Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

Nikon Coolpix L27 - Funkcjonalność

Nikon Coolpix L27 to jeden z najprostszych aparatów kompaktowych w naszym teście, jest pozbawiony dodatkowych bajerów w postaci np. łączności bezprzewodowej, GPS, trybów ręcznych, preselekcyjnych itp. To cyfrowa "małpka" w pełnym tego słowa znaczeniu. Automatyka działa non-stop, zadaniem użytkownika jest po prostu naciśnięciu spustu migawki lub - w przypadku gdy chcemy zarejestrować klip wideo - wciśnięcie przycisku aktywującego nagranie.

Nikon Coolpix L27

Skłamalibyśmy jednak, gdybyśmy stwierdzili, że jedyną metodą fotografowania w tym modelu jest wciskanie spustu migawki. W dostępnym z poziomu menu aparatu (dość prostego w obsłudze) trybu o nazwie portret inteligentny mamy możliwość fotografowania samych uśmiechniętych twarzy. Palec fotografa nie musi się trudzić wciskaniem migawki, aparat automatycznie wykona zdjęcie w momencie, gdy osoba, której twarz zostanie wykryta w kadrze, się uśmiechnie. Co prawda wykrywanie twarzy i uśmiechów to dziś chleb powszedni wśród aparatów kompaktowych, ale nie spodziewaliśmy się takiej funkcji w urządzeniu tańszym od... po prostu najtańszym.

To nie wszystko, ten niewielki Nikon wykrywa również mrugnięcia, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że fotografując portrety uchwycimy twarz z zamkniętymi oczami. Oczywiście jeżeli właśnie zamknięte oczy są naszym celem, można wykonać takie zdjęcie rezygnując z funkcji pomocniczych działających w ramach programu portret inteligentny

Do dyspozycji użytkownika jest również 18 programów tematycznych i efektów, co powinno w zupełności wystarczyć na kreatywną zabawę z fotografowaniem przez osobę, która nie jest zainteresowania poznawaniem meandrów bardziej poważnej fotografii.

Pytanie, czy tak tani aparat robi zdjęcia, które w ogóle do czegokolwiek się nadają? Na kolejnej stronie poznamy odpowiedź.

 

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.