Tanie telewizory - test porównawczy

Jaki telewizor kupić i nie przepłacić?

Marek Kowalski
Tanie telewizory - test porównawczy

Mimo wciąż rosnącej roli komputerów, smartfonów czy tabletów to wciąż telewizor jest najbardziej powszechnym urządzeniem z gatunku elektroniki konsumenckiej. Rok 2013 wniósł w kwestii telewizji wiele zmian. Przeszliśmy całkowicie na odbiór telewizji cyfrowej. Dla wielu to okazja do zmiany modelu na nowszy. Czy taka zmiana jest równoznaczna z olbrzymim wydatkiem? Telewizory faktycznie potrafią być bardzo drogie, ale my wnikliwie spojrzeliśmy na kilkanaście modeli mieszczących się w dolnej skali cenowej. Czy tani telewizor to dobry telewizor? Jaki telewizor wybrać za kwotę nieprzekraczającą 1500 zł? A może da się jeszcze mniej wydać na niezły sprzęt? W tekście znajdziecie odpowiedzi nie tylko na te pytania.

9

Testowane produkty:

Hyundai LLH24285SMART

Kolejna propozycja firmy Hyundai w naszym teście. Tym razem jednak nie ma epatowania kolorowymi ramkami. Zamiast bogactwa zewnętrznego model LLH24285SMART oferuje bogactwo wewnętzne. To najtańszy telewizor klasy Smart TV w naszym teście i jeden z najtańszych Smart TV w ogóle dostępnych na rynku. Warto jednak też pamiętać, że nie jest to telewizor Full HD lecz HD (720p).

Opakowanie i pierwsze wrażenie

Do zabezpieczenia produktu na czas transportu nie mamy zastrzeżeń, mimo niewielkich gabarytów dla bezpieczeństwa telewizor lepiej przenosić w dwie osoby. Ułatwiają to wycięte po bokach kartonu wnęki na dłonie.

Hyundai LLH24285SMART

Po zamocowaniu podstawy (operacja jest bardzo prosta i zajmuje dosłownie minutę, dwie) ustawiliśmy telewizor na stanowisku testowym. Prezentuje się raczej klasycznie. Czarna obudowa i podstawa, wykonane z tworzywa sztucznego. Widoczna dioda sygnalizacyjna i czujnik podczerwieni pod logo producenta. Zobaczmy jak wygląda z tyłu.

Hyundai LLH24285SMART

Zestaw złącz ponadstandardowy z racji spodziewanej funkcjonalności. Oprócz złacz audio-wideo (antenowe, SCART, VGA czy HDMI) znajdziemy tu również złącze LAN umożliwiające podłączenie telewizora do sieci komputerowej.

Hyundai LLH24285SMART

Pilot wyróżnia się obecnością klawiszy wywołujących funkcje Smart TV. Naszym zdaniem jednak klawisze są zbyt mało zróżnicowane, te najczęściej używane powinny być bardziej wyeksponowane.

W razie awarii pilota w telewizorze zastosowano rozwiązanie znane już z wcześniej opisanego modelu 22-calowego - niewielki obrotowy przełącznik wielofunkcyjny umieszczony w tylnej części telewizora.

Parametry techniczne i galeria

Kolorczarny
Rozdzielczość ekranuWXGA (HD; 1366 x 768)
Format obrazu16:9
Kontrast dynamiczny100000:1
Rodzaj matrycyTFT-LED
TechnologieLED
Załączone wyposażeniekabel zasilający, podstawa do telewizora, pilot zdalnego sterowania, wielojęzyczna instrukcja (w tym po polsku)
Waga bez podstawki3,9 kg
Wysokość z podstawką38 cm
Gwarancja producenta24 miesiące
Tuner analogowyTak
Mocowanie VESA 0 mm
Wbudowana karta sieciowa EthernetTak
Liczba gniazd USB 1 szt.
Odtwarzanie plików MP3Tak
Odtwarzanie plików DivX Home TheaterNie
Przeglądarka WWWTak
Wejście ComponentNie
Wyjście słuchawkoweTak
PilotTak
Czas reakcji matrycy5 ms
Pobór mocy w trybie uśpienia0,2 W
Szerokość56,5 cm
Głębokość bez podstawki5,5 cm
Moc wbudowanych głośników 5 W
Tuner cyfrowy DVB-S (SAT)Nie
Liczba wejść Scart (Euro) 1 szt.
Odtwarzanie plików JPEGTak
Odtwarzanie plików WMVNie
Obsługa kontenerów MKVTak
Wejście S-VideoNie
Wejście VGATak
TeletekstTak
Jasność300 cd/m2
Pobór mocy maks.28,7 W
Waga brutto (produkt z opakowaniem)0 kg
Głębokość z podstawką13,5 cm
Napięcie zasilania230 V
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4Tak
Liczba wejść HDMI 2 szt.
Dekoder Dolby DigitalTak
Kąt widzenia w pionie0 °
Odtwarzanie plików WMANie
Odtwarzanie plików MP4Tak
Możliwość nagrywania (USB HDD/HDD/Pamięć SD)Tak
Wejście DVINie
Uprzestrzennienie dźwiękuNie
Przekątna ekranu24 "
Waga z podstawką4,1 kg
Wysokość bez podstawki34,5 cm
Średni pobór mocy25 W
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-2Nie
Pamięć stron teletekstu0 str.
Wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa WiFiNie
Kąt widzenia w poziomie 0 °
Odtwarzanie plików FLACNie
Odtwarzanie plików DivX HDNie
Obsługa SkypeTak
Wejście CompositeTak
Wyjście audioTak
Kompatybilność z DLNATak
Częstotliwość odświeżania0 Hz
  • Hyundai LLH24285SMART
  • Hyundai LLH24285SMART
  • Hyundai LLH24285SMART
  • Hyundai LLH24285SMART
  • Hyundai LLH24285SMART
  • Hyundai LLH24285SMART
Hyundai LLH24285SMART

Uruchomienie, skanowanie kanałów i nawigacja

Hyundai LLH24285SMART

Podłączyliśmy do telewizora przewód antenowy, kabel sieci komputerowej z dostępem do internetu, włączyliśmy zasilanie i na ekranie zobaczyliśmy menu wyboru języka, w którym telewizor ma się z nami porozumiewać. Układ interfejsu jest podobny do tego, z którym zetknęliśmy się w modelu 22-calowym, ale kolorystyka jest tu inna, a interfejs jest bardziej dopieszczony graficznie.

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Proces wstępnej konfiguracji przebiega podobnie jak w przypadku wcześniej opisanego modelu Hyundai, pozbawionego funkcji Smart TV. Wstępne ustawienia nie obejmują konfiguracji sieci i łącza internetowego.

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Skanowanie eteru w tym telewizorze trwało długo, prawie 3 minuty. Po zakończeniu skanowania wyświetlana jest lista wykrytych kanałów, wstępnie uporządkowana (np. telewizor automatycznie ustawia na pierwszych pozycjach "jedynkę" i "dwójkę" w rozdzielczości HD). Jeżeli zaproponowana kolejność nam nie odpowiada możemy łatwo wprowadzić odpowiednie zmiany.

Podczas zmiany kanałów wyświetlany jest standardowy zestaw informacji (numer kanału, nazwa programu, czas emisji, tytuł kolejnego programu itp.).

Hyundai LLH24285SMART

Elektroniczny przewodnik po programach ma w zasadzie identyczny układ jak we wcześniej opisanym modelu firmy Hyundai, ale w tym przypadku interfejs jest naszym zdaniem czytelniejszy, dzięki temu, że zrezygnowano z elementów przezroczystych.

Menu ekranowe, sterowanie obrazem, dźwiękiem i funkcje dodatkowe

Hyundai LLH24285SMART

Główne menu telewizora charakterystyczne dla modeli koreańskiej marki - poszczególne kategorie opcji przedstawione jako duże ikony.

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Opcje obrazu podobne do tych spotkanych w modelu 22-calowym. Można wybrać tryb wyświetlania i regulować inne dostępne parametry, ale zwróciliśmy też uwagę na nieco dziwne zachowanie. W ustawieniach obrazu standardowo jest ustawiony tryb „Naturalny”, jedną z opcji jest „Tryb oszczędzania energii”, próba jej przełączenia powoduje automatyczny skok do trybu Dynamicznego, żeby wrócić do Naturalnego trzeba ponownie wejść wyżej w przełącznik trybów. Bardziej zrozumiałe byłoby, gdyby zmiana ustawienia powodowała przejście w tryb użytkownika a nie w inny tryb predefiniowany.

Hyundai LLH24285SMART

Telewizor jest wyposażony tylko w pięciowatowe głośniki, ale możliwość zmiany brzmienia za pomocą wbudowanego korektora z pewnością spodoba się niejednemu użytkownikowi. Ogólnie do menu telewizora poza pewną niekonsekwencją opisaną w poprzednim akapicie nie mamy większych zastrzeżeń. No dobrze, przyjrzyjmy się funkcjom Smart TV.

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Po wywołaniu interfejsu Smart TV najpierw wyświetlany jest ekran informacyjny wyjaśniający, że korzystanie z funkcji Smart TV wymaga połączenia z internetem. My już byliśmy na to przygotowani. Pierwszy ekran prezentuje się dość standardowo. Największą część ekranu zajmuje kadr z aktualnie ustawionego kanału telewizyjnego. Oprócz tego widoczne są ikonki reprezentujące określone usługi online. Nie jest tego dużo, ale aplikacjom przyjrzymy się nieco później, zaczynamy od wbudowanej w telewizor przeglądarki WWW.

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Korzystanie z przeglądarki WWW jest zdecydowanie prostsze za pomocą myszki niż przycisków nawigacyjnych pilota. Po podłączeniu do telewizora zwykłej taniej, kablowej myszki USB okazało się, że działa ona bez zarzutu, no... prawie - telewizor nie obsługiwał kółka przewijania, w które używana przez nas mysz była wyposażona. Główny ekran przeglądarki zawiera ikony-skróty do wybranych serwisów internetowych. Ręczne wprowadzanie adresu internetowego jest możliwe za pomocą klawiatury ekranowej, którą również można obsługiwać myszką - klikanie wybranych klawiszy jest szybsze niż wskazywanie ich za pomocą pilota. Sama przeglądarka działa przyzwoicie. Obawialiśmy się trochę, że będzie ona powolna, ale tak nie jest. Surfuje się może nie tak płynnie jak na komputerze, ale znośnie.

Przyjrzyjmy się teraz dostępnym aplikacjom.

Hyundai LLH24285SMART

Aplikacja obsługująca YouTube jest prosta i funkcjonalna. Interfejs jest w języku polskim, można się zalogować na swój profil Google i obejrzeć filmy czekające w kolejce.

Hyundai LLH24285SMART

Po uruchomieniu aplikacji o nazwie TopFun zobaczyliśmy widoczny na ilustracji komunikat w języku naszych południowych sąsiadów. Niewiele z tego rozumiejąc chcieliśmy cofnąć się do menu głównego Smart TV i tu zaobserwowaliśmy pewien "zgrzyt": telewizor się "zawiesił" i to tak, że pomogło dopiero wyciągnięcie wtyczki z kontaktu. Błąd ten zaobserwowaliśmy tylko raz, ale też więcej razy nie próbowaliśmy uruchamiać komunikującej się po czesku aplikacji TopFun.

Hyundai LLH24285SMART

Aplikacja do wyświetlania pogody wygląda ładnie, jednak nie wiedzieć czemu proponowała nam prognozę dla... Białegostoku (można jednak wybrać dowolny region).

Hyundai LLH24285SMART

Ładnie prezentował się interfejs aplikacji obsługującej popularny serwis ze zdjęciami - Flickr. Dobry sposób na pokaz slajdów z ciekawymi ujęciami.

Hyundai LLH24285SMART

Kolejny program to platforma z prostymi grami

Hyundai LLH24285SMART

Uzupełnieniem YouTube jest aplikacja obsługująca inny popularny serwis wideo - Dailymotion.

Aplikacji nie jest dużo, ale obecność choćby YouTube'a pozwala już uzyskać dostęp do znacznie większej bazy treści niż tylko to, co w danej chwili nadają operatorzy stacji telewizyjnych.

Współpraca z dodatkowymi urządzeniami, nagrywanie i odtwarzanie multimediów

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Z funkcji nagrywania jak i przesunięcia czasowego korzysta się w taki sam sposób jak we wcześniej opisanym modelu 22-calowym. Również w tym przypadku mieliśmy problem z rozpoznaniem przez telewizor niektórych nośników USB. Pendrive'y USB 3.0 o pojemności 32 GB nie były poprawnie rozpoznane.

Hyundai LLH24285SMART

Znany już z produktów marki Hyundai odtwarzacz multimediów w ładniejszej odsłonie.

Hyundai LLH24285SMART

Telewizor rozpoznawał zdjęcia nie tylko w formacie JPEG, ale również BMP i PNG.

Hyundai LLH24285SMART

Oprócz popularnych "empetrójek" możliwe jest odtworzenie na telewizorze kilku innych formatów audio.

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Najbardziej interesował nas odtwarzacz wideo. Podobnie jak w przypadku wcześniejszego modelu koreańskiej marki także i w tym przypadku nie mieliśmy problemów z odtworzeniem wielu popularnych formatów. Pliki MKV czy MP4 są obsługiwane bez najmniejszego problemu. Telewizor poprawnie rozpoznał również napisy dialogowe, ale tu mała uwaga. Mimo iż we wstępnej konfiguracji wybraliśmy by telewizor komunikował się z nami w języku polskim, to napisy dialogowe były początkowo wyświetlane bez polskich liter, dopiero zmiana ustawień kodowania w menu telewizora spowodowała poprawny odczyt polskich "ogonków" w napisach dialogowych. Ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z telewizorem obsługującym funkcje sieciowe nie powinna dziwić również obsługa odtwarzania przez sieć. Sprowadza się to do wyboru źródła, bo wybór plików wygląda podobnie jak w przypadku źródeł lokalnych. Dodatkowo producent ułatwia budowę bazy multimediów, które można współdzielić z komputera, dodając do telewizora oprogramowanie Nero MediaHome 4 Essentials. Program ten należy oczywiście zainstalować na komputerze a nie na telewizorze.

Pomiary i testy

Standardowo zaczynamy od pomiarów zużycia energii. Dane z etykietki energetycznej zdradzają, że w tym przypadku mamy do czynienia z telewizorem należącym do klasy energetycznej A. Określony na etykiecie pobór mocy to 25 W, a szacowane roczne zużycie: 36 kWh.

- pobierana moc w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania białej planszy – 28,7 W,
- pobierana moc w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania czarnej planszy – 10 W,
- maksymalny odnotowany chwilowy pobór mocy podczas wyświetlania obrazu z różnych źródeł – 28,3 W,
- pobór mocy w trybie czuwania – 0,2 W.

Nasze pomiary wykazały nieco większy pobór podczas oglądania telewizji, ale za to podczas wyświetlania czarnej planszy telewizor zużywał najmniej energii ze wszystkich modeli w całym teście.

Hyundai LLH24285SMART

Pomiar luminancji przy standardowych ustawieniach wykazał, że mamy do czynienia z równomiernie podświetloną i jasną matrycą.

Hyundai LLH24285SMART

Wykres potwierdza równą luminancję na całym ekranie.

Hyundai LLH24285SMART

Z temperaturą barwową było już niestety nieco gorzej. Raz, że przy standardowych ustawieniach była ona za wysoka, ale dwa - nierównomierna w różnych częściach ekranu...

Hyundai LLH24285SMART

...co zresztą widać na powyższym wykresie.

Sprawa poprawiła się po kalibracji. Udało nam się uzyskać temperaturę 6562 K, więc bardzo dobry wynik.

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Telewizor potrafił wyświetlić aż 97,8% kolorów z przestrzeni sRGB, to drugi wynik w teście.

Hyundai LLH24285SMART

Obraz - kreskówka - nie mamy uwag (oczywiście po kalibracji)

Hyundai LLH24285SMART

Ciemna scena: detale widoczne, barwy odpowiednie

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Obraz telewizyjny prezentuje się naprawdę ładnie i to zarówno w rozdzielczości standardowej, jak i w przeskalowanej do 720p rozdzielczości kanału HD.

Hyundai LLH24285SMART

Szarości - brak uwag

Hyundai LLH24285SMART

Kontrast - również nie ma się czego przyczepić.

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Hyundai LLH24285SMART

Testowe 360p, 720p, 1080p, tutaj również obraz w porządku.

Wnioski
Jeden z najtańszych telewizorów Smart TV na rynku to naprawdę udany produkt. Niedomagania standardowych ustawień możemy łatwo skorygować. Telewizor obsługuje nagrywanie i przesunięcie czasowe, wbudowany odtwarzacz obsługuje jeszcze więcej formatów niż mniejszy model tego samego producenta. Menu ma ulepszoną estetykę, a dostępne funkcje sieciowe pozwalają posurfować wprost z telewizora, oglądać multimedia bezpośrednio z komputera czy filmy z YouTube lub Dailymotion.

Plusy i minusy:

+ przyzwoity obraz (po dopasowaniu ustawień)
+ dość sprawnie działająca przeglądarka
+ obsługa wielu formatów multimedialnych

- podczas testów telewizor się zawiesił

Do testów dostarczył:

logo Digison

Waszym zdaniem

krzysztofszulc00

Test naprawdę bardzo rzetelny i będzie pomocny przy wyborze budżetowego TV. Wyciągając wnioski z waszego testu widzę, że zaraz po zakupie warto wykonać kalibrację ekranu. Nie zamieściliście jednak opisu w jaki sposób możemy skalibrować taki TV. Zwykły użytkownik niewiele zrozumie z dołączonych diagramów, nie będzie posiadał również kolorymetru. Czy przyszły nabywca ma możliwość zrobienia tego we własnym zakresie bez dodatkowych urządzeń? Czy tak dobre efekty kalibracji osiągnęliście sterując jedynie poziomem kontrastu/jasności i poziomem podstawowych barw RGB?

marek.j.kowalski01

@krzysztofszulc: dziękujemy za opinię. Jeżeli chodzi o kalibrację bazowaliśmy wyłącznie na opcjach regulacyjnych dostępnych w samym telewizorze. Żaden z telewizorów nie był wprowadzany w tryb serwisowy, nie korzystaliśmy z żadnych ponadstandardowych, niedostępnych zwykłemu użytkownikowi ustawień. Kolorymetr służył nam głównie do oceny osiągniętych rezultatów. Co prawda możliwe jest, by to kolorymetr wprowadzał zmiany w ustawieniach urządzenia, ale celowo z tego zrezygnowaliśmy ustawiając każdy z telewizorów ręcznie za pomocą opcji wbudowanych w menu urządzenia, a potem dokonując za pomocą kolorymetru tylko pomiarów. Tekst poradniczy dotyczący samodzielnej kalibracji i zasad regulacji w celu poprawienia jakości obrazu niebawem opublikujemy.

ireneusz.bacik00

Aż ciężko mi uwierzyć, że tylko jeden tv Panasonika znalazł się w tym zestawieniu. No i nie znalazł się mój dt50, ale faktycznie nie był najtańszy. Zastanawiam się, czy podejście "im tańszy, tym lepszy" jest właściwe w przypadku takiego sprzętu. Moja teściowa zawsze powtarza, że biednych nie stać na kupowanie tanich rzeczy i coś w tym jest. Może raczej powinniście edukować czytelników, że za jakość trzeba zapłacić, ale że w dłuższej perspektywie to popłaca....

stomatologista00

@ireneuszbacik: dt50 to dobry tv, nie wiem tylko czy powinieneś słuchać teściowej...

audikom00

Jestem posiadaczem TV Funai 32fl553p/10 od dwóch tygodni .Długo nie mogłem się zdecydować na zakup tv led z powodu kiepskiej jakości obrazu w tanich urządzeniach tego typu przedstawianych w sklepach . Rozglądając się od około trzech lat za takim telewizorem przychylałem się głównie do tv Funaji ze względu na stosunek jakość / cena i pięcioletnią gwarancje . Przy kosztach naprawy uszkodzeń w led , gwarancja jest największą zaletą tego TV przy porównywalnych często lepszych parametrach wyświetlania i obsługi. Z zakupionego za 999 zł TV jestem wyjątkowo zadowolony , po wykonaniu dostępnych ustawień obrazu pod siebie stwierdziłem że jest on bardzo dobry . Jako 32 cale wygląda dzisiaj na mały to do osobistego średniego pokoju jest wystarczający. W domu mam do porównania Samsunga UE40EH5020W i LG 42LM3400 , Samsung robiony niby pod cyfrówkę w Polsce nie daje rady ,ogólnie da się oglądać jednak podczas meczu piłkarzom znikały głowy i nie tylko , LG jest wyraźnie lepszy od niego . Moje Funai nie ustępuje w/w a wg. syna oglądacza LG moje TV ma bdb większą głębie obrazu co by to nie znaczyło . Na tym zakończę mój wywód może z czasem opisze dalsze doświadczenia z tym TV. Mam jednak ważne pytanie w specyfikacji podajecie matryce TFT-LED a ja się spotkałem z wypowiedzią (podobno przedstawiciela producenta ) że jest to matryca ISP . Prosze o wyjaśnienie .

audikom00

Telewizor fajny ,otoczka ludzka kiepska. Na adres pawel.pilarczyk@agdlab.pl , podobno tutejszego szefa , ponowiłem zadane wyżej pytanie o matryce tego TV. Całkowite olecko ani be ani me , nikt się nie strudził odpowiedzią . To samo pytanie zadałem serwisowi na stronie Funai , ta sama reakcja , ponowiłem dalej nic olewanie klienta , a później zdziwko że ma się nędzną opinie wśród potencjalnych zainteresowanych . Zaczynam sądzić że to jakaś tajemnica CIA.

jacek.bukowiecki00

Autor testu ma chyba duży problem z geometrią. Czemu niby miało służyć przeliczenie zużycia energii na cal przekątnej ? I tak największy ekran przegra a najmniejszy wygra. Coś sensownego wniosłoby przeliczenie na jednostkę powierzchni ekranu - cal kwadratowy. No ale żeby to wiedzieć ...............

dominika.zaporowska00

Rozważam zakup Toshiby lub Sharpa z tej listy, ale chciałabym się upewnić, czy pozwolą mi one na:

- oglądanie dowolnych programów telewizyjnych przez internet (sport, wiadomości, filmy) bez podłączania kablówki/satelity/telewizji naziemnej?
- przeglądanie dowolnych stron internetowych (poczta, YouTube, Facebook)?

Jak to jest?

beata.obrocka00

Ten jest w miare tani i zdaje się porządny: http://cosiepsuje.com/produkt/25/ue32f5300.html . Co sądzicie?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.