 o pojemności 32 GB. Urządzenie zostało poprawnie rozpoznane przez telewizor. Rozpoczęcie nagrywania aktualnie oglądanego programu sprowadza się do naciśnięcia przycisku nagrywania na pilocie. Z poziomu menu telewizora mamy możliwość wyboru w jakim formacie nagranie ma być przechowywane (do wyboru jest format TS i PS). Podczas nagrywania na ekranie telewizora wyświetlany jest niewielki symbol nagrywania.

Manta LED2204

Równie proste jest korzystanie z funkcji Timeshift, wystarczy po prostu wcisnąć przycisk pauzy na pilocie. Obraz zostanie zatrzymany, a transmisja będzie nagrywana na podłączony nośnik USB. W tym przypadku na ekranie widzimy symbol pauzy lub odtwarzania oraz licznik pokazujący opóźnienie widocznego obrazu w stosunku do transmitowanego programu.

Manta LED2204

Kolejną sprawdzoną przez nas funkcja był wbudowany moduł odtwarzacza. Jego interfejs mogliśmy zobaczyć już po pierwszym uruchomieniu testowanego telewizora (był wyświetlany w tle komunikatu o braku nośnika USB. Tym razem nośnik zawierający testowe pliki znajdował się w gnieździe USB więc o błędzie nie mogło być mowy. Do dyspozycji użytkownika są cztery moduły odtwarzacza: Album (odtwarzanie zdjęć), Muzyka, Film oraz e-Book. Ta ostatnia opcja to swego rodzaju unikat. Manta LED2204 jest jedynym telewizorem w naszym teście obsługującym odtwarzanie e-książek na ekranie.

Manta LED2204

Możliwość czytania elektronicznych publikacji potraktowaliśmy jako ciekawostkę. Bardziej interesowało nas jak telewizor radzi sobie z popularnymi formatami multimedialnymi. Jeżeli chodzi o odtwarzanie zdjęć, Manta rozpoznaje nie tylko popularny format JPEG, ale również BMP, PNG, GIF, a nawet TIFF. Standardowo interfejs playera prezentuje pliki w formie listy.

Manta LED2204

Również posiadacze zbiorów plików muzycznych w formacie MP3 nie będą zawiedzeni. Wbudowany w telewizor odtwarzacz poradzi sobie również z mniej popularnymi formatami.

Manta LED2204

Spośród plików wideo bez najmniejszych problemów odczytuje popularne formaty MKV i MP4. Niestety, dla wielu posiadaczy bogatych zbiorów filmów z napisami dialogowymi zapisanymi w odrębnych plikach mamy złą wiadomość. Telewizor Manta LED2204 nie obsługuje plików tekstowych z napisami dialogowymi. Nasz testowy pendrive zawierał pliki wideo z towarzyszącą im ścieżką dialogową w formatach SRT i TXT, jednak telewizor zgłaszał brak napisów.

Manta LED2204

Moduł odtwarzacza z jednej strony jest prosty w obsłudze i rozpoznaje wiele popularnych formatów danych, ale brak obsługi napisów dialogowych psuje dobre wrażenie.

Pomiary i testy

Testowany telewizor z racji swoich gabarytów nie jest urządzeniem zużywającym dużo energii. Zgodnie ze specyfikacją producenta model Manta LED2207 jest produktem klasy A i po włączeniu nie powinien zużywać więcej niż 32 waty. Informacja umieszczona na etykiecie energetycznej tego urządzenia jest zgodna z prawdą. W naszych pomiarach telewizor w naszych testach uzyskał następujące wyniki:

- pobierana moc w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania białej planszy – 21,2 W,
- pobierana moc w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania czarnej planszy – 22,7 W,
- maksymalny odnotowany chwilowy pobór mocy podczas wyświetlania obrazu z różnych źródeł – 22 W,
- pobór mocy w trybie czuwania – 0,2 W.

Zatem faktyczny, zmierzony pobór mocy przy standardowych ustawieniach telewizora okazał się nawet niższy od wskazań sugerowanych przez wspomnianą etykietę energetyczną. Zauważyliśmy też znacznie niższy pobór prądu w trybie czuwania. Wartość zgodna ze specyfikacją producenta (patrz powyższa tabelka) to 1 W, tymczasem w rzeczywistości telewizor w stanie uśpienia pobierał ok 0,2 W. Większe zużycie prądu podczas wyświetlania czarnej planszy niż białej to nie błąd. Po prostu telewizor nie jest wyposażony w żaden mechanizm wygaszający podświetlenie matrycy. W rzeczywistości czarny ekran jest szary.

Manta LED2204

Pomiar luminancji przy standardowych ustawieniach. Niewielki rozmiar matrycy nie pozostawia marginesu na błędy, telewizor w żadnym obszarze ekranu nie przekroczył dopuszczalnego progu tolerancji dla odchyleń luminancji.

Manta LED2204 - luminancja

Wykres lepiej pokazuje równomierność oświetlenia matrycy testowanego telewizora. Oczywiście ideałem byłby całkiem płaski wykres, ale w praktyce to nieosiągalne. Wynik uzyskany przez tani telewizor Manty w żadnym razie wstydu nie przynosi.

Manta LED2204 - punkt bieli

Punkt bieli - liczby

Manta LED2204 - punkt bieli

Szczerze byliśmy zaskoczeni wynikami temperatury barwowej przy standardowych ustawieniach telewizora. Nie dość, że w żadnym obszarze ekranu nie stwierdziliśmy odchyleń przekraczających próg tolerancji (co jednak w niewielkich ekranach jest łatwiejsze do osiągnięcia), to jeszcze na dodatek sama wartość była zbliżona do temperatury wzorcowej 6500 K.

Manta LED2204 - diagram chromatyczności CIE ab

Manta LED2204 - diagram chromatyczności CIE uv

Manta LED2204 - diagram chromatyczności CIE xy

Powyżej widoczne diagramy chromatyczności pokazują w jakim stopniu kolory, które potrafi wyświetlić testowany telewizor pokrywają się z wzorcową przestrzenią, tu: z przestrzenią sRGB. Testowany telewizor generował barwy pokrywające przestrzeń sRGB w 89,8%. To średni wynik wśród testowanych telewizorów.

Manta LED2204

Ekran telewizora Manta LED2204 jest dość jasny i to widać w charakterystycznych, kreskówkowych ujęciach.

Manta LED2204

Ciemna scena - obraz nie jest za ciemny, ale jest też stosunkowo mało kontrastowy.

Manta LED2204 - SD

Obraz telewizyjny nadawany w standardowej rozdzielczości na tak niewielkim ekranie wygląda naprawdę przyzwoicie...

Manta LED2204

...ale jeszcze lepiej prezentuje się obraz w wysokiej rozdzielczości choć to tak naprawdę tylko 1080i a nie 1080p.

Manta LED2204

Testowa plansza z różnymi poziomami szarości. Każdy element był widoczny, nie zaobserwowaliśmy również przekłamań barwnych.

Manta LED2204

Białe kontrastowe linie - wszystko w porządku.

Manta LED2204 - 360p

Manta LED2204 - 720p

Manta LED2204 - 1080p

Powyższe plansze przedstawiają obraz testowy w rozdzielczości kolejno: 360p, 720p oraz 1080p. Telewizor w każdym przypadku wyświetlał obraz prawidłowo.

Wnioski
Manta LED2204 to duże zaskoczenie. Pozytywne. Nie spodziewaliśmy się uzyskania tak przyzwoitych rezultatów od urządzenia najtańszego i nie będącego produktem światowej marki. Jeżeli pominiemy kilka mankamentów, to telewizor ten - o ile będziemy pamiętać o jego niewielkich gabarytach stanowiących również pewne ograniczenie - jest całkiem przyzwoity. Można mieć oczywiście pewne zastrzeżenia do wykonania, użytych materiałów, ale pamiętajmy też że nie o stylistykę tu chodzi, a o funkcjonalność za możliwie najniższą cenę. I w tym zakresie telewizor spełnia swoje zadanie.

Plusy i minusy:

+ przyzwoita jakość obrazu (zwłaszcza w tej klasie cenowej)
+ prosta obsługa
+ możliwość odtworzenia treści nagranych na USB na komputerze

- brak wstępnego kreatora ustawień
- niefortunne rozmieszczenie złącz (kable czy większe pendrive'y muszą być nieco "wygięte")
- złe tłumaczenie funkcji odszumiania w menu

Do testów dostarczył:

Logo Manta

Waszym zdaniem

krzysztofszulc00

Test naprawdę bardzo rzetelny i będzie pomocny przy wyborze budżetowego TV. Wyciągając wnioski z waszego testu widzę, że zaraz po zakupie warto wykonać kalibrację ekranu. Nie zamieściliście jednak opisu w jaki sposób możemy skalibrować taki TV. Zwykły użytkownik niewiele zrozumie z dołączonych diagramów, nie będzie posiadał również kolorymetru. Czy przyszły nabywca ma możliwość zrobienia tego we własnym zakresie bez dodatkowych urządzeń? Czy tak dobre efekty kalibracji osiągnęliście sterując jedynie poziomem kontrastu/jasności i poziomem podstawowych barw RGB?

marek.j.kowalski01

@krzysztofszulc: dziękujemy za opinię. Jeżeli chodzi o kalibrację bazowaliśmy wyłącznie na opcjach regulacyjnych dostępnych w samym telewizorze. Żaden z telewizorów nie był wprowadzany w tryb serwisowy, nie korzystaliśmy z żadnych ponadstandardowych, niedostępnych zwykłemu użytkownikowi ustawień. Kolorymetr służył nam głównie do oceny osiągniętych rezultatów. Co prawda możliwe jest, by to kolorymetr wprowadzał zmiany w ustawieniach urządzenia, ale celowo z tego zrezygnowaliśmy ustawiając każdy z telewizorów ręcznie za pomocą opcji wbudowanych w menu urządzenia, a potem dokonując za pomocą kolorymetru tylko pomiarów. Tekst poradniczy dotyczący samodzielnej kalibracji i zasad regulacji w celu poprawienia jakości obrazu niebawem opublikujemy.

ireneusz.bacik00

Aż ciężko mi uwierzyć, że tylko jeden tv Panasonika znalazł się w tym zestawieniu. No i nie znalazł się mój dt50, ale faktycznie nie był najtańszy. Zastanawiam się, czy podejście "im tańszy, tym lepszy" jest właściwe w przypadku takiego sprzętu. Moja teściowa zawsze powtarza, że biednych nie stać na kupowanie tanich rzeczy i coś w tym jest. Może raczej powinniście edukować czytelników, że za jakość trzeba zapłacić, ale że w dłuższej perspektywie to popłaca....

stomatologista00

@ireneuszbacik: dt50 to dobry tv, nie wiem tylko czy powinieneś słuchać teściowej...

audikom00

Jestem posiadaczem TV Funai 32fl553p/10 od dwóch tygodni .Długo nie mogłem się zdecydować na zakup tv led z powodu kiepskiej jakości obrazu w tanich urządzeniach tego typu przedstawianych w sklepach . Rozglądając się od około trzech lat za takim telewizorem przychylałem się głównie do tv Funaji ze względu na stosunek jakość / cena i pięcioletnią gwarancje . Przy kosztach naprawy uszkodzeń w led , gwarancja jest największą zaletą tego TV przy porównywalnych często lepszych parametrach wyświetlania i obsługi. Z zakupionego za 999 zł TV jestem wyjątkowo zadowolony , po wykonaniu dostępnych ustawień obrazu pod siebie stwierdziłem że jest on bardzo dobry . Jako 32 cale wygląda dzisiaj na mały to do osobistego średniego pokoju jest wystarczający. W domu mam do porównania Samsunga UE40EH5020W i LG 42LM3400 , Samsung robiony niby pod cyfrówkę w Polsce nie daje rady ,ogólnie da się oglądać jednak podczas meczu piłkarzom znikały głowy i nie tylko , LG jest wyraźnie lepszy od niego . Moje Funai nie ustępuje w/w a wg. syna oglądacza LG moje TV ma bdb większą głębie obrazu co by to nie znaczyło . Na tym zakończę mój wywód może z czasem opisze dalsze doświadczenia z tym TV. Mam jednak ważne pytanie w specyfikacji podajecie matryce TFT-LED a ja się spotkałem z wypowiedzią (podobno przedstawiciela producenta ) że jest to matryca ISP . Prosze o wyjaśnienie .

audikom00

Telewizor fajny ,otoczka ludzka kiepska. Na adres pawel.pilarczyk@agdlab.pl , podobno tutejszego szefa , ponowiłem zadane wyżej pytanie o matryce tego TV. Całkowite olecko ani be ani me , nikt się nie strudził odpowiedzią . To samo pytanie zadałem serwisowi na stronie Funai , ta sama reakcja , ponowiłem dalej nic olewanie klienta , a później zdziwko że ma się nędzną opinie wśród potencjalnych zainteresowanych . Zaczynam sądzić że to jakaś tajemnica CIA.

jacek.bukowiecki00

Autor testu ma chyba duży problem z geometrią. Czemu niby miało służyć przeliczenie zużycia energii na cal przekątnej ? I tak największy ekran przegra a najmniejszy wygra. Coś sensownego wniosłoby przeliczenie na jednostkę powierzchni ekranu - cal kwadratowy. No ale żeby to wiedzieć ...............

dominika.zaporowska00

Rozważam zakup Toshiby lub Sharpa z tej listy, ale chciałabym się upewnić, czy pozwolą mi one na:

- oglądanie dowolnych programów telewizyjnych przez internet (sport, wiadomości, filmy) bez podłączania kablówki/satelity/telewizji naziemnej?
- przeglądanie dowolnych stron internetowych (poczta, YouTube, Facebook)?

Jak to jest?

beata.obrocka00

Ten jest w miare tani i zdaje się porządny: http://cosiepsuje.com/produkt/25/ue32f5300.html . Co sądzicie?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.