Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

Sony DSC-WX60 - Funkcjonalność

Producent podkreśla "inteligencję" aparatu w trybie automatycznym. WX-60 to model zdecydowanie przeznaczony dla osób, które zamiast manipulować parametrami ekspozycji za pomocą kontrolek aparatu chcą po prostu jak najszybciej uzyskać dobre zdjęcie. Kluczem jest tutaj słowo "dobre". O tym, że opisywany aparat takie zdjęcia robi świadczy użyta elektronika. Sony w tym modelu zdecydowało się na użycie matrycy CMOS Exmor R o rozdzielczości ponad 16 megapikseli. Choć rozdzielczość jest niższa niż w poprzednio opisywanym modelu to matryca jest uznawana za układ wyższej jakości. Dodatkowym atutem WX-60 jest szybki procesor Sony BIONZ odpowiedzialny za przetwarzanie obrazu przez aparat.

Sony DSC-WX60

Posługiwanie się aparatem jest banalnie proste i z jego obsługą poradzi sobie absolutnie każdy. Ciekawostką jest fakt, że aparat dysponuje dwoma trybami automatycznymi: trybem tzw. inteligentnej automatyki oraz trybem, który producent określa mianem "lepsza automatyka". Na czym polega różnica? W trybie inteligentnej automatyki aparat korzysta z pełnego wachlarza funkcji wspomagających automatyczne określenie parametrów ekspozycji: dobór balansu bieli w zależności od wykrytej sceny, ostrzenie, wykrywanie uśmiechu, śledzenie obiektu itp. Natomiast w trybie "lepsza automatyka" aparat dodatkowo wykonuje nie jedno, lecz serię fotografii, które następnie są przetwarzane już w aparacie w jeden obraz. Teoretycznie w ten sposób w trudnych warunkach oświetleniowych można uzyskać lepszy obraz niż w przypadku zarejestrowania pojedynczej fotografii, ale też jest druga strona medalu - wykonywanie zdjęć w tym trybie jest po prostu wolniejsze. W naszych testach bazowaliśmy na trybie inteligentnej automatyki.

Pewne zastrzeżenia mamy do ilości informacji, które mogą być wyświetlane na ekranie. Na szczęście użytkownik może ją ograniczyć, a także wybrać metodę łatwiejszej obsługi uaktywniając tryb uproszczonego menu. Osoby, które będą korzystać z pełnej wersji mogą poczuć się trochę zagubione, bo ilość danych, która może być prezentowana na ekranie przypomina raczej centrum kontroli lotów kosmicznych, a nie prosty aparat kompaktowy :).

O wykrywaniu uśmiechów już wspominaliśmy. Podobnie jak w modelu H200 w tym przypadku także możemy regulować czułość uśmiechu w zależności od tego, czy chcemy uwiecznić dyskretny uśmieszek, czy też rubaszny rechot współbiesiadników. Aparat ten podobnie jak wspomniany wcześniej model Panasonic DMC-TZ30 potrafi wykonywać zdjęcia 3D, a wśród rodzajów scen wykrywanych przez automatykę są nie tylko standardowe typy jak "krajobraz" czy "portret", ale także np. "dziecko". Zatem fotografowanie uśmiechniętych dzieci nie powinno być dla tego modelu najmniejszym problemem. Podobnie jak w modelu H200 tutaj również użytkownik ma możliwość ustawienia priorytetu ostrości - czy aparat ma zwracać uwagę przede wszystkim na dzieci, czy na osoby dorosłe. Maksymalna liczba wykrywanych twarzy przez automatykę aparatu to osiem.

Miłośnicy panoram również będą mieli ułatwione zadanie - zdjęcia panoramiczne wykonuje się tym aparatem podobnie jak we wcześniej opisanym modelu H200 - wystarczy pstryknąć, przytrzymać i przesuwać aparat wzdłuż kadrowanej sceny. Aparat wyposażono również w wiele trybów artystycznych (m.in. efekt HDR, gładka skóra, efekt ilustracji), czyli graficznych bajerów, którymi amatorzy wykonywania ciekawych fotografii w jak najprostszy sposób z pewnością nie pogardzą.

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.