Test niedrogich tunerów DVB-T

Cyfrowa telewizja niewielkim kosztem

Marek Kowalski
Test niedrogich tunerów DVB-T

Pierwsze polskie nadajniki przesyłające analogowy sygnał telewizyjny na terenie województwa lubuskiego są już wyłączone, dostępu do telewizji analogowej nie mają również mieszkańcy Trójmiasta i Poznania, niebawem na pozostałym obszarze kraju jedyną dostępną opcją przesyłu programów telewizyjnych będzie technologia cyfrowa. Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym rodzajom tunerów DVB-T. To urządzenia niezbędne, by oglądać cyfrową telewizję. Wszystkie pozostałe komponenty najprawdopodobniej od dawna już masz.

0

Testowane produkty:

WIWA HD55

WIWA HD55 to urządzenie będące przedstawicielem dość charakterystycznej grupy tunerów DVB-T, wyróżniającej się kształtem. Nie jest to charakterystyczna skrzynka typu STB (Set Top Box) lecz sprzęt, który w całości jest bezpośrednio podłączany do gniazda SCART w telewizorze.

WIWA HD55

WIWA HD55 to jeden z najmniejszych tunerów w naszym teście, urządzenie ma rozmiary nieco większego smartfonu. Z jednej strony, na ruchomej głowicy osadzone jest złącze SCART, pozostała część obudowy kryje główną elektronikę tunera.

WIWA HD55

Jak widać, złącza rozmieszczone są po obu stronach urządzenia.

WIWA HD55

Na spodniej stronie - o ile w ogóle można taką wyróżnić w przypadku tego typu urządzeń (to kwestia czysto umowna, bo złącza SCART są umieszczone w telewizorach w najróżniejszy sposób) - znajdują się wytłoczenia umożliwiające powieszenie tunera na ścianie.

WIWA HD55

Na jednym boku tunera WIWA HD55 znajduje się gniazdo zasilacza, złącze HDMI, port USB oraz gniazdo cyfrowego wyjścia audio w formie złącza typu RCA (potocznie zwanego "cinch").

WIWA HD55

Z drugiej strony testowanego modelu widoczne są: gniazda antenowe (dla anteny zewnętrznej i wyprowadzenie do kolejnego odbiornika), złącze do podłączenia sensora podczerwieniu oraz wyjście słuchawkowe/analogowe, stereofoniczne wyjście audio w formie popularnego złącza mini-jack stereo.

WIWA HD55

Ze względu na swoją konstrukcję, tuner jest podłączany bezpośrednio do umieszczonego zwykle z tyłu telewizora gniazda SCART (odpada dodatkowy wydatek na kabel "euro"), więc aby móc nim sterować za pomocą pilota konieczne jest wyprowadzenie sensora w obszar "widoczny" dla pilota. W zestawie dostarczany jest sensor na kabelku.

WIWA HD55

Ostatni składnik zestawu - pilot zdalnego sterowania. Układ klawiszy podobny do innych modeli WIWA (np. WIWA HD90), pozbawionych jednak funkcji Memo Control. Ten pilot służy do sterowania tylko tunerem i nie można go "nauczyć" poleceń sterujących np. telewizorem.

Specyfikacja

Poniższa tabela zawiera najważniejsze informacje na temat testowanego tunera WIWA HD55:

Blokada rodzicielskaTak
Obsługa plików TXTTak
Obsługa plików ASFNie
Obsługa plików WAVTak
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4Tak
Obsługa plików AVITak
Dekoder Dolby DigitalTak
Obsługa plików PNGTak
Obsługa plików WMATak
Konstrukcja obudowyz tworzywa sztucznego
Wejście CompositeNie
WejściaANT IN
Wyjście audioTak
Zawartość opakowaniatuner, pilot zdalnego sterowania, baterie do pilota (typ AAA, 2 szt.), zasilacz sieciowy, instrukcja obsługi, kabel z sensorem podczerwieni
Adapter Wi-Fi Nie
Waga100 g
Obsługa plików TSTak
Dekoder DTSNie
Czytnik kart pamięciNie
Złącze HDMITak
Wyjście cyfrowe dźwiękuTak
Zegar Tak
Wyświetlacz elektronicznyNie
Obsługa plików AACTak
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-2Tak
Obsługa plików WMVTak
Wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa WiFiNie
Obsługa plików BMPTak
Obsługa kontenerów MKVTak
Obsługiwane formaty plikówMKV, H.264, AVI, XVID, MPEG-4, MPEG-2, TS, TP, TPR, M2TS, MPEG, MP4, MOV, TXT, SRT, SUB, ASS, SSA, SAM, AC3, MP3, WMA, WAV, ACC, JPG, BMP, PNG
Wejście ComponentNie
Zasilaniena wejściu: AC 220-240V, 0.3 A maks.; na wyjściu: 5V DC / 2 A
Wyjście słuchawkoweTak
Mocowanie przewodudołączany do złącza
Kompatybilność z DLNANie
Szerokość155 mm
Obsługa plików H.264Tak
Długość przewodu1,43 m
Obsługa plików AIFFNie
Obsługa napisówTak
Złącze USBTak
Wejście audioNie
Odtwarzanie plików AVCHDTak
Obsługa plików MP4Tak
Obsługa plików FLACNie
Obsługa plików MPEG-4Tak
Wbudowana karta sieciowa EthernetNie
Obsługa plików JPEGTak
Instrukcja obsługi w języku polskimTak
Kolorczarny
Wejście S-VideoNie
Załączone wyposażenietuner, pilot zdalnego sterowania, baterie do pilota (typ AAA), kabelek z sensorem podczerwieni
Wejście VGANie
Złączaantenowe (wejście i wyjście), HDMI 1.3, złącze kabelka sensora podczerwieni, USB 2.0, SCART, mini-jack stereo, zasilanie, coaxial RCA (pot. cinch)
TimerTak
Wysokość23 mm
Obsługa plików MOVTak
Pobór mocy10 W
Obsługa plików FLVNie
Technologia EPGTak
Automatyczne wyłączanieTak
Złącze Ethernet (LAN)Nie
Ekran dotykowyNie
Obsługa plików MP3Tak
Obsługa plików OGGNie
Obsługa plików MPEGTak
Tuner cyfrowy DVB-S (SAT)Nie
Obsługa plików RMVBNie
Dekoder Dolby TrueHDNie
Obsługa plików GIFNie
Możliwość nagrywania (USB HDD/HDD/Pamięć SD)Tak
Obsługiwane standardy wideo1080p, 1080i, 720p, 576p, 576i, automatyczny dobór
Wejście DVINie
WyjściaLoop out, IR, coaxial (cyfrowe audio), stereo (analogowe audio), SCART (wideo analogowe), HDMI (wideo cyfrowe)
TeletekstTak
Obsługiwane typy kart pamięcibrak czytnika
Obsługa plików Xvid Tak
Długość74 mm
Obsługa plików VOBNie
Technologia Time ShiftTak
Wyświetlacz diodowyNie

Testy praktyczne

Konstrukcja tunera WIWA HD55 niejako narzuca użytkownikowi sposób jego podłączenia do telewizora. Warto jednak pamiętać, że model ten jest również wyposażony w złącze HDMI, więc jeżeli telewizor jest wyposażony w złącze HDMI warto z niego korzystać, bo pozwala to na oglądanie programów HD w wysokiej rozdzielczości. Analogowe złącze SCART nie daje takiej możliwości, obraz przesyłany do tego złącza będzie zawsze w niższej rozdzielczości SD. Z drugiej strony posiadacze starszych telewizorów kineskopowych, pozbawionych ekranu Full HD i złącza HDMI mają do dyspozycji tylko złącze SCART - dla nich właśnie przeznaczone są tunery o takiej konstrukcji jak testowany model WIWA HD55. W naszej redakcji ten egzemplarz również podłączyliśmy do złącza SCART.

WIWA HD55

Ponieważ mamy do czynienia z tunerem marki WIWA, doskonale wiemy czego się spodziewać po włączeniu urządzenia na ekranie telewizora - oto przewodnik instalacji. W tym przypadku niestety pozbawiony możliwości wyboru trybu skanowania (bezpłatne kanały/wszystkie kanały).

WIWA HD55

Skanowanie "eteru" zajęło tunerowi WIWA HD55 3 minuty 12 sekund. Niestety zadanie zostało wykonane kiepsko, spodziewaliśmy się wykrycia standardowego zestawu 21 kanałów + 1 kanał testowy (TVN HD) nadawany z PKiN (wykrywany na terenie Warszawy). Tymczasem tuner znalazł łącznie 20 kanałów, a w niektórych przypadkach wykrytych zignorował nazwy kanałów.

WIWA HD55

Menu systemowe identyczne jak w innych tunerach WIWA, nie zapomniano o prostych grach.

WIWA HD55

Przewodnik po programach w znanym już z poprzednio opisywanych modeli, niezbyt czytelnym układzie listy.

WIWA HD55

WIWA HD55

Funkcja PVR, czyli nagrywania programów działa podobnie, ale nie identycznie jak w pozostałych tunerach marki WIWA. Różnica dotyczy przede wszystkim nastawów czasu nagrania - zamiast możliwości ustawienia dowolnej długości nagrania z dokładnością co do minuty, w tym przypadku mamy tylko sztywno zdefiniowane nastawy z odstępami co pół godziny (30 minut, 60 minut, 90 minut).

WIWA HD55

Podobnie jak w przypadku innych tunerów działających na tym samym oprogramowaniu, nagrywane programy zapisywane są na podłączonym do złącza USB nośniku (dysku lub pendrajwie) w postaci plików wideo w formacie MTS. Pliki są odczytywalne na każdym tunerze marki WIWA, a także innych, w których wykorzystano to samo oprogramowanie wewnętrzne. Format MTS łatwo można odtworzyć również na komputerze, posługując się np. bezpłatnym programem VLC Media Player.

WIWA HD55

Funkcje odtwarzacza są bardzo podobne do tych znanych z innych modeli marki WIWA. Zakres obsługiwanych formatów wideo, audio i plików graficznych jest taki sam.

WIWA HD55

Tuner bez problemu odczytuje napisy dialogowe zapisane w odrębnym pliku tekstowym towarzyszącym plikowi wideo z filmem. Obsługiwane są formaty SRT, TXT, ASS, SSA, SUB czy SAM.

Tuner WIWA HD55 jest najtańszym urządzeniem w naszym teście, przeznaczonym głównie dla posiadaczy starszych telewizorów pozbawionych złącz cyfrowych i wyposażonych wyłącznie w gniazdo SCART. Niestety, trudno go polecić, głównie dlatego, że podczas skanowania eteru testowany przez nas egzemplarz nie wykrył wszystkich kanałów FTA.

Zalety i wady

+ Prosta instalacja

- Nie rozpoznał wszystkich kanałów FTA (bezpłatnych)
- Niezbyt elastyczne ustawienie czasu nagrywania aktualnie oglądanego programu
- Kłopoty z obsługą dysków USB 3.0 (zgodnych z USB 2.0)

Nasza ocena: 3

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.