Tanie telewizory - test porównawczy

Jaki telewizor kupić i nie przepłacić?

Marek Kowalski
Tanie telewizory - test porównawczy

Mimo wciąż rosnącej roli komputerów, smartfonów czy tabletów to wciąż telewizor jest najbardziej powszechnym urządzeniem z gatunku elektroniki konsumenckiej. Rok 2013 wniósł w kwestii telewizji wiele zmian. Przeszliśmy całkowicie na odbiór telewizji cyfrowej. Dla wielu to okazja do zmiany modelu na nowszy. Czy taka zmiana jest równoznaczna z olbrzymim wydatkiem? Telewizory faktycznie potrafią być bardzo drogie, ale my wnikliwie spojrzeliśmy na kilkanaście modeli mieszczących się w dolnej skali cenowej. Czy tani telewizor to dobry telewizor? Jaki telewizor wybrać za kwotę nieprzekraczającą 1500 zł? A może da się jeszcze mniej wydać na niezły sprzęt? W tekście znajdziecie odpowiedzi nie tylko na te pytania.

9

Testowane produkty:

Funai 32FL553P/10

Drugi w naszym teście telewizor Funai, to kolejny przedstawiciel linii Katana LED. 32 cale obrazu, podświetlenie krawędziowe, rozdzielczość WXGA. Jakie ma możliwości?

Opakowanie i pierwsze wrażenie

Standardowo zaczynamy od opakowania. Produkt jest przyzwoicie zabezpieczony, a karton ma odpowiednie nacięcia ułatwiające transport.

Funai 32FL553P/10

Telewizor, podobnie jak w przypadku modelu o mniejszej przekątnej, to sprzęt o klasycznej linii. W całości czarny, ramka panelu jak i podstawa wykonane są z błyszczącego tworzywa sztucznego.

Funai 32FL553P/10

Z tyłu telewizora znajdziemy standardowy zestaw złącz podzielony na dwie części. Wzdłuż bocznej krawędzi, prostopadle do płaszczyzny ekranu rozmieszczono slot na kartę dostępu warunkowego CI+, złącze USB, gniazdo HDMI z obsługą MHL (możliwość podłączenia smartfona/tabletu) oraz analogowe złącze VGA i wejście audio z komputera. Natomiast bezpośrednio do tyłu wychodzą gniazda: antenowe, SCART, component/composite video, gniazdo słuchawkowe, cyfrowe wyjście audio oraz dwa złącza HDMI. Zestaw ten pozwala na podłączenie praktycznei dowolnego urządzenia audio/wideo do telewizora.

Funai 32FL553P/10

Pilot, to model charakterystyczny dla tej linii telewizorów Katana LED japońskiej marki - dość duży, wyposażony w przyciski o zróżnicowanym kształcie, dzięki czemu po pewnym przyzwyczajeniu łatwo można rozpoznać przycisk tylko na dotyk.

Funai 32FL553P/10

Sterowanie funkcjami telewizora jest również możliwe za pomocą standardowego zestawu przycisków kontrolnych rozmieszczonego wzdłuż dolnej krawędzi telewizora pod widocznym od frontu logo producenta.

Parametry techniczne i galeria

Kolorczarny
Rozdzielczość ekranuWXGA (HD; 1366 x 768)
Format obrazu16:9
Kontrast statyczny1200:1
Rodzaj matrycyTFT-LED (Katana LED)
TechnologieClear Pix Plus, LED, MHL
Załączone wyposażeniekabel zasilający, podstawa do telewizora, pilot zdalnego sterowania, wielojęzyczna instrukcja (w tym po polsku)
Waga bez podstawki0 kg
Wysokość z podstawką49,5 cm
Gwarancja producenta60 miesiące
Tuner analogowyTak
Mocowanie VESA 0 mm
Wbudowana karta sieciowa EthernetNie
Liczba gniazd USB 1 szt.
Odtwarzanie plików MP3Tak
Odtwarzanie plików DivX Home TheaterNie
Przeglądarka WWWNie
Wejście ComponentTak
Wyjście słuchawkoweTak
PilotTak
Czas reakcji matrycy8 ms
Pobór mocy w trybie uśpienia0,3 W
Szerokość75,5 cm
Głębokość bez podstawki0 cm
Moc wbudowanych głośników 0 W
Tuner cyfrowy DVB-S (SAT)Nie
Liczba wejść Scart (Euro) 1 szt.
Odtwarzanie plików JPEGTak
Odtwarzanie plików WMVNie
Obsługa kontenerów MKVTak
Wejście S-VideoNie
Wejście VGATak
TeletekstTak
Jasność250 cd/m2
Pobór mocy maks.32,6 W
Waga brutto (produkt z opakowaniem)0 kg
Głębokość z podstawką18 cm
Napięcie zasilania230 V
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4Tak
Liczba wejść HDMI 3 szt.
Dekoder Dolby DigitalTak
Kąt widzenia w pionie178 °
Odtwarzanie plików WMANie
Odtwarzanie plików MP4Tak
Możliwość nagrywania (USB HDD/HDD/Pamięć SD)Tak
Wejście DVINie
Uprzestrzennienie dźwiękuNie
Przekątna ekranu32 "
Waga z podstawką5,85 kg
Wysokość bez podstawki0 cm
Średni pobór mocy0 W
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-2Tak
Pamięć stron teletekstu0 str.
Wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa WiFiNie
Kąt widzenia w poziomie 178 °
Odtwarzanie plików FLACNie
Odtwarzanie plików DivX HDNie
Obsługa SkypeNie
Wejście CompositeTak
Wyjście audioTak
Kompatybilność z DLNANie
Częstotliwość odświeżania0 Hz
  • Funai 32FL553P/10
  • Funai 32FL553P/10
  • Funai 32FL553P/10
  • Funai 32FL553P/10
  • Funai 32FL553P/10
  • Funai 32FL553P/10
  • Funai 32FL553P/10
  • Funai 32FL553P/10
Funai 32FL553P/10

Uruchomienie, skanowanie kanałów i nawigacja

Funai 32FL553P/10

Po włączeniu tego telewizora zobaczyliśmy od razu program telewizyjny, co było sygnałem, że telewizor był już wcześniej używany. Chcąc zachować zgodność z procedurą testową przywróciliśmy fabryczne ustawienia resetując konfigurację za pomocą odpowiedniej opcji w menu urządzenia.

Systemowy interfejs telewizora to rozwiązanie identyczne jak w przypadku mniejszego modelu. Zaczynamy standardowo, od wyboru języka wyświetlania menu, trybu wyświetlania (sklep/dom) oraz kraju dla którego mają być dostosowane ustawienia autodostrajania.

Funai 32FL553P/10

Funai 32FL553P/10

Konfiguracja jest bardzo prosta i sprowadza się w zasadzie tylko do wyboru typu łącza (antena/kablówka) i rodzaju transmisji (analogowa/cyfrowa). Wybraliśmy transmisję cyfrową i uruchomiliśmy skanowanie.

Funai 32FL553P/10

Po upływie dwóch minut skanowanie się zakończyło i na ekranie pojawił się po prostu jeden z wykrytych kanałów. Przełączenie kanału na inny powoduje chwilowe wyświetlenie podstawowego zestawu informacji na temat oglądanych treści (kanał, nazwa progamu, rozdzielczość, obecność napisów dialogowych itp.)

Funai 32FL553P/10

Elektroniczny przewodnik po programie - rozwiązanie bez niespodzianek, interfejs spodoba się osobom przyzwyczajonym do lektury "gazetowych" programów telewizyjnych. Tutaj po wyborze kanału mamy jego ramówkę na dany dzień. Zestaw opcji udostępnianych przez przewodnik jest standardowy: dowolna pozycja może być zaznaczona do nagrania, możemy też ustawić przypomnienie o danym programie.

Menu ekranowe, sterowanie obrazem, dźwiękiem i funkcje dodatkowe

Funai 32FL553P/10

Menu ekranowe telewizora Funai.

Funai 32FL553P/10

Dostęp do poszczególnych parametrów obrazu jest zależny od aktualnie wybranego trybu. W przypadku domyślnie zaznaczonego trybu standardowego nie ma możliwości ręcznego ustawiania ostrości, kontrastu, jasności itp. Możemy jedynie wybierać poziom pracy mechanizmu redukcji szumów oraz zaznaczyć jeden z dostępnych trybów temperatury barwowej.

Funai 32FL553P10

Menu dźwięku działa podobnie - przy pozostawieniu trybu standardowego nie możemy sterować ręcznie poziomem tonów wysokich i niskich.

Współpraca z dodatkowymi urządzeniami, nagrywanie i odtwarzanie multimediów

Funai 32FL553P/10

Funkcje nagrywania oglądanych kanałów DVB-T oraz przesunięcia czasowego (timeshifting) działają identycznie jak w przypadku modelu o mniejszym calarzu. Obsługa jest standardowa - wciśnięcie przycisku nagrywania (bardzo wyraźnego na pilocie) powoduje zapisanie aktualnie oglądanego programu na nośniku USB, natomiast wciśnięcie klawisza pauzy uaktywnia timeshifting.

Funai 32FL553P/10

Interfejs wbudowanego odtwarzacza multimedialnego jest również taki sam jak w przypadku wcześniej opisanego modelu 29-calowego.

Funai 32FL553P/10

Zakres obsługiwanych formatów graficznych obejmuje w zasadzie tylko jeden format: JPEG.

Funai 32FL553P/10

Podobnie w przypadku plików muzycznych, jedynym obsługiwanym formatem jest popularny MP3.

Funai 32FL553P/10

Nieco więcej obsługiwanych jest formatów wideo. Telewizor poradził sobie z odczytem testowych plików MKV czy MP4.

Pomiary i testy

Zaczęliśmy jak zwykle od pomiarów zużycia energii. Ten model Funai okazał się najoszczędniejszym wśród paneli o przekątnej 32 cale, których w teście mieliśmy aż sześć. Oto uzyskane wyniki:

- pobierana moc w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania białej planszy – 32,6 W,
- pobierana moc w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania czarnej planszy – 31,1 W,
- maksymalny odnotowany chwilowy pobór mocy podczas wyświetlania obrazu z różnych źródeł – 32,4 W,
- pobór mocy w trybie czuwania – 0,3 W.

Po odnotowaniu dobrych wyników w poborze energii elektrycznej uruchomiliśmy kolorymetr i sprawdziliśmy jakość obrazu. Mając w pamięci ostrość i zbyt wysoką temperaturę barwową wcześniej mierzonego panelu z serii Katana LED również i tu spodziewaliśmy się podobnych wyników.

Funai 32FL553P/10

Do jasności nie mamy żadnych zastrzeżeń.

Funai 32FL553P/10

Ekran jest równomiernie oświetlony w całej płaszczyźnie, wahania luminancji w żadnej części nie przekraczają dopuszczalnego progu tolerancji.

Funai 32FL553P/10

Punkt bieli - temperatura światła białego emitowanego przez ten telewizor jest tak duża, że pomiar powtarzaliśmy chcąc upewnić się czy aby nie popełniliśmy błędu. Kolorymetr nie chciał pokazać innych wartości niż widoczne na ekranie - ponad 15000 K to wartość drastycznie odbiegająca od ciepła światła naturalnego (ok. 6500 K)

Funai 32FL553P/10

Również odchylenia temperatury barwowej były znaczne prawie w całym obszarze ekranu.

Podobnie jak w przypadku wcześniej opisanego telewizora Funai z serii Katana LED, również i tym razem nie udało się nam sprowadzić temperatury barwowej do właściwego poziomu. Uzyskaliśmy pewne ocieplenie obrazu i bardziej naturalne kolory, ale to wciąż nie było to, choć uzyskany wynik był nieco lepszy do tego osiągniętego w przypadku telewizora o przekątnej 29 cali.

Funai 32FL553P/10

Funai 32FL553P/10

Funai 32FL553P/10

Diagramy chromatyczności pokazują, że z jednej strony zakres kolorów zdolnych do wyświetlenia na testowanym telewizorze wykracza poza przestrzeń sRBH (jest ona oznaczona linią przerywaną na diagramie), ale z drugiej telewizor nie objął wszystkich barw mieszczących się w tej przestrzeni. Uzyskany wynik to 90,7% barw z przestrzeni sRGB.

Funai 32FL553P/10

Obraz - kreskówka. Ostry, ale też zbyt "zimny".

Funai 32FL553P/10

Ciemna scena wyglądała nadspodziewanie dobrze. Oczywiście nie uniknęliśmy pewnych przekłamań barwnych, ale za to obraz nie był mdły jak w przypadku niektórych telewizorów konkurencyjnych.

Funai 32FL553P/10

Obraz telewizyjny kanału w standardowej rozdzielczości. Przy tym rozmiarze panelu widać już mankamenty niskiej rozdzielczości.

Funai 32FL553P/10

Kanały HD (pamiętajmy że telewizor nie ma rozdzielczości Full HD) wyglądają znacznie lepiej, ale te kolory nie prezentują się naturalnie, cóż, to już kwestia zbyt wysokiej temperatury barwowej.

Funai 32FL553P/10

Szarości - dość dobry rozkład pomiędzy czernią a bielą. W przeciwieństwie do niektórych telewizorów zdolnych do wyświetlenia wyłącznie odcieni szarości, temu modelowi w najciemniejszych obszarach udaje się wyświetlić czerń.

Funai 32FL553P/10

Na tej ilustracji jeszcze lepiej widać kontrast między białymi liniami a barwą tła.

Funai 32FL553P/10

Funai 32FL553P/10

Funai 32FL553P/10

Testowe kadry z plansz 360p, 720p i 1080p. Do mechanizmów skalowania obrazu nie mieliśmy zastrzeżeń.

Wnioski
32-calowy telewizor Funai dziedziczy "grzechy" swojego mniejszego "kuzyna". Zbyt wysoka temperatura barwowa w ustawieniach standardowych to chyba swoista "uroda" paneli Katana LED. Z drugiej strony ich zaletą jest zauważalnie wyższy kontrast, ostrość i lepszy poziom czerni - zaskakujący nawet jak na technologię LCD i klasę cenową, z którą mamy do czynienia. Kwestia wyboru konsumenta - telewizor nie jest sprzętem do pracy z kolorem, więc kwestia doskonałej wierności nie jest tu sprawą życia i śmierci, natomiast wysoki poziom kontrastu korzystnie wpływa na odbiór obrazu.

Plusy i minusy:

+ wysoki kontrast obrazu, dobry poziom czerni jak na tę technologię
+ proste w obsłudze menu i łatwe korzystanie z dostępnych funkcji nagrywania i media playera

- zbyt wysoka temperatura barwowa
- dość ograniczony zestaw parametrów regulacyjnych obrazu

Do testów dostarczył:

logo Funai

Waszym zdaniem

krzysztofszulc00

Test naprawdę bardzo rzetelny i będzie pomocny przy wyborze budżetowego TV. Wyciągając wnioski z waszego testu widzę, że zaraz po zakupie warto wykonać kalibrację ekranu. Nie zamieściliście jednak opisu w jaki sposób możemy skalibrować taki TV. Zwykły użytkownik niewiele zrozumie z dołączonych diagramów, nie będzie posiadał również kolorymetru. Czy przyszły nabywca ma możliwość zrobienia tego we własnym zakresie bez dodatkowych urządzeń? Czy tak dobre efekty kalibracji osiągnęliście sterując jedynie poziomem kontrastu/jasności i poziomem podstawowych barw RGB?

marek.j.kowalski01

@krzysztofszulc: dziękujemy za opinię. Jeżeli chodzi o kalibrację bazowaliśmy wyłącznie na opcjach regulacyjnych dostępnych w samym telewizorze. Żaden z telewizorów nie był wprowadzany w tryb serwisowy, nie korzystaliśmy z żadnych ponadstandardowych, niedostępnych zwykłemu użytkownikowi ustawień. Kolorymetr służył nam głównie do oceny osiągniętych rezultatów. Co prawda możliwe jest, by to kolorymetr wprowadzał zmiany w ustawieniach urządzenia, ale celowo z tego zrezygnowaliśmy ustawiając każdy z telewizorów ręcznie za pomocą opcji wbudowanych w menu urządzenia, a potem dokonując za pomocą kolorymetru tylko pomiarów. Tekst poradniczy dotyczący samodzielnej kalibracji i zasad regulacji w celu poprawienia jakości obrazu niebawem opublikujemy.

ireneusz.bacik00

Aż ciężko mi uwierzyć, że tylko jeden tv Panasonika znalazł się w tym zestawieniu. No i nie znalazł się mój dt50, ale faktycznie nie był najtańszy. Zastanawiam się, czy podejście "im tańszy, tym lepszy" jest właściwe w przypadku takiego sprzętu. Moja teściowa zawsze powtarza, że biednych nie stać na kupowanie tanich rzeczy i coś w tym jest. Może raczej powinniście edukować czytelników, że za jakość trzeba zapłacić, ale że w dłuższej perspektywie to popłaca....

stomatologista00

@ireneuszbacik: dt50 to dobry tv, nie wiem tylko czy powinieneś słuchać teściowej...

audikom00

Jestem posiadaczem TV Funai 32fl553p/10 od dwóch tygodni .Długo nie mogłem się zdecydować na zakup tv led z powodu kiepskiej jakości obrazu w tanich urządzeniach tego typu przedstawianych w sklepach . Rozglądając się od około trzech lat za takim telewizorem przychylałem się głównie do tv Funaji ze względu na stosunek jakość / cena i pięcioletnią gwarancje . Przy kosztach naprawy uszkodzeń w led , gwarancja jest największą zaletą tego TV przy porównywalnych często lepszych parametrach wyświetlania i obsługi. Z zakupionego za 999 zł TV jestem wyjątkowo zadowolony , po wykonaniu dostępnych ustawień obrazu pod siebie stwierdziłem że jest on bardzo dobry . Jako 32 cale wygląda dzisiaj na mały to do osobistego średniego pokoju jest wystarczający. W domu mam do porównania Samsunga UE40EH5020W i LG 42LM3400 , Samsung robiony niby pod cyfrówkę w Polsce nie daje rady ,ogólnie da się oglądać jednak podczas meczu piłkarzom znikały głowy i nie tylko , LG jest wyraźnie lepszy od niego . Moje Funai nie ustępuje w/w a wg. syna oglądacza LG moje TV ma bdb większą głębie obrazu co by to nie znaczyło . Na tym zakończę mój wywód może z czasem opisze dalsze doświadczenia z tym TV. Mam jednak ważne pytanie w specyfikacji podajecie matryce TFT-LED a ja się spotkałem z wypowiedzią (podobno przedstawiciela producenta ) że jest to matryca ISP . Prosze o wyjaśnienie .

audikom00

Telewizor fajny ,otoczka ludzka kiepska. Na adres pawel.pilarczyk@agdlab.pl , podobno tutejszego szefa , ponowiłem zadane wyżej pytanie o matryce tego TV. Całkowite olecko ani be ani me , nikt się nie strudził odpowiedzią . To samo pytanie zadałem serwisowi na stronie Funai , ta sama reakcja , ponowiłem dalej nic olewanie klienta , a później zdziwko że ma się nędzną opinie wśród potencjalnych zainteresowanych . Zaczynam sądzić że to jakaś tajemnica CIA.

jacek.bukowiecki00

Autor testu ma chyba duży problem z geometrią. Czemu niby miało służyć przeliczenie zużycia energii na cal przekątnej ? I tak największy ekran przegra a najmniejszy wygra. Coś sensownego wniosłoby przeliczenie na jednostkę powierzchni ekranu - cal kwadratowy. No ale żeby to wiedzieć ...............

dominika.zaporowska00

Rozważam zakup Toshiby lub Sharpa z tej listy, ale chciałabym się upewnić, czy pozwolą mi one na:

- oglądanie dowolnych programów telewizyjnych przez internet (sport, wiadomości, filmy) bez podłączania kablówki/satelity/telewizji naziemnej?
- przeglądanie dowolnych stron internetowych (poczta, YouTube, Facebook)?

Jak to jest?

beata.obrocka00

Ten jest w miare tani i zdaje się porządny: http://cosiepsuje.com/produkt/25/ue32f5300.html . Co sądzicie?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.