Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

Metodyka testów i platforma testowa

Nasza procedura testowa wynikała z klasy sprzętu, który mieliśmy testować. Wzięliśmy pod uwagę nie tylko funkcjonalność urządzeń, ale również to, do jakiej grupy odbiorców testowany sprzęt jest kierowany. Chcieliśmy uniknąć epatowania trudnymi terminami związanymi z technologiami stosowanymi w aparatach cyfrowych. Naszym celem było skupienie się na tym, czego od tej klasy aparatu oczekuje nabywca, który często nie bardzo wie i nie jest zainteresowany tym by wiedzieć, czym np. jest czułość matrycy, co to jest ekspozycja czy balans bieli. Zadaniem testowanych aparatów jest by tryb automatyczny oferował jak najlepsze zdjęcia - pstryk i koniec.

Zdjęcia testowe, prezentowane przy opisie każdego z testowanych modeli, wykonywaliśmy - o ile nie podano inaczej - właśnie z wykorzystaniem trybu pełnej automatyki (w niektórych modelach mieliśmy do czynienia jeszcze z tzw. "inteligentną automatyką"). Wykonywaliśmy następujące zdjęcia testowe:
- zdjęcie "martwa natura" wykonane w pomieszczeniu naturalnie oświetlonym światłem dziennym,
- zdjęcie w tym samym pomieszczeniu przy wspomaganiu się wbudowaną w aparat lampą (niekiedy wymagało to przejścia z trybu automatycznego w tryb programowalnej automatyki, gdyż pełna automatyka nie zawsze zezwala na ręczne wymuszenie błysku),
- zdjęcie plenerowe szerokokątne w świetle dziennym,
- ten sam plener z maksymalnym zoomem dla danego modelu
- zdjęcie obiektu poruszającego się (mamy to szczęście, że nad naszym budynkiem redakcyjnym dość często przelatują samoloty, toteż właśnie one były fotografowanymi obiektami, które pozwalały nam ocenić zarówno maksymalny poziom zbliżenia, jak i ewentualną stabilizację o ile tego typu mechanizm był w danym modelu zastosowany),
- zdjęcie makro,
- każdym aparatem nagraliśmy również krótkie, kilkunastosekundowe wideo, również w naturalnym świetle dziennym i w plenerze.

Podkreślamy, nie chodziło nam o kompozycję, czy walory estetyczne zdjęcia - tutaj zostawiamy pole aktualnym i przyszłym użytkownikom aparatów cyfrowych. Naszym celem było uzyskanie porównywalnych ujęć, by każdy mógł samodzielnie zobaczyć zdjęcia wykonane danym aparatem i porównać je z fotografiami przedstawiającymi niemal identyczny kadr, wykonanymi innymi modelami aparatów.

Do wydobywania informacji o zdjęciu posłużyliśmy się programem Adobe Photoshop Lightroom 4.4. Oczywiście żadne ze zdjęć nie było poddawane jakiejkolwiek obróbce w tym programie - ocenialiśmy zawsze surowe efekty działania danego modelu aparatu, żadnej korekcji jasności, wyostrzania czy usuwania szumów. 

W trakcie testów, oprócz aparatów, siłą rzeczy wspomagaliśmy się dodatkowym sprzętem. Wykorzystywana przez nas "platforma testowa" obejmowała:

Kingston Mobility Kit

Zestaw Kingston Mobility Kit obejmujący kartę microSD o pojemności 32 GB, adapter umożliwiający instalację karty w slotach na kartę SD i niewielki czytnik karty microSD podłączany bezpośrednio do złącza USB w komputerze.

Kingston SDHC 32GB 100x

Kartę Kingston SDHC o pojemności 32 GB. Jest to karta o najwyższej, dziesiątej klasie szybkości (klasa określa minimalną szybkość zapisu czystej karty SD, liczba - w tym przypadku 10 - przy klasie określa minimalną gwarantowaną szybkość w MB/s).

Philips Gioco Brilliance 278G4

X-Rite i1Display Pro

Wykonane poszczególnymi aparatami zdjęcia ocenialiśmy na monitorze Philips Gioco Brilliance 278G4, który uprzednio skalibrowaliśmy za pomocą kolorymetru X-Rite i1Display Pro. Nie bazowaliśmy tylko na zmyśle wzroku, wykonane poszczególnymi aparatami ocenialiśmy również analizując ich jakość, kolorystykę itp. Od razu uspokajamy, nie będzie epatowania trudnymi terminami. Wnioski z testu każdego aparatu przedstawimy w formie, która w czytelny sposób wykaże czy dany model jest wart zainteresowania, czy też lepiej będzie poszukać alternatywy.

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.