Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

Sony DSC-WX200 - Funkcjonalność

Funkcjonalnie WX200 ma przewagę nad swoim tańszym "bliźniakiem". Po pierwsze zoom optyczny w modelu WX200 jest 10-krotny, a nie 8-krotny jak w WX60. Łączy się z tym kolejna różnica - mimo wizualnego podobieństwa w obu aparatach zastosowano zupełnie różną optykę. Zamiast znanego z WX60 obiektywu Carl Zeiss, tym razem Sony zdecydowało się na własną markę i obiektyw Sony Lens G. Kolejna różnica - dość istotna - model WX200 ma wbudowany interfejs bezprzewodowy. Oznacza to zupełnie nową jakość w zarządzaniu zdjęciami z poziomu aparatu. Możemy na przykład bezprzewodowo przesłać zdjęcia do smartfonu, oglądać je na telewizorze z interfejsem bezprzewodowym lub kopiować bezprzewodowo do komputera. Istnieje również możliwość zdalnego sterowania aparatem za pomocą smartfonu.

Sony DSC-WX200

To nie wszystko. W modelu WX200, podobnie jak w "bliźniaku" zastosowano matrycę Sony CMOS Exmor R, ale o wyższej rozdzielczości, wynoszącej 18,2 megapiksela. Jak te zmiany wpłyną na jakość zdjęć? Przekonamy się.

Jeżeli chodzi o obsługę menu i wywoływanie funkcji, jest podobnie jak w modelu WX60 o ile oczywiście pominiemy kwestię korzystania z łączności bezprzewodowej. Sam proces podłączania aparatu do sieci WiFi jest dobrze udokumentowany. Aparat można podłączyć na dwa sposoby w zależności od tego, czy domowa sieć WiFi obsługuje łączenie za pomocą techiki WPS (wystarczy wybrać opcję łączenia za pomocą WPS a następnie wcisnąć przycisk WPS na routerze WiFi) czy też nie (wtedy za pomocą menu aparatu należy podać hasło dostępowe do danej sieci.

Aparat powinien zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagającego amatora, czyli osoby, która niekoniecznie lubi "dłubać" w parametrach ekspozycji, ale za to ceni np. możliwość wysłania zdjęć przez sieć, wykrywanie twarzy, uśmiechów, bajerki upiększające zdjęcia (tryby artystyczne) itp. Wszystko w WX200 jest, choć początkującym zalecamy korzystanie z uproszczonej wersji menu, bo standardowa jest - podobnie jak w WX60 - nieco przeładowana informacjami. W każdej jednak chwili można wspomóc się wbudowanym przewodnikiem. Taki wbudowany w urządzenie podręcznik obsługi to bardzo dobry pomysł.

Za wysoką funkcjonalność WX200 trzeba jednak zapłacić. WX200 jest jednym z droższych aparatów w naszym teście.

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.