Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

Sony DSC-WX200 - Testy praktyczne


Sony DSC-WX200-FULL-1

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

WX200 dobrze poradził sobie z naszą martwą naturą, podobnie zresztą, jak w przypadku poprzedniego modelu również wyposażonego w matrycę Exmor R. Niski poziom zaszumienia, widoczne detale i odpowiednio wysoka szczegółowość obrazu.

Sony DSC-WX200-FULL-2

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

Użycie lampy błyskowej do tej samej sceny zmieniło wygląd, ale nie popsuło zdjęcia. Wręcz przeciwnie, poziom szumów jest w tym przypadku wręcz pomijalny (zwłaszcza na obiektach mających pełny kolor, np. czerwony). Minimalnie prześwietlone są obszary najwyraźniej odbijające błysk lampy (fragment piłeczki oraz metalowy termos).

Sony DSC-WX200-FULL-3

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

Szerokokątne ujęcie plenerowe. Niestety, praktycznie wszystkie aparaty w naszym teście mają problem z rozpiętością tonalną. Automatyka notorycznie prześwietla niebo i tak też jest w przypadku tego modelu. Podobnie jak w poprzednich zdjęciach, także i tu WX200 dobrze poradził sobie ze szczegółami, widoczne są pojedyncze źdźbła trawy i liście.

Sony DSC-WX200-FULL-4

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

Użycie maksymalnego, 10-krotnego zoomu optycznego. W powiększeniu zdjęcie to nie wygląda już tak dobrze. Automatyka poprawnie dobrała parametry ekspozycji, zdjęcie jest prawidłowo naświetlone, jednak zastrzeżenia mamy do jego szczegółowości. Od najdroższego w zestawie kompaktu oczekiwaliśmy nieco więcej.

Sony DSC-WX200-FULL-5

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

W tym przypadku podobny problem, w powiększeniu zdjęcie wygląda jakby było pociągnięte jakimś filtrem malarskim. Szczegóły np. liści, są zamazane. Naświetlenie fotografii i kolorystyka nie budzą natomiast zastrzeżeń.

Sony DSC-WX200-FULL-6

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

 
 

Powyższe nagranie wideo wykonaliśmy, zgodnie z przyjętymi zasadami, w trybie automatycznym przy domyślnych ustawieniach aparatu. Efekt? Podobny do modelu WX60 - choć aparat ten jest zdolny do rejestracji wideo w rozdzielczości Full HD, to standardowo rejestruje wideo w nieco niższej - 1440 x 1080 (w dodatku z przeplotem). W tym przypadku nie odnotowaliśmy wadliwych artefaktów w zarejestrowanym obrazie, ale można mieć drobne zastrzeżenia do pracy stabilizatora. Również automatyka dopasowująca parametry ekspozycji nienajlepiej poradziła sobie ze ścianami budynków i niebem, które - jak zresztą w wielu testowanych aparatach - są zbyt jasne.

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.