Test niedrogich tunerów DVB-T

Cyfrowa telewizja niewielkim kosztem

Marek Kowalski
Test niedrogich tunerów DVB-T

Pierwsze polskie nadajniki przesyłające analogowy sygnał telewizyjny na terenie województwa lubuskiego są już wyłączone, dostępu do telewizji analogowej nie mają również mieszkańcy Trójmiasta i Poznania, niebawem na pozostałym obszarze kraju jedyną dostępną opcją przesyłu programów telewizyjnych będzie technologia cyfrowa. Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym rodzajom tunerów DVB-T. To urządzenia niezbędne, by oglądać cyfrową telewizję. Wszystkie pozostałe komponenty najprawdopodobniej od dawna już masz.

0

Testowane produkty:

Cabletech URZ0195

Kolejny tuner firmy Cabletech to urządzenie już bez funkcji internetowych, ale nie one są najbardziej poszukiwaną cechą w tego typu urządzeniach.

Pierwsze wrażenie

Cabletech URZ0195

Cabletech URZ0195 to urządzenie wykonane solidnie, większa część urządzenia wykonana jest z lakierowanej blachy, jedynie front tunera to tworzywa sztuczne.

Cabletech URZ0195

Z przodu urządzenia złącze USB, czujnik podczerwieni oraz wyświetlacz. Brak jakichkolwiek przycisków, co oznacza, że warto dbać o odpowiednie zasilanie pilota zdalnego sterowania, bo w razie wyczerpania się baterii nie będziemy mieli jak zmieniać kanałów :)

Cabletech URZ0195

Tuner zachowuje się stabilnie, cztery gumowe nóżki skutecznie przytrzymują urządzenie w jednym miejscu. Zestaw złącz widoczny z tyłu obudowy nie odbiega od standardu dla tego typu urządzeń. Oprócz obowiązkowych gniazd antenowych użytkownik ma do dyspozycji gniazdo HDMI, złącze SCART, a także cyfrowe (RCA) i analogowe (mini-jack stereo) wyjścia audio.

Cabletech URZ0195

Pilot zdalnego sterowania ma bardzo małe klawisze. Na szczęście znajdują one w odległości raczej uniemożliwiającej przypadkowe wciśnięcie dwóch klawiszy jednocześnie.

Specyfikacja

Poniższa tabela zawiera specyfikację modelu Cabletech URZ0195:

Blokada rodzicielskaTak
Obsługa plików TXTTak
Obsługa plików ASFNie
Obsługa plików WAVTak
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4Tak
Obsługa plików AVITak
Dekoder Dolby DigitalTak
Obsługa plików PNGTak
Obsługa plików WMATak
Konstrukcja obudowyblacha lakierowana mat, front z tworzywa sztucznego matowego z błyszczącym owalem pośrodku
Wejście CompositeNie
WejściaRF IN
Wyjście audioTak
Zawartość opakowaniatuner, pilot zdalnego sterowania, baterie do pilota (typ AAA), instrukcja obsługi
Adapter Wi-Fi Nie
Waga375 g
Obsługa plików TSTak
Dekoder DTSNie
Czytnik kart pamięciNie
Złącze HDMITak
Wyjście cyfrowe dźwiękuTak
Zegar Tak
Wyświetlacz elektronicznyTak
Obsługa plików AACTak
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-2Tak
Obsługa plików WMVTak
Wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa WiFiNie
Obsługa plików BMPTak
Obsługa kontenerów MKVTak
Obsługiwane formaty plikówMKV, H.264, AVI, XVID, MPEG-4, MPEG-2, TS, TP, TPR, M2TS, MPEG, MP4, MOV, TXT, SRT, SUB, ASS, SSA, SAM, AC3, MP3, WMA, WAV, ACC, JPG, BMP, PNG
Wejście ComponentNie
Zasilaniena wejściu: AC 220-240V, 50/60 Hz
Wyjście słuchawkoweTak
Mocowanie przewodustałe
Kompatybilność z DLNANie
Szerokość160 mm
Obsługa plików H.264Tak
Długość przewodu1 m
Obsługa plików AIFFNie
Obsługa napisówTak
Złącze USBTak
Wejście audioNie
Odtwarzanie plików AVCHDTak
Obsługa plików MP4Tak
Obsługa plików FLACNie
Obsługa plików MPEG-4Tak
Wbudowana karta sieciowa EthernetNie
Obsługa plików JPEGTak
Instrukcja obsługi w języku polskimTak
Kolorczarny
Wejście S-VideoNie
Załączone wyposażenietuner, pilot zdalnego sterowania, baterie do pilota (typ AAA)
Wejście VGANie
ZłączaUSB 2.0, antenowe (wejście i wyjście), SCART, HDMI, coaxial RCA (pot. cinch), mini-jack audio stereo
TimerTak
Wysokość38 mm
Obsługa plików MOVNie
Pobór mocy6 W
Obsługa plików FLVNie
Technologia EPGTak
Automatyczne wyłączanieTak
Złącze Ethernet (LAN)Nie
Ekran dotykowyNie
Obsługa plików MP3Tak
Obsługa plików OGGTak
Obsługa plików MPEGTak
Tuner cyfrowy DVB-S (SAT)Nie
Obsługa plików RMVBNie
Dekoder Dolby TrueHDNie
Obsługa plików GIFNie
Możliwość nagrywania (USB HDD/HDD/Pamięć SD)Tak
Obsługiwane standardy wideo1080p, 1080i, 720p, 576p, 576i, automatyczne rozpoznawanie
Wejście DVINie
WyjściaRF OUT, SCART (wideo analogowe), HDMI (wideo cyfrowe), coaxial (cyfrowe audio), stereo (analogowe audio)
TeletekstTak
Obsługiwane typy kart pamięcibrak czytnika
Obsługa plików Xvid Tak
Długość110 mm
Obsługa plików VOBTak
Technologia Time ShiftTak
Wyświetlacz diodowyTak

Testy praktyczne

Podłączyliśmy tuner to naszego redakcyjnego stanowiska testowego i uruchomiliśmy sprzęt.

Cabletech URZ0195

Na ekranie pojawiło się efektowne logo producenta, co ciekawe plansza była inna niż w przypadku wcześniej opisywanego modelu URZ0191 tego samego producenta.

Cabletech URZ0195

Kolejna plansza wyjaśnia różnice. W tym urządzeniu zastosowano jeszcze inne oprogramowanie wewnętrzne. Interfejs przypomina nieco znany z komputerów interfejs systemu Windows (ramki okien, belki tytułowe, przyciski itp.). Pierwsza plansza powitalna informuje o aktualnie ustawionym języku, regionie, proporcjach obrazu i trybie wyświetlania. Wciśnięcie klawisza OK uaktywnia proces skanowania.

Cabletech URZ0195

W trakcie skanowania trwającego 2 minuty i 20 sekund tuner znalazł 33 pozycje: 31 kanałów telewizyjnych i dwa radiowe. To więcej niż liczba emitowanych bezpłatnie kanałów FTA, ale wynika to z faktu, że oprócz programów nadawanych bezpłatnie tuner znalazł kilka pozycji kodowanych, których i tak nie da się obejrzeć posiadając wyłącznie testowane urządzenie.

Cabletech URZ0195

Menu tunera jest dość proste w obsłudze, poszczególne funkcje są zgrupowane pod postacią ikon w pionowym pasku widocznym po lewej stronie menu. W centralnej części prezentowane są funkcje dotyczące aktualnie wybranej kategorii.

Cabletech URZ0195

Także i tutaj producent nie oparł się pokusie dodania do menu urządzenia kilku gier, m.in. Sudoku.

Cabletech URZ0195

Cabletech URZ0195

Przewodnik po programach (EPG) ma w tym przypadku postać hierarchicznej listy. Po lewej stronie wybieramy stację, po prawej konkretny program nadawany na wybranej stacji. Tuner na żądanie może wyświetlić dodatkowe informacje o danym programie, a po podłączeniu do tunera nośnika danych można zaplanować nagrywanie. Harmonogram może obejmować pozycje jednorazowe, jak również nagrywanie seryjne, przydatne gdy chcemy np. nagrać wszystkie odcinki ulubionego serialu w trakcie dłuższego pobytu poza domem.

Cabletech URZ0195

Funkcja PVR działa podobnie jak w wielu innych tunerach. Po uaktywnieniu nagrywania na ekranie pojawia się informacja o czasie nagrania i stopniu zapełnienia nośnika danych. Uwaga: przycisk REC jest umieszczony na pilocie bardzo blisko dolnej krawędzi pilota i wymaga dość sporego nacisku. W efekcie trudno się z niego korzysta trzymając pilota w jednym ręku.

Cabletech URZ0195

Nagrane programy są wyświetlane w module PVR w postaci listy, a na nośniku zapisywane są w postaci plików z rozszerzeniem TS - podobnie jak w przypadku wcześniej testowanego, innego modelu tego samego producenta.

Cabletech URZ0195

Również i ten model nie potrafił rozpoznać nośników danych z interfejsem USB 3.0, dopiero po podłączeniu zewnętrznego dysku USB 2.0 został on wykryty przez menu odtwarzacza wbudowanego w testowany tuner.

Cabletech URZ0195

Niestety funkcjonalność otrzymanego egzemplarza nas nieco rozczarowała. O ile nie było problemu z odtworzeniem popularnych formatów danych takich jak AVI, MPG, MP4, Xvid, MP3, WAV, JPEG, PNG, BMP, to tuner nie potrafił odczytać filmu zapisanego w formacie TS. Co ciekawsze format ten jest teoretycznie obsługiwany przez tuner, co więcej właśnie w tym formacie zapisywane są pliki z rejestrowanymi programami telewizyjnymi.

Podsumowując, kolejny model tunera Cabletech to produkt trochę niedopracowany, ale do oglądania nadawanych cyfrowo programów w zupełności wystarczy, szkoda tylko, że oprócz kanałów FTA wykrywa też i indeksuje niektóre stacje kodowane, których bez dodatkowego dekodera i tak obejrzeć nie można. Wymusza do konieczność ręcznego przekonfigurowania listy programów. Interfejs systemowy testowanego tunera z jednej strony wydaje się prosty w obsłudze, ale z drugiej strony miejscami jest on robiony chyba w pośpiechu, o czym mogą świadczyć np. literówki i błędy w tłumaczeniu.

Zalety i wady

+ Solidna konstrukcja

- Błędy w tłumaczeniu
- Kłopoty z obsługą nośników USB 3.0 (zgodnych z USB 2.0)
- Kłopoty z odtworzeniem teoretycznie obsługiwanych formatów wideo

Nasza ocena: 4

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.