Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

Samsung WB800F - Wygląd


Samsung WB800F

Wszystkie kompaktowe aparaty Samsunga oferowane są w kilku wariantach kolorystycznych. Model WB800F trafił do nas w wersji białej. Z przodu aparatu poza diodą doświetlającą i wspomagającą mechanizm ostrzenia (autofokus) oraz oczywiście sporym - w stosunku do gabarytów całego aparatu - obiektywem o dość znacznym zakresie ogniskowych (21-krotny zoom optyczny, zatem jeszcze większy niż w przypadku WB250F) nie ma innych elementów. Zwraca uwagę grip z logo producenta po lewej stronie, na który nałożono powłokę antypoślizgową. Pomysł dość dobry, bo ułatwia trzymanie aparatu w ręku i zmniejsza ryzyko jego przypadkowego upuszczenia.

Samsung WB800F

Z tyłu na lewej krawędzi obudowy tradycyjnie już w przypadku Samsunga nie ma żadnych elementów użytkowych, nad ekranem widoczny przycisk Direct Link wyróżniający serię Smart Camera koreańskiego producenta.

Samsung WB800F

Lampa błyskowa, podobnie jak u poprzednika ukryta jest pod górną krawędzią obudowy i wyzwalana jest za pomocą widocznego obok niej przycisku. Po prawej stronie kółko wyboru trybów fotografowania, co z pewnością spodoba się miłośnikom bardziej klasycznego wzornictwa w aparatach. Spust migawki umieszczono wygodnie, palec wskazujący praworęcznego fotografa bez problemu na niego trafi. Osadzony jest na dźwigience zoomu. Wzdłuż prawej krawędzi widoczna klapka za którą znajdują się gniazda złącz wbudowanych w aparat: USB oraz HDMI. Montaż akumulatora oraz karty pamięci odbywa się podobnie jak w poprzednich egzemplarzach - od spodu urządzenia. Również i w tym przypadku Samsung wbudował w urządzenie wewnętrzną pamięć, dość niewielką - o pojemności 25 MB - pozwalającą przetestować aparat np. w sklepie.

Samsung WB800F

Z tyłu obudowy najwięcej miejsca zajmuje oczywiście ekran LCD TFT o przekątnej 3 cale, zdolny do wyświetlenia 460 tysięcy pikseli. Podobnie jak u poprzednika jest on dotykowy. Po prawej stronie wyświetlacza standardowy już dla Samsunga zestaw przycisków. Jedyną różnicą w stosunku do modelu WB250F jest możliwość przypisania wybranej funkcji pod przycisk, który w trybie odtwarzania zdjęć umożliwia usuwanie zdjęć z pamięci aparatu.

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.