Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

Sony DSC-H200 - Wygląd

Kompakt Sony, w przeciwieństwie do pozostałych aparatów Sony w naszym teście, nie należy do stosunkowo licznej grupy miniaturowych "małpek". To dość solidny i masywny - jak na swoją klasę - aparat cyfrowy. Czarna, wykonana z solidnego tworzywa obudowa urządzenia, wzbogacona w niektórych miejscach błyszczącymi elementami (np. pod pokrętłem wyboru trybu pracy, czy spustem migawki) prezentuje się ciekawie i elegancko.

Sony DSC-H200

Od strony najrzadziej oglądanej przez fotografującego aparat prezentuje się niemal jak niewielka lustrzanka. Po lewej stronie wyraźnie zaznaczony uchwyt powleczony imitacją skóry (trochę zbyt sztywną, ale dającą pewniejszy chwyt niż samo tworzywo, z którego wykonano inne części korpusu aparatu), w centralnej części duży (jak na aparat kompaktowy oczywiście) obiektyw z chromowanym pierścieniem (a raczej jego atrapą, nie ma tutaj części ruchomych, regulowanych przez użytkownika) i nadrukowanymi parametrami (26x optical zoom, jasność 3,1-5,9, zakres ogniskowych 4 - 104 mm (co w ekwiwalencie dla 35 mm daje nam zakres od 22,3 mm aż do 580 mm)). W zagłębieniu pomiędzy uchwytem, a obiektywem umieszczono lampkę wspomagania AF, pełniącą również rolę lampki samowyzwalacza oraz lampki zdjęcia z uśmiechem (w dalszej części wyjaśnimy o co chodzi). Po prawej stronie obiektywu, w górnej części korpusu umieszczono jeszcze przycisk wysuwający umieszczoną nad widocznym logo marki lampę błyskową.

Sony DSC-H200

Z lewej strony - patrząc od strony fotografa - na korpusie aparatu widoczne jest mocowanie paska do aparatu oraz umieszczona niżej zaślepka oznaczona symbolami A/V OUT i USB. Po jej odchyleniu zobaczyliśmy jednak tylko jedno gniazdko - USB właśnie. Aparat nie jest wyposażony w żadnego dodatkowe złącze wyjścia audio-wideo. Brak tego typu złącz nie jest jednak dziś znaczącą wadą. Dawniej tego typu gniazda były wykorzystywane np. do podłączenia aparatu do telewizora, co pozwalało użytkownikowi zaprezentować zapisane w aparacie zdjęcia na dużym ekranie. Dziś jednak niemal wszystkie telewizory są wyposażone w złącze USB, więc w dalszym ciągu możliwa jest prezentacja zawartości karty pamięci aparatu na dużym ekranie - po prostu wystarczy podłączyć aparat do złącza USB w telewizorze, a następnie skorzystać z funkcji odtwarzacza wbudowanych w dany model telewizora. Warto jeszcze dodać, że obok klapki z gniazdem USB widoczny jest niewielki, monofoniczny głośnik wbudowany w aparat.

Sony DSC-H200

Po prawej stronie aparatu umieszczono jedynie drugą klamerkę do paska (dostarczanego w zestawie). W górnej części korpusu widoczny jest włącznik aparatu oraz charakterystyczne pokrętło zmiany trybu pracy. Model Sony DSC-H200 oferuje następujące tryby pracy: inteligentna automatyka, wybór sceny (SCN), programowalna automatyka (P), manualny, zdjęcie panoramiczne oraz tryb wideo. Aparat jest pozbawiony trybu z priorytetem przysłony, czy z priorytetem czasu naświetlania, ale też nie jest to sprzęt przeznaczony dla wymagających fotografów, lecz urządzenie, które ma przede wszystkim w możliwie najprostszy sposób umożliwić użytkownikowi uzyskać optymalny rezultat - udane zdjęcie. Za pokrętłem wyboru trybu pracy, w miejscu łatwo dostępnym dla palca wskazującego prawej dłoni umieszczono spust migawki oraz dwufunkcyjny regulator zoomu. Ten ostatni element pozwala nie tylko zmieniać ogniskową obiektywu w trakcie fotografowania i kręcenia filmów, ale w trybie odtwarzania zdjęć działa jak przełącznik przybliżający i oddalający podgląd zdjęć na ekranie wbudowanym w korpus aparatu.

Sony DSC-H200

W tylnej części aparatu najwięcej miejsca zajmuje właśnie wspomniany spory, trzycalowy ekran LCD TFT, zdolny do wyświetlenia 460 800 pikseli. Jest on statyczny, na stałe wbudowany w korpus aparatu, nie można go odchylić w żadną stronę. Sony zrezygnowało ze stosowania wyświetlacza dotykowego w tym modelu, co w żadnym razie nie wydaje się stratą. Aparat jest pozbawiony jakiegokolwiek wizjera, zatem kadrowanie odbywa się właśnie za pomocą opisywanego ekranu. Nad ekranem umieszczono wyraźną informację na temat rozdzielczości aparatu (20,1 megapikseli). Nad tym napisem widoczna jest osłona monofonicznego mikrofonu.

Po prawej stronie ekranu, w lokalizacji typowej dla kontrolek funkcyjnych, umieszczono przycisk odtwarzania zawartości karty pamięci oraz przycisk aktywujący menu ekranowe. Nieco niżej widoczny jest zestaw przycisków nawigacyjnych, których funkcja zmienia się w zależności np. od tego, czy w danym momencie jest uaktywnione menu aparatu, czy też znajdujemy się w trybie wykonywania zdjęć lub kręcenia filmów. Pod zestawem przycisków nawigacyjnych umieszczono jeszcze jeden przycisk pełniący - w zależności od trybu pracy (rejestracja/odtwarzanie) - rolę aktywatora wbudowanego systemu pomocy lub funkcji usuwania zdjęć/wideo z pamięci aparatu. Rozmieszczenie przycisków, ich liczba oraz oznaczenie nie budzą najmniejszych zastrzeżeń. Nawet mniej obeznana z fotografowaniem osoba łatwo powinna sobie poradzić z poszczególnymi funkcjami aparatu.

Na spodniej stronie korpusu urządzenia znajduje się klapka zasłaniająca miejsce na baterię oraz slot na kartę pamięci. Oprócz tego aparat wyposażony jest również w standardowy gwint do statywu.

Sony DSC-H200 wywołał w nas zdecydowanie pozytywne pierwsze wrażenie. Jest to aparat o solidnej konstrukcji, wyważony i dobrze leżący w dłoni. Rozmieszczenie poszczególnych przycisków i elementów kontrolnych jest przemyślane. Wszystkie klawisze i przełączniki są łatwo dostępne dla użytkownika. Dopracowana konstrukcja, solidna i dobrze spasowana obudowa to atuty DSC-H200. Przyjrzyjmy się jego funkcjonalności.

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.