Test niedrogich tunerów DVB-T

Cyfrowa telewizja niewielkim kosztem

Marek Kowalski
Test niedrogich tunerów DVB-T

Pierwsze polskie nadajniki przesyłające analogowy sygnał telewizyjny na terenie województwa lubuskiego są już wyłączone, dostępu do telewizji analogowej nie mają również mieszkańcy Trójmiasta i Poznania, niebawem na pozostałym obszarze kraju jedyną dostępną opcją przesyłu programów telewizyjnych będzie technologia cyfrowa. Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym rodzajom tunerów DVB-T. To urządzenia niezbędne, by oglądać cyfrową telewizję. Wszystkie pozostałe komponenty najprawdopodobniej od dawna już masz.

0

Testowane produkty:

Manta DVBT06

Manta DVBT06 to kolejny tuner telewizji cyfrowej oferowany w formie samodzielnego urządzenia typu STB (Set Top Box). Podobnie jak większość pozostałych przetestowanych przez nas urządzeń oprócz funkcji tunera, produktu Manty pełni również rolę cyfrowej nagrywarki programów telewizyjnych oraz multimedialnego odtwarzacza pozwalającego na wyświetlenie na dużym ekranie zgromadzonych w domowej kolekcji, np. na dysku twardym, filmów, muzyki i zdjęć.

Pierwsze wrażenie

Po wyjęciu produktu Manty z opakowania zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy: wielkość i stabilność. Po pierwsze urządzenie jest jednym z najmniejszych tunerów na rynku z wbudowanym zasilaczem. Spośród sprzętów typu STB (Set Top Box) Manta DVBT06 był najmniejszy w naszym teście, niewiele większy był od niego KORR HD128, ale za to odtwarzacza KORR był mniej stabilny. Sprzęt Manty jest zauważalnie cięższy i przez to stabilniejszy.

Manta DVBT06

Manta DVBT06 to urządzenie odbiegające od wzorniczego schematu w stylu "tuner = prostopadłościenna skrzynka". Urządzenie wyróżnia się nietypowym wzornictwem. Konstrukcja to plastik, ale przyzwoitej jakości.

Manta DVBT06

Z przodu obudowy rozwiązania "klasyczne" dla tego typu urządzeń: dioda sensora podczerwieni oraz gniazdo USB 2.0 umożliwiające podłączenie do testowanego sprzętu zewnętrznych nośników danych. Zielonkawa szybka widoczna na zdjęciu przy standardowym oświetleniu nie wygląda na przezroczystą, efekt uzyskany na zdjęciu wynika z silnego naświetlenia podczas wykonywania zdjęć sprzętu. Urządzenie nie ma żadnych przycisków sterujących - do kontroli sprzętu służy jedynie pilot zdalnego sterowania.

Manta DVBT06

Tylna część obudowy nie zaskakuje niczym szczególnym, ale też trudno zarzucić jakiekolwiek braki. Są gniazda antenowe (dla anteny zewnętrznej plus wyprowadzenie do ewentualnie kolejnego telewizora. Jest coaxialne (złącze typu RCA) wyjście cyfrowe audio, jest złącze HDMI, niezbędne by oglądać telewizję w wysokiej rozdzielczości, jest także złącze SCART popularne zwłaszcza w starszych telewizorach i urządzeniach będących składnikami domowych zestawów wideo.

Manta DVBT06

Na wierzchniej stronie obudowy tunera Manta DVBT06 wycięto otwory wentylacyjne, również dość często spotykany element w tego typu urządzeniach. Nie zaobserwowaliśmy, by testowany model szczególnie się nagrzewał, bez względu na to, z jakiej funkcji w danej chwili korzystamy.

Manta DVBT06

Spód urządzenia to zestaw nalepek (znamionowa i z numerem seryjnym urządzenia) oraz miękkie, gumowe nóżki, dzięki którym urządzenie nie ślizga się po gładkim stoliku TV nawet gdy jest "obciążone" podłączonym doń okablowaniem. Wyprowadzenie zasilania jest mocowane na stałe. Preferujemy zwykle rozwiązania z odłączalnym zasilaniem (mniejsze ryzyko uszkodzenia kabla, a w razie wystąpienia takiego przypadku - łatwiejsza naprawa), ale w tej sytuacji producent zadbał o odpowiednio solidne umocowanie kabla zasilającego w obudowie urządzenia.

Manta DVBT06

Pilot do tunera Manta DVBT06 początkowo wywołał nasz sceptycyzm, jednak po dłuższym korzystaniu z tego akcesorium wnioski były raczej pozytywne. Z jednej strony jest to jeden z najmniejszych pilotów do tego typu urządzeń w naszym teście, ale z drugiej przyciski łatwo reagowały na nacisk, a wyraźnie odczuwalny skok klawiszy niweluje ryzyko wciśnięcia np. dwóch klawiszy jednocześnie i to mimo ich bliskiego rozmieszczenia. Niestety, klawisze nie są podświetlane, niezbyt wygodne jest również rozmieszczenie klawiszy odtwarzania i nagrywania. Są one położone w dolnej części pilota, co przy jego niewielkich rozmiarach może sprawiać pewne kłopoty osobom o większych dłoniach.

Specyfikacja

W poniższej tabeli publikujemy najważniejsze informacje dotyczące specyfikacji testowanego tunera Manta DVBT06:

Blokada rodzicielskaTak
Obsługa plików TXTTak
Obsługa plików ASFNie
Obsługa plików WAVTak
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4Tak
Obsługa plików AVITak
Dekoder Dolby DigitalTak
Obsługa plików PNGTak
Obsługa plików WMATak
Konstrukcja obudowyz tworzywa sztucznego
Wejście CompositeNie
WejściaRF IN
Wyjście audioNie
Zawartość opakowaniatuner, pilot zdalnego sterowania, baterie do pilota (typ AAA, 2 szt.), instrukcja obsługi
Adapter Wi-Fi Nie
Waga235 g
Obsługa plików TSTak
Dekoder DTSNie
Czytnik kart pamięciNie
Złącze HDMITak
Wyjście cyfrowe dźwiękuTak
Zegar Tak
Wyświetlacz elektronicznyNie
Obsługa plików AACTak
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-2Tak
Obsługa plików WMVTak
Wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa WiFiNie
Obsługa plików BMPTak
Obsługa kontenerów MKVTak
Obsługiwane formaty plikówMKV, H.264, AVI, XVID, MPEG-4, MPEG-2, TS, M2TS, MPEG, MP4, TXT, SRT, AC3, MP3, WMA, WAV, ACC, JPG, BMP, PNG
Wejście ComponentNie
Zasilaniena wejściu: AC 220-240V, 50/60 Hz
Wyjście słuchawkoweNie
Mocowanie przewodustałe
Kompatybilność z DLNANie
Szerokość150 mm
Obsługa plików H.264Tak
Długość przewodu1 m
Obsługa plików AIFFNie
Obsługa napisówTak
Złącze USBTak
Wejście audioNie
Odtwarzanie plików AVCHDTak
Obsługa plików MP4Tak
Obsługa plików FLACNie
Obsługa plików MPEG-4Tak
Wbudowana karta sieciowa EthernetNie
Obsługa plików JPEGTak
Instrukcja obsługi w języku polskimTak
Kolorczarny
Wejście S-VideoNie
Załączone wyposażenieTuner, pilot zdalnego sterowania, baterie do pilota (typ AAA, 2 szt.)
Wejście VGANie
ZłączaUSB 2.0, HDMI 1.3, coaxial RCA (pot. cinch), antenowe (wejście i wyjście), SCART
TimerTak
Wysokość35 mm
Obsługa plików MOVNie
Pobór mocy6 W
Obsługa plików FLVNie
Technologia EPGTak
Automatyczne wyłączanieTak
Złącze Ethernet (LAN)Nie
Ekran dotykowyNie
Obsługa plików MP3Tak
Obsługa plików OGGNie
Obsługa plików MPEGTak
Tuner cyfrowy DVB-S (SAT)Nie
Obsługa plików RMVBNie
Dekoder Dolby TrueHDNie
Obsługa plików GIFNie
Możliwość nagrywania (USB HDD/HDD/Pamięć SD)Tak
Obsługiwane standardy wideo1080p, 1080i, 720p, 720i, 576i, automatyczne rozpoznawanie
Wejście DVINie
WyjściaRF OUT, coaxial (cyfrowe audio), SCART (wideo analogowe), HDMI (wideo cyfrowe)
TeletekstTak
Obsługiwane typy kart pamięcibrak czytnika
Obsługa plików Xvid Tak
Długość90 mm
Obsługa plików VOBTak
Technologia Time ShiftTak
Wyświetlacz diodowyNie

Testy praktyczne

Mantę DVBT06 podłączyliśmy do telewizora za pośrednictwem złącza HDMI, ale posiadacze odbiorników TV pozbawionych tego typu złącza mogą podłączyć urządzenie kablem "euro" czyli wyposażonym w złącza SCART. Trzeba pamiętać, że w zestawie razem z tunerem nie jest dostarczane żadne dodatkowe okablowanie połączeniowe, niezależnie od tego za pomocą jakich złącz chcemy podłączyć tuner do telewizora musimy dokupić odpowiednie okablowanie.

Manta DVBT06

Manta DVBT06

Po poprawnym podłączeniu urządzenia do telewizora i wybraniu właściwego źródła (HDMI) na ekranie najpierw zobaczyliśmy duże logo producenta, by po chwili odczuć silne déjà vu. Wrażenie jak najbardziej uzasadnione bo plansza z przewodnikiem instalacji była praktycznie identyczna jak w przypadku tunera KORR. Oprogramowanie użyte w obu tunerach jest chyba jednym z najpopularniejszych rozwiązań software'owych stosowanych przez wielu producentów tańszych tunerów DVB-T. Domyślnie interfejs jest skonfigurowany w języku polskim, a poszczególne opcje spośród dostępnych na ekranie wybieramy za pomocą przycisków nawigacyjnych umieszczonych na pilocie zdalnego sterowania. Zaczęliśmy od wciśnięcia klawisza "OK" co uruchomiło procedurę automatycznego skanowania eteru w poszukiwaniu cyfrowo transmitowanych kanałów.

Manta DVBT06

Automatyczne skanowanie kanałów trwało nieco ponad 3 minuty (dokładnie 182 sekundy). W tym czasie testowany tuner wykrył 45 kanałów telewizyjnych oraz 12 radiowych. Większa liczba wykrytych pozycji, w stosunku do programów nadawanych bezpłatnie w trzech multipleksach - wynika stąd, że tuner skanuje wszystkie dostępne kanały, również zakodowane, których - bez posiadania odpowiedniego dekodera obejrzeć się nie da. Trochę szkoda, że standardowo urządzenie nie ogranicza się tylko do programów FTA (Free-To-Air), czyli tych nadawanych bezpłatnie, bo po zakończeniu skanowania aktywowany jest pierwszy znaleziony kanał, a tak się składa, że jest to kanał kodowany, więc użytkownik zobaczy na ekranie następujący komunikat:

Manta DVBT06

Mniej doświadczeni użytkownicy mogą w tym momencie poczuć się nieco skonfundowani. Oczywiście można tak ustawić kolejność kanałów, by zamiast domyślnie stosowanego sortowania wybrać ustawienie dowolne wprowadzone przez użytkownika, ale wymaga to przynajmniej zapoznania się z instrukcją i odrobiny czasu.

Manta DVBT06

Podobnie jak w przypadku tunera KORR (a także wielu innych, spośród biorących udział w naszym teście, a bazujących na tym samym oprogramowaniu) w trakcie zmiany kanału na ekranie wyświetlana jest nazwa aktualnie nadawanego i kolejnego programu na danym kanale wraz z godzinami ich emisji.

Manta DVBT06

Korzystanie z funkcji dostępnych w menu głównym tunera Manty nie powinno nikomu sprawić kłopotów. Wszystkie opcje są czytelnie oznaczone i podzielone na zrozumiałe kategorie. To co udało nam się zaobserwować to brak opcji "gry" dostępnej w niektórych konkurencyjnych tunerach opartych na tym samym oprogramowaniu wewnętrznym.

Manta DVBT06

Elektroniczny przewodnik po programach dostępny w tunerze Manty jest praktycznie taki sam jak w urządzeniach marki WIWA czy KORR. Tak samo przeładowany tekstem, choć trzeba zaznaczyć, że treść, dzięki odpowiednio dużym czcionkom jest dość czytelna, ale struktura EPG już nie bardzo. Nie ustrzeżono się też błędów takich jak "literówki".

Manta DVBT06

Funkcja PVR, czyli nagrywarka oglądanych programów jest w tunerze Manta zrealizowana tak samo jak we wcześniej opisanym tunerze KORR. Podczas nagrania urządzenie zapisuje na podłączonym nośniku (pendrajwie lub zewnętrznym dysku USB) pliki wideo w formacie MTS, które łatwo można odtworzyć np. na komputerze. Rozdzielczość zapisywanego pliku jest automatycznie ustawiana w zależności od jakości rejestrowanego materiału. Użytkownik może nagrywać programy bezpośrednio - posługując się przyciskiem "Record" na pilocie - może również zaplanować nagranie wybranych kanałów za pomocą EPG i wbudowanych funkcji timera.

Manta DVBT06

Korzystanie z nagrywania buforowanego (TimeShift) sprowadza się do wciśnięcia jednego klawisza na pilocie (a nie dwóch jak w przypadku tunera KORR), oczywiście nagrywanie nie rozpocznie się, jeżeli do tunera nie będzie podłączony żaden nośnik danych. Gdy ten warunek jest spełniony na ekranie prezentowany jest pasek pokazujący różnicę czasową pomiędzy obrazem odtwarzanym, a nadawanym na żywo.

Manta DVBT06

Po podłączeniu do tunera Manty naszego testowego pendrajwa wypełnionego multimedialnymi plikami zapisanymi w wielu różnych formatach uruchomiliśmy moduł odtwarzacza.

Manta DVBT06

Manta DVBT06 poprawnie radzi sobie z wieloma popularnymi formatami plików wideo. Bez większych kłopotów odtwarzane są pliki w formacie MPEG, AVI, Xvid, Divx, MKV, MP4, FLV i wielu innych. Niestety, podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń w naszym teście, tuner miał problem z odczytem nośników pamięci z interfejsem USB 3.0, teoretycznie zgodnym w "dół" z USB 2.0. Dopiero po podłączeniu dysku USB 2.0 mogliśmy rozpocząć testy sprawdzające, które z formatów audio, wideo i graficznych są poprawnie odtwarzane. Funkcje odtwarzacza w urządzeniu Manty nie podołają formatom takim jak RM, RMVB, ASX/ASF i MOV. W przypadku plików muzycznych, bez większych kłopotów odtworzymy popularne "empetrójki" czy nieskompresowane pliki WAV, ale już formaty takie jak FLAC nie są rozpoznawane. Za pomocą urządzenia Manta DVBT06 możemy odtwarzać również cyfrowe fotografie, pod warunkiem, że są zapisane w jednym z trzech obsługiwanych formatów: JPEG, PNG i BMP.

Manta DVBT06

Odtwarzacz rozpoznaje i wyświetla pliki z tekstami dialogowymi towarzyszącymi plikom wideo z filmem. Urządzenie obsługuje praktycznie wszystkie popularne formaty zapisu tekstowych plików dialogowych: SRT, TXT, ASS czy SSA, standardowo rozpoznawaną stroną kodową (chodzi o kodowanie polskich znaków) jest CP1250 - strona kodowa Windows. Nie podobało nam się natomiast domyślne ustawienie wyświetlania napisów, są one wyświetlane na szarym prostokącie przesłaniającym dość znaczny obszar filmowego kadru.

Manta DVBT06 to produkt, który generalnie sprawuje się dobrze, a niestandardowy wygląd może się niektórym podobać. Nie brak mu jednak mankamentów: niektórych będzie drażnić zbyt mały pilot, choć warto podkreślić, że ma on klawisze o dużym i łatwo wyczuwalnym skoku. Szkoda też że nie ma możliwości wyboru by wyszukiwane były tylko kanały bezpłatne.

Zalety i wady

+ Dość stabilny mimo niewielkich rozmiarów
+ Duży skok klawiszy pilota

- Po wyszukaniu kanałów konieczne ręczne ich przetasowanie, bo w pierwszej kolejności prezentowane są kanały kodowane.
- Mało ciekawy domyślny sposób wyświetlania napisów dialogowych
- Kłopoty z obsługą dysków USB 3.0 (zgodnych z USB 2.0)

Nasza ocena: 4

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.