Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

Test porównawczy kompaktowych aparatów cyfrowych

Niektórzy twierdzą, że aparat cyfrowy, to już przeżytek, że zdjęcia można wykonać obecnie niemal każdym telefonem komórkowym, czy smartfonem. My jednak stajemy w obronie aparatów. Urządzenia, zwłaszcza te przetestowane przez naszą redakcję, są tańsze od współczesnych smartfonów, a przynajmniej od tych, które dysponują bogatymi możliwościami w zakresie rejestracji zdjęć (np. wyposażona w gigantyczny, 41-megapikselowy układ rejestrujący Nokia 1020 to wydatek co najmniej 1800 zł).

Kompaktowy aparat cyfrowy, dedykowany początkującym adeptom fotografii cyfrowej łączy dwie podstawowe z punktu widzenia grupy docelowej cechy: prostotę użytkowania z elastycznością. Mało który smartfon dysponuje możliwością optycznego powiększania kadru, tymczasem w przypadku kompaktów funkcję tę ma praktycznie każde urządzenie.

Canon PowerShot SX500 ISCanon PowerShot SX500 IS - największy zoom optyczny w naszym teście (30x)

Sam zakres pracy zoomu jest znacznie większy od możliwości spotykanych nawet w droższych telefonach komórkowych. Np. Panasonic DMC-TZ30, jeden z testowanych przez nas modeli, dysponuje 20x zoomem, jeszcze większe powiększenia uzyskają posiadacze np. Sony DSC-H200 (26x) czy Canona PowerShot SX500 IS (30x). Takiej swobody w kadrowaniu próźno szukać w urządzeniach mobilnych, dla których wbudowany aparat jest dodatkiem do już i tak rozbudowanej funkcjonalności.

Elementem przemawiającym za wykorzystaniem aparatu przez osoby, dla których fotografia znaczy coś więcej niż wykonywanie czysto przypadkowych ujęć jest też to, że za pomocą kompaktu rejestracja zdjęć odbywa się znacznie szybciej i łatwiej niż za pomocą smartfonu czy tabletu. Nie trzeba zamykać żadnych aplikacji, uruchamiać innych itp. Po prostu uruchamiamy urządzenie, wciskamy spust migawki aparatu i gotowe, automatyka aparatu zadba o prawidłowe zdjęcie. Oczywiście rodzi się pytanie, na ile ta automatyka wykona rzetelnie swoją pracę, ale odpowiedź na nie znajdziesz w naszym teście.

Nikon Coolpix L27Nikon Coolpix L27 - jeden z najtańszych aparatów w naszym teście (ok. 200 zł)

Wybierając aparaty do naszego porównania z góry założyliśmy budżet w kwocie 1000 zł. Ale od razu warto podkreślić, że spośród testowanych aparatów wyraźnie daje się zauważyć pewna granica - najtańsze modele (jak np. widoczny na powyższej fotografii Nikon Coolpix L27), to wręcz zabawki, ale prosimy nie odbierać tego w negatywnym znaczeniu. Te najprostsze aparaty sprawią wiele frajdy np. dzieciom interesującym się fotografią. Niektóre z nich oferują ponadstandardowe funkcje, jak np. wodoodporną i antywstrząsową obudowę (Nikon Coolpix S31), co dodatkowo jest argumentem za tym, by pociesze zainteresowanej fotografią sprezentować właśnie taki gadżet zamiast taniego i zwykle mało odpornego smartfonu.

 

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.