Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

Samsung WB850F - Testy praktyczne

Samsung WB850F-FULL-1

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 320, 4,1 mm, f/2,8, 1/45 s. Po najdroższym aparacie w teście spodziewaliśmy się nieco lepszych rezultatów. Co prawda zdjęcie jest w zasadzie prawidłowo naświetlone, ale algorytmy odszumiające powodują utratę szczegółów.

Samsung WB850F-FULL-2Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 100, 4,1 mm, f/2,8, 1/45 s. Zdjęcie z lampą błyskową; zauważalnie mniejszy poziom szumów, lepiej oddane detale i jedna z lepiej naświetlonych scen spośród wszystkich aparatów w naszym teście.

Samsung WB850F-FULL-3Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 100, 4,1 mm, f/4,0, 1/250 s. Niestety, niebo jest całe prześwietlone.

Samsung WB850F-FULL-4Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 100, 86,1 mm, f/5,9, 1/750 s. Również w tym przypadku spodziewaliśmy się czegoś lepszego po najdroższym kompakcie w naszym teście. Algorytm wygładzający zniekształcił szczegóły zdjęcia, a w powiększeniu (okna samolotu) widoczna aberracja chromatyczna).

Samsung WB850F-FULL-5Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

Samsung WB850F-FULL-6Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

Zdjęcia z maksymalnym, 21-krotnym zoomem. Zbyt silna praca algorytmu wygładzającego. Oczywiście zdjęcie jest lepsze niż np. w najtańszych modelach w naszym teście, ale do ideału jeszcze sporo brakuje.

Samsung WB850F-FULL-8Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

 ISO 640, 4,1 mm, f/2,8, 1/45 s. Ze zdjęciami makro jest problem o tyle, że aparat łapie ostrość dopiero ze znacznej odległości od fotografowanego obiektu.

 
 

Obraz wideo rejestrowany jest standardowo w rozdzielczości Full HD. Nie mamy większych zastrzeżeń do obrazu, do dźwięku owszem, wydaje się, że odgłosy otoczenia (te niepożądane) są trochę zbyt słabo tłumione.

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.