Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

Nikon Coolpix S01 - Wygląd


Nikon Coolpix S01

Najmniejszy kompakt Nikona od razu przez niektórych członków redakcji został pogardliwie nazwany "mydełkiem", ale nie zabrakło też takich, którym wzornictwo japońskiego producenta przypadło do gustu. Aparat dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych, nam przypadło testować sprzęt barwy białej. Zdjęcia nie oddają faktycznej wielkości urządzenia, więc podpowiadamy: Coolpix S01 jest rozmiarów mniej więcej karty płatniczej. Szerokość tego aparatu to zaledwie 7,7 cm, wysokość nieco ponad 5 cm (51,2 mm), a głębokość - przy schowanym obiektywie - zaledwie 1,7 cm. Maleństwo, prawda? W przedniej częśc aparatu poza obiektywem widoczna jest lampa błyskowa, dioda wspomagająca autofokus i otwór mikrofonu.

Nikon Coolpix S01

Lewa krawędź obudowy nie zawiera żadnych elementów użytkowych.

Nikon Coolpix S01

Wzdłuż prawej krawędzi widoczne jest jedynie mocowanie paska, a na górze aparatu oprócz włącznika dostępne są: spust migawki osadzony na okrągłej dźwigni zoomu oraz przycisk aktywujący tryb odtwarzania. 

Nikon Coolpix S01

Tył aparatu to praktycznie wyłącznie ekran i jeden dotykowy przycisk Home. Cała komunikacja z aparatem odbywa się za pośrednictwem menu i poleceń wyświetlanych na niewielkim (siłą rzeczy) 2,5-calowym wyświetlaczu o rozdzielczości 230 tysięcy pikseli. Niezbyt nam się podobało wykończenie aparatu - wyraźnie widać że tył aparatu nie jest do końca dobrze spasowany z resztą obudowy. 

A gdzie karta i akumulator? Gdzie złącza? Jedyne złącze - USB - dostępne jest po uchyleniu klapki znajdującej się na spodniej stronie urządzenia. Akumulator jest wbudowany na stałe, podobnie pamięć flash. W tym aparacie nie ma możliwości zastosowania zewnętrznych kart pamięci, ale wbudowana pamięć ma pojemność 7,5 GB co powinno w zupełności wystarczyć nawet na najdłuższe wakacje.

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.