Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

Panasonic DMC-TZ30 - Testy praktyczne

Czas na najważniejsze, czyli zdjęcia.

Panasonic DMC-TZ30-FULL-1

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 400, 4,3 mm, f/3,3, 1/20 s. scenka wewnątrz pomieszczenia oświetlonego rozproszonym światłem dziennym. Automatyka ekspozycji zadziałała prawidłowo, zdjęcie nie jest ani za ciemne, ani za jasne. Niestety, przy zbliżeniu widać wady obrazu: szumy. Być może wynikało to z tego, że aparat automatycznie dobrał podwyższoną czułość (ISO 400), co nie zmienia faktu, iż szumy są.

Panasonic DMC-TZ30-FULL-2

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 640, 4,3 mm, f/3,3, 1/60 s. To samo ujęcie, ale już z lampą błyskową. Niewielkie obszary kadru są lekko prześwietlone (np. odbicie błysku na stalowym termosie, białe łaty na kolorowej piłce, biały element cymbałków; również w tym przypadku zdjęcie jest zauważalnie zaszumione.

Panasonic DMC-TZ30-FULL-3

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 100, 4,3 mm, f/4,0, 1/400 s. Zdjęcie w plenerze, szeroki kąt. W pełnym słońcu automatyka aparatu nie do końca poradziła sobie z nadmiarem oświetlenia - większy fragment nieba i np. ściana domu widocznego po lewej stronie kadru są prześwietlone.

Panasonic DMC-TZ30-FULL-4

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 100, 86 mm, f/6,4, 1/400 s. Zdjęcie poruszającego się obiektu; ostrość na przyzwoitym poziomie, niestety, znów szumy, i to mimo najniższej czułości ISO 100. Na pochwałę zasługuje stabilizacja, łatwiej utrzymać obiekt w kadrze i efekt - zdjęcie - jest zadowalającej jakości.

Panasonic DMC-TZ30-FULL-5

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

Panasonic DMC-TZ30-FULL-6

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

Panasonic DMC-TZ30-FULL-7

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

Kilka ujęć z maksymalnym dla testowanego modelu zoomem (20x). Zasadniczo jest dobrze, ale niestety - szumy to coś, co Panasonic może zdecydowanie poprawić w przyszłych modelach tańszych kompaktów.

Panasonic DMC-TZ30-FULL-8

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 400, 4,3 mm, f/3,3, 1/30 s. Zdjęcie makro; nasz model - drewniany pajacyk - ma 4 cm długości (od białego kołnierzyka do czubka czapeczki). Panasonic, jak na tę klasę aparatów, dość dobrze radzi sobie z makrofotografią. Miłośnicy fotografowania niewielkich obiektów (np. kwiatów czy owadów) z pewnością będą zadowoleni.

 
 

I na koniec nagranie wideo. Aparat rejestruje pełne, progresywne Full HD (1080p50), co jak na tę klasę aparatów jest dużą zaletą. Rezultat jest naprawdę przyzwoity, obraz jest dobrej jakości. Trochę lepiej mogła by działać stabilizacja, ale w porównaniu do innych modeli w naszym teście jest naprawdę dobrze.

W trakcie nagrywania wideo napotkaliśmy na mały problem. Aparat po prostu się zawiesił. Urządzenie przestało reagować na jakiekolwiek polecenia, próby przerwania trybu wideo nie dały rezultaty. Nawet posłużenie się wyłącznikiem aparatu niewiele pomogło. Dopiero wyjęcie i powtórne włożenie baterii przywróciło DMC-TZ30 do życia. Błąd ten jednak wystąpił tylko raz, mimo wielokrotnie powtarzanych prób nagrania funkcja zapisu wideo działała już bez zarzutu, dlatego też, choć wspominamy o tym "zgrzycie" w działaniu, nie uznaliśmy go ostatecznie za wadę dyskwalifikującą cały sprzęt. Ot, przypadek, złośliwość rzeczy martwych.

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.