Tanie telewizory - test porównawczy

Jaki telewizor kupić i nie przepłacić?

Marek Kowalski
Tanie telewizory - test porównawczy

Mimo wciąż rosnącej roli komputerów, smartfonów czy tabletów to wciąż telewizor jest najbardziej powszechnym urządzeniem z gatunku elektroniki konsumenckiej. Rok 2013 wniósł w kwestii telewizji wiele zmian. Przeszliśmy całkowicie na odbiór telewizji cyfrowej. Dla wielu to okazja do zmiany modelu na nowszy. Czy taka zmiana jest równoznaczna z olbrzymim wydatkiem? Telewizory faktycznie potrafią być bardzo drogie, ale my wnikliwie spojrzeliśmy na kilkanaście modeli mieszczących się w dolnej skali cenowej. Czy tani telewizor to dobry telewizor? Jaki telewizor wybrać za kwotę nieprzekraczającą 1500 zł? A może da się jeszcze mniej wydać na niezły sprzęt? W tekście znajdziecie odpowiedzi nie tylko na te pytania.

9

Testowane produkty:

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic to jedna z najbardziej znanych marek wśród producentów elektroniki konsumenckiej i oczywiście telewizorów. Czy sława producenta nie wyostrza przesadnie wymagań konsumenta? Jedyny w naszym teście model Panasonic to telewizor LCD HD Ready (720p) z krawędziowym podświetleniem LED wyposażony w matrycę typu IPS. Zachwyci jakością obrazu? A może funkcjonalnością? Przekonajmy się.

Opakowanie i pierwsze wrażenie
Pudełko skrywające testowany telewizor na pierwszy rzut oka wydawało nam się nieco zbyt smukłe, ale po otwarciu opakowania przekonaliśmy się, że telewizor jest właściwie zabezpieczony styropianowymi elementami ochronnymi. Przenoszenie standardowo ułatwiają wycięte w bocznych krawędziach opakowania uchwyty.

Panasonic TX-L32B6E

Model Panasonic TX-L32B6E to przedstawiciel klasycznej linii we wzornictwie. Zwraca uwagę zauważalnie cieńsza - w stosunku do innych modeli - ramka obrazu z boku i z góry. Jej szerokość w tych miejscach była niższa od 2 cm. Montaż podstawy to trochę kręcenia wkrętakiem (do zestawu dołączono osiem śrub), ale cała operacja nie powinna potrwać dłużej niż kilka minut.

Panasonic TX-L32B6E

Zestaw złącz dostępnych z tyłu telewizora obejmował typowe gniazda: antenowe, SCART, dwa złącza HDMI, gniazdo USB, złącza wideo (wielofunkcyjne kompozytowe/komponentowe) i gniazdko słuchawkowe. Elementem wyróżniającym telewizor Panasonica na tle dotychczas opisanych jest obecność optycznego złącza cyfrowego audio (złącze EIAJ optical znane raczej pod nazwą toslink).

Panasonic TX-L32B6E

Pilot, to klasyczny przedstawiciel "gatunku". Urządzenie jest stosunkowo małe i wyposażone w niewielki zestaw podstawowych klawiszy funkcyjnych. Nie zauważyliśmy żadnego przycisku nagrywania czy pauzy, czyżby telewizor nie oferował tych funkcji?

Panasonic TX-L32B6E

Podobnie jak w przypadku innych modeli, również w Panasoniku nie zapomniano o możliwej sytuacji, kiedy pilot odmówi posłuszeństwa. Umieszczony w tylnej części obudowy zestaw przycisków kontrolnych pozwala sterować podstawowymi funkcjami telewizora.

Parametry techniczne i galeria

Kolorczarny
Rozdzielczość ekranuWXGA (HD; 1366 x 768)
Format obrazu16:9
Rodzaj matrycyIPS LED
TechnologieIPS Alpha, LED
Załączone wyposażeniekabel zasilający, podstawa do telewizora, pilot zdalnego sterowania, wielojęzyczna instrukcja (w tym po polsku)
Waga bez podstawki6 kg
Wysokość z podstawką51,5 cm
Gwarancja producenta24 miesiące
Tuner analogowyTak
Mocowanie VESA 0 mm
Wbudowana karta sieciowa EthernetNie
Liczba gniazd USB 1 szt.
Odtwarzanie plików MP3Tak
Odtwarzanie plików DivX Home TheaterNie
Przeglądarka WWWNie
Wejście ComponentTak
Wyjście słuchawkoweTak
PilotTak
Czas reakcji matrycy0 ms
Pobór mocy w trybie uśpienia0,2 W
Szerokość74,1 cm
Głębokość bez podstawki7,8 cm
Moc wbudowanych głośników 20 W
Tuner cyfrowy DVB-S (SAT)Nie
Liczba wejść Scart (Euro) 1 szt.
Odtwarzanie plików JPEGTak
Odtwarzanie plików WMVNie
Obsługa kontenerów MKVTak
Wejście S-VideoNie
Wejście VGANie
TeletekstTak
Jasność0 cd/m2
Pobór mocy maks.0 W
Waga brutto (produkt z opakowaniem)0 kg
Głębokość z podstawką18,4 cm
Napięcie zasilania230 V
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4Tak
Liczba wejść HDMI 2 szt.
Dekoder Dolby DigitalTak
Kąt widzenia w pionie178 °
Odtwarzanie plików WMANie
Odtwarzanie plików MP4Tak
Możliwość nagrywania (USB HDD/HDD/Pamięć SD)Nie
Wejście DVINie
Uprzestrzennienie dźwiękuNie
Przekątna ekranu32 "
Waga z podstawką7 kg
Wysokość bez podstawki45 cm
Średni pobór mocy31 W
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-2Nie
Pamięć stron teletekstu1000 str.
Wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa WiFiNie
Kąt widzenia w poziomie 178 °
Odtwarzanie plików FLACNie
Odtwarzanie plików DivX HDNie
Obsługa SkypeNie
Wejście CompositeTak
Wyjście audioTak
Kompatybilność z DLNANie
Częstotliwość odświeżania0 Hz
  • Panasonic TX-L32B6E
  • Panasonic TX-L32B6E
  • Panasonic TX-L32B6E
  • Panasonic TX-L32B6E
  • Panasonic TX-L32B6E
Panasonic TX-L32B6E

Uruchomienie, skanowanie kanałów i nawigacja

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Standardowe powitanie - ekran wyboru języka interfejsu.

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Dalsze etapy wstępnej konfiguracji również standardowe, określamy tryb pracy (sklep/dom), wybieramy kraj na podstawie którego dobrane zostaną ustawienia automatyki strojenia, następnie pozostaje tylko wybrać rodzaj sygnału i uruchomić skanowanie.

Panasonic TX-L32B6E

Według wskazań samego telewizora skanowanie kanałów miało zająć około 3 minut. W istocie testowany model japońskiej marki poradził sobie z tym zadaniem w czasie znacznie krótszym (nieco ponad minutę). Po zakończeniu skanowania nie jest wyświetlana lista kanałów, a sposób ich sortowania jest taki, jak kolejność wykrywania. Po wyświetleniu kanału, a także podczas zmiany kanału telewizor przez krótki czas wyświetla informacje na temat danego programu.

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Wbudowany w telewizor Panasonica elektroniczny przewodnik po programach podobał nam się. Użytkownik ma do wyboru dwa tryby wyświetlania. W pierwszym poszczególne programy prezentowane są na linii czasu, w drugim układ przypomina klasyczny program telewizyjny. Nie ma tu funkcji nagrywania wybranych programów.

Menu ekranowe, sterowanie obrazem, dźwiękiem i funkcje dodatkowe

Panasonic TX-L32B6E

Menu ekranowe zastosowane w telewizorze Panasonic to jedno z bardziej estetycznych i czytelnych rozwiązań. Wszystkie opcje menu pogrupowane są w pięć kategorii tematycznych.

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Ustawienia dotyczące obrazu są dość mocno rozbudowane - to zaleta. Dzięki temu łatwiej dopasować jakość obrazu do swoich wymagań.

Panasonic TX-L32B6E ma również wbudowany wewnętrzny test umożliwiający sprawdzenie, czy obraz i dźwięk są prawidłowo emitowane przez urządzenie. Pozwala to łatwo wyjaśnić, czy ewentualne problemy z odbiorem wynikają z wady telewizora czy też z niedostatecznej mocy sygnału odbieranego przez tuner.

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Również ustawienia audio były bardziej rozbudowane w stosunku do dotychczas opisanych modeli. Nawet w przypadku wyboru trybu standardowego mamy możliwość regulacji tonów wysokich i niskich, a przełączając się na tryb użytkownika otrzymujemy dodatkowo dostęp do dokładniejszego korektora brzmienia. Konfiguracja dźwięku przewiduje nawet taki parametr jak odległość głośnika od ściany. Gdy spojrzymy na telewizor z boku, zobaczymy że nie jest on specjalnie smukły, jego grubość (czy też głębokość) bez podstawki to prawie 8 cm. Zgodnie ze specyfikacją moc audio to 20 W, a to wymaga miejsca, ale za to mamy urządzenie dysponujące zauważalnie lepszym brzmieniem w stosunku do wcześniejszych, tańszych modeli.

Współpraca z dodatkowymi urządzeniami, nagrywanie i odtwarzanie multimediów

Choć telewizor wyposażony jest z gniazdo USB to jest ono wykorzystywane wyłącznie przez wbudowany w telewizor odtwarzacz multimedialny. Panasonic nie wbudował w opisywany model funkcji umożliwiających nagranie aktualnie oglądanego programu, nie znajdziemy w tym telewizorze również funkcji timeshiftingu.

Panasonic TX-L32B6E

Interfejs wbudowanego odtwarzacza daje dostęp nie tylko do określonych kategorii treści, ale teoretycznie pozwala też połączyć się z innymi urządzeniami za pośrednictwem funkcji Viera Link. Dla wyjaśnienia: Viera Link nie ma nic wspólnego z siecią czy internetem. Zadaniem tej funkcji jest umożliwienie użytkownikowi kontroli nad różnymi urządzeniami audio wideo marki Panasonic, połączonymi z telewizorem za pośrednictwem złącz HDMI. Widoczny na ekranie komunikat wynikał najprawdopodobniej z tego, że do telewizora nie było podłączone żadne inne urządzenie japońskiego producenta.

Panasonic TX-L32B6E

Wróćmy do odtwarzacza multimedialnego. Urządzenie obsługuje oczywiście odtwarzanie zdjęć i jedynym obsługiwanym formatem jest popularny JPEG.

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku odtwarzania plików audio. Zwraca też uwagę estetyczny pełnoekranowy player.

Panasonic TX-L32B6E

Zakres obsługiwanych formatów wideo jest dość szeroki. Telewizor bez najmniejszych problemów odtwarzacza pliki wideo w popularnym formacie MKV czy MP4.

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Moduł odtwarzacza multimediów daje również dostęp do opcji związanych z ustawieniami energooszczędnymi. Rozbawiła nas nieco ilość skrótów w opisach poszczególnych funkcji. Przyznacie że opis widoczny w ramce po prawej stronie ekranu, w którym prawie wszystkie wyrazy napisane są skrótami wygląda cokolwiek dziwnie.

Pomiary i testy

Czas na pomiary, zaczynamy standardowo od zużycia energii. Telewizor Panasonic TX-L32B6E to - zgodnie z informacją na etykietce energetycznej - klasy A+. Deklarowany pobór mocy wynosi 31 W, a roczne szacowane zużycie to 43 kWh. Tymczasem uzyskane przez nas wyniki przedstawiają się następująco:

- pobierana moc w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania białej planszy – 39,9 W,
- pobierana moc w standardowych ustawieniach w trakcie wyświetlania czarnej planszy – 38,1 W,
- maksymalny odnotowany chwilowy pobór mocy podczas wyświetlania obrazu z różnych źródeł – 38,3 W,
- pobór mocy w trybie czuwania – 0,1 W.

To co daje się zauważyć, to fakt, że choć podczas pracy 32 calowy telewizor Panasonica nie był najbardziej oszczędny spośród testowanych przez nas 32-calówek, to urządzenie japońskiego producenta charakteryzuje się najniższym w teście poborem energii w trybie czuwania.

Panasonic TX-L32B6E

Do jasności ekranu nie mamy zastrzeżeń. Poziom luminancji jest w miarę równy na całej powierzchni ekranu.

Panasonic TX-L32B6E

Potwierdza to wykres luminancji.

Panasonic TX-L32B6E

Z temperaturą barwową nieco gorzej. Przy standardowych ustawieniach telewizora jest ona nieco zbyt wysoka i nierównomierna w poszczególnych obszarach ekranu.

Panasonic TX-L32B6E

Wykres wyraźnie ilustruje zbyt "chłodne" i "ciepłe" kolorystycznie obszary ekranu. Ustawienie to można na szczęście skorygować. To głównie zasługa bogatego zestawu opcji konfiguracyjnych w menu telewizora. Po korekcie udało nam się uzyskać znacznie cieplejsze i bardziej naturalne barwy, a temperatura barwowa w żadnym obszarze ekranu nie przekraczała progu tolerancji.

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Diagramy chromatyczności pokazują ładne dopasowanie emitowanych barw do przestrzeni sRGB. Panasonic potrafi odwzorować 96,7% barw sRGB.

Panasonic TX-L32B6E

Obraz - kreskówka, kolory znośnie, widoczne echo ruchu.

Panasonic TX-L32B6E

Ciemna scena: szczegóły widoczne, kolory w porządku, niemniej obraz wydawał się nieco mdły.

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Po korekcie ustawień nie mieliśmy większych zastrzeżeń do obrazu telewizyjnego zarówno w przypadku kanałów o niskiej rozdzielczości jak i tych HD.

Panasonic TX-L32B6E

Szarości bardzo dobrze, rozpiętość pomiędzy czernią a bielą wyraźnie widoczna.

Panasonic TX-L32B6E

Kontrast - bez problemów.

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Panasonic TX-L32B6E

Mechanizm skalujący (od góry obraz 360p, 720p oraz 1080p) również działał poprawnie.

Wnioski
Przejrzyste i proste w obsłudze, a jednocześnie bogate w ustawienia menu ekranowe, funkcjonalny odtwarzacz multimedialny oraz przyzwoita (po korekcie) jakość obrazu to z pewnością zalety telewizora japońskiej marki. Nam jednak brakowało przydatnych przecież funkcji nagrywania programów czy timeshiftingu. Zaletą jest również zauważalnie lepsze i łatwiej konfigurowalne nagłośnienie.

Plusy i minusy:

+ estetyczne i funkcjonalne menu ekranowe
+ bogaty zestaw parametrów regulacyjnych
+ przyzwoita (po korekcie) jakość obrazu i niezła jakość dźwięku jak na głośniki wbudowane w telewizor

- brak funkcji nagrywania wideo i przesunięcia czasowego (timeshifting)
- nieco zbyt wysoka temperatura barwowa przy standardowych ustawieniach

Do testów dostarczył:

logo Panasonic

Waszym zdaniem

krzysztofszulc00

Test naprawdę bardzo rzetelny i będzie pomocny przy wyborze budżetowego TV. Wyciągając wnioski z waszego testu widzę, że zaraz po zakupie warto wykonać kalibrację ekranu. Nie zamieściliście jednak opisu w jaki sposób możemy skalibrować taki TV. Zwykły użytkownik niewiele zrozumie z dołączonych diagramów, nie będzie posiadał również kolorymetru. Czy przyszły nabywca ma możliwość zrobienia tego we własnym zakresie bez dodatkowych urządzeń? Czy tak dobre efekty kalibracji osiągnęliście sterując jedynie poziomem kontrastu/jasności i poziomem podstawowych barw RGB?

marek.j.kowalski01

@krzysztofszulc: dziękujemy za opinię. Jeżeli chodzi o kalibrację bazowaliśmy wyłącznie na opcjach regulacyjnych dostępnych w samym telewizorze. Żaden z telewizorów nie był wprowadzany w tryb serwisowy, nie korzystaliśmy z żadnych ponadstandardowych, niedostępnych zwykłemu użytkownikowi ustawień. Kolorymetr służył nam głównie do oceny osiągniętych rezultatów. Co prawda możliwe jest, by to kolorymetr wprowadzał zmiany w ustawieniach urządzenia, ale celowo z tego zrezygnowaliśmy ustawiając każdy z telewizorów ręcznie za pomocą opcji wbudowanych w menu urządzenia, a potem dokonując za pomocą kolorymetru tylko pomiarów. Tekst poradniczy dotyczący samodzielnej kalibracji i zasad regulacji w celu poprawienia jakości obrazu niebawem opublikujemy.

ireneusz.bacik00

Aż ciężko mi uwierzyć, że tylko jeden tv Panasonika znalazł się w tym zestawieniu. No i nie znalazł się mój dt50, ale faktycznie nie był najtańszy. Zastanawiam się, czy podejście "im tańszy, tym lepszy" jest właściwe w przypadku takiego sprzętu. Moja teściowa zawsze powtarza, że biednych nie stać na kupowanie tanich rzeczy i coś w tym jest. Może raczej powinniście edukować czytelników, że za jakość trzeba zapłacić, ale że w dłuższej perspektywie to popłaca....

stomatologista00

@ireneuszbacik: dt50 to dobry tv, nie wiem tylko czy powinieneś słuchać teściowej...

audikom00

Jestem posiadaczem TV Funai 32fl553p/10 od dwóch tygodni .Długo nie mogłem się zdecydować na zakup tv led z powodu kiepskiej jakości obrazu w tanich urządzeniach tego typu przedstawianych w sklepach . Rozglądając się od około trzech lat za takim telewizorem przychylałem się głównie do tv Funaji ze względu na stosunek jakość / cena i pięcioletnią gwarancje . Przy kosztach naprawy uszkodzeń w led , gwarancja jest największą zaletą tego TV przy porównywalnych często lepszych parametrach wyświetlania i obsługi. Z zakupionego za 999 zł TV jestem wyjątkowo zadowolony , po wykonaniu dostępnych ustawień obrazu pod siebie stwierdziłem że jest on bardzo dobry . Jako 32 cale wygląda dzisiaj na mały to do osobistego średniego pokoju jest wystarczający. W domu mam do porównania Samsunga UE40EH5020W i LG 42LM3400 , Samsung robiony niby pod cyfrówkę w Polsce nie daje rady ,ogólnie da się oglądać jednak podczas meczu piłkarzom znikały głowy i nie tylko , LG jest wyraźnie lepszy od niego . Moje Funai nie ustępuje w/w a wg. syna oglądacza LG moje TV ma bdb większą głębie obrazu co by to nie znaczyło . Na tym zakończę mój wywód może z czasem opisze dalsze doświadczenia z tym TV. Mam jednak ważne pytanie w specyfikacji podajecie matryce TFT-LED a ja się spotkałem z wypowiedzią (podobno przedstawiciela producenta ) że jest to matryca ISP . Prosze o wyjaśnienie .

audikom00

Telewizor fajny ,otoczka ludzka kiepska. Na adres pawel.pilarczyk@agdlab.pl , podobno tutejszego szefa , ponowiłem zadane wyżej pytanie o matryce tego TV. Całkowite olecko ani be ani me , nikt się nie strudził odpowiedzią . To samo pytanie zadałem serwisowi na stronie Funai , ta sama reakcja , ponowiłem dalej nic olewanie klienta , a później zdziwko że ma się nędzną opinie wśród potencjalnych zainteresowanych . Zaczynam sądzić że to jakaś tajemnica CIA.

jacek.bukowiecki00

Autor testu ma chyba duży problem z geometrią. Czemu niby miało służyć przeliczenie zużycia energii na cal przekątnej ? I tak największy ekran przegra a najmniejszy wygra. Coś sensownego wniosłoby przeliczenie na jednostkę powierzchni ekranu - cal kwadratowy. No ale żeby to wiedzieć ...............

dominika.zaporowska00

Rozważam zakup Toshiby lub Sharpa z tej listy, ale chciałabym się upewnić, czy pozwolą mi one na:

- oglądanie dowolnych programów telewizyjnych przez internet (sport, wiadomości, filmy) bez podłączania kablówki/satelity/telewizji naziemnej?
- przeglądanie dowolnych stron internetowych (poczta, YouTube, Facebook)?

Jak to jest?

beata.obrocka00

Ten jest w miare tani i zdaje się porządny: http://cosiepsuje.com/produkt/25/ue32f5300.html . Co sądzicie?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.