Tanie telewizory - test porównawczy

Jaki telewizor kupić i nie przepłacić?

Marek Kowalski
Tanie telewizory - test porównawczy

Mimo wciąż rosnącej roli komputerów, smartfonów czy tabletów to wciąż telewizor jest najbardziej powszechnym urządzeniem z gatunku elektroniki konsumenckiej. Rok 2013 wniósł w kwestii telewizji wiele zmian. Przeszliśmy całkowicie na odbiór telewizji cyfrowej. Dla wielu to okazja do zmiany modelu na nowszy. Czy taka zmiana jest równoznaczna z olbrzymim wydatkiem? Telewizory faktycznie potrafią być bardzo drogie, ale my wnikliwie spojrzeliśmy na kilkanaście modeli mieszczących się w dolnej skali cenowej. Czy tani telewizor to dobry telewizor? Jaki telewizor wybrać za kwotę nieprzekraczającą 1500 zł? A może da się jeszcze mniej wydać na niezły sprzęt? W tekście znajdziecie odpowiedzi nie tylko na te pytania.

9

Testowane produkty:

Funai 29FL553P/10

Czas na nieco większy rozmiar ekranu. 29-calowy telewizor LCD z podświetleniem krawędziowym LED i z autorskim panelem zwanym Katana LED (o rozdzielczości WXGA, czyli 1366 x 768) to produkt japońskiej marki Funai. Cechą, na którą z pewnością zwróci uwagę każdy poszukujący telewizora użytkownik jest bardzo długa, bo aż pięcioletnia gwarancja producenta. Trzeba przyznać, że pięcioletni okres gwarancyjny to długa ochrona, a co oprócz tego oferuje sam telewizor? Zobaczmy.

Opakowanie i pierwsze wrażenie

Większy rozmiar to oczywiście większe opakowanie. Produkt jest dobrze zabezpieczony, a telewizor można łatwo przenosić (przez dwie osoby) dzięki wyciętym w pudle uchwytom na dłonie.

Funai 29FL553P/10

Telewizor ma raczej klasyczny wygląd. Czarna obudowa z tworzywa sztucznego, w tym samym kolorze podstawa wykonana z podobnych materiałów. Szerokość ramy otaczającej ekran wynosi ok. 2,5 cm. Telewizor nie stanie się stylistycznym szlagierem, ale też jego stonowana estetyka dowodzi, że nie taki cel przyświecał projektantom. W tej klasie cenowej liczy się funkcjonalność.

Funai 29FL553P/10

W tylnej części telewizora znajdziemy oczywiście szereg gniazd połączeniowych. Podobnie jak w przypadku wielu innych testowanych modeli, są one rozmieszczone w dwóch blokach. W jednym znajdziemy gniazdo antenowe, złącze SCART, uniwersalne złącze wideo (component i composite video) oraz dwa złącza HDMI i gniazdo słuchawkowe. W drugiej grupie złącz znaleźliśmy jeszcze jedno gniazdo HDMI z obsługą standardu MHL (Mobile High-Definition Link). Łącze tego typu może pełnić dwojaką rolę: za jego pomocą (dysponując odpowiednim kablem połączeniowym) można ładować urządzenia mobilne (tablety, smartfony), jak również przesyłać z nich treści odtwarzane na telewizorze. Oprócz tego gniazda telewizor wyposażono także w analogowe złącze VGA do podłączenia komputera oraz wejście audio dla tegoż. Nie mogło zabraknąć również złącza USB i slotu na kartę CI.

Funai 29FL553P/10

Pilot do telewizora Funai to klasyczna konstrukcja, wykonana z tanich materiałów, ale rozmieszczenie przycisków jest przemyślane. Te najczęściej używane (głośność i zmiana kanału) są wyraźnie różne, większe i łatwo dostępne.

Funai 29FL553P/10

Ekwiwalent pilota to klasyczny zestaw klawiszy funkcyjnych rozmieszczony w dolnej krawędzi telewizora, dostępny od frontu. Za pomocą tych klawiszy możemy zmieniać kanał, regulować głośność, wywołać menu, wybrać źródło sygnału oraz wyłączyć telewizor (ściślej - przełączyć go w tryb uśpienia).

Parametry techniczne i galeria

Kolorczarny
Rozdzielczość ekranuWXGA (HD; 1366 x 768)
Format obrazu16:9
Kontrast statyczny2500:1
Rodzaj matrycyTFT-LED
TechnologieClear Pix Plus, LED, MHL
Załączone wyposażeniekabel zasilający, podstawa do telewizora, pilot zdalnego sterowania, wielojęzyczna instrukcja (w tym po polsku)
Waga bez podstawki0 kg
Wysokość z podstawką45,6 cm
Gwarancja producenta60 miesiące
Tuner analogowyTak
Mocowanie VESA 0 mm
Wbudowana karta sieciowa EthernetNie
Liczba gniazd USB 1 szt.
Odtwarzanie plików MP3Tak
Odtwarzanie plików DivX Home TheaterNie
Przeglądarka WWWNie
Wejście ComponentTak
Wyjście słuchawkoweTak
PilotTak
Czas reakcji matrycy9,5 ms
Pobór mocy w trybie uśpienia0,5 W
Szerokość68,7 cm
Głębokość bez podstawki0 cm
Moc wbudowanych głośników 8 W
Tuner cyfrowy DVB-S (SAT)Nie
Liczba wejść Scart (Euro) 1 szt.
Odtwarzanie plików JPEGTak
Odtwarzanie plików WMVNie
Obsługa kontenerów MKVTak
Wejście S-VideoNie
Wejście VGATak
TeletekstTak
Jasność250 cd/m2
Pobór mocy maks.0 W
Waga brutto (produkt z opakowaniem)0 kg
Głębokość z podstawką18 cm
Napięcie zasilania230 V
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4Tak
Liczba wejść HDMI 3 szt.
Dekoder Dolby DigitalTak
Kąt widzenia w pionie176 °
Odtwarzanie plików WMANie
Odtwarzanie plików MP4Tak
Możliwość nagrywania (USB HDD/HDD/Pamięć SD)Tak
Wejście DVINie
Uprzestrzennienie dźwiękuNie
Przekątna ekranu29 "
Waga z podstawką5,04 kg
Wysokość bez podstawki0 cm
Średni pobór mocy29 W
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-2Tak
Pamięć stron teletekstu0 str.
Wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa WiFiNie
Kąt widzenia w poziomie 176 °
Odtwarzanie plików FLACNie
Odtwarzanie plików DivX HDNie
Obsługa SkypeNie
Wejście CompositeTak
Wyjście audioTak
Kompatybilność z DLNANie
Częstotliwość odświeżania50 Hz
  • Funai 29FL553P/10
  • Funai 29FL553P/10
  • Funai 29FL553P/10
  • Funai 29FL553P/10
  • Funai 29FL553P/10
  • Funai 29FL553P/10
  • Funai 29FL553P/10
  • Funai 29FL553P/10
Funai 29FL553P/10

Uruchomienie, skanowanie kanałów i nawigacja

Funai 29FL553P/10

Pierwszy ekran to klasyka, czyli menu pierwszej konfiguracji, wyświetlane na początek w języku angielskim, ale oczywiście można to zmienić.

Funai 29FL553P/10

Funai 29FL553P/10

Funai 29FL553P/10

Proces konfiguracji jest bardzo prosty, po wyborze właściwego języka w jakim telewizor ma się z nami kontaktować pozostaje tylko wybrać rodzaj połączenia (naziemne, kablowe), typ sygnału (analog, cyfra czy oba typy) i uruchomić skanowanie eteru w poszukiwaniu nadawanych cyfrowo treści.

Funai 29FL553P/10

Funai 29FL553P/10

Po zakończeniu trwającego dość długo, bo ponad 2 minuty, skanowania nie pojawia się żadna lista wykrytych programów, tylko po prostu od razu uaktywniany jest odbiór telewizji. Podczas przełączania programu telewizor korzysta oczywiście z danych przesyłanych cyfrowo i prezentuje je w postaci wyświetlanego przez chwilę paska informacyjnego.

Funai 29FL553P/10

Elektroniczny przewodnik po programach zastosowany w telewizorze Funai podobał nam się. Litery interfejsu przewodnika, mimo że mamy do czynienia z panelem HD (720p) a nie Full HD, są czytelne, co z pewnością będzie miało znaczenie dla osób starszych. Również układ przewodnika przypomina bardziej tradycyjne, drukowane programy telewizyjne. Oczywiście dostępne są standardowe funkcje: nagrywanie wybranych programów (pod warunkiem uprzedniego podłączenia nośnika do gniazda USB), ustawienie przypomnienia itp.

Menu ekranowe, sterowanie obrazem, dźwiękiem i funkcje dodatkowe

Funai 29FL553P/10

Menu główne telewizora jest cokolwiek ponure, ale po prawdzie nie o wygląd chodzi lecz o funkcjonalność. Podstawowe kategorie menu to opcje związane ze strojeniem i edycją listy kanałów (przydatne w przypadku kłopotów z odbiorem mogą okazać się informacje o sygnale - funkcja ta pozwala ocenić czy przypadkiem sygnał odbieranych kanałów nie jest za słaby), opcje obrazu i dźwięku, ustawienia zegara, timera, czasu uśpienia, blokady rodzicielskiej itp.

Funai 29FL553P/10

Menu ustawień obrazu jest dość ubogie. Mamy tu możliwość wyboru jednego z trybów wyświetlania i w zależności od danego trybu są aktywne (lub nie) pozostałe opcje widoczne w tym menu (kontrast, jasność itp.).

Funai 29FL553P/10

Również liczba ustawień związanych z dźwiękiem nie jest duża. Zamiast korektora mamy możliwość regulacji jedynie tonów niskich i wysokich. A i to pod warunkiem, że wybierzemy tryb użytkownika a nie predefiniowany.

Współpraca z dodatkowymi urządzeniami, nagrywanie i odtwarzanie multimediów

Już patrząc na pilota dołączanego do testowanego telewizora nietrudno zgadnąć, że ten model oferuje funkcję nagrywania oglądanych programów. Telewizor poprawnie rozpoznawał wykorzystywane przez nas nośniki USB.

Funai 29FL553P/10

Również funkcja przesunięcia czasowego działała bezproblemowo. Na ekranie wyświetlana jest różnica w czasie pomiędzy opóźnieniem a rzeczywistą transmisją.

Funai 29FL553P/10

Wbudowany w telewizor odtwarzacz multimedialny to dość popularne oprogramowanie stosowane nie tylko w telewizorach japońskiej marki. Może nie jest wystrzałowe pod względem estetyki, ale - jak wspomnieliśmy - w tej klasie cenowej liczą się funkcje. Media Player wbudowany w Funai oferuje klasyczny podział na typ treści: foto, muzykę i film.

Funai 29FL553P/10

Funai 29FL553P/10

Nawigacja pomiędzy folderami przypomina nieco rozwiązanie znane z komputerów. Odtwarzacz wyświetla zarówno pliki jak i foldery, gdy odnajdzie fotografie, wyświetla ich miniatury. Jedynym obsługiwanym formatem zdjęć jest popularny JPEG.

Funai 29FL553P/10

Funai 29FL553P/10

Również część odtwarzacza dotycząca plików audio obsługuje tylko jeden format - popularne "empetrójki". Samo zaznaczenie obiektu w playerze powoduje odtworzenie wybranego pliku.

Funai 29FL553P/10

Funai 29FL553P/10

Nieco więcej (choć też nie za dużo) formatów obsługuje odtwarzacz wideo. W każdym razie popularne pliki wideo zapisane w kontenerze Matroska (rozszerzenie MKV) czy w formacie MP4 są obsługiwane. Także tu, podobnie jak w przypadku plików audio, zaznaczenie obiektu powoduje jego odtworzenie w miniaturce.

Pomiary i testy

Zaczęliśmy od pomiarów zużycia energii. Telewizor zgodnie ze specyfikacją jest urządzeniem klasy energetycznej A.

- pobierana moc w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania białej planszy – 32,4 W,
- pobierana moc w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania czarnej planszy – 31,5 W,
- maksymalny odnotowany chwilowy pobór mocy podczas wyświetlania obrazu z różnych źródeł – 32,2 W,
- pobór mocy w trybie czuwania – 0,3 W.

Funai 29FL553P/10

Pomiar luminancji telewizora trochę nas rozczarował. Jasność ekranu przy krawędziach była wyraźnie niższa niż w środku ekranu. Przekraczającego próg tolerancji odchylenia luminancji nie dało się skorygować również po kalibracji. Cechą charakterystyczną telewizora była wysoka jasność (ale tylko w centrum ekranu) przy ustawieniach standardowych.

Funai 29FL553P/10

Wykres rozkładu luminancji wyraźnie pokazuje jaśniejsze i ciemniejsze obszary.

Funai 29FL553P/10

Testowany telewizor charakteryzował się bardzo wysoką temperaturą barwową. Była ona również nierównomierna i w niektórych obszarach zmierzona wartość przekraczała dopuszczalne odchylenie.

Funai 29FL553P/10

Wyraźnie widać cieplejsze i chłodniejsze obszary ekranu, jednak nawet te cieplejsze były zbyt zimne w stosunku do światła białego o temperaturze 6500 K.

Funai 29FL553P/10

Funai 29FL553P/10

Funai 29FL553P/10

Diagramy chromatyczności pokazują w jakim stopniu telewizor wyświetlał barwy z przestrzeni sRGB. Telewizor Funai poradził sobie z tym zadaniem minimalnie lepiej od wcześniej opisanych modeli. Zakres wyświetlanych kolorów obejmował 90% przestrzeni sRGB.

Funai 29FL553P/10

Obraz "kreskówkowy". Teoretycznie wszystko jest w miarę dobrze, w praktyce jednak obraz jest zauważalnie chłodniejszy w stosunku do tego co widzielibyśmy przy wzorcowej temperaturze barwowej.

Funai 29FL553P/10

Ciemna scena. O ile nie mamy większych zastrzeżeń do kontrastu, jest on naprawdę niezły, to jednak kolory są przekłamane - czerwona ramka wpada w fiolet.

Funai 29FL553P/10

Funai 29FL553P/10

Zarówno w przypadku obrazu telewizyjnego w rozdzielczości SD (górny kadr), jak i HD (oczywiście nie Full HD, bo tej rozdzielczości ten telewizor nie wyświetli) wyraźnie widać bardzo jasny obraz.

Funai 29FL553P/10

Szarości nie są jeszcze niebieskie, ale różnica w stosunku do cieplejszych ekranów jest widoczna.

Funai 29FL553P/10

Kontrast. Tu nie mamy żadnych zastrzeżeń, obraz jest ostry i klarowny.

Funai 29FL553P/10

Funai 29FL553P/10

Funai 29FL553P/10

Testowe obrazy w rozdzielczościach 360p, 720p, 1080p. W tym przypadku natywną rozdzielczość ma środkowy kadr, ale telewizor dobrze sobie radzi również z przeskalowaniem Full HD. Niestety, widać różnice w kolorach, co wynika z bardzo wysokiej temperatury barwowej.

Wnioski
Propozycja Funai nie jest dla tych, którzy cenią sobie wierne naturze, ciepłe barwy. Z drugiej strony obraz generowany przez ten telewizor jest bardzo jasny, ostry i kontrastowy i to mimo braku rozdzielczości Full HD. Podejrzewamy że właśnie ostrość i kontrast matrycy zadecydowały o nazwaniu jej Katana LED. Funkcjonalnie telewizor nie wyróżnia się specjalnie, ale też trudno mu coś zarzucić. Ma wbudowany odtwarzacz multimedialny, oferuje funkcję przesunięcia czasowego i nagrywanie programów, a do tego pięcioletnią gwarancję.

Plusy i minusy:

+ ostrość obrazu i kontrast
+ prosta obsługa

- zbyt wysoka temperatura barwowa

Do testów dostarczył:

logo Funai

Waszym zdaniem

krzysztofszulc00

Test naprawdę bardzo rzetelny i będzie pomocny przy wyborze budżetowego TV. Wyciągając wnioski z waszego testu widzę, że zaraz po zakupie warto wykonać kalibrację ekranu. Nie zamieściliście jednak opisu w jaki sposób możemy skalibrować taki TV. Zwykły użytkownik niewiele zrozumie z dołączonych diagramów, nie będzie posiadał również kolorymetru. Czy przyszły nabywca ma możliwość zrobienia tego we własnym zakresie bez dodatkowych urządzeń? Czy tak dobre efekty kalibracji osiągnęliście sterując jedynie poziomem kontrastu/jasności i poziomem podstawowych barw RGB?

marek.j.kowalski01

@krzysztofszulc: dziękujemy za opinię. Jeżeli chodzi o kalibrację bazowaliśmy wyłącznie na opcjach regulacyjnych dostępnych w samym telewizorze. Żaden z telewizorów nie był wprowadzany w tryb serwisowy, nie korzystaliśmy z żadnych ponadstandardowych, niedostępnych zwykłemu użytkownikowi ustawień. Kolorymetr służył nam głównie do oceny osiągniętych rezultatów. Co prawda możliwe jest, by to kolorymetr wprowadzał zmiany w ustawieniach urządzenia, ale celowo z tego zrezygnowaliśmy ustawiając każdy z telewizorów ręcznie za pomocą opcji wbudowanych w menu urządzenia, a potem dokonując za pomocą kolorymetru tylko pomiarów. Tekst poradniczy dotyczący samodzielnej kalibracji i zasad regulacji w celu poprawienia jakości obrazu niebawem opublikujemy.

ireneusz.bacik00

Aż ciężko mi uwierzyć, że tylko jeden tv Panasonika znalazł się w tym zestawieniu. No i nie znalazł się mój dt50, ale faktycznie nie był najtańszy. Zastanawiam się, czy podejście "im tańszy, tym lepszy" jest właściwe w przypadku takiego sprzętu. Moja teściowa zawsze powtarza, że biednych nie stać na kupowanie tanich rzeczy i coś w tym jest. Może raczej powinniście edukować czytelników, że za jakość trzeba zapłacić, ale że w dłuższej perspektywie to popłaca....

stomatologista00

@ireneuszbacik: dt50 to dobry tv, nie wiem tylko czy powinieneś słuchać teściowej...

audikom00

Jestem posiadaczem TV Funai 32fl553p/10 od dwóch tygodni .Długo nie mogłem się zdecydować na zakup tv led z powodu kiepskiej jakości obrazu w tanich urządzeniach tego typu przedstawianych w sklepach . Rozglądając się od około trzech lat za takim telewizorem przychylałem się głównie do tv Funaji ze względu na stosunek jakość / cena i pięcioletnią gwarancje . Przy kosztach naprawy uszkodzeń w led , gwarancja jest największą zaletą tego TV przy porównywalnych często lepszych parametrach wyświetlania i obsługi. Z zakupionego za 999 zł TV jestem wyjątkowo zadowolony , po wykonaniu dostępnych ustawień obrazu pod siebie stwierdziłem że jest on bardzo dobry . Jako 32 cale wygląda dzisiaj na mały to do osobistego średniego pokoju jest wystarczający. W domu mam do porównania Samsunga UE40EH5020W i LG 42LM3400 , Samsung robiony niby pod cyfrówkę w Polsce nie daje rady ,ogólnie da się oglądać jednak podczas meczu piłkarzom znikały głowy i nie tylko , LG jest wyraźnie lepszy od niego . Moje Funai nie ustępuje w/w a wg. syna oglądacza LG moje TV ma bdb większą głębie obrazu co by to nie znaczyło . Na tym zakończę mój wywód może z czasem opisze dalsze doświadczenia z tym TV. Mam jednak ważne pytanie w specyfikacji podajecie matryce TFT-LED a ja się spotkałem z wypowiedzią (podobno przedstawiciela producenta ) że jest to matryca ISP . Prosze o wyjaśnienie .

audikom00

Telewizor fajny ,otoczka ludzka kiepska. Na adres pawel.pilarczyk@agdlab.pl , podobno tutejszego szefa , ponowiłem zadane wyżej pytanie o matryce tego TV. Całkowite olecko ani be ani me , nikt się nie strudził odpowiedzią . To samo pytanie zadałem serwisowi na stronie Funai , ta sama reakcja , ponowiłem dalej nic olewanie klienta , a później zdziwko że ma się nędzną opinie wśród potencjalnych zainteresowanych . Zaczynam sądzić że to jakaś tajemnica CIA.

jacek.bukowiecki00

Autor testu ma chyba duży problem z geometrią. Czemu niby miało służyć przeliczenie zużycia energii na cal przekątnej ? I tak największy ekran przegra a najmniejszy wygra. Coś sensownego wniosłoby przeliczenie na jednostkę powierzchni ekranu - cal kwadratowy. No ale żeby to wiedzieć ...............

dominika.zaporowska00

Rozważam zakup Toshiby lub Sharpa z tej listy, ale chciałabym się upewnić, czy pozwolą mi one na:

- oglądanie dowolnych programów telewizyjnych przez internet (sport, wiadomości, filmy) bez podłączania kablówki/satelity/telewizji naziemnej?
- przeglądanie dowolnych stron internetowych (poczta, YouTube, Facebook)?

Jak to jest?

beata.obrocka00

Ten jest w miare tani i zdaje się porządny: http://cosiepsuje.com/produkt/25/ue32f5300.html . Co sądzicie?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.