Test ośmiu alkomatów

Piłeś - nie jedź, nie pływaj. Zbadaj się

Krzysztof Pojawa
Test ośmiu alkomatów

Alkohol jest dla ludzi, o tym wiedzą chyba wszyscy. Nie każdy jednak po wypiciu alkoholu potrafi podejmować odpowiedzialne, racjonalne decyzje. Jednym z najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych błędów jest wsiadanie po alkoholu za kierownicę samochodu lub próba przepłynięcia pobliskiego akwenu. Być może wiele z osób, które tak robią, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże mają stężenie alkoholu w organizmie. Dlatego właśnie rząd chce wprowadzić obowiązek posiadania alkomatu w samochodzie. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść nasz test alkomatów. Alkomat to, jak wiemy, urządzenie, którym w prosty sposób można sprawdzić poziom alkoholu. I lepiej zrobić to samemu, niż zostać zatrzymanym przez policję lub co gorsza - spowodować wypadek na drodze czy utonąć.

37

Testowane produkty:

Alkohol zabija

Zakaz prowadzenia pojazdów, po spożyciu alkoholu, wiadomy jest wszystkim. Wiedza o tym nie wpływa jednak na zachowania najgłupszych kierowców. Z liczby tragedii, których powodem był nietrzeźwy prowadzący wynika, że bezmyślnych nie brakuje. Doniesień o wypadkach drogowych, których sprawcami byli nietrzeźwi kierowcy jest bardzo dużo. Niedawno pijana kobieta wjechała w często uczęszczane zejście do metra. Podobno nie był to jej pierwszy wypadek po spożyciu alkoholu. Odebrać zdrowie, życie i radość jest bardzo prosto. Łódzki „Sokół” z czerwonego BMW potraktował pieszych na chodniku jak kręgle. Pięć osób zginęło na miejscu, szósta w drodze do szpitala, dwoje dzieci dotarło do szpitala w stanie krytycznym. Podobnych tragedii z udziałem pijanych kierowców w Polsce jest kilka tysięcy, każdego roku skretyniali od alkoholu zabijają kilkaset osób. Co gorsza prowadzą nie tylko samochody czy rowery, poruszają się pojazdami transportu publicznego, prowadzą autobusy szkolne i wycieczkowe a nawet tramwaje.

Często za kierownicę po alkoholu wsiadają osoby bezmyślne, ale czasami są to ludzie, którym brak świadomości co do aktualnego stężenia alkoholu w organizmie. O ile na głupotę rady nie ma, tak z drugim każdy kto chce, może się uporać w łatwy sposób. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości podręczny alkomat i od tej pory można uniknąć sytuacji, w której usiadło się za kierownicą, bo myślało się, że dopuszczalna przez polskie prawo dawka alkoholu – wynosząca 0,2 promila – jeszcze nie została przekroczona.

alkomat_volvoVolvo już planuje montaż alkomatów w każdym ich samochodzie

Żeby było jasne: odradzamy prowadzenie samochodu choćby po wypiciu minimalnej ilości alkoholu. Są jednak osoby, które uważają, że jedno „małe jasne” absolutnie im nie szkodzi. To błędne i potencjalnie bardzo niebezpieczne w skutkach myślenie. Według danych amerykańskiej agencji bezpieczeństwa ruchu drogowego NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) już 0,2 promila alkoholu w organizmie powoduje zwiększenie ryzyka spowodowania wypadku o 40% a 0,5 promila – o 111%. Nawet tak niewielka ilość alkoholu powoduje znaczne rozproszenie uwagi i opóźnienie czasu reakcji, może też wpłynąć na obniżenie krytycyzmu, czyli zwiększyć poziom brawury na drodze. Nawet kiedy nie mamy typowych objawów stanu upojenia alkoholowego, takich jak problemy z równowagą, spadek kontroli ruchowej czy senność, wypity alkohol oddziałuje na nas, powodując niezauważalne na pierwszy rzut oka efekty, które mogą się okazać śmiertelne w skutkach. Pamiętajmy. Nie istnieje coś takiego, jak „bezpieczna ilość alkoholu”, kiedy chcemy usiąść za kierownicą.

Szybkość usuwania alkoholu z organizmu zależy od indywidualnych możliwości przemiany materii. Jak ocenić, czy upłynął wystarczający czas od zakrapianego spotkania, by móc zasiąść za kierownicą? Zanim wsiądziemy do samochodu, przebadajmy się alkomatem. Teoretycznie przebadać się można na każdym komisariacie, jednak istnieje wygodniejsza metoda: dostępne na rynku alkomaty konsumenckie.

Z alkomatami jest jednak tak samo, jak z każdym innym sprzętem – są urządzenia dobre i warte uwagi, ale też takie, którymi absolutnie nie należy sobie zawracać głowy. Jak więc rozpoznać te dobre, na co zwracać uwagę przy wyborze i zakupie własnego urządzenia? Na te pytania odpowiemy. Dokładnie sprawdziliśmy osiem różnych modeli alkomatów – zarówno najtańszych, kosztujących niecałe 20 złotych, jak i tych dużo droższych, profesjonalnych kosztujących nawet 1600 zł.
Zaczniemy jednak od krótkiego opisu różnych typów alkomatów, zasad ich działania i różnic między nimi.

Waszym zdaniem

megafajna12

A ja nie pije alkoholu. Po co mi więc alkomat. Znowu ktoś ze swoich dostanie "licencje" na sprzedaż alkomatów i tylko ten "licencjonowany" będzie honorowany. To jest koszt kilkuset złotych. I znowu ludzie zapłacą. Jak ktoś chce się przebadać czy może jechać samochodem, zawsze może dotrzeć na komendę Policji i tam się sprawdzić. A najmądrzej jest poprzedniego dnia nie pić.

Trance 4 Life01

Cały test o kant dupy roztrzaść. Autor tego pseudoartykułu wychwala AL8000 już od pierwszego testu, że jakoby jako jedyny nie wykraczał poza zakres błędu, a jak BYK widać, że to Alc Smart jest dokładniejszy w pierwszym teście. Błąd o zwycięstwie AL8000 autor powiela w dalszej części testu wyraźnie to zaznaczając co czyni ten pseudoartykuł paszkwilem.

gargamelek11

I komu to nabije kiszeń ??????????????? politycy maja układy i wprowadzają to co chcą i tak to nie poprawi bezpieczeństwa chyba ze oni też będą obcięci tymi restrykcjami, ale maja immunitety:)

gargamelek01

ponadto jestem ciekawy kto wygra przetargi na owe alkomaty pewnie jakiś koleś z zegarkiem???????????????. który ma dostęp do VIP w tej dziedzinie:)

tadeusz.brzozowski11

Znowu jakiś minister dostał w łapkę, a my szare robole za to zapłacimm!!!!

nikok101

Idiotyzm! Niezależnie od tego kto jest jego autorem.

marzenaprywatnie01

Proponuję dodać jeszcze obowiązkowo test ciążowy max sprzed tygodnia i aktualne testy na HIV i okulary przeciwsłoneczne z filtrem uv koniecznie Rayban.

marzenaprywatnie01

czy brak alkomatu będzie przestępstwem czy wykroczeniem? Czy będzie karany więzieniem grzywną czy punktami karnymi?
Pomysł jest genjalny!!!Mam wrażenie ,że żyjemy w przedszkolu a nasz rząd bawi się z nami w "kosi kosi łapci".

kenjiro01

Przeież 90%pijanych kierowców bez alkomatu wie, że jest pod wpływem alkoholu.I co z tego wynika? Ano to że kto jeździ pod wpływem będzie robil to dalej, a alkomat bedzie sobie leżał w schowku!! Ucierpią jak zawsze rozsądni uczciwi kierowcy którym rząd zafunduje następny durny przepis który i tak niczego nie zmieni!!!

anka5301

Rząd jest głupszy niż ustawa przewiduje, czy ten który jedzie pijany jak kupi alkomat to nie pojedzie, tez bedzie jeżdził i dalej pił. Czy tego Rząd nie rozumie, jak nie rozumie to do wymiany. Przecież jest dużo ludzi chorych i
abstynentów którzy wcale nie piją, po co im to urządzenie?. Niech posłowie od siebie zaczną, a nie
korzystają immunitetów.. Ja na pewno nie kupie, nie pije i nie będę piła... Myślałam że Pan Premier jest
mądrzejszy. Alkomatami zbłaźnił się...

komi7701

Alkomat nie jest niezbędnym wyposażeniem samochodu jak apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy wiec motywacja uchronienia pijących za kółkiem kontroli drogowej czy sprawdzenia stanu trzeźwości to kolejny bubel prawny. Mało tego nabija kasę producentom alkomatów które z odpowiednim atestem a nie w stylu gadżet kosztują kilkaset złotych. Co ma na celu posiadanie alkomatu jak klient na bani ma świadomość ze jedzie na bani więc nie będzie się sprawdzał. Ponadto będzie problem jak właściciel alkomatu i jego odczyt będzie się różnił z odczytem alkomatu policji - co wtedy??? Chyba, ze będzie to ten sam producent co alkomatów policyjnych i jednakowo skalibrowany ale znając pomysłowość i wiedzę domorosłych elektroników znajda obejście wskazań alkomatu. Zaćmienie umysłu ustalających prawo w tym kraju jest porażające. Najpierw trzeba zlikwidować immunitety i karać wszystkich równo za przewinienia na drodze a nie vide Poseł Kurski płaci mandaty i przekracza to jakie to oddziaływanie prewencyjne przedstawiciela obywateli tego kraju w Sejmie???? Karać maluczkich tak siebie już nie koniecznie!!!! A może by tak obywatele ustalili prawa i obowiązki posłów i senatorów /nie wypełniają obowiązków, nie przychodzą do pracy i włos im z głowy nie spada/ a potem poprawimy prawo razem!!!!!

okurdebalans01

Który z członków rządu ma w rodzinie producenta alkomatów?

krzysztof.pojawa10

@trance 4 Life - a o co chodzi?
Cytuję z testu: "Jak widać z powyższych wyników, jedynym urządzeniem, które na każdym z poziomów stężeń utrzymało się w dopuszczalnych granicach błędu jest model AL8000. Całkiem nieźle spisał się też alkomat ALC Smart, w dwóch pierwszych próbach pokazując stuprocentowo dokładny wynik i jedynie przy najwyższym badanym stężeniu przekraczając w minimalnym stopniu dopuszczalny poziom precyzji pomiaru".
Proponuję więc przed stawianiem jakichś zarzutów dwa razy przeczytać. Wskazałem, że ALC Smart dwukrotnie pokazał wynik ze stuprocentową dokładnością, jednak przy najwyższym stężeniu przekroczył założony margines błędu. AL8000 marginesu błędu nie przekroczył ani razu. To są - uwaga - FAKTY.
Jednocześnie zwracam uwagę, że ostatecznie to właśnie Alc Smart okazał się w całym teście najlepszym urządzeniem.

Wiem, że to internet, ale na przyszłość proponuję lepiej dobierać argumenty, zanim nazwie się jakiś artykuł paszkwilem.

deadman01

To jest absolutnie bez sensu...po co mi alkomat ,jeśli od wielu lat nie miałem w ustach alkoholu i nie zamierzam go mieć? To tylko nabijanie kasy producentom...dobry alkomat kosztuje na pewno powyżej stówy, a i tak w tym wypadku chyba powinien być co jakiś czas legalizowany...Czy nawalony gość za kółkiem nie wie że jest pod wpływem ? Skoro teraz tak jeździ to w czym mu przeszkodzi alkomat w schowku ?

beslin1101

Obowiązkowe posiadanie alkomatu dla człowieka , który z racji choroby nie pije w ogóle alkoholu jest paranoją. ciśnie się na usta pytanie: który z polityków korzystając z okazji, jaką dają pijani idioci za kierownicą chce ściągnąć z Chin do Polski miliony alkomatów płacąc grosze , a sprzedając je (bo przecież obowiązkowe)za duże pieniądze???? Choroby pod nazwą debilizm lub idiotyzm alkomatem nie da się wyleczyć.Każdy kto pił alkohol dobrze o tym wie ,że pił , a alkomat tych promili ,które wypił z jego przesiąkniętego alkoholem mózgu nie wypije. Scenariusz będzie taki: Pijak jak wsiadał pijany za kierownicę do tej pory nie mając alkomatu , będzie wsiadał dalej pijany mając alkomat w skrytce samochodu. Reasumując, pomysł z alkomatem w każdym samochodzie to czysty debilizm!!!!!,

krzysztof.pojawa10

@Deadman - pewna grupa ludzi oczywiście nie będzie się nigdy badać przed ruszeniem w drogę. Mówię oczywiście o tych, którzy z premedytacją wsiadają za kierownicę po spożyciu. Ale jest część osób, które stają się pijanymi kierowcami niejako przez przypadek. Napije się jeden z drugim dzień wcześniej a po nocy wstaje i wsiada w samochód myśląc, że już wytrzeźwiał a potem... latarnia była (w najlepszym przypadku). Ale takie osoby w dużym stopniu myślę, że mając alkomat w samochodzie, będą z niego korzystać i mając świadomość, że mają jeszcze nieco promili, wsiądą w autobus albo wezwą sobie taksówkę.

Oczywiście cały pomysł ma sens tylko wtedy, kiedy nakaz będzie nieco dokładniejszy, niż przedstawiona przez premiera rekomendacja. Chociaż jeżeli na poważnie wziąć jego słowa o tym, że takie urządzenie to koszt 5 - 10 złotych, to wynika z tego, że albo sam Donald Tusk albo ktoś z jego doradców włączył allegro, wpisał w wyszukiwarkę "alkomat" i popatrzył na najtańsze urządzenia, które jednakowoż nie mają wiele wspólnego z prawdziwym alkomatem i powinny się raczej nazywać maszynami losującymi, takie bowiem interesujące wyniki w testach podawały :)
No a w takim przypadku cały ten nakaz nie będzie niczym więcej, niż tylko pozorowaniem jakiegokolwiek działania.

cyntus01

Następna pusta ustawa, która nic mądrego nie wniesie tylko napędzi kasę sprzedającym i lobbystom z tej branży. Tak samo jak obowiązkowe gaśnice w samochodach, które to niby są i w razie rutynowej kontroli pada pytanie czy jest gaśnica, ale w jakim, stanie tego policjant nie sprawdza bo i po, rozporządzenia swojego ministra resortu mają gdzieś. Jeżeli Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 109, poz 719) mówi, tam gdzie przepisy wymagają zastosowania sprzętu gaśniczego ( w tym przypadku w samochodzie) także zobowiązują poddawania gaśnic przeglądom technicznym ( nie rzadziej niż raz w roku – Tak samo będzie z alkomatami i przy kontroli pewnie padnie pytanie, czy jest alkomat? Ale, czy sprawy to już nie ważne ma być sztuka.

Trance 4 Life00

Szanowny Krzysztofie Pojawo.
Jeżeli Alc Smart ma wynik 0,98, a AL8000 1,05, a dokładność przy 1 promilu to 0,1, to gdzie tutaj Alc Smart przekroczył margines błędu? Był lepszy we WSZYSTKICH testach bo 0,02 to mniej niż 0,05. To są - uwaga - FAKTY.
Wiem, że to internet, ale na przyszłość proponuję lepiej dobierać argumenty, zanim zacznie pouczać się kogoś o tym czy powinien nazywać jakiś artykuł paszkwilem.

pawelradomiak00

Mysle ze to glupota bo dupek cos wymyslil i tak ma byc.Agdyby 6-te kolo zapasnow wyczuli pare groszy i chca zloic dubsko Polaczkowiowe dla bezpieczenstwa wozic zly pomysy.Pisza aby karac tego co jedzie z pijakiem a czemu nie tesciowa odrazu nie wszyscy je lubja.Widac golym okiem ze z

zbycho301

KOLEJNY POMYSŁ PREMIERA Z TYCH NIESPEŁNIONYCH JAK OKRĘGI JEDNOMANDATOWE, LIKWIDACJA SENATU ITP.........

r.baran01

Jeżeli nie piję to dlaczego mam nabijać KOMUŚ kasę. Poroniony pomysł.

marecu5800

Jeśli alkomat będzie sprzężony z zapłonem samochodu,to jak najbardziej ma to sens.W przeciwnym wypadku taki gadżet na nic się zda,jeśli ktoś ma inklinacje do siadania za kółkiem pod wpływem.

man6800

Zawsze zastanawia mnie dobór modeli do tego typu testu. Aż się prosi żeby jednym z (i to głównym) kluczem była popularność określonego typu urządzenia. Zatem wchodzę do największego w Polsce sklepu: Allegro, sortuję "popularność największa" i uzyskuję: miejsce 1-tani AlcoSafe (119 kupiło), 2-cyfrowy alkomat LCD (?) (106 kupiło), 3-Kellers AC3000 (66 kupiło), 4-Clatronik 3260 (64 kupiło), 5-AlcoSafe S4 (56 kupiło). Nie wiem co te urządzenia są warte, ale jednak ludzie to kupują. Może warto zbadać właśnie takie modele, dodając je do tego typu testu.

ab 00000

Jak widać już się zaczyna sprzedaż. Należy jednak pamiętać, że alkomat, nawet za 1000 zł, jest na pół roku / rok albo 100-200 pomiarów. Także co roku wydamy OBOWIĄZKOWO około kilkaset złotych więcej na samochód. Takie drugie OC. A właśnie. Może OC stanieje np. o 50% z racji mniejszej liczby drogich wypadków.....?

kylo00

Jeżdżę kilka razy w roku z UK do Polski i nakaz posiadania alkomatu jest obecnie we Francji. Wiadomo, że Francję przejeżdża się w kilkanaście minut i jest mala szansa na zatrzymanie przez francuska policje, ale dla świętego spokoju wożę ze sobą 2 jednorazowe alkomaty (z atestem), kupione na promie za kilka euro, nie rozumiem po co od razu się pchać w jakieś elektroniczne, skomplikowane urządzenia za kilkaset złotych, Polska to dziwny kraj, bez kitu ...

anna123400

Uważam pomysł alkomatów dla wszystkich kierowców jako pozbawiony zupełnie sensu logicznego!!!! Działanie na niekorzyść wszystkich kierowców, którzy nie piją alkoholu!! Dlaczego kierowcy nie łamiący prawa na drodze -ludzie trzeźwi- mają być karni za alkoholików????
Natomiast rozsądne jest podejście, by kto choć raz został uchwycony przez Policję w stanie nietrzeźwości miał obowiązkowo zamontowany automat ,wykrywający stan nietrzeźwości na skrzyni biegów, blokujący samochód!! Przy zmianie samochodu też musiałby mieć ponownie zamontowany taki automat z urzędu!!! Tak kara dożywotnia dla pijaka!!! Kary dla pijaka tak dotkliwe , by nie opłacało się wsiadać do samochodu po alkoholu nawet.. po piwie!!! Kar nie lubią kierowcy, a kara musi być skierowana tylko i wyłącznie do osób określonej grupy , a nie karanie wszystkich kierowców dla zasady!!! Inaczej dowodzić może tylko głupoty i bezmyślności pomysłodawcy w zakresie tworzenia prawa!!! Mniej głupoty w Rządzie w Polsce .....to podstawa!!!!

tosiek2200

Dlaczego Ja mam kupować alkomat czy też alkotest tracić ok. 100 zł skoro jestem całkowitym abstynentem? Uważam, że takie urządzenia powinni posiadać osoby, które jeżdżą samochodami zawodowo i tacy którzy nie mają samokontroli nad swoimi powiedzmy " smakami " i przyzwyczajeniami. Poza tym dlaczego mamy odbierać zakres obowiązków Straży Miejskiej czy Policji?

krzysztof.pojawa00

@ab000 - alkomat za tysiąc czy półtora tysiąca złotych powinien spokojnie wytrzymać 500 pomiarów. Ale po tym czasie też nie trzeba kupować nowego, tylko ten, który się posiada poddać kalibracji. To koszt w granicach 50 do 100 złotych. Co więcej, większość sprzedawców gwarantuje dowolną ilość bezpłatnych kalibracji przez rok (w przypadku tańszych modeli) lub dwa lata (droższe alkomaty) od zakupu.
Więc to nie tak, że co pół roku trzeba kupować nowe urządzenie.

krzysztof.pojawa00

@anna1234 - osobiście mam nadzieję, że na etapie zmiany rekomendacji w przepisy prawa tak właśnie się skończy, że to osoby raz złapane na jeździe po alkoholu, jak już kiedyś odzyskają prawo jazdy, to z zastrzeżeniem, że mogą prowadzić wyłącznie pojazdy wyposażone w system blokady alkoholowej. Samo ustalenie, że może "posiadać" wyłącznie samochód w to wyposażony nic nie da, bo większość pijaków będzie jeździło samochodami sąsiada albo teściowej ;) To może rozwiązać zakaz prowadzenia czyjegokolwiek samochodu, jeśli nie jest wyposażony w taki system.

afilodz100

Straszna jest arogancja władzy .Tej władzy . Pomysł z alkomatem w każdym samochodzie jest odzwierciedleniem stosunku władzy do społeczeństwa . Dosadnie powiem ,,Traktują nas jak debili ,ludzi ograniczonych umysłowo .Dodatkiem do alkomatu powinien być album z zdjęciami z wypadków ,pluszowy misio na samopoczucie itp.
Nie dość że ,w kraju bieda aż piszczy to każą wydawać około 3 miliardów na zakup bezsensowny to jeszcze państwo na tym zarobi bo VAT będzie podatkiem dla bankrutującej gospodarki ( VAT około 800 milionów zł )
Tak to na ludzkim nieszczęściu ( patrz Kamień Pomorski i inne ) PO zarabia !!!!. Skandal .
Rozwiązania są proste ( patrz Skandynawia ) ale kogo to obchodzi .Przecież sami piją .

miwoj00

ja nie powoduje pożarów, więc po co mi gaśnica? ja uważam że alkomat w każdym aucie to dobry pomysł.

toja00

Alkomat w samochodzie jest dla ludzi, którzy bez przerwy są na kacu i muszą sprawdzić czy nie przekroczyli poziomu tego kaca. Natomiast zmuszanie wszystkich do kupna alkomatu jest bezsensowne. Zmuszanie osoby, która nigdy w życiu nie weźmie do ust nawet kropli alkoholu do kupna alkomatu jest według mnie draństwem i przerzucaniem braku rozwiązań nawet na abstynentów. Czy ja muszę ponosić odpowiedzialność finansową za jakiegoś pijaczynę? Niech dla pijaków będą wysokie kary finansowe. Ksiądz, który ostatnio jechał po pijaku został pozbawiony prawa wykonywania zawodu – czyli obecnie musi zamieszkać w kartonie na ulicy i zająć się żebraniem o pieniądze na życie – bo stracił wikt i opierunek, a przecież nic innego jak przekazywanie mitologii chrześcijańskiej nie potrafi robić. To jest dotkliwa kara – gdyby każdy pijak miał wiedzę, ze po wypiciu kieliszka wódki starci wszystko co do tej pory miał to by nie pił. Zdecydowanie jestem przeciwko takim bzdurom jak alkomat w samochodzie!!! Pomysł skacowanego alkoholika bo normalnemu człowiekowi taka bzdura by do głowy nie p[przyszła.

marylawaldek200300

wiem,kiedy pilem i nie musze dmuchac.obowiazek -jesli juz to wszyscy.kierowcy,rowerzysci,plywacy,piesi ect.ect.poniewaz oni wszyscy stwarzaja zagrozenie po wypiciu a szczegolnie piesi.

nut g00

Do Pana redaktora!!! cyt. Łódzki "Sokół" z czerwonego BMW?!!! Ja myślałem, że to z Kamienia Pomorskiego! Nie siej chłopie fermentu. Jak się Was czyta to się odechciewa wszystkiego. ŻENADA.

pinio5000

JA MAM PYTANIE JAKI ALKOMAT MAM KUPIC BO BYLEM KIEROWCOM ZAWODOWYM I DZIS MAM 65 LAT EMERYT I SMIGAM AUTKIEM PRYWATNUM I NIEWIEM CO DALEJ NIE PIJE ALE KIEDYS KOLEGA DMUCHNOL W ALKOMAT BYLO ZERO A POTEM OKAZALO SIE ZE MA 0,6 JAK TO JEST .POZDRAWIAM SZOFER

zbyszekzd00

Rząd chyba chce, aby kierowcy pili tylko trochę i siadali za kierownicę swojego auto.
To chyba jakaś paranoja ! Lub rząd chce nabić komuś mnóstwo kasy.
Jeżeli ktoś wypił alkohol nie powinien siadać za kierownicę pod żadnym pretekstem!

komaromozdzek00

CZESC MADRE LBY!!!!

Ja to mam alkomat w portfelu. Jak mi brakuje dzisieńć złotych to wypiłem jedno piwo w pubie albo dwa piwa pszed sklepem, a jak mi brakuje pieńset złotych to moja gruba żona kupiła se nowe buty.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.