Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

Nikon Coolpix L27 - Testy praktyczne

Nikon Coolpix L27-FULL-1

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 200, 9 mm, f/4,5, 1/13 s. Zdjęcie jest lekko rozmazane, ale praktycznie nigdzie nie jest prześwietlone (poza odbiciem światła w okularach.

Nikon Coolpix L27-FULL-2Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 200, 9 mm, f/4,5, 1/30 s. Ta sama scenka wykonana tym razem z pomocą lampy błyskowej. Zdjęcie jest znacznie ostrzejsze, prześwietlone tylko w miejscach, w których się tego należało spodziewać (odbicie lampy błyskowej). To co przykuwa uwagę, to przejaskrawione, bardzo żywe kolory. Nie są one naturalnie, ale biorąc pod uwagę dla kogo ten aparat jest przeznaczony, całkiem prawdopodobne, że uzyskiwanie takich przerysowanych, "pocztówkowych" barw, to efekt zamierzony. Inna sprawa, że powinien on być wyodrębniony do konkretnego programu tematycznego, a nie działać w standardowym trybie auto. Gdy obejrzymy zdjęcie w naturalnej wielkości widać też zbyt mocno działający algorytm odszumiający, który zniekształcił nieco kontury.

Nikon Coolpix L27-FULL-3Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 80, 4,6 mm, f/3,2, 1/400 s. Niebo, do czego już zdążyliśmy się przyzwyczaić, jest totalnie prześwietlone, ale poza tym biorąc pod uwagę cenę aparatu, jest naprawdę nieźle - podobne wady obrazu (poza niebem, lekko zamazane detale) spotkaliśmy w kilkukrotnie droższych aparatach.

Nikon Coolpix L27-FULL-4Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

 ISO 80, 23 mm, f/16, , 1/125 s. 5-krotny zoom cudów nie zdziała, ale zdjęcie to wyszło najtańszemu Nikonowi znacznie lepiej od poprzedniego, wodoodpornego modelu Coolpix S31. Tym razem barwy zdecydowanie bardziej neutralne.

Nikon Coolpix L27-FULL-5Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

Nikon Coolpix L27-FULL-6Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

Dwa ujęcia z maksymalnym zoomem. Dla pierwszego zdjęcia automatyka aparatu dobrała czułość ISO 100, dla drugiego ISO 400. Mimo to oba zdjęcia - gdy zobaczymy je w pełnej rozdzielczości - charakteryzują się dość znacznie zaszumionymi detalami.

Nikon Coolpix L27-FULL-8Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

 ISO 200, 4,6 mm, f/3,2, 0,4 s. Najtańszy Nikon nie najlepiej sobie radzi z trybem makro. Mimo, że zdjęcie wykonywane było w pomieszczeniu oświetlonym światłem dziennym, automatyka dobrała zbyt długi czas naświetlania. Teoretycznie można skorzystać z lampy, ale jej użycie dawało rezultat wręcz fatalny. Makro i lampa błyskowa to nieudane połączenie w tym aparacie.

 
 

Nikon Coolpix L27 rejestruje nagrania w rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli, przy 30 klatkach na sekundę). Obraz jest znacznie gorszy od tego, który możemy zaobserwować w nagraniach Full HD, ale - ponownie - uwzględniając cenę, nagranie nie jest najgorsze. Trzeba tylko pamiętać, że operator musi mieć naprawdę sprawne dłonie, bo brak stabilizacji będzie bardzo odczuwalny. 

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.