Test niedrogich tunerów DVB-T

Cyfrowa telewizja niewielkim kosztem

Marek Kowalski
Test niedrogich tunerów DVB-T

Pierwsze polskie nadajniki przesyłające analogowy sygnał telewizyjny na terenie województwa lubuskiego są już wyłączone, dostępu do telewizji analogowej nie mają również mieszkańcy Trójmiasta i Poznania, niebawem na pozostałym obszarze kraju jedyną dostępną opcją przesyłu programów telewizyjnych będzie technologia cyfrowa. Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym rodzajom tunerów DVB-T. To urządzenia niezbędne, by oglądać cyfrową telewizję. Wszystkie pozostałe komponenty najprawdopodobniej od dawna już masz.

0

Testowane produkty:

Cabletech URZ0191

Marka Cabletech jest stosunkowo nowa na naszym rynku, z tym większym zainteresowaniem przyjrzeliśmy się najbardziej rozbudowanemu tunerowi DVB-T oferowanemu przez tego producenta na naszym rynku. Opakowanie produktu zdradza ponadprzeciętną funkcjonalność: urządzenie pełni rolę nie tylko tunera i odtwarzacza cyfrowego, ale również terminala internetowego umożliwiającego korzystać z niektórych internetowych serwisów na ekranie telewizora. Czyżby przystawka czyniąca ze starego telewizora model klasy Smart TV? Nie uprzedzajmy faktów.

Pierwsze wrażenie

Cabletech URZ0191

Urządzenie firmy Cabletech wykonane jest w standardowym stylu przewidzianym dla sprzętu klasy STB (Set-Top-Box), mimo to prostopadłościenną skrzynkę wykonano dość estetycznie i solidnie. Większa część obudowy wykonana jest z blachy polakierowanej na czarno, front urządzenia to tworzywa sztuczne.

Cabletech URZ0191

Z przodu tunera obowiązkowy dla tej klasy sprzętu zestaw elementów: gniazdo USB i sensor podczerwieni, nie zabrakło również wyświetlacza oraz włącznika zasilania.

Cabletech URZ0191

Zestaw złącz umieszczonych z tyłu urządzenia wykracza poza standard, oprócz gniazd antenowych, cyfrowego wyjścia audio (złącze typu RCA), złącza HDMI, SCART dodano również gniazdo composite video (CVBS - Color Video Blanking and Sync) oraz stereofoniczne wyjście analogowe audio w formie dwóch złącz typu RCA (po jednym na każdy kanał). Czego zabrakło? Na przykład obecnego w niektórych tunerach konkurencyjnych, gniazda słuchawkowego (liniowego wyjścia audio stereo w formie gniazda mini-jack stereo).

Cabletech URZ0191

Spodnia strona urządzenia przypomina niektóre tunery WIWA (zwłaszcza modele HD90 MC i HD95 MC), widoczne cztery gumowe podkładki przeciwdziałają ślizganiu się tunera na gładkim stoliku telewizyjnym, ale akurat w przypadku tego modelu zadanie to jest tym łatwiejsze, że tuner Cabletech URZ0191 jest najcięższym spośród testowanych - waży niemal pół kilo, więc podłączone kable raczej go nie przesuną.

Cabletech URZ0191

Pilot dołączany do tunera Cabletech nie wbudza zachwytu, ale na pierwszy rzut oka, poza estetyką trudno mu zarzucić jakieś poważne wady. Gumowe przyciski charakteryzują się wyczuwalnym skokiem. Oczywiście brakuje podświetlenia, ale w tym segmencie urządzeń zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić.

Cabletech URZ0191

W zestawie razem z tunerem znaleźliśmy również niewielkich rozmiarów interfejs sieci bezprzewodowej podłączany do gniazda USB. Obecność tego dodatku nie dziwi, zwłaszcza w kontekście zapowiadanych przez producenta funkcji internetowych.

Specyfikacja

Poniższa tabela zawiera najważniejsze informacje o testowanym tunerze Cabletech URZ0191

Blokada rodzicielskaTak
Obsługa plików TXTTak
Obsługa plików ASFNie
Obsługa plików WAVTak
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4Tak
Obsługa plików AVITak
Dekoder Dolby DigitalTak
Obsługa plików PNGTak
Obsługa plików WMATak
Konstrukcja obudowyblacha lakierowana mat, front z tworzywa sztucznego błyszczącego
Wejście CompositeNie
WejściaRF IN
Wyjście audioTak
Zawartość opakowaniatuner, pilot zdalnego sterowania, baterie do pilota (typ AAA), karta bezprzewodowa USB, instrukcja obsługi
Adapter Wi-Fi Tak
Waga470 g
Obsługa plików TSTak
Dekoder DTSNie
Czytnik kart pamięciNie
Złącze HDMITak
Wyjście cyfrowe dźwiękuTak
Zegar Tak
Wyświetlacz elektronicznyTak
Obsługa plików AACTak
Tuner cyfrowy DVB-T MPEG-2Tak
Obsługa plików WMVTak
Wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa WiFiNie
Obsługa plików BMPTak
Obsługa kontenerów MKVNie
Obsługiwane formaty plikówMKV, H.264, AVI, XVID, MPEG-4, MPEG-2, TS, TP, TPR, M2TS, MPEG, MP4, MOV, TXT, SRT, SUB, ASS, SSA, SAM, AC3, MP3, WMA, WAV, ACC, JPG, BMP, PNG
Wejście ComponentNie
Zasilaniena wejściu: AC 220-240V, 50/60 Hz
Wyjście słuchawkoweNie
Mocowanie przewodustałe
Kompatybilność z DLNANie
Szerokość190 mm
Obsługa plików H.264Tak
Długość przewodu1,07 m
Obsługa plików AIFFNie
Obsługa napisówTak
Złącze USBTak
Wejście audioNie
Odtwarzanie plików AVCHDTak
Obsługa plików MP4Tak
Obsługa plików FLACNie
Obsługa plików MPEG-4Tak
Wbudowana karta sieciowa EthernetNie
Obsługa plików JPEGTak
Instrukcja obsługi w języku polskimTak
Kolorczarny
Wejście S-VideoNie
Załączone wyposażenietuner, pilot zdalnego sterowania, baterie do pilota (typ AAA), interfejs WiFi na USB,
Wejście VGANie
ZłączaUSB 2.0, antenowe (wejście i wyjście), SCART, HDMI, coaxial RCA (pot. cinch), CVBS RCA
TimerTak
Wysokość38 mm
Obsługa plików MOVTak
Pobór mocy7 W
Obsługa plików FLVNie
Technologia EPGTak
Automatyczne wyłączanieTak
Złącze Ethernet (LAN)Nie
Ekran dotykowyNie
Obsługa plików MP3Tak
Obsługa plików OGGNie
Obsługa plików MPEGTak
Tuner cyfrowy DVB-S (SAT)Nie
Obsługa plików RMVBNie
Dekoder Dolby TrueHDNie
Obsługa plików GIFNie
Możliwość nagrywania (USB HDD/HDD/Pamięć SD)Tak
Obsługiwane standardy wideo1080p, 1080i, 720p, 576p, 576i, automatyczne rozpoznawanie
Wejście DVINie
WyjściaRF OUT, SCART (wideo analogowe), HDMI (wideo cyfrowe), coaxial (cyfrowe audio)
TeletekstTak
Obsługiwane typy kart pamięcibrak czytnika
Obsługa plików Xvid Tak
Długość122 mm
Obsługa plików VOBTak
Technologia Time ShiftTak
Wyświetlacz diodowyNie

Testy praktyczne

Urządzenie połączyliśmy z naszym testowym telewizorem za pomocą kabla HDMI (zwracamy uwagę, że podobnie jak w pozostałych testowanych urządzeniach, razem z tunerem nie otrzymujemy żadnego dodatkowego okablowania, zatem bez względu na to, czy chcemy skorzystać z łącza HDMI, czy ze złącza SCART, musimy dokupić odpowiednie okablowanie). Biorąc pod uwagę fizyczne podobieństwo tunera Cabletech do niektórych modeli WIWA spodziewaliśmy się, że na ekranie znowu zobaczymy dobrze znany z poprzednio opisywanych modeli interfejs systemowy, tymczasem...

Cabletech URZ0191

Pierwsze uruchomienie tunera skutkuje wyświetleniem dużej planszy z logo producenta, rozwiązanie powszechnie stosowane także przez innych producentów.

Cabletech URZ0191

Kolejny ekran i od razu widoczna zmiana. Cabletech zdecydował się na zastosowanie zupełnie innego oprogramowania wewnętrznego niż producenci tunerów WIWA, KORR czy Manta. Najpierw na ekranie wyświetlana jest plansza instalacyjna. Język polski jest domyślnie ustawionym językiem interfejsu. Wciśnięcie klawisza OK na pilocie uaktywnia skanowanie.

Cabletech URZ0191

Cabletech URZ0191

Tuner nie umożliwia wyboru trybu skanowania. Urządzenie wyszukuje wszystkie dostępne kanały nadawane cyfrowo - również te zakodowane. Cabletech URZ0191 wyróżnił się najkrótszym czasem skanowania. Proces wyszukiwania kanałów został zakończony już po minucie i siedmiu sekundach. Tuner odnalazł 31 kanałów telewizyjnych i 12 kanałów radiowych.

Cabletech URZ0191

Oczywiście jedynie 22 kanały (21 w ramach trzech multipleksów oraz testowy TVN HD dostępny dla mieszkańców Warszawy) są nadawane bezpłatnie, pozostałe to stacje kodowane i bez odpowiedniego dekodera na ekranie zobaczymy jedynie pokazany wyżej komunikat. Podobnie jak w przypadku tunera Manta użytkownik będzie musiał samodzielnie uporządkować znalezione stacje, bo tuner rozpoczął wyświetlanie od kanału kodowanego, którego wyświetlić po prostu nie może

Cabletech URZ0191

Podczas zmiany stacji, na ekranie wyświetlanych jest nieco więcej informacji, niż w tunerach marki WIWA. Oprócz nazw dwóch najbliższych programów na danym kanale wyświetlany jest opis aktualnie oglądanej emisji. Oprócz tego widoczny jest również symbol "Internet Gotowy" o tyle nie zrozumiały, że na tym etapie nawet jeszcze nie podłączyliśmy do urządzenia dołączonego adaptera WiFi, więc o jakimkolwiek internecie nie może być jeszcze mowy.

Cabletech URZ0191

Przewodnik po programach został tu rozwiązany w bardzo przejrzysty sposób. Jest to połączenie listy i linii czasu, zaznaczenie dowolnego obiektu umożliwia wywołanie dodatkowych informacji na temat danego programu.

Cabletech URZ0191

Funkcje PVR są w tunerze Cabletecha realizowane podobnie jak w rozwiązaniach konkurencyjnych. Przyciśnięcie przycisku nagrywania na pilocie uaktywnia zapis oglądanego programu na podłączony do złącza USB nośnik danych, a górnym, lewym rogu ekranu wyświetlany jest licznik czasu nagrania.

Cabletech URZ0191

Systemowe menu Cabletecha na pierwszy rzut oka może się wydawać niezbyt zrozumiałe, ale parę wciśnięć klawiszy nawigacyjnych i obsługa już staje się prosta. Dostępne zestawy funkcji podzielone zostały na grupy, w ramach których opcje prezentowane są w postaci poziomego paska z ikonami.

Cabletech URZ0191

Nagrane programy wyświetlane są w postaci listy. Z kolei na nośniku są one zapisywane w postaci plików w formacie TS. Pliki nie są w żaden sposób zakodowane i można je - po podłączeniu dysku np. do innego odtwarzacza czy komputera, odtworzyć. Na przykład format TS można odtworzyć na komputerze za pomocą wielu bezpłatnych programów do odtwarzania (choćby VLC Media Playera).

Cabletech URZ0191

Kolejną sprawdzaną przez nas funkcją był moduł odtwarzacza. Podobnie jak w innych testowanych tunerach użytkownik najpierw wybiera jakiego typu treści (zdjęcia, filmy czy muzyka) mają być odtwarzane z podłączonego do urządzenia nośnika danych.

Cabletech URZ0191

Niestety, podobnie jak w przypadku pozostałych tunerów, także i ten ma kłopot z odczytem niektórych flashdysków i dysków korzystających z interfejsu USB 3.0, który - przypomnijmy - jest teoretycznie zgodny z obsługiwanym przez testowane urządzenie interfejsem USB 2.0. Jednak, gdy już struktura katalogów podłączonego dysku zostanie odczytana, to odnalezione pliki multimedialne są wyświetlane w formie listy.

Pod względem możliwości odtwarzania tuner Cabletech jest nieco uboższy od rozwiązań konkurencyjnych. Odtworzy on co prawda wiele popularnych formatów danych, tj. AVI, MPEG, MP4, VOB, Xvid, ale już nie MKV czy FLV o RM i RMVB nie wspominając. Różnice w obsłudze typów plików nie są jednak duże i tuner Cabletech spokojnie może pełnić rolę multimedialnego odtwarzacza.

Cabletech URZ0191

Napisy dialogowe w postaci odrębnych plików tekstowych towarzyszące plikom wideo są bez problemu rozpoznawane (o ile plik z napisami ma taką samą nazwę jak plik wideo z filmem, którego napisy dotyczą). Mieliśmy jedynie zastrzeżenia do wyglądu domyślnie wyświetlanych napisów. Polskie znaki są wyświetlane poprawnie (strona kodowa CP 1250), ale niezbyt nam się podobał krój czczionek. Można go jednak zmienić za pomocą menu urządzenia.

Cabletech URZ0191

jeżeli w katalogu z filmem dostępnych jest kilka wersji napisów, tuner pozwala na ich wybór. Obsługiwane są praktycznie wszystkie najpopularniejsze formaty zapisy plików z napisami dialogowymi.

Cabletech URZ0191

Cabletech URZ0191

W menu tunera znaleźliśmy również kilka niestandardowych dodatków, jak proste gry czy aplikacje użytkowe.

Cabletech URZ0191

Kolejny etap testu dotyczył funkcji internetowych. Odłączyliśmy zatem pendrive'a od złącza USB i w to miejsce włożyliśmy dostarczany razem z urządzeniem adapter sieci bezprzewodowej. Gdy tylko to zrobiliśmy tuner wykrył urządzenie i zaproponował uruchomienie skanowania sieci bezprzewodowych na co oczywiście się zgodziliśmy.

Cabletech URZ0191

Po krótkiej chwili na ekranie wyświetlone zostały znalezione sieci. Wybraliśmy jedną z nich...

Cabletech URZ0191

...i przyszedł czas na wpisanie niezbędnego klucza dostępowego do wybranej sieci. Tutaj trzeba od razu powiedzieć - interfejs wprowadzania znaków nie jest najlepszy. Wzorowano się na rozwiązaniach stosowanych w telefonii komórkowego, kiedy to jeden klawisz telefonu odpowiada za kilka liter, ale w tym przypadku jest to nietrafiona metoda. Duża powierzchnia ekranu spokojnie wystarcza na wyświetlenie pełnowymiarowej klawiatury ekranowej co byłoby znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż wątpliwej wygody pasek ze znakami wyświetlanymi w dolnej części ekranu.

Cabletech URZ0191

Po poprawnym wprowadzeniu hasła dostępowego do sieci bezprzewodowej na ekranie wyświetlane jest potwierdzenie poprawnie zrealizowanego połączenia. Od tej pory można korzystać z wbudowanych w tuner usług internetowych.

Cabletech URZ0191

Wywoływanie tych usług odbywa się poprzez wybór odpowiedniej pozycji menu podręcznego wyświetlanego w dolnej części ekranu. Nawigowanie pomiędzy kolejnymi aplikacjami online realizowane jest za pomocą klawiszy "lewo" i "prawo" na pilocie.

Cabletech URZ0191

Tak wygląda plansza powitalna jednej z aplikacji. Na pudełku z tunerem znaleźliśmy informację o tym, że pozwala on na korzystanie z serwisu Ipla, w praktyce jednak na planszy tytułowej się kończy. Zobaczyliśmy tylko komunikat, że "aplikacja dostępna wkrótce". Skoro tak, logo Ipla nie powinno pojawić się na opakowaniu produktu, bo to oznacza wprowadzenie konsumenta w błąd.

Cabletech URZ0191

Cabletech URZ0191

Cabletech URZ0191

Cabletech URZ0191

Na szczęście w przypadku pozostałych aplikacji dostępnych w menu urządzenia nie było już tak źle i dało się z nich korzystać. Tuner umożliwia m.in. oglądanie wideoklipów publikowanych w popularnym serwisie Dailymotion, słuchanie muzyki w serwisie Grooveshark, sprawdzanie prognozy pogody w internecie, oglądanie predefiniowanych kanałów informacyjnych (w istocie jest to prosty czytnik RSS ze sztywno ustawionymi kanałami z kilku popularnych polskich serwisów) czy wyszukiwanie haseł w Wikipedii, bezpłatnej internetowej encyklopedii.

Cabletech URZ0191 to urządzenie wyróżniające się na wiele sposobów, jest też najdroższym tunerem w teście. Na uwagę zasługują dość rozbudowane opcje w menu urządzenia, ale mniej zaawansowanym użytkowników trudno go polecić (m.in. konieczność uporządkowania znalezionych kanałów ze względu na wykrywanie stacji kodowanych). Funkcje internetowe to ciekawostka - daleko im do funkcjonalności znanej z rasowych telewizorów Smart TV, ale jest to jakaś namiastka pozwalająca na korzystanie z niektórych usług internetowych na ekranie telewizora.

Zalety i wady

+ Interfejs WiFi
+ Funkcje internetowe (odtwarzanie treści online)
+ Ponadstandardowy zestaw złącz
+ Szybkość skanowania

- Tylko jedno złącze USB (albo WiFi albo dane)
- Bardzo nagrzewający się moduł WiFi
- Ograniczone funkcje internetowe

Nasza ocena: 4

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.