Test niedrogich tunerów DVB-T

Cyfrowa telewizja niewielkim kosztem

Marek Kowalski
Test niedrogich tunerów DVB-T

Pierwsze polskie nadajniki przesyłające analogowy sygnał telewizyjny na terenie województwa lubuskiego są już wyłączone, dostępu do telewizji analogowej nie mają również mieszkańcy Trójmiasta i Poznania, niebawem na pozostałym obszarze kraju jedyną dostępną opcją przesyłu programów telewizyjnych będzie technologia cyfrowa. Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym rodzajom tunerów DVB-T. To urządzenia niezbędne, by oglądać cyfrową telewizję. Wszystkie pozostałe komponenty najprawdopodobniej od dawna już masz.

0

Testowane produkty:

KORR HD128

KORR HD128 to przedstawiciel coraz liczniejszej grupy tunerów DVB-T typu STB (z ang. Set Top Box). Opakowanie produktu sugeruje, że mamy do czynienia z bardzo funkcjonalnym urządzeniem, które umożliwi nie tylko oglądanie kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, ale pełni rolę również rozbudowanego, multimedialnego odtwarzacza, pozwalającego na wyświetlenie na ekranie telewizora zdjęć, filmów (z napisami dialogowymi zapisanym w odrębnym pliku tekstowym), a także odtworzenie muzyki. Cóż, nie pozostało nam nic innego, jak sprawdzić możliwości sprzętu w praktyce.

Pierwsze wrażenie

Powiedzmy sobie szczerze. Gdy wyjęliśmy urządzenie z pudełka, trudno było o zachwyty. KORR HD128 to niewielka, prostopadłościenna i bardzo lekka skrzynka. Urządzenie jest na tyle lekkie (bez zasilacza waży nieco ponad 120 g), że po wzięciu go w dłonie, mieliśmy wrażenie, że trzymamy pustą obudowę.

KORR HD128

Jak widać wzornictwo tunera KORR HD128 nie powala na kolana, chociaż z drugiej strony, od tunera oczekujemy przede wszystkim funkcjonalności. Pamiętajmy jednak, że tego typu urządzenia nie są akcesoriami np. do komputera schowanego gdzieś pod biurkiem. Telewizor znajduje się najczęściej w salonie - z założenia najbardziej reprezentacyjnym miejscu domu, zatem całkowicie zignorować wyglądu ustawianych tam urządzeń nie można.

KORR HD128

Przednia część obudowy, to przede wszystkim dwa istotne elementy: sensor podczerwieni (oznaczony literami "IR") oraz gniazdko USB, w które można wpiąć np. pendrive'a USB, czy zewnętrzny dysk USB.

KORR HD128

Tylna część obudowy to zestaw złącz w znacznym stopniu określający funkcjonalność testowanego urządzenia. KORR HD128 wyposażony jest w niezbędne do odbioru telewizji gniazdo antenowe, złącza HDMI oraz SCART (popularne "eurozłącze") umożliwiające podłączenie tunera to telewizora, analogowe wyjście audio (np. do podłączenia słuchawek, co jest o tyle proste, że zastosowano tu popularne złącze typu mini-jack stereo) oraz cyfrowe wyjście audio. Zestaw złącz uzupełnia widoczne po prawej stronie miejsce na wtyk zasilacza sieciowego.

KORR HD128

Urządzenie jest pozbawione jakichkolwiek przycisków kontrolnych, nie ma w nim również żadnego wyłącznika. Z lewej strony obudowy producent umieścił zaślepkę przycisku. Brak jakichkolwiek przycisków może okazać się kłopotem w sytuacji, gdy zawiedzie pilot.

KORR HD128

Na spodniej stronie urządzenia widoczne są zaplombowane wkręty, nalepki znamionowe oraz plastikowe nóżki. Ten ostatni element wzbudził nasze wątpliwości. Sam tuner jest co prawda bardzo lekki, ale czy po podłączeniu okablowania i zasilacza urządzenie nie będzie się przesuwać po szklanej, gładkiej powierzchni stolika telewizyjnego? Niebawem się przekonamy.

KORR HD128

Dołączony do zestawu pilot zdalnego sterowania jest niewielki, ale dobrze leży w dłoni. Przyciski są gumowe i dość przyjemne w dotyku. Niestety brakuje podświetlenia klawiszy, choć producent zastosował tutaj trochę nietypowe rozwiązanie: widoczny w górnej części po prawej stronie biały, gumowy element nie jest nieoznaczonym przyciskiem, lecz podświetlaną na czerwono diodą sygnalizującą naciśnięcie dowolnego przycisku. Nie pomaga ona jednak w odnalezieniu odpowiedniego przycisku podczas nocnych seansów filmowych, pomaga jedynie ocenić, czy baterie i przyciski w pilocie są sprawne.

Oprócz urządzenia, zasilacza sieciowego, pilota z bateriami oraz instrukcją w pudełku nie ma nic więcej. Warto pamiętać, że do połączenia testowanego sprzętu z telewizorem potrzebne jest jeszcze odpowiednie okablowanie: kabel SCART lub HDMI. Okablowanie trzeba kupić oddzielnie.

Specyfikacja

Poniższa tabela zawiera specyfikację techniczną testowanego tunera KORR HD128

Blokada rodzicielskaTak
Obsługa plików TXTTak
Obsługa plików ASFNie
Obsługa plików WAVTak
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4Tak
Obsługa plików AVITak
Dekoder Dolby DigitalTak
Obsługa plików PNGTak
Obsługa plików WMATak
Konstrukcja obudowytworzywo sztuczne, front błyszczący, pozostałe części matowe
Wejście CompositeNie
WejściaRF IN
Wyjście audioTak
Zawartość opakowaniatuner, pilot zdalnego sterowania, baterie do pilota (typ AAA, 2 szt.), zasilacz sieciowy, instrukcja obsługi
Adapter Wi-Fi Nie
Waga190 g
Obsługa plików TSTak
Dekoder DTSNie
Czytnik kart pamięciNie
Złącze HDMITak
Wyjście cyfrowe dźwiękuTak
Zegar Tak
Wyświetlacz elektronicznyNie
Obsługa plików AACTak
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-2Tak
Obsługa plików WMVTak
Wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa WiFiNie
Obsługa plików BMPTak
Obsługa kontenerów MKVTak
Obsługiwane formaty plikówMKV, H.264, AVI, XVID, MPEG-4, MPEG-2, TS, TP, TPR, M2TS, MPEG, MP4, MOV, TXT, SRT, SUB, SSA, ASS, SAM, AC3, MP3, WMA, WAV, ACC, JPG, BMP, PNG
Wejście ComponentNie
Zasilaniena wejściu: AC 220-240V, 50/60 Hz, 0.3 A maks.; na wyjściu: 5V DC, 1,5 A
Wyjście słuchawkoweTak
Mocowanie przewodudołączany do złącza
Kompatybilność z DLNANie
Szerokość155 mm
Obsługa plików H.264Tak
Długość przewodu1,5 m
Obsługa plików AIFFNie
Obsługa napisówTak
Złącze USBTak
Wejście audioNie
Odtwarzanie plików AVCHDTak
Obsługa plików MP4Tak
Obsługa plików FLACNie
Obsługa plików MPEG-4Tak
Wbudowana karta sieciowa EthernetNie
Obsługa plików JPEGTak
Instrukcja obsługi w języku polskimTak
Kolorczarny
Wejście S-VideoNie
Załączone wyposażenieTuner, pilot zdalnego sterowania, baterie do pilota (typ AAA, 2 szt.), zasilacz sieciowy
Wejście VGANie
ZłączaUSB 2.0, HDMI 1.3, coaxial RCA (pot. cinch), mini-jack stereo, antenowe (wejście i wyjście), SCART, zasilanie
TimerTak
Wysokość30 mm
Obsługa plików MOVTak
Pobór mocy10 W
Obsługa plików FLVNie
Technologia EPGTak
Automatyczne wyłączanieTak
Złącze Ethernet (LAN)Nie
Ekran dotykowyNie
Obsługa plików MP3Tak
Obsługa plików OGGNie
Obsługa plików MPEGTak
Tuner cyfrowy DVB-S (SAT)Nie
Obsługa plików RMVBNie
Dekoder Dolby TrueHDNie
Obsługa plików GIFNie
Możliwość nagrywania (USB HDD/HDD/Pamięć SD)Tak
Obsługiwane standardy wideo1080p, 1080i, 720p, 576p, 576i, automatyczne rozpoznawanie
Wejście DVINie
WyjściaRF OUT, coaxial (cyfrowe audio), stereo (analogowe audio), SCART (wideo analogowe), HDMI (wideo cyfrowe)
TeletekstTak
Obsługiwane typy kart pamięcibrak czytnika
Obsługa plików Xvid Tak
Długość80 mm
Obsługa plików VOBNie
Technologia Time ShiftTak
Wyświetlacz diodowyNie

Testy praktyczne

KORR HD128 można podłączyć do telewizora za pośrednictwem złącz HDMI lub SCART. Ponieważ wykorzystywany przez nas do testów telewizor firmy Toshiba wyposażony był w gniazdka HDMI wybraliśmy tę metodę połączenia.

Po połączeniu tunera z telewizorem oraz włączeniu zasilania do obu urządzeń, ustawiliśmy telewizor, by wyświetlany na ekranie obraz pochodził że źródła podłączonego do złącza HDMI. Przy okazji nasze obawy dotyczące plastikowych nóżek okazały się słuszne - podłączony tuner ślizgał się po stoliku.

KORR HD128

Na ekranie zobaczyliśmy "Przewodnik instalacji" - ekran powitalny oprogramowania wbudowanego w testowany tuner KORR HD128. Obsługa tego przewodnika instalacyjnego jest banalnie prosta. Interfejs standardowo jest polskojęzyczny, a do nawigacji pomiędzy poszczególnymi opcjami używamy przycisków pilota.nterfejs jest standardowo polskojęzyczny, a nawigacja po widocznych na ekranie opcjach. Żadnych opcji jednak nie trzeba było wybierać - wystarczyło wcisnąć na pilocie przycisk "OK" by rozpoczęło się automatyczne skanowanie udostępnianych bezpłatnie cyfrowych kanałów.

KORR HD128

Automatyczne skanowanie kanałów trwało 2 minuty i 45 sekund. W tym czasie KORR HD128 odnalazł 22 programy telewizyjne, czyli komplet 21 programów nadawanych w ramach trzech cyfrowych multipleksów i dodatkowo nadawany testowo z nadajnika umieszczonego na iglicy warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki program TVN HD. Po zakończeniu skanowania tuner automatycznie wyświetla pierwszy znaleziony program. Wykryte programy są domyślnie sortowane wg LCN (ang. Logical Channel Number), czyli według tzw. logicznego numeru kanału - identyfikatora definiującego kolejność kanałów DVB-T. To najczęściej stosowana metoda sortowania. Użytkownikowi nie pozostaje nic innego jak oglądać.

KORR HD128

W trakcie zmiany kanału tuner automatycznie wyświetla nazwę aktualnie nadawanego i kolejnego programu na danym kanale wraz z godzinami ich emisji. Nie jest to bogaty zestaw informacji, wiele tunerów DVB-T, np. te wbudowane w nowoczesne telewizory Full HD prezentują oprócz tego wiele dodatkowych danych, np. informacje o rozdzielczości obrazu czy opisy programów. Nie jest to jednak jakaś wada testowanego tunera, bo dostęp do szerszego zakresu danych o ofercie programowej poszczególnych nadawców można uzyskać za pośrednictwem wbudowanej w tuner funkcji EPG, czyli elektronicznego przewodnika po programach.

KORR HD128

Menu główne testowanego urządzenia jest proste w obsłudze. Poszczególne kategorie ustawień zostały pogrupowane w kartach. Dostęp do poszczególnych ustawień uzyskujemy za pomocą przycisków nawigacyjnych na pilocie, dodatkowo na ekranie użytkownik ma wyświetlane podpowiedzi, którego klawisza użyć, by np. zatwierdzić jakąś opcję lub cofnąć się do poprzedniego menu.

KORR HD128

Jedną z najbardziej zachwalanych funkcji powiązanych z cyfrową telewizją jest EPG - elektroniczny przewodnik po programach. Jak ta funkcja jest zrealizowana w testowanym urządzeniu? Nie najlepiej. Układ prezentowanych informacji jest mało czytelny. Co prawda rozwiązanie zastosowane w KORR HD128 pozwala korzystać ze wszystkich najważniejszych funkcji EPG (np. planowania nagrań), ale jeżeli chodzi o interfejs, to jest on po prostu przeładowany tekstem.

KORR HD128

Kolejną zachwalaną funkcją wielu tunerów DVB-T jest PVR, czyli możliwość nagrania zarówno aktualnie oglądanego programu, jak i zapisu filmu czy dokumentu, który będzie emitowany w przyszłości. Oczywiście najpierw trzeba mieć na czym nagrać. W naszej redakcji podłączyliśmy do testowanego urządzenia flashdysk Kingston DataTraveler 111 o pojemności 64 GB - urządzenie zostało rozpoznane a na ekranie przez krótką chwilę pojawił się napis "Włożono urządzenie USB"

Nagrywanie aktualnie oglądanego programu jest bardzo proste, ale... lepiej nie czytać instrukcji. Zgodnie z załączoną dokumentacją, aby rozpocząć nagranie należy wcisnąć widoczny na pilocie przycisk "PVR". Nic podobnego, natychmiastowe rozpoczęcie nagrania uzyskamy wciskając charakterystyczny, czerwony przycisk "REC". Natomiast sugerowany w instrukcji przycisk "PVR" wyświetla menu nagrań, a nie inicjuje nagranie.

KORR HD128 podczas nagrania tworzy na podłączonym dysku/flashdysku pliki wideo z rozszerzeniem .MTS, które bez większych problemów można odtworzyć np. na komputerze. Jakość nagrywanego pliku odpowiada jakości źródła, czyli na przykład w przypadku zapisu programu nadawanego na kanale TPV2 HD otrzymamy plik wideo MTS o rozdzielczości 1920x1080, a nagrywając emisję z TVN, Polsatu czy innego kanału nadawanego w niższej rozdzielczości SD, otrzymujemy plik o rozdzielczości 720x576.

Oczywiście oprócz nagrywania na żądanie możliwe jest również zaplanowane nagrywanie programów - tworzenie odpowiednich zadań jest możliwe za pomocą wbudowanego w tuner przewodnika EPG.

Z funkcją nagrywania powiązana jest funkcja buforowania aktualnej transmisji, znana szerzej pod nazwą "TimeShift". Jak wiemy funkcja ta pozwala "zatrzymać" program nadawany na żywo - użytkownik może w tym czasie np. załatwić pilną sprawę a następnie kontynuować oglądanie programu od momentu, w którym przerwał. Program będzie wciąż na bieżąco rejestrowany i jednocześnie odtwarzany z odpowiednim opóźnieniem. Korzystanie z TimeShiftingu w testowanym tunerze KORR HD128 jest bardzo proste - wystarczy wcisnąć jednocześnie przyciski "Play" i "Pauza" na pilocie. Niestety podczas korzystania z tej funkcji dało się odczuć pewne opóźnienie reakcji tunera na wydawanie komend za pomocą pilota. Nie miało to na szczęście wpływu na jakość zapisu buforowanego.

KORR HD128

Po sprawdzeniu typowo "tunerowych" funkcji przeszliśmy do testów odtwarzacza. Podłączyliśmy do urządzenia naszą testową pamięć wypełnioną różnego typu testowymi plikami multimedialnymi i wywołaliśmy dostępny z poziomu menu głównego moduł odtwarzacza.

KORR HD128

Teoretycznie testowane urządzenie jest zdolne do odtworzenia wielu popularnych formatów wideo praktycznie z dowolnego flashdysku czy dysku USB podłączonego do tunera. Niestety, podczas naszych testów okazało się, że KORR HD128 nie potrafił odczytać zawartości niektórych testowych pendrive'ów, dotyczyło to zwłaszcza najnowszych modeli wyposażonych w interfejs USB 3.0 (zgodny z USB 2.0). Ciekawostką jest fakt, że moduł odtwarzacza nie rozpoznaje plików na flashdysku wcześniej wykorzystywanym do nagrania oglądanych programów telewizyjnych. Dopiero po podłączeniu kolejnego dysku (500 GB-jtowy zewnętrzny dysk Verbatim) struktura folderów została poprawnie odczytana i mogliśmy przeprowadzić testy.

KORR HD128 jeżeli już "widzi" zawartość dysku, to bez większych problemów odtwarza najpopularniejsze formaty multimedialne. Pliki AVI, MPEG, XVID, FLV, MP4, MKV, VOB czy DivX, nie są dla niego problemem. Urządzenie nie dało rady plikom: ASF, MOV, RM i RMVB.

Jeżeli chodzi o pliki graficzne, obsługiwane są trzy najpopularniejsze obecnie formaty: JPG, BMP oraz PNG. Natomiast obsługiwane formaty audio to popularny MP3, a także WAV.

KORR HD128

Oprócz wymienionych wyżej funkcji, twórcy oprogramowania do tunera KORR HD128 zaszyli w nim kilka prostych gier, m.in. popularnego Tetrisa.

KORR HD128 to produkt, który generalnie sprawuje się dobrze, ale do ideału jednak trochę mu brakuje. Do odbioru programów nadawanych cyfrowo nie mamy żadnych zastrzeżeń, ale estetów będzie radzić jego zbyt lekka konstrukcja - po podłączeniu niezbędnego okablowania tuner jest mało stabilny. Pilot, choć dość duży i z wyraźnie zaakcentowanymi klawiszami wymagał niekiedy wyraźnego nacisku, by polecenie użytkownika zostało "zrozumiane".

Zalety i wady

+ Prosta obsługa

- Podłączony nie jest stabilny na stole (ślizga się)
- Błędy w dokumentacji
- Kłopoty z obsługą dysków USB 3.0 (zgodnych z USB 2.0) przez moduł odtwarzacza

Nasza ocena: 4

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.