Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

Olympus VH-520 - Funkcjonalność

Olympus nie poraża liczbą funkcji. W stosunku np. do smart aparatów Samsunga jest wręcz funkcjonalnie ubogi, ale czy to znaczy że nieużyteczny? Niekoniecznie. Olympus wyposażył ten niepozornie wyglądający model w szybki układ TruePic V - ten sam, co stosowany w swoich lustrzankach. Fakt ten zauważalnie wpływa na szybkość pracy aparatu. Np. w porównaniu do znacznie wolniejszego Nikona S01 (jak również innych modeli Nikona biorących udział w naszym teście).

Olympus Stylus VH-520Jednak i w tym - wydawało by się znacznie uboższym funkcjonalnie modelu udało nam się znaleźć kilka ciekawostek. Jedną z nich jest specjalny tryb rejestracji wideo z dużą prędkością. Ten niepozorny aparacik potrafi zarejestrować obraz wideo nawet z prędkością 240 klatek na sekundę. Świetna rzecz jak ktoś lubi kręcić filmy w zwolnionym tempie. Ale żeby nie było za dobrze - taka szybkość uzyskiwana jest tylko w dość niskiej rozdzielczości 320 x 240 pikseli. W nieco wyższej - VGA (640 x 480 pikseli) aparat potrafi rejestrować wideo z prędkością 120 klatek na sekundę. Do krótkich sekwencji slow motion w sam raz. Tym samym ujawnia się zaleta zastosowania układu TruePic V. Gdyby nie to, tak szybka rejestracja wideo nie byłaby możliwa. Warto też zauważyć, że aparat wyposażono również w stabilizację obrazu. Jak na aparat kompaktowy przystało, nie mogło zabraknąć tutaj różnych filtrów i efektów wzbogacających wykonane zdjęcia i filmy.

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.